|
|
Мектеп: 39 казак орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Елшибаева А |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Туындының қолданылуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.3.2.2 - туындының физикалық мағынасын білу; 10.3.3.3 - функцияның ең үлкен (ең кіші) мәндерін табуға байланысты қолданбалы есептер шығару. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар: Функцияның туындысын таба алады; кризистік нүктелерді анықтай алады; Туындының физикалық мағынасын біледі; Функцияның ең үлкен (ең кіші) мәндерін табуға байланысты қолданбалы есептер шығара алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Тілдік мақсат: туындыларды табу және бірінші ретті туынды арқылы функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табу бойынша әрекеттер туралы түсіндіру. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Дифференциал; туынды; бұрыштық коэффициент; функция; дифференциалдау ережелері; стационарлық, кризистік нүктелер Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - Егер мен осы функцияны дифференциалдасам, онда... - Егер мен оны қайтадан дифференциалдасам, онда..... - Қосындының туындысы ...тең. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
физика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылар |
Презентациялау дағдыларын қолданады; Интербелсенді тақта мүмкіншіліктерін пайдаланады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Функция туындысының анықтамасы; Тұрақты сан мен дәрежелік функцияның туындысы; Алгебралық формулалармен сенімді жұмыс жасау; Көпмүшенің түбірлерін табу; Бүтін коэффициентті дәреже қасиеттері; Функция графигінің қасиеттері және графиктерді сыза білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі( минут): Оқушылармен амандасу. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау. Ротация әдісімен бір-бірінің жұмысын, үй тапсырмасын тексереді. Үй тапсырмасын тексеру( минут): «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бірін-бірі бағалау. Екі ұнаған нәрсе, бір жақсартуды қажет ететін жағдаймен бөліседі. |
Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут
17 мин |
Жаңа сабақ: 1 Туындының қолданылуы Оқушылармен бірге күрделі функцияның туындысын табу формуласын еске түсіріп, сол бойынша қайталау есептерін ауысша шығарту. Функциялардың туындысын табыңыздар:
Есептер. Тақтада жұмыс. В деңгейі
С деңгейі
Оқушыларға мәселелік сұрақ қою.
Оқушылардың пікірлерін тыңдау. Ары қарай оқушылармен талқылай отырып, екінші ретті туындының мағынасын ашу. Мысал қарастыру.
Егер
Мысалы.
Функцияның екінші ретті
туындысын табыңыз: Шешуі: Екінші ретті туындыны табу үшін, біріншіден функцияның бірінші ретті туындысын табу керек.
Онда ізделінді екінші ретті туынды:
Жауабы:
Екінші ретті туындының механикалық мағынасы.
Бұл функцияның уақыт бойынша
алынған
Егер материалдық
нүкте Мысалы.
Материалдық
нүкте Шешуі: Материалдық нүктенің үдеуін табамыз.
Мына теңдеуден ізделінді уақытты табамыз:
Жауабы:
Оқушылар тақтада кезек-кезек жұмыс жасай отырып, есептің берілгенін, шығару жолын айқындап отыру қажет. Оқушылар әр есепте дискриптор бойынша жұмыс жасайды. Екінші ретті туындындысын табыңыздар:
Өзін-өзі бағалау
«
Қорытынды:
5-6 « 3-4 « 1-2 «
|
Қосымша 1 Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Үй тапсырмасы: 1. Дене
температурасы a) Дене температурасының
өзгеру жылдамдығы b) Қандай уақытта температураның өзгеру жылдамдығы 4° секундына тең? 2. Шеңберге радиусы 30 см тең ең үлкен ауданы тіктөртбұрыш салынған. Оның өлшемдерін табыңыз. 3. Функцияның екінші ретті туындысын табыңыздар.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз? Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мектеп:
39 казак орта
мектебі Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Елшибаева А Сынып:
11 Қатысқандар саны: Қатыспағандар
саны: Сабақ тақырыбы Туындының
қолданылуы Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме) 10.3.2.2 - туындының физикалық
мағынасын білу; 10.3.3.3 - функцияның ең үлкен
(ең кіші) мәндерін табуға байланысты қолданбалы есептер
шығару. Сабақ мақсаттары Оқушылар: Функцияның туындысын таба
алады; кризистік нүктелерді анықтай алады; Туындының физикалық
мағынасын біледі; Функцияның ең үлкен (ең кіші) мәндерін табуға
байланысты қолданбалы есептер шығара
алады. Жетістік
критерийлері Білу,
түсіну
Туындының физикалық
мағынасын біледі;
Туындыларды табу бойынша
қадамдарды сипаттау үшін дұрыс математикалық терминдерді
қолданады. Қолдану Функцияның ең үлкен (ең кіші)
мәндерін табуға байланысты қолданбалы есептер шығара
алады.
Тілдік
мақсаттар Оқушылар: Тілдік
мақсат: туындыларды табу және бірінші
ретті туынды арқылы функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табу
бойынша әрекеттер туралы түсіндіру. Пәнге қатысты лексика мен
терминология: Дифференциал; туынды; бұрыштық
коэффициент; функция; дифференциалдау ережелері;
стационарлық, кризистік нүктелер Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер: - Егер мен осы функцияны
дифференциалдасам, онда... - Егер мен оны қайтадан
дифференциалдасам, онда..... - Қосындының туындысы
...тең.
Құндылықтарды
дарыту
Оқушылар өз сыныптастарымен
еркін диалогқа түседі, жұптық жұмыста бір-біріне көмектеседі,
ақылдасып шешім шығарады, жеке жұмыста оқушылар жауапты болуға
үйренеді. Болашаққа бағдар жасаймыз және рухани жаңғыруды бүгіннен
бастаймыз! Пәнаралық байланыстар физика
АКТ қолдану дағдылар Презентациялау дағдыларын
қолданады; Интербелсенді тақта мүмкіншіліктерін
пайдаланады. Бастапқы
білім Функция туындысының
анықтамасы; Тұрақты сан мен дәрежелік функцияның туындысы;
Алгебралық формулалармен сенімді жұмыс жасау; Көпмүшенің түбірлерін
табу; Бүтін коэффициентті дәреже қасиеттері; Функция графигінің
қасиеттері және графиктерді сыза білу. Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
5
мин
Ұйымдастыру кезеңі(
минут):
Оқушылармен амандасу.
Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.
Ротация әдісімен бір-бірінің
жұмысын, үй тапсырмасын тексереді.
Үй тапсырмасын тексеру(
минут):
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
арқылы бірін-бірі бағалау. Екі ұнаған нәрсе, бір жақсартуды қажет
ететін жағдаймен бөліседі.
Бағалау
парағы
Сабақтың
ортасы
20
минут
17
мин
Жаңа
сабақ:
1 Туындының
қолданылуы Оқушылармен бірге күрделі
функцияның туындысын табу формуласын еске түсіріп, сол бойынша
қайталау есептерін ауысша шығарту. Функциялардың туындысын
табыңыздар:
Есептер. Тақтада
жұмыс.
В
деңгейі
С
деңгейі Оқушыларға мәселелік сұрақ
қою. Екінші ретті туындыны қалай
табамыз? Оқушылардың пікірлерін
тыңдау. Ары қарай оқушылармен талқылай
отырып, екінші ретті туындының мағынасын
ашу. Мысал
қарастыру. Егер
Мысалы.
Функцияның екінші ретті
туындысын табыңыз: Шешуі:
Екінші ретті туындыны табу
үшін, біріншіден функцияның бірінші ретті туындысын табу
керек. Онда ізделінді екінші ретті
туынды: Жауабы:
Екінші ретті туындының
механикалық мағынасы. Бұл функцияның уақыт бойынша
алынған Егер материалдық
нүкте Мысалы.
Материалдық
нүкте Шешуі: Материалдық нүктенің үдеуін
табамыз. Мына теңдеуден ізделінді
уақытты табамыз: Жауабы:
Оқушылар тақтада кезек-кезек
жұмыс жасай отырып, есептің берілгенін, шығару жолын айқындап отыру
қажет. Оқушылар әр есепте дискриптор бойынша жұмыс
жасайды. Екінші ретті туындындысын
табыңыздар:
Өзін-өзі бағалау
«
Кризистік нүктелердің
анықтамасын білемін.
Кризистік нүктелерді табу
алгоритмін білемін.
Берілген
Функция графигінің нүктесінен
жүргізілген жанама теңдеуін жаза аламын.
Екі түзудің перпендикулярлық
шартын білемін.
Функция графигінің нүктесінен
жүргізілген нормаль теңдеуін жаза аламын. Қорытынды:
5-6 « 3-4 « 1-2 «
Қосымша
1 Бағалау
парағы
Сабақтың
соңы
3
мин Үй
тапсырмасы: 1. Дене
температурасы a) Дене температурасының
өзгеру жылдамдығы b) Қандай уақытта
температураның өзгеру жылдамдығы 4° секундына
тең? 2. Шеңберге радиусы 30 см тең
ең үлкен ауданы тіктөртбұрыш салынған. Оның өлшемдерін
табыңыз. 3. Функцияның екінші ретті
туындысын табыңыздар.
Саралау –оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||






, 
, 
, 
, 




























