Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Үйден оқыту жаратылыстану 3-4 тоқсан қмж 6 -сынып
Мектеп: |
|
|||
Күні: |
|
|||
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||
Сыныбы: |
6 |
|||
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||
Оқушы: |
|
|||
№1 сабақ Тақырыбы |
Таза және лас ауа. Ауаны ластанудан қорғау қажеттілігі. |
|||
Сабақ: негізделген оқу мақсаты |
6.1.3.10 ауаны ластаушы көздерді атау; оның тазалығы үшін күрестің мәнін түсіну |
|||
Сабақ мақсаты |
-Ауаны ластаушы көздерді атайды -Тазалық үшін күрестің мәнін түсіндіреді |
|||
Жоспар |
||||
Жопарланған уақыт |
Мұғалімнің іс әректеті |
Оқушының іс әректеті |
ресурстар |
|
Сабақтың басы: 5 минут |
Сәлемдесу Оқушымен сәлемдесу. Сабақтың мақсатын таныстыру: - Оқушыларға экология туралы жалпы түсінік беру. |
Жаңа сабақты тыңдайды Ой бөліседі, өз пікірлерін айтады. |
Суреттер |
|
Сабақтың ортасы: 20 минут |
Ауаны ластаушы негізгі көздерге тоқталу: (заводтар, автокөліктер, қоқыстарды жағу). Ауаның тазалығы үшін күрес жолдарын талдау (қалдықтарды бөлек жинау, жасыл желектерді көбейту, экологиялық көлік). Тапсырма «Ауаны қорғаңдар!» плакатын ойластыр және суретін сал.
|
Жаңа мәліметтерді тыңдайды, сұрақтар қояды.
Дескриптор
Сурет салады |
Карточкалар Халықова Б. С. т.б. Жаратылыстану. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептердің (сыныптардың) 6-сыныбына арналған оқулық / Б. С. Халықова, Н. Ю. Юлдабаева.
|
|
Сабақтың соңы: 5 минут |
Қорытынды Сабақты қорыту, маңызды ойларды қайталау. Рефлексия, кері байланыс береді.. Бағалау. Бала смайлик бойынша сабақтағы өз үлгерімін бағалайды Үй тапсырмасын беру: "Ауаның ластануын азайту үшін мен не істей аламын?" шағын эссе жазу |
Смайликтер
|
Мектеп: |
|
||
Күні: |
|
||
Пәні: |
Жаратылыстану |
||
Сыныбы: |
6 |
||
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||
Оқушы: |
|
||
№2сабақ Тақырыбы |
Пайдалы қазбалардың әртүрлілігі (қатты, газ тәріздес). |
||
Сабақ: негізделген оқу мақсаты |
6.1.4.1 пайдалы қазбалардың әр түрлерін, оларды табу тәсілдерін атау |
||
Сабақ мақсаты |
-Шартты белгілерді қойып үйренеді -Пайдалы қазбалардың атауын біледі |
||
Жоспар |
|||
Жопарланған уақыт |
Мұғалімнің іс әректеті |
Оқушының іс әректеті |
ресурстар |
Сабақтың басы: 5 минут |
Сәлемдесу Оқушымен сәлемдесу. Сабақтың мақсатын таныстыру: «Бүгін өсімдік әлемінің құрылымы, оның түрлері, және олардың табиғаттағы маңызы туралы білімді қорытындылаймыз». |
Жаңа сабақты тыңдайды |
Суреттер |
Сабақтың ортасы: 20 минут |
Пайдалы қазбалардың түрлерін талдау: қатты (көмір, металл кендері, құрылыс материалдары), сұйық (мұнай), газ тәріздес (табиғи газ). Экологиялық мәселелер және пайдалы қазбаларды тиімді пайдалану жолдары.
|
Сұрақтарға жауап береді - Талқылайды, өз ойларын ортаға салады.
Жаңа тақырыпты талдайды
Жұмыс дәптерін толтырады |
Карточкалар Халықова Б. С. т.б. Жаратылыстану. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептердің (сыныптардың) 6-сыныбына арналған оқулық / Б. С. Халықова, Н. Ю. Юлдабаева. |
Сабақтың соңы: 5 минут |
Қорытынды Сабақты қорыту, маңызды ойларды қайталау. Үй тапсырмасын беру: "Менің аймағымдағы пайдалы қазбалар" шағын зерттеу жүргізу. . Бағалау. Оқушы смайлик бойынша сабақтағы өз үлгерімін бағалайды
|
Смайликтер Рефлексия, кері байланыс береді. - Үй тапсырмасын жазып алады. |
Бөлім |
Пайдалы қазбалар |
||||
Күні: |
|
||||
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
Сыныбы: |
6 |
||||
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||
Оқушы: |
|
||||
№3 сабақ Тақырыбы |
Құрылыс материалдары ретінде қолданылатын пайдалы қазбалар: гранит, әктастар, балшық, құм. |
||||
Сабақ: негізделген оқу мақсаты |
6.1.4.3 құрылыста қолданылатын пайдалы қазбаларды (гранит, әктастар, балшық, құм), олардың қасиеттерін, табу тәсілдерін, қолдану тәсілдерін, Қазақстандағы кен орнын атау |
||||
Сабақ мақсаты |
-Шартты белгілерді қойып үйренеді -Пайдалы қазбалардың атауын біледі |
||||
Сабақ барысы |
|||||
Сабақтың басы |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сәлемдесу Оқушымен сәлемдесу. Сабақтың мақсатын таныстыру - Оқушыларға пайдалы қазбалар туралы жалпы түсінік беру. |
- Тыңдайды, сұрақтарға жауап береді. Ой бөліседі, өз пікірлерін айтады. |
Оқушылардың белсенділігі бағаланады. |
Карточка суреттер Атлас |
|
Сабақтың ортасы |
- Пайдалы қазбалардың түрлерін талдау: қатты (көмір, металл кендері, құрылыс материалдары), сұйық (мұнай), газ тәріздес (табиғи газ). Тапсырмалар
|
Түрлерін атайды, мысалдар келтіреді. Кесте толтырады Жұмыс дәптермен жұмыс жасайды |
Дұрыс жауаптар мен белсенділік бағаланады.
Дескриптор Пайдалы қазбаларға сипаттама береді |
оқулық |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
-- Сабақты қорыту, маңызды ойларды қайталау. Рефлексия, кері байланыс береді.
- Үй тапсырмасын беру: Пайдалы қазбалардың шартты белгілерін жазу |
Үй тапсырмасын жазып алады. |
- Рефлексия, кері байланыс береді. |
Рефлексия парағы |
Бөлім |
Пайдалы қазбалар |
||||
Күні: |
|
||||
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
Сыныбы: |
6 |
||||
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||
Оқушы: |
|
||||
№4 сабақ Тақырыбы |
Жанатын пайдалы қазбалар: шымтезек, тас көмір, мұнай, табиғи газ. |
||||
Сабақ: негізделген оқу мақсаты |
6.1.4.6 жанатын пайдалы қазбалардың жану қауіпсіздігі туралы білу; |
||||
Сабақ мақсаты |
-жанғыш пайдалы қазбалардың қауіпсіздігін біледі |
||||
Сабақ барысы |
|||||
Сабақтың басы |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сәлемдесу Оқушымен сәлемдесу. Сабақтың мақсатын таныстыру - Оқушыларға пайдалы қазбалар туралы жалпы түсінік беру. |
- Тыңдайды, сұрақтарға жауап береді. Ой бөліседі, өз пікірлерін айтады. |
Оқушылардың белсенділігі бағаланады. |
Карточка суреттер Атлас |
|
Сабақтың ортасы |
- Пайдалы қазбалардың түрлерін талдау: қатты (көмір, металл кендері, құрылыс материалдары), сұйық (мұнай), газ тәріздес (табиғи газ)
Тапсырмалар
Жанатын пайдалы қазбалардың жану қауіпсіздігі туралы түсіндіру (өрт қауіпсіздігі, сақтау және тасымалдау ережелері) |
Түрлерін атайды, мысалдар келтіреді. Кесте толтырады Жұмыс дәптермен жұмыс жасайды |
Дұрыс жауаптар мен белсенділік бағаланады.
Дескриптор -Жанғыш пайдалы қазбаларды жазады -қауіпсіздік ережесін біледі |
оқулық |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
-- Сабақты қорыту, маңызды ойларды қайталау. Рефлексия, кері байланыс береді.
- Үй тапсырмасын беру: Пайдалы қазбалардың шартты белгілерін жазу |
Үй тапсырмасын жазып алады. |
- Рефлексия, кері байланыс береді. |
Рефлексия парағы |
Бөлім |
Пайдалы қазбалар |
||||
Күні: |
|
||||
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
Сыныбы: |
6 |
||||
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||
Оқушы: |
|
||||
№ 5сабақ Тақырыбы |
Металлдарды алу үшін қолданылатын пайдалы қазбалар: темір және мыс кендер. |
||||
Сабақ: негізделген оқу мақсаты |
6.1.4.11 металл (темір және мыс кендерін) алу үшін қолданылатын пайдалы қазбаларды, олардың сыртқы көрінісі мен қасиеттерін атау; |
||||
Сабақ мақсаты |
-жанғыш пайдалы қазбалардың қауіпсіздігін біледі |
||||
Сабақ барысы |
|||||
Сабақтың басы |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сәлемдесу Оқушымен сәлемдесу. Сабақтың мақсатын таныстыру - Оқушыларға пайдалы қазбалар туралы жалпы түсінік беру. |
- Тыңдайды, сұрақтарға жауап береді. Ой бөліседі, өз пікірлерін айтады. |
Оқушылардың белсенділігі бағаланады. |
Карточка суреттер Атлас |
|
Сабақтың ортасы |
Пайдалы қазбаларды табу және өндіру тәсілдері (ашық және жабық әдістер, бұрғылау, карьерлік қазу). - Олардың сыртқы көрінісі: темір кендері – қара, сұр түсті, ауыр; мыс кендері – жасыл, сары, қызғылт реңкті болуы мүмкін. Металл өндіру жолдары: кендерді байыту, балқыту, тазарту. Тапсырмалар
Жанатын пайдалы қазбалардың жану қауіпсіздігі туралы түсіндіру (өрт қауіпсіздігі, сақтау және тасымалдау ережелері) |
Түрлерін атайды, мысалдар келтіреді. Қасиеттерін анықтайды, пікір білдіреді. Жұмыс дәптермен жұмыс жасайды - Қауіпсіздік ережелерімен танысады, мысалдар келтіреді |
Жауаптарының нақтылығы бағаланады.
Дескриптор -Жанғыш пайдалы қазбаларды жазады -қауіпсіздік ережесін біледі |
оқулық |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
-- Сабақты қорыту, маңызды ойларды қайталау. Рефлексия, кері байланыс береді.
- Үй тапсырмасын беру: Пайдалы қазбалардың шартты белгілерін жазу |
Үй тапсырмасын жазып алады. |
- Рефлексия, кері байланыс береді. |
4-тоқсан жаратылыстану
Бөлім |
Пайдалы қазбалар |
||||
Күні: |
|
||||
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
Сыныбы: |
6 |
||||
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||
Оқушы: |
|
||||
№ 1сабақ Тақырыбы |
Топырақтың құрылуы мен құрамы. |
||||
Сабақ: негізделген оқу мақсаты |
6.1.5.1 топырақты жоғарғы құнарлы жер қабаты ретінде анықтау; |
||||
Сабақ мақсаты |
-топырақтың құнарлы қабатын анықтайды |
||||
Сабақ барысы |
|||||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сәлемдесу Оқушымен сәлемдесу. Сабақтың мақсатын таныстыру Сәлемдесу, сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру. - «Топырақ дегеніміз не?» сұрағын қою. |
- Тыңдайды, сұрақтарға жауап береді. Ой бөліседі, өз пікірлерін айтады. |
Мұғалімнің ауызша бағалауы |
Карточка суреттер Атлас |
|
Сабақтың ортасы 20 мин Салыстыру |
Құмды және сазды топырақтың негізгі ерекшеліктерін түсіндіру. - Су өткізу, сіңіру және ұстап қалу қасиеттерін сипаттау. Тапсырмалар Құмды және сазды топырақтардың қасиеттерін кестеге түсіру. - Топтық талқылау жүргізу. Сөзжұмбақ 1. Топырақта тіршілік ететін жануар. 2. Топырақ құрамындағы суды жақсы өткізетін зат. 3. Топырақ құрамын араластыруға көмектеседі. 4. Топырақ құрамындағы суды нашар өткізетін зат. 5. Топырақтың құнарлылығы оның мөлшеріне тәуелді болады. 6. Топырақтың құрамында болатын тұздар. 7. Жердің құнарлы жоғарғы қабаты. 8. Жердің беткі қабатын не ұшыруы мүмкін? 9. Топырақта тіршілік ететін жануар. 10. Адам өсімдік өсіру үшін топыраққа не себеді?
Сабақты қорыту, негізгі ойларды қайталау. - «Топырақтың маңыздылығы қандай?» деген сұраққа |
- Тәжірибе жасайды, бақылау жүргізеді, қорытынды жасайды. Қасиеттерін анықтайды, пікір білдіреді. Жұмыс дәптермен жұмыс жасайды Сөзжұмбақты шешеді және жауабын дәптерге жазады |
Дескриптор бойынша бағалау
Дескриптор Сөзжұмбақты шешеді |
Дидактикалық материалдар, бейнежазба
Суреттер
Халықова Б. С. т.б. Жаратылыстану. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептердің (сыныптардың) 6-сыныбына арналған оқулық / Б. С. Халықова, Н. Ю. Юлдабаева. |
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Рефлексия, «Бүгін мен не үйрендім?» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.
- Үй тапсырмасын беру: - «Топырақтың маңызы» тақырыбында шағын эссе жазу. |
Үй тапсырмасын жазып алады. |
- Мұғалімнің ауызша кері байланысы |
4-тоқсан жаратылыстану
Бөлім |
Пайдалы қазбалар |
||||
Күні: |
|
||||
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
Сыныбы: |
6 |
||||
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||
Оқушы: |
|
||||
№ 1сабақ Тақырыбы |
Құмды және сазды топырақтар. |
||||
Сабақ: негізделген оқу мақсаты |
6.1.5.3 құмды және сазды топырақтарға сипаттама беру; оларды су қасиеттері бойынша: суды сіңіру, оны өткізу және ұстап қалу қасиетін салыстыру; |
||||
Сабақ мақсаты |
-топырақтың құнарлы қабатын анықтайды |
||||
Сабақ барысы |
|||||
Сабақтың басы |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сәлемдесу Оқушымен сәлемдесу. Сабақтың мақсатын таныстыру Сәлемдесу, сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру. - «Топырақ дегеніміз не?» сұрағын қою. |
- Тыңдайды, сұрақтарға жауап береді. Ой бөліседі, өз пікірлерін айтады. |
Мұғалімнің ауызша бағалауы |
Карточка суреттер Атлас |
|
Сабақтың ортасы |
- Топырақтың құрамы мен қасиеттерін түсіндіру. - Топырақтың құнарлылығы және маңызы туралы айту.. Топырақтың құрылымын зерттеу тәжірибесін ұйымдастыру. - Әр топқа әртүрлі топырақ үлгілерін беру. Тапсырмалар
Сабақты қорыту, негізгі ойларды қайталау. - «Топырақтың маңыздылығы қандай?» деген сұраққа |
- Тәжірибе жасайды, бақылау жүргізеді, қорытынды жасайды. - Өндіру әдістерін талқылайды Қасиеттерін анықтайды, пікір білдіреді. Жұмыс дәптермен жұмыс жасайды |
Дескриптор бойынша бағалау
Дескриптор -Топырақтың айырмашылығын анықтайды Дескриптор -Топырақты сәйкестендіреді |
Оқулық Лупа, су, шыны ыдыстар, топырақ үлгілері |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия, «Бүгін мен не үйрендім?» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.
- Үй тапсырмасын беру: - «Топырақтың маңызы» тақырыбында шағын эссе жазу. |
Үй тапсырмасын жазып алады. |
- Мұғалімнің ауызша кері байланысы |
Рефлексия парағы |
4-тоқсан жаратылыстану
Бөлім |
Пайдалы қазбалар |
||||
Күні: |
|
||||
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
Сыныбы: |
6 |
||||
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||
Оқушы: |
|
||||
№ 1сабақ Тақырыбы |
Топырақтың негізгі қасиеті – құнарлылық |
||||
Сабақ: негізделген оқу мақсаты |
6.1.5.4 құнарлы топырақтың өсімдік тіршілігі үшін қажеттілігін түсіну |
||||
Сабақ мақсаты |
-топырақтың маңызын түсінеді |
||||
Сабақ барысы |
|||||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сәлемдесу, сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. - «Өсімдікке өсу үшін не қажет?» деген сұрақ қою. |
- Тыңдайды, сұрақтарға жауап береді. Ой бөліседі, өз пікірлерін айтады. |
Мұғалімнің ауызша бағалауы |
Карточка суреттер Атлас |
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Құнарлы топырақтың негізгі қасиеттерін түсіндіру. - Өсімдіктердің өсуі үшін қажетті элементтер (минералдар, су, ауа) туралы айту. Құнарлы және құнарсыз топырақтың өсімдікке әсерін кестеге түсіру. - Топтық талқылау жүргізу. Бекіту тапсырмасы
Сабақты қорыту, негізгі ойларды қайталау. - «Құнарлы топырақ өсімдіктерге қалай әсер етеді?» деген сұраққа жауап беру. |
- Тәжірибе жасайды, бақылау жүргізеді, қорытынды жасайды. Тәжірибе жасау үшін топырақтың құрамын салыстыру. Оқушылар өз ойларын білдіреді. |
Дескриптор - Бақылау жүргізеді, қорытынды жазады. |
Дидактикалық материалдар, бейнежазба
Суреттер
Халықова Б. С. т.б. Жаратылыстану. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептердің (сыныптардың) 6-сыныбына арналған оқулық / Б. С. Халықова, Н. Ю. Юлдабаева. |
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Рефлексия, «Бүгін мен не үйрендім?» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.
- Үй тапсырмасын беру: - «Топырақтың маңызы» тақырыбында шағын эссе жазу. |
Үй тапсырмасын жазып алады. |
Жауап жазады немесе ауызша айтады |
4-тоқсан жаратылыстану
Бөлім |
Пайдалы қазбалар |
||||
Күні: |
|
||||
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
Сыныбы: |
6 |
||||
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||
Оқушы: |
|
||||
№ 4сабақ Тақырыбы |
Қазақстан жер бетінің сипаты Топырақты өңдеу. Практикалық жұмыстар: |
||||
Сабақ: негізделген оқу мақсаты |
6.1.5.5 топырақты өңдеу тәсілдерін атау (жырту, тырмалау), топырақты өңдеуге арналған ауылшаруашылық көліктерді білу және атау |
||||
Сабақ мақсаты |
-топырақтың өңдеу тәсілін атайды - топырақты өңдеуге арналған ауылшаруашылық көліктерді біледі |
||||
Сабақ барысы |
|||||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сәлемдесу, сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. - «Топырақты өңдеуге қандай көліктер қажет?» деген сұрақ қою. |
- Тыңдайды, сұрақтарға жауап береді. Ой бөліседі, өз пікірлерін айтады. |
Мұғалімнің ауызша бағалауы |
Карточка суреттер |
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Ауылшаруашылық көліктерінің түрлерін таныстыру (трактор, комбайн, соқа, культиватор, тұқым сепкіш). - Әр техниканың қызметін түсіндіру - Әр көліктің суреттерін көрсетіп, олардың айырмашылықтарын сұрау. - Қай техника қандай жұмысқа арналғанын анықтау. Практикалық жұмыс Оқушыларға ауылшаруашылық техникаларының суреттерін тарату және оларды дұрыс атау. - Әр көліктің қызметін талқылау.
Сабақты қорыту, негізгі ойларды қайталау. - «Қандай техника ауыл шаруашылығында маңызды?» деген сұраққа жауап беру |
- Тәжірибе жасайды, бақылау жүргізеді, қорытынды жасайды. Тәжірибе жасау үшін топырақтың құрамын салыстыру. Оқушылар өз ойларын білдіреді. |
Көліктердің аттарын атайды, қызметін сипаттайды. Дескриптор - Суреттерді сәйкестендіреді, түсіндіреді. |
Дидактикалық материалдар, бейнежазба
Суреттер
Халықова Б. С. т.б. Жаратылыстану. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептердің (сыныптардың) 6-сыныбына арналған оқулық / Б. С. Халықова, Н. Ю. Юлдабаева. |
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Рефлексия, «Бүгін мен не үйрендім?» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.
- Үй тапсырмасын беру: - Трактор мен соқаның айырмашылығы» тақырыбында шағын эссе жазу. |
Қорытынды шығарады, пікір білдіреді. |
Жауап жазады немесе ауызша айтады |
Рефлексия парағы |

