Үйсіндер мен қаңлылар

Тақырып бойынша 12 материал табылды

Үйсіндер мен қаңлылар

Материал туралы қысқаша түсінік
Ежелгі Қазақстан аумағын мекендеген үйсін мемлекеттік бірлестігінің құрылуы мен Үйсін мемлекетіндегі әлеуметтік топтардың ерекшеліктері
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

«М.Маметова атындағы орта мектеп-МДШО» КММ

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

5.3. Үйсіндер мен қаңлылар

Педагогтің аты-жөні:

Аусыдыков Мухит Орынбасарович

Күні:


Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Үйсіндер туралы жазба деректер.

Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру;

5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру

5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау

Сабақтың мақсаты

Ежелгі Қазақстан аумағын мекендеген үйсін мемлекеттік бірлестігінің құрылуы мен Үйсін мемлекетіндегі әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру

Ой қозғау

Визуальды әдіс:АКТ-дан «Үйсіндер» туралы видеоролик көрсетіледі.https://www.youtube.com/watch?v=WOSlWwjeJmU

Тапсырма: Видеороликті топ болып талқылау.


Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Мадақтау

Тақырып

тық ведиолар

Жаңа білім




Мәтінмен жұмыс

Үйсіндер

Сәйкестендіру кестесі

Үйсін қоғамындағы әлеуметтік топтарға сипаттама беріңіз.



Гуньмо

(күньби)


AutoShape 1 AutoShape 2 AutoShape 3

Малшылар, егіншілер және қолөнершілер. Құлдар да болған. Олар негізінен соғыс тұтқындарынан тұрған. Олардың еңбегі көбінесе үй шаруашылығында пайдаланылды


Бектер, ру басылары, ауқатты

адамдар


Ол өзіне қараған ел -жұртты балаларына бөліп беріп, мұрагерлік жолмен иеленді. Мемлекеттің ең жоғарғы билешісі


Қарапайым

Бұқара

Әскербасылар мен шонжарлар. Сарай маңындағы лауазымды адамдардың алтын және мыс мөрлері болған.

Жеке жұмыс.

«Ақиқат пен жалған» әдісі арқылы оқушыларға кесте таратылады .Оқушылар сұрақтарды жеке жұмыс жасап, сынып ұжымымен талқылайды

Сұрақтар

Ақиқат

Жалған

1.Үйсін тайпалары б.з ІІғ-б.з.ІІІғ ғасыры аралығында өмір сүрді.


+

Б.з.б. ІІғ-б.з.б.VІғ. өмір сүрді

2.Үйсін-қазақ халқының қалыптасуына негіз болған ежелгі тайпалардың бірі.

+


3. Чжан Цянның хабарлауы бойынша үйсіндердің 120мың түтіні, 630мың адамы, 188 000 әскері болған.

+


4.Қытай тарихшысы ЖанЧянның «Хан әулеті» еңбегінде «Усунь»этнонимі ең алғаш айтылады.


+ Сыма Цянның «Ши Цзи» еңбегінде

5. Жазба деректерде Үйсіндер Қазақстанның Жетісу өлкесі, Шу, Талас өңірі, Ыстықкөл және Қытайдың солтүстік батыс аймағында тұрды деп айтылады

+



Мәтінмен жұмыс




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды


Дескриптор:

1.Үйсіндер туралы жазба деректерді біледі

2.Үйсін мемлекетінің қалайқұрылғандығын біледі

3.Үйсіндердің айналысқан кәсібі мен әлеуметтік өмірін айтады











Дескриптор:

1.Үйсін қоғамындағы күнбидің рөлін түсіндіреді

2.Үйсін қоғамындағы бектар, ру басылары, ауқатты адамдардың рөлін сипаттайды

3.Үйсін қоғамындағықарапайым бұқараның рөлін сипаттайды






Дескриптор:

1.Үйсіндер туралы Қытай жазба деректерімен танысады

2.Үйсіндердің мемлекеттік шекарасын анықтайды



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»



Өзін-өзі бағалау


Ақпараттық мәтін




Үйсін қоғамындағы әлеуметтік топтар сәйкестендіру кестесі






Таратпа материал

дар

https://yandex.kz/images/search?pos=11&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fds04.infourok.ru%2Fu
















ҚБ парағы







«Ақиқат пен жалған» кестесі












Бекіту


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Үйсіндердің жазба деректері туралы тірек сызба құрастырып келу

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпарат

тық карточка

Кері байланыс


Кері байланыс: «Үшбұрыш» әдісі

Схема 1




Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды



А4




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
01.03.2025
224
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі