Қ.Әбдұғұлов атындағы № 34 мектеп-гимназиясы
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Ұдайы өсудің түрлері
|
Бөлім: |
Бөлім 4. Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жарасова Асель |
|
Күні: |
04.02.2025 |
|
Сыныбы: 8 «В» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұдайы өсудің түрлері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.1.2- дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктейді |
|
Сабақтың мақсаты: |
Дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктеу |
|
Құндылықтар |
«Жасампаздық пен жаңашылдық» айы негізінде оқушыларды жаңа идеялар мен жаңа платформалармен жұмыс жасауға баулу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 3 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Топқа бөлу Qazmath платформасымен https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/?ysclid=m6p0fgriuv640154739 |
Оқулық, жұмыс дәптері ДК экраны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 7 мин |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Microsoft Power Point та жасалған «Құпия хаттар» ойыны 1.Заңды тіркелген халық дегендер кімдер? 2.Халық санағы не үшін керек? 3.Нақты халық дегендер кімдер? Тұрақты халық дегендер кімдер? 4.Демография ұғымына анықтама бер 5. Халық санағы дегеніміз не? Жеке жұмыс. Үй жұмысын «Жер шары» әдісі арқылы тексеру 1. 1682 жылы дүние жүзі халқының санына алғаш рет баға берген кім? 2. Халық санағы дегеніміз не? 3. Демографиялықжарылыс қай елдерге тән? Топтың атауларына байланысты жаңа сабақтың тақырыбын айқындау |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Дескриптор – 3 б 1. 1682 жылы дүние жүзі халқының санына алғаш рет баға берген ғалымның атын жазады -1б 2. Халық санағына анықтама береді -1б 3. Демографиялық жарылысқа тән елдерге мысал келтіреді -1 б |
«Жарайсың!»
деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 5 мин. |
Жаңа сабақты түсіндіру бейнеролик көрсету |
https://yandex.kz/video/preview/15312818470217246127 Дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктейді |
Бейнесабақты көреді, кері байланыс береді |
Тақырыпқа байланысты интернет көздерін пайдалану бейнеролик |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 мин |
Тапсырмалар айдарындағы 1- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
Топтық жұмыс 1. « Тұжырымдамалық карта» кесте толтыру. Халықтың ұдайы өсуін топ бойынша кестеге түсіреді. 1 топ
2 топ
3 топ
|
Дескриптор: Жалпы - 4 балл 1 топ 1. Дәтүрлі ұдайы өсу типіне анықтама жазады -1б 2. Дәтүрлі ұдайы өсу типі елдеріне мысал жазады -1 б 3.Ұдайы өсудің туу коффиценті көрсеткіштерін жазады- 1б 4. Ұдайы өсудің өлім коффиценті көрсеткіштерін жазады -1 б 1. Өтпелі ұдайы өсу типіне анықтама жазады -1б 2. Өтпелі ұдайы өсу типі елдеріне мысал жазады -1 б 3.Ұдайы өсудің туу коффиценті көрсеткіштерін жазады- 1б 4. Ұдайы өсудің өлім коффиценті көрсеткіштерін жазады -1 б 1. Қазіргі заманғы ұдайы өсу типіне анықтама жазады -1б 2. Қазіргі заманғы ұдайы өсу типі елдеріне мысал жазады -1 б 3.Ұдайы өсудің туу коффиценті көрсеткіштерін жазады- 1б 4. Ұдайы өсудің өлім коффиценті көрсеткіштерін жазады -1 б
|
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Слайд. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Тапсырмалар айдарындағы 2- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
Жұптық жұмыс 2-тапсырма 1.«Венн диограмма» Ұдайы өсудің өтпелі,қазіргі заман түрлерінің ұқсастығымен айырмашылығын табады.
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. Ұдайы өсудің өтпелі,қазіргі заман түрлерінің ұқсастығымен айырмашылығын таба алады - 2 б 2. Ұдайы өсудің өтпелі, қазіргі заман түрлеріне мысал келтіреді-1 б |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5мин. |
Рефлексия «Ашық микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
|
Сабақты бекіту Wordwall платформасы Ұдайы өсудің түрлері - Gameshow quiz
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
Үй жұмысы тақырып бойынша бейнеролик дайындау |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді:_______________________________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұдайы өсудің түрлері
Ұдайы өсудің түрлері
Қ.Әбдұғұлов атындағы № 34 мектеп-гимназиясы
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Ұдайы өсудің түрлері
|
Бөлім: |
Бөлім 4. Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жарасова Асель |
|
Күні: |
04.02.2025 |
|
Сыныбы: 8 «В» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұдайы өсудің түрлері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.1.2- дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктейді |
|
Сабақтың мақсаты: |
Дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктеу |
|
Құндылықтар |
«Жасампаздық пен жаңашылдық» айы негізінде оқушыларды жаңа идеялар мен жаңа платформалармен жұмыс жасауға баулу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 3 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Топқа бөлу Qazmath платформасымен https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/?ysclid=m6p0fgriuv640154739 |
Оқулық, жұмыс дәптері ДК экраны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 7 мин |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Microsoft Power Point та жасалған «Құпия хаттар» ойыны 1.Заңды тіркелген халық дегендер кімдер? 2.Халық санағы не үшін керек? 3.Нақты халық дегендер кімдер? Тұрақты халық дегендер кімдер? 4.Демография ұғымына анықтама бер 5. Халық санағы дегеніміз не? Жеке жұмыс. Үй жұмысын «Жер шары» әдісі арқылы тексеру 1. 1682 жылы дүние жүзі халқының санына алғаш рет баға берген кім? 2. Халық санағы дегеніміз не? 3. Демографиялықжарылыс қай елдерге тән? Топтың атауларына байланысты жаңа сабақтың тақырыбын айқындау |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Дескриптор – 3 б 1. 1682 жылы дүние жүзі халқының санына алғаш рет баға берген ғалымның атын жазады -1б 2. Халық санағына анықтама береді -1б 3. Демографиялық жарылысқа тән елдерге мысал келтіреді -1 б |
«Жарайсың!»
деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 5 мин. |
Жаңа сабақты түсіндіру бейнеролик көрсету |
https://yandex.kz/video/preview/15312818470217246127 Дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктейді |
Бейнесабақты көреді, кері байланыс береді |
Тақырыпқа байланысты интернет көздерін пайдалану бейнеролик |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 мин |
Тапсырмалар айдарындағы 1- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
Топтық жұмыс 1. « Тұжырымдамалық карта» кесте толтыру. Халықтың ұдайы өсуін топ бойынша кестеге түсіреді. 1 топ
2 топ
3 топ
|
Дескриптор: Жалпы - 4 балл 1 топ 1. Дәтүрлі ұдайы өсу типіне анықтама жазады -1б 2. Дәтүрлі ұдайы өсу типі елдеріне мысал жазады -1 б 3.Ұдайы өсудің туу коффиценті көрсеткіштерін жазады- 1б 4. Ұдайы өсудің өлім коффиценті көрсеткіштерін жазады -1 б 1. Өтпелі ұдайы өсу типіне анықтама жазады -1б 2. Өтпелі ұдайы өсу типі елдеріне мысал жазады -1 б 3.Ұдайы өсудің туу коффиценті көрсеткіштерін жазады- 1б 4. Ұдайы өсудің өлім коффиценті көрсеткіштерін жазады -1 б 1. Қазіргі заманғы ұдайы өсу типіне анықтама жазады -1б 2. Қазіргі заманғы ұдайы өсу типі елдеріне мысал жазады -1 б 3.Ұдайы өсудің туу коффиценті көрсеткіштерін жазады- 1б 4. Ұдайы өсудің өлім коффиценті көрсеткіштерін жазады -1 б
|
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Слайд. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Тапсырмалар айдарындағы 2- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
Жұптық жұмыс 2-тапсырма 1.«Венн диограмма» Ұдайы өсудің өтпелі,қазіргі заман түрлерінің ұқсастығымен айырмашылығын табады.
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. Ұдайы өсудің өтпелі,қазіргі заман түрлерінің ұқсастығымен айырмашылығын таба алады - 2 б 2. Ұдайы өсудің өтпелі, қазіргі заман түрлеріне мысал келтіреді-1 б |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5мин. |
Рефлексия «Ашық микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
|
Сабақты бекіту Wordwall платформасы Ұдайы өсудің түрлері - Gameshow quiz
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
Үй жұмысы тақырып бойынша бейнеролик дайындау |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді:_______________________________
шағым қалдыра аласыз

.
















