Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
10.3С
|
Мектеп: «Н.Островский» ОМ
КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Мауленова
Б.А
|
Сынып: 10
«А»
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Туындыны табу
ережелері
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
10.4.1.21 Дифференциалдаудың
ережелерін білу және қолдану
|
Сабақ мақсаттары
|
- Дифференциалдаудың
ережелерін білу және қарапайым функцияларды
дифференциалдау;
- Дифференциалдаудың
қасиеттерін пайдаланып функцияларды
дифференциалдау;
- Күрделі алгебралық
функцияның дифференциалын табу.
|
Жетістік
критерийлері
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес
мысалдарын қоса анықтаңыз
Дифференциалдау
ережелеріндегі терминдер мен ұғымдарды пайдаланып оқу, жазу және
айту дағдылары қалыпасады.
Пәнге тән лексика мен
терминология:
Функция, дифференциалдау,
туынды
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен
тіркестер:
Екі функцияның алгебралық
қосындыларының дифференциалы...
Екі функцияның
көбейтіндісінің
дифференциалы....
Дифференциалданатын функция
мен тұрақтының көбейтіндісінің
туындысы....
|
Құндылықтарды
дарыту
|
«Мәңгілік ел» ұлттық идеясының
құндылықтарына негізделген бір-біріне құрмет, өзара ынтымақтастық,
үздіксіз білім алу құндылықтарына
дағдыландыру
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Қазақ тілі,
физика
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интербелсенді
тақта, Kahoot
бағдарламасы
|
Бастапқы
білім
|
Функция, аргументтің өсімшесі,
функцияның өсімшесі, туынды
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5минут
|
Ұйымдастыру
сәті: Оқушылармен сәлемдесу,
түгендеу. Сыныпта ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру. «Жүректен жүрекке» әдісі. Оқушылар
бір-біріне мейірім танытып, ыстық лебіздерін бір сөзбен
білдіреді.
Топқа бөлу.
«Санамақ» әдісі бойынша топ мүшелері
1-ден 4-ке дейін саналып, әр топта 4 оқушыдан
бөлінеді.
Сабақ мақсатымен
таныстыру.
Үй тапсырмасын
тексеру: Тапсырманың дайын жауаптары
интербелсенді тақтада көрсетілген, жауаптың дұрыс не бұрыс екенін
анықтайды.
Қ.Б: «Көршіңді
тексер» әдісі бойынша жұптар
бірін-бірі «+», «-» тәсілімен бағалайды. Қате жағдайда оқушы мен
оқушы арасында кері байланыс
жүргізіледі.
Өткен тақырыпты еске
түсіру: «Сәйкесін
тап»
әдісі. Сыныппен
жұмыс. Берілген формула мен дұрыс
жауапты сәйкестендіру. Тапсырма интербелсенді тақтада көрсетілген,
уақыт белгіленген. Дұрыс жауап бағдарлама көмегімен анықталады.
Оқушы өзін-өзі бағалайды.
Сʹ=
|
(x)ʹ=
|
(2x)ʹ=
|
( )ʹ=
|
( )ʹ=
|
|
1
|
0
|
|
2x
|
«Ой
қозғау» әдісі,
«Ашық
микрафон» тәсілі. Оқушылар таңдау
бойынша білген сұрақтың жауабын
береді.
-
Функция аргументінің
өсімшесі;
-
Функцияның
өсімшесі;
-
Функцияның
туындысы;
-
Дифференциалданатын
функция;
-
Дифференциалдау дегеніміз
не?
Қ.Б:
«Ауызша мадақтау» әдісі. Мен
оқушыны мадақтау сөздерімен
ынталандырамын.
|
АКТ
Kahoot
бағдарламасы
|
Сабақтың
ортасы
32
мин
|
Тапсырма1.
Жеке
жұмыс. «Кім жылдам?» әдісі. Тапсырма
арқылы саралау. «Қарқын» тәсілі көрініс
табады.
7.33.Берілген функцияға
дифференциалдаудың қасиеттерін пайдаланып, туындысын тап
:
-
y=
2x1.5;
3)
y= ; 5)
у=
-
y=x-3;
4) y= ; 6) y= .
Дескриптор:
- Дифференциалдаудың
қасиеттерін біледі;
- Берілуі күрделіленген
функцияның туындысын алады.
Дұрыс жауап интербелсенді
тақтада көрсетілген.
Қ.Б: «Бағалау парақшасы» берілген.
Тапсырманы толық орындаған оқушыны өзім тексерем, қалған оқушылар
өз кезегінде келесі оқушыларды
тексереді.
Кері
байланыс: Мұғалім мен оқушы арасында
«диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы жүзеге асады. Оқушымен
оқушы арасында кері байланыс
жалғасады.
Тапсырма2. Жұптық
жұмыс.
«Ойлан, жұптас,
бөліс» әдісі. 7.39. Туындының
көрсетілген нүктедегі мәнін тап.
-
y=
-
y=
( )( -1), x=1,
x=4.
Дескриптор:
-Дифференциалдаудың
қасиеттерін біледі;
- Күрделі алгебралық
функцияның дифференциалын есептеп, берілген нүктеде мәнін
табады.
Қ.Б: «Мен білемін» әдісі. Сәйкес
тапсырма орындаған оқушы басқа топтағы сол тапсырманы өзара алмасып
тексереді.
Кері байланыс: Оқушының
жіберген кейбір қателіктерін тақтада мұғалім
көрсетеді.
Тапсырма3.
Топтық жұмыс. «Бәріміз
біріміз үшін» әдісі. «Конверттегі тапсырма»
тәсілі.
-
f(x)= ,
fʹ(x)=?
-
fʹ(x)= 0 теңдеуін шеш
f(x)=
Дескриптор:
-Дифференциалдаудың
қасиеттерін біледі;
-Күрделенген алгебралық
функцияның дифференциалын табады.
Қ.Б:
«Карусель» әдісі. Дескриптормен сәйкес А4
форматта орындайды. Критерийге байланысты топтар бір-бірін
бағалайды.
|
Оқулықпен
жұмыс
Кесте
АКТ
Дәптермен
жұмыс
Конверт
|
Сабақтың
соңы
3мин
|
Үй тапсырмасы:
№7.36. Берілген функцияға
дифференциалдаудың қасиеттерін пайдаланып, туындысын
табу.
Рефлексия: «Шығу билеті»
әдісі.
|
Оқулық
210
бет
Қима
қағаз
|
Саралау –оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
Қолдауды қажет ететін
оқушыға жеке тапсырма беремін (таратпа қима
қағаз)
|
Дескрипторлар арқылы
бағалау
|
Оқушының партада дұрыс
отыру ретін қадағалау
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған
ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды
ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды,
неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді
білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда
берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|