|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Динамика негіздері Күні: Сынып:9
|
Мектеп: Мұғалімнің аты –жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Үйкеліс күші. Ортаның кедергі күші
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.2.20 - үйкеліс күші және ортаның кедергі күшінің табиғатын түсіндіру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Үйкеліс күші ұғымын талдай отырып, оқушылардың барлығы сырғанау үйкелісін әр түрлі тәсілдермен анықтай отырып, график арқылы үйкеліс коэффициентінің мәнін градиент арқылы дұрыс анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
- Үйкеліс күші және ортаның кедергі күшінің табиғатын түсінеді -Үйкеліс күшінің неге тәуелді екендігін анықтайды -Үйкеліс күшін есептеу формуласын біледі және қолданады - Үйкеліс күшінің массаға тәуелділік графигін талдай алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Олар терминдерді түсіну және қолдану керек. Арнайы пәндік лексика мен терминология: Сөздік
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
математикалық есептеулерді дұрыс жүргізуді, график салуда масштаб сақтауды, градиент арқылы үйкеліс коэффициентін анықтауды жүзеге асыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
7 сынып үйкеліс күші.Ньютон заңдары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу Қайталау сұрақтары Күш дегеніміз не? Қандай күштерді білесіңдер? Күш әсерінің нәтижесі неге байланысты? Теңәрекетті күш деген не? Денеге бір бағытта әрекет ететін күштердің теңәрекетті күшінің модулін қалай табады? Денеге қарама-қарсы бағытта әрекет ететін күштердің теңәрекетті күшінің модулін қалай табады?
Мысал: Қозғалтқыш сөндірілген соң автомобиль түзу сызықты бірқалыпты қозғалысын жалғастыру керек (Ньютонның 1 заңы). Бірақ біраз уақыттан кейін автомобиль тоқтады. Неліктен?
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын қою
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Теориялық бөлім. Үйкеліс күші. Ұсынылған бейнематериал бойынша және 7 сынып курсы бойынша қайталап, оқушылар білуі тиіс: Үйкеліс күшінің анықтамасын, үйкеліс күшінің бағытын, үйкеліс түрлерін, үйкелістің пайда болу себептерін еске түсіру. Денелер тікелей жанасқанда пайда болатын күш үйкеліс күші деп аталады
Үйкеліс күші қозғалыс бағытына қарама-қарсы бағытталған. Үйкеліс күші жанасушы денелердің түйіскен нүктесіне түсірілген
Оқушылар үйкелістің пайдасы мен зиянды жақтарына мысалдар келтіреді.
Үйкеліс түрлерін атайды
Тәжірибе жасау.
Қорытынды жасау Қорытынды: бірдей салмақта домалау үйкеліс күші сырғыныу үйкеліс күшінен аз болады
Динамометр мен оған бекітілген білеушені бірқалыпты тартсақ, динамометр көрсетуі үйкеліс күшін көрсетеді, себебі бірқалыпты қозғалыс кезінде үйкеліс күші мен серпімділік күші модулдері бойынша тең
Өлшеу кезінде домалау үйкеліс күші сырғанау үйкеліс күшінен аз болатындығы байқалды
Денені жазық бетке қысу күші артқан сайын, пайда болған үйкеліс күші де арта түседі.
Оқушыларға сұрақ қойылады:Үйкеліс күші қандай шамаларға тәуелді? Үйкеліс күші жанасу ауданына тәуелді ме? Оқушылардан алынған жауаптарды талдау Үйкелістің пайдасы мен зияны туралы және үйкелісті азайту жолдары туралы оқушылардың ойын тыңдау және талқылау Үйкеліс күшінің қысым күшіне тәуелділік графигін талдау.
Fүйк=µN
Fүйк=µmg N=mg,
График градиенті бойынша үйкеліс коэффициентін анықтау
Ортаның кедергі күші
Оқушылар теориялық сұрақтарға жауап береді Бағалау. Өзін-өзі бағалау Екінші бөлім. Ортаның кедергі күші Ортаның кедергі күшінің дене пішініне тәуелділігі
Ортаның кедергі күшінің жылдамдыққа тәуелді формуласы мен графигін білу Салыстырмалы жылдамдықтың артуымен кедергі күші бастапқыда ақырын, содан соң қаттырақ өседі Аз жылдамдықта: F = k1v; Жоғары жылдамдықта: F = k2v2.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:Динамика
негіздері Күні: Сынып:9
Мектеп: Мұғалімнің аты
–жөні: Қатысқандар
саны: Қатыспағандар
саны:
Сабақ
тақырыбы Үйкеліс күші. Ортаның кедергі
күші
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 9.2.2.20 - үйкеліс күші және
ортаның кедергі күшінің табиғатын
түсіндіру; Сабақ
мақсаттары Үйкеліс күші ұғымын талдай
отырып, оқушылардың барлығы сырғанау үйкелісін әр түрлі тәсілдермен
анықтай отырып, график арқылы үйкеліс коэффициентінің мәнін
градиент арқылы дұрыс
анықтайды. Жетістік
критерийлері - Үйкеліс күші және ортаның
кедергі күшінің табиғатын
түсінеді -Үйкеліс күшінің неге тәуелді
екендігін анықтайды -Үйкеліс күшін есептеу
формуласын біледі және
қолданады - Үйкеліс күшінің массаға
тәуелділік графигін талдай
алады Тілдік
мақсаттар Олар терминдерді түсіну және
қолдану керек. Арнайы пәндік лексика
мен терминология: Сөздік Қазақша Орысша Ағылшынша үйкеліс
күші Сила
трения friction
force
Құндылықтарды
дарыту
Оқушыларың бойында
жауапты азаматтық ұстанымды
қалыптастыру.
Өмір бойы білім алу
құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын
қалыптастыру
Пәнаралық
байланыстар
математикалық
есептеулерді дұрыс жүргізуді, график салуда масштаб сақтауды,
градиент арқылы үйкеліс коэффициентін анықтауды жүзеге
асыру
АКТ қолдану дағдылары
Презентация
Бастапқы
білім
7 сынып үйкеліс
күші.Ньютон заңдары
Сабақ
барысы
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың
басы
Оқушылармен
амандасу, түгендеу
Қайталау
сұрақтары
Күш дегеніміз
не?
Қандай күштерді
білесіңдер?
Күш әсерінің
нәтижесі неге байланысты?
Теңәрекетті күш
деген не?
Денеге бір бағытта
әрекет ететін күштердің теңәрекетті күшінің модулін қалай
табады?
Денеге қарама-қарсы
бағытта әрекет ететін күштердің теңәрекетті күшінің модулін қалай
табады?
Мысал: Қозғалтқыш сөндірілген соң
автомобиль түзу сызықты бірқалыпты қозғалысын жалғастыру керек
(Ньютонның 1 заңы). Бірақ біраз уақыттан кейін автомобиль
тоқтады.
Неліктен?
Сабақтың тақырыбы
мен мақсатын қою
Сабақтың
ортасы
Теориялық
бөлім.
Үйкеліс
күші.
Ұсынылған бейнематериал бойынша және 7 сынып курсы
бойынша қайталап, оқушылар білуі
тиіс:
Үйкеліс күшінің анықтамасын, үйкеліс күшінің
бағытын, үйкеліс түрлерін, үйкелістің пайда болу
себептерін еске
түсіру.
Денелер тікелей жанасқанда пайда болатын күш
үйкеліс күші деп
аталады
Үйкеліс
күші қозғалыс бағытына қарама-қарсы
бағытталған.
Үйкеліс
күші жанасушы
денелердің түйіскен нүктесіне
түсірілген
Оқушылар үйкелістің пайдасы мен зиянды жақтарына
мысалдар келтіреді.
Үйкеліс түрлерін
атайды
Тәжірибе
жасау.
Домалау, сырғанау және тыныштық үйкелістерін
салыстыру
Қорытынды
жасау
Қорытынды:
бірдей салмақта домалау
үйкеліс күші сырғыныу үйкеліс күшінен аз
болады
Үйкеліс күшінің қандай шамаларға тәуелді екенін
анықтау.
Динамометр мен оған
бекітілген білеушені бірқалыпты тартсақ, динамометр көрсетуі
үйкеліс күшін көрсетеді, себебі бірқалыпты қозғалыс кезінде үйкеліс
күші мен серпімділік күші модулдері бойынша
тең
Өлшеу кезінде домалау
үйкеліс күші сырғанау үйкеліс күшінен аз болатындығы
байқалды
Денені жазық бетке
қысу күші артқан сайын, пайда болған үйкеліс күші де арта
түседі.
Оқушыларға сұрақ қойылады:Үйкеліс күші қандай
шамаларға
тәуелді?
Үйкеліс күші жанасу ауданына тәуелді ме?
Оқушылардан алынған жауаптарды
талдау
Үйкелістің пайдасы мен зияны туралы және үйкелісті
азайту жолдары туралы оқушылардың ойын тыңдау және
талқылау
Үйкеліс күшінің қысым күшіне тәуелділік графигін
талдау.
Fүйк=µN
Fүйк=µmg
N=mg,
График градиенті бойынша үйкеліс коэффициентін
анықтау
Ортаның кедергі
күші
Оқушылар теориялық сұрақтарға жауап
береді
Бағалау.
Өзін-өзі
бағалау
Екінші бөлім. Ортаның кедергі
күші
Ортаның кедергі күшінің дене пішініне
тәуелділігі
Ортаның кедергі күшінің жылдамдыққа тәуелді
формуласы мен графигін
білу
Салыстырмалы жылдамдықтың артуымен кедергі күші
бастапқыда ақырын, содан соң қаттырақ
өседі
Аз
жылдамдықта:
F = k1v;
Жоғары
жылдамдықта:
F =
k2v2.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














