Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
|
Мектеп: 39 казак орта мектебі |
||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Елшибаева А |
||||||||||
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
Сабақ тақырыбы |
Туындының қолданылуы |
||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.3.2.2 - туындының физикалық мағынасын білу; 10.3.3.3 - функцияның ең үлкен (ең кіші) мәндерін табуға байланысты қолданбалы есептер шығару. |
||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар: Функцияның туындысын таба алады; кризистік нүктелерді анықтай алады; Туындының физикалық мағынасын біледі; Функцияның ең үлкен (ең кіші) мәндерін табуға байланысты қолданбалы есептер шығара алады. |
||||||||||
Жетістік критерийлері |
|
||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Тілдік мақсат: туындыларды табу және бірінші ретті туынды арқылы функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табу бойынша әрекеттер туралы түсіндіру. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Дифференциал; туынды; бұрыштық коэффициент; функция; дифференциалдау ережелері; стационарлық, кризистік нүктелер Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - Егер мен осы функцияны дифференциалдасам, онда... - Егер мен оны қайтадан дифференциалдасам, онда..... - Қосындының туындысы ...тең. |
||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
|
||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
физика |
||||||||||
АКТ қолдану дағдылар |
Презентациялау дағдыларын қолданады; Интербелсенді тақта мүмкіншіліктерін пайдаланады. |
||||||||||
Бастапқы білім |
Функция туындысының анықтамасы; Тұрақты сан мен дәрежелік функцияның туындысы; Алгебралық формулалармен сенімді жұмыс жасау; Көпмүшенің түбірлерін табу; Бүтін коэффициентті дәреже қасиеттері; Функция графигінің қасиеттері және графиктерді сыза білу. |
||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі( минут): Оқушылармен амандасу. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау. Ротация әдісімен бір-бірінің жұмысын, үй тапсырмасын тексереді. Үй тапсырмасын тексеру( минут): «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бірін-бірі бағалау. Екі ұнаған нәрсе, бір жақсартуды қажет ететін жағдаймен бөліседі. |
Бағалау парағы |
|||||||||
Сабақтың ортасы 20 минут
17 мин |
Жаңа сабақ: 1 Туындының қолданылуы Оқушылармен бірге күрделі функцияның туындысын табу формуласын еске түсіріп, сол бойынша қайталау есептерін ауысша шығарту. Функциялардың туындысын табыңыздар:
Есептер. Тақтада жұмыс. В деңгейі , , , , С деңгейі , , , , Оқушыларға мәселелік сұрақ қою.
Оқушылардың пікірлерін тыңдау. Ары қарай оқушылармен талқылай отырып, екінші ретті туындының мағынасын ашу. Мысал қарастыру. функциясының туындысы -тің өзі -ке тәуелді функция болады. Сондықтан функциясын да дифференциалдау мәселесі туындайды. Егер функциясының туындысы бар болса, онда бұл туындыны функциясының екінші ретті туындысы деп атайды және оны немесе арқылы белгілейді. Сонымен, немесе . Мысалы. Функцияның екінші ретті туындысын табыңыз: Шешуі: Екінші ретті туындыны табу үшін, біріншіден функцияның бірінші ретті туындысын табу керек. Онда ізделінді екінші ретті туынды: Жауабы: Екінші ретті туындының механикалық мағынасы. дененің екін түсу заңдылығын қарастырайық. Бұл функцияның уақыт бойынша алынған туындысы дененің еркін түсу жылдамдығы болатынын жақсы білеміз, яғни: . Онда , яғни екінші ретті туындысы дененің еркін түсу үдеуі - -ді анықтайды. Егер материалдық нүкте заңдылығымен уақытына тәуелді қозғалатын болса, онда бірінші ретті туындысы материалдық нүкте қозғалысы жылдамдығын анықтайды. Олай болса, - екінші ретті туынды материалдық нүкте қозғалысының үдеуін анықтайды. Мысалы. Материалдық нүкте заңымен қозғалады, мұндағы -метрмен өлшенеді, ал -секундпен. Нүктенің үдеуі 12 тең болғандағы, -ның мәнін табыңыз. Шешуі: Материалдық нүктенің үдеуін табамыз.
Мына теңдеуден ізделінді уақытты табамыз: ; ; с. Жауабы: с. Оқушылар тақтада кезек-кезек жұмыс жасай отырып, есептің берілгенін, шығару жолын айқындап отыру қажет. Оқушылар әр есепте дискриптор бойынша жұмыс жасайды. Екінші ретті туындындысын табыңыздар: Өзін-өзі бағалау « » немесе « » арқылы.
Қорытынды: 5-6 « » - өте жақсы 3-4 « » - орташа 1-2 « » - тақырыпты қайталау керек.
|
Қосымша 1 Бағалау парағы |
|||||||||
Сабақтың соңы 3 мин |
Үй тапсырмасы: 1. Дене температурасы заңға байланысты өзгереді. a) Дене температурасының өзгеру жылдамдығы уақыт кезінде қандай? b) Қандай уақытта температураның өзгеру жылдамдығы 4° секундына тең? 2. Шеңберге радиусы 30 см тең ең үлкен ауданы тіктөртбұрыш салынған. Оның өлшемдерін табыңыз. 3. Функцияның екінші ретті туындысын табыңыздар. |
|
|||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз? Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |