Материалдар / "Үй толы тозақ" "Бесеудің хаты" шығармасы бойынша
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

"Үй толы тозақ" "Бесеудің хаты" шығармасы бойынша

Материал туралы қысқаша түсінік
"Үй толы тозақ" "Бесеудің хаты" шығармасы бойынша. Сабақ мақсаты: 10.2.2.1 автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Сәуір 2024
483
4 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім: Тарих тағылымы

Мектеп: Пән: Қазақ әдебиеті

Күні:

Мұғалім:

Сынып: 10

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы

Ш. Мұртаза «Бесеудің хаты» драмасы. «Үй толы тозақ»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.2.2.1 автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Ш. Мұртаза «Бесеудің хаты» драмасындағы автор бейнесін анықтау;

Көпшілігі: драмадағы автор бейнесінің белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау;

Кейбір оқушылар: автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау

Бағалау критерийі

  • автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтайды;

  • автор бейнесіне баға береді.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Жинақтау, бағалау.

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология

Авторлық идея, өмір шындығы, автор бейнесі

Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер:

Менің ойымша...;

Салыстыра қарғанда...;

Өмірмен байланыстыратын болсам...;

Бұл оймен келісемін/ келіспеймін, себебі...

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)

Алдыңғы тақырып

Ш. Мұртаза «Бесеудің хаты»

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

10 минут


І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар түгенделіп, назары сабаққа аударылады.

І. Қызығушылықты ояту кезеңі

Ой шақыру

Оқушылар берілген Ш. Мұртазаның сөзін талқылаудан бастайды және «6 Неліктен?» стратегиясын қолданып, сұрақтарға жауап береді. Алдыңғы сабақтармен байланыс орнатылады.

Рухы мен намысы сөнген ел – өлген ел. Күйреген рухты қайта көтеру – міне, қазіргі таңдағы басты мақсат. Қып-қызыл өтірікті көтере беретін осы дүние ғана. О дүниеде ондай қулық өтпейді.

Шерхан Мұртаза

«6 НЕЛІКТЕН» стратегиясы 
1. Неліктен Ш. Мұртаза шығармасына тарихи мәселені арқау еткен? 
2. Неліктен «Бесеудің хаты» шығармасын қазақ драматургиясының шоқтығы биік туындыларының бірі дейміз?

3. Неліктен суреткер ел басына түскен ауыр қайғыға бейтарап қарамайды?

4. Неліктен Ф. Оңғарсынова Ш. Мұртазаны "Қызыл жебеге" теңейді?

5. Неліктен жазушының әріптестері оған жоғары баға береді?

6. Неліктен Ж.Шаштайұлы «Шерхан Мұртаза Тұрар Рысқұлов, Бауыржан Момышұлылардың мектебінен шыққан» деген пікір айтады?

«Автор қандай адам?» Оқушылар «6 неліктен?» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру арқылы автор туралы мәлімет жинақтап, ой қорытындылайды.

Shape1

Ш. Мұртаза

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Оқушылар түгенделіп, назары сабаққа аударылады.


Оқушылар берілген

Ш. Мұртазаның сөзін талқылаудан бастайды және «6 Неліктен?» стратегиясын қолданып, сұрақтарға жауап береді. Алдыңғы сабақтармен байланыс орнатылады.



Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.




ҚБ














ҚБ





10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы






































































ІІ. Мағынаны тану кезеңі

1-тапсырма. Шығарманы FILA кестесі бойынша талдандар.

Шығармадағы

проблемалық фактілер

Оқиғаның тууына себеп болған идеялар

Идеялардың жүзеге асуына себеп болған сұрақтар

Шығармадағы проблемаларды шешетін нақты жоспар.







Дескриптор:
  • Шығармадағы проблемалық фактілерді анықтайды;

  • Оқиғаның тууына себеп болған идеяларды табады;

  • Идеялардың жүзеге асуына себеп болған сұрақтар құрастырады;

  • Шығармадағы проблемаларды шешетін нақты жоспар ұсынады.

ҚБ

2-тапсырма. Ш. Мұртаза «Бесеудің хаты» драмасындағы авторлық идеяны өмірмен байланыстырыңыз.

Дескриптор:

  • авторлық идеяны анықтайды;

  • өмірмен байланыстырады;

  • өз ойын білдіреді.

ҚБ


4-тапсырма. Оқушылар автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтайды.

«Т кестесі» әдісі қолданылады.

Т кестесі

Шығармадағы автор бейнесі


Автордың белгілі бір оқиғадағы көрінісі










Дескриптор:

  • шығармадағы автор бейнесін табады;

  • автордың белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтайды.

Бағалау. «Бармақ» әдісін қолдана отырып бағалайды. Ойтолғаныс кезеңі

Шығармаға қатысты мақалмен, қанатты сөздермен тұжырымдайды, қорытынды жасайды.

Оқушылар шығармадағы проблемалық фактілерді анықтайды;

Оқиғаның тууына себеп болған идеяларды табады;

Идеялардың жүзеге асуына себеп болған сұрақтар құрастырады;

Шығармадағы проблемаларды шешетін нақты жоспар ұсынады.





Ш. Мұртаза «Бесеудің хаты» драмасындағы авторлық идеяны өмірмен байланыстырыңыз.









Оқушылар автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтайды.





Оқушылар шығармаға қатысты мақалмен, қанатты сөздермен тұжырымдайды, қорытынды жасайды.










ҚБ
















ҚБ













Әдебиет теориясы













10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы





















338тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!