Тақырып бойынша 11 материал табылды

Үдеу. Үдеудің физикалық мағынасы. Тең айнымалы қозғалыс. Жылдамдықтың уақытқа тәуелділігін графигі. 7-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Физика пәні мұғалімдеріне қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Пән: физика

Мұғалімнің аты-жөні: Мусаева Ж.З.

Дата:

Класс: 7


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.1В: Жылдамдық

Сабақтың тақырыбы

Үдеу. Үдеудің физикалық мағынасы. Тең айнымалы қозғалыс. Жолды жылдамдықтың уақытқа тіуелділік графигінен анықтау. Жылдамдықтың уақытқа тәуелділігін графигі.

Бастапқы білім

Жол, траектория, орын ауыстыру. Бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстың графигі. График салу дағдыларын қалыптастыру.

Оқыту мақсаттары

7.2.1.4 үдеудің не екенін түсіну;

7.2.1.7 жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен келесі жағдайларды анықтау:

(1) дене тыныштық күйде болғанда,

(2) тұрақты жылдамдықпен қозғалғанда,

(3) теңүдеумелі қозғалғанда,

(4) айнымалы үдеумен қозғалғанда;

7.2.1.8 дене тұрақты жылдамдықпен немесе тұрақты үдеумен қозғалғанда жылдамдықтың уақытқа тәуелділігі график астындағы ауданын есептеу арқылы жүрілген қашықтықты анықтау;

Сабақтың мақсаттары

Үдеудің мағынасын түсіну;

Тең айнымалы қозғалыстың физикалық мағынасын түсіну және мысалдар келтіре алу

Жылдамдықтың уақытқа және жүрілген жолдың уақытқа тәуелділігінің графиктерін сала алу;

Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигі бойынша қозғалысты сипаттау;

Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигі астындағы фигура ауданы бойынша қашықтықты анықтау;

Бағалау критерийлері

  • Тең айнымалы қозғалысқа мысалдар келтіре алады;

  • Қозғалыстың үдемелі және кемімелі қозғалыстарының айырмашылықтарын ажыратады;

  • График тұрғызуда координата осьтеріне және кестеде өлшем бірліктерін дұрыс сала алады;

  • Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигі бойынша қозғалысты сипаттайды;

  • Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигі астындағы фигура ауданы бойынша қашықтықты анықтайды;


Тілдік мақсаттар


Пәндік лексика және терминология

Траектория, орын ауыстыру, жол, орташа жылдамдық, үдеу, скаляр, вектор, уақыт

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері:

Біз … жылдамдығын есептедік.

Біз … мен жылдамдықты есептедік.

Орташа жылдамдықты есептеу/анықтау үшін біз … өлшедік.

Орташа жылдамдық … жолымен есептелген болатын.

Біз деректерді/ақпаратты/нәтижені жазу/енгізу үшін …

Бізбен жасалған жұмыс нәтижелері/қорытындылары/кестелері

екендігін көрсетеді.

... жылдамдығы … жасалды.

жылдамдық - velocity уақыт - time

қашықтық- distance Траектория - trajectory

Орын ауыстыру - displacement

орташа жылдамдық -average velocity

бір қалыпты қозғалыс-uniform movement

Құндылықтарды

дарыту

Топтық жұмыстар арқылы оқушыларды ауызбіршілікке, өзін-өзі бағалауға, өзгелерді тыңдай білуге, өзінің ойын жеткізуге дағдыландыру

Жаһандық азаматтық

Өлшем бірліктерінің халықаралық жүйесі (фр. Système International d'unités, SI)

Пәнаралық байланыстар

Пән

Кезең

Математика

Жылдамдықтың уақытқа және жүрілген жолдың уақытқа тәуелділік графигін салу керек.

Дифференциация

Оқушылардың барлығы: Траектория, жол, орын ауыстыру, жылдамдық, орташа жылдамдықтың мағынасын түсінеді, арасындағы айырмашылықты біледі;

Көпшілік оқушылар: график тұрғыза алады

Жекелеген оқушылар: Графикке талдау жасай алады.

АКТ қолдану дағдылары

Координатаның уақытқа тәуелділік графигін интерактивті тақтада сала алу;

Көз жаттығуын көрсету.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сергіту сәті: Көз жаттығуы

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут



5 минут


6 минут


3 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. Алдын ала оқушыларды кездейсоқ 3 топқа бөлу.

Топпен жұмыс. Әр топқа 1 тапсырма беріледі. Топтарында есепті орындайды.

Қорғау.

Бағалау. Мұғалімнің бағалауы. Әрбір топ дескриптор бойынша есепті бағаланады.





Қосымша №1




Смайлик

Сабақтың ортасы


15 минут




5 минут



4 минут

Жаңа сабақтың мазмұны.

«Автокөліктер» симуляторын қолданып, «Үдеу» түсінігін енгізу. Оқушылармен бірге талқылау.

«Айнымалы қозғалыс» видеоролигін көрсету арқылы айнымалы қозғалысты түсіндіру. Оқушылармен бірге мысалдар келтіру.

Кім шапшаң? Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигі бойынша дененің жылдамдығын анықтау, қозғалысты сипаттау

Мұғалімнің бағалауы. Кері байланыс.

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/mexanika/kinematika/lesson/udemeli-qozhalys

Смайлик


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.11.2018
1500
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12