Материалдар / Үйсіндер туралы жазба деректер

Үйсіндер туралы жазба деректер

Материал туралы қысқаша түсінік
Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады? Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Білім беру ұйымының атауы

90 ДБАММГ

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

5.3. Үйсіндер мен қаңлылар

Педагогтің аты-жөні:

Кадыркулова А.А

Күні:

13.02.2025ж

Сынып: 5 Г

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Үйсіндер туралы жазба деректер

Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру;

5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау

Сабақтың мақсаты

Ежелгі Қазақстан аумағын мекендеген үйсін мемлекеттік бірлестігінің құрылуы мен Үйсін мемлекетіндегі әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру.

Құндылықтар

Жасампаздық пен жаңашылдық

Апта дәйексөзі

«Өнерлі бала-өрге жүзер»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы 1 минут

3 минут

















8 минут

Ой қозғау

Сәлемдесу,ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Оқушыларды «Асықтар» әдісі арқылы топқа бөлу.

1топ: Қызылдар 2топ: Жасылдар 3топ: Сарылар

Өткен сабағымызды пысықтау арқылы тақырыпқа шығу

«Білім додасы» әдісі

FlipTiles платформасы арқылы сұрақ жауап қойылады (дұрыс жауапқа 2 ұпай)

Оқушылар сәлемдеседі





Дескриптор

Оқушылар берілген асықтарды таңдай отырып топқа бөлінеді



Дескриптор

Оқушылар берілген ұяшықтарды таңдай отырып сұраққа жауап береді

Дұрыс жауап үшін ұпай жинайды


ҚБ Оқушылар топқа бөлініп отырып,топ басшы бағалайды







ҚБ

Мұғалім оқушылар жауабын кері байланыс беріп отырады

Тақырып

тық суреттер, оқулық










https://wordwall.net/resource/51919989

Сабақтың ортасы

4 минут

















5 минут

















10 минут



















5 минут


Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары және бағалау критерийлермен таныстыру Тыңдалым:

Үйсіндер туралы жазба деректер

туралы қысқаша түсінік беріп өту.

«Бейнесабақ» көрсету

ЕБҚ оқушыға сөздерді түсіндіру,тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп ұсынамын

Тапсырма -1

«Асық ату» әдісі (дұрыс жауапқа 2 ұпай)


ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады;



Тапсырма -2 Топтық жұмыс (2 ұпай)

«Постер» әдісі

Зерттеумен мен талдаулар.


І топ: Қытай тарихшылары Үйсіндер туралы қандай деректер қалдырды

ІІ топ: Үйсіндердің орналасқан жері

ІІІ топ: Үйсіндердің шаруашылығы




ЕБҚ оқушыға тапсырманы үлгі бойынша жасауды ұсыныңыз


Тапсырма -3 Жеке жұмыс.

«Ақиқат және Жалған» әдісі

(дұрыс жауап айтқанға 2 ұпай)

Сұрақтар

Ақиқат

Жалған

1.Үйсін тайпалары б.з ІІғ-б.з.ІІІғ ғасыры аралығында өмір сүрді.


+

Б.з.б.ІІғ б.з.б.VІғ. өмір сүрді

2.Үйсін-қазақ халқының қалыптасуына негіз болған ежелгі тайпалардың бірі.

+


3. Чжан Цянның хабарлауы бойынша үйсіндердің 120мың түтіні, 630мың адамы, 188 000 әскері болған.

+


4.Қытай тарихшысы ЖанЧянның «Хан әулеті» еңбегінде «Усунь»этнонимі ең алғаш айтылады.


+ Сыма Цянның «Ши Цзи» еңбегі

5. Жазба деректерде Үйсіндер Қазақстанның Жетісу өлкесі, Шу, Талас өңірі, Ыстықкөл және Қытайдың солтүстік батыс аймағында тұрды деп айтылады

+




Оқушылар мұқият тыңдайды

Дескриптор:

Үйсіндер туралы Қытай жазба деректерімен танысады

Бейне жазбадағы негізгі идеяны анықтайды;









Дескриптор:

Оқушылар Асық ойын ойнай отырып, жасырын сұрақтарға жауап береді





Дескриптор:

Оқушыларға топтық тапсырма анықтайды, талдайды,

әр топ берілген жұмыстарын қорғайды.

«Ақиқат пен жалған» әдісі арқылы оқушыларға кесте көрсетіледі, Оқушылар сұрақтар оқып жауап береді


ҚБ

Мұғалім оқушылар жауабын тыңдап, кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»



Өзін-өзі бағалау

ҚБ

Мұғалім оқушылар жауабын тыңдап, кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

Өзін-өзі бағалау

ҚБ

Мұғалім оқушылар жауабын тыңдап, кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»











Бейне дерек

«Үйсіндер туралы жазба деректер

https://youtu.be/ki3pgLUGWX8?si=plVlYJte2IhFxFTF









тақырыпқа байланысты сұрақтар











Б.Е. Көмеков, Т.С. Жұмағанбетов, К.С. Игіліков. Қазіргі Қазақстан тарихы. – Алматы: «Атамұра», 2017



«Ақиқат пен жалған» кестесі















Бекіту

7 минут



Сабақты қорытындылау

«Попкорн» әдісі

Үйге тапсырма

Үйсіндердің жазба деректері туралы тірек сызба құрастырып келу



Дескриптор

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

Өзін-өзі бағалау

ҚБ

Мұғалім оқушылар жауабын тыңдап, кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»



Ақпарат

Кері байланыс

2 минут




«Бұл сабақты оқып, мен…»

Білмеймін .......

Білемін .....

Түсінемін .....

Түсінемін және қолдана аламын ....

Басқа біреуді үйрете аламын .....



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады



Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды



А4, конспект




Саралау.

Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?


Бағалау.

Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Коммуникативті дағдыларын дамыту мақсатында құрылған топтар/жұптар қабілеті төмен оқушыларды қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін меңзейді. Мұғалім талқылау үрдісі кезінде барлық оқушылардың бірегей қатысуын қадағалау тиіс.

Дәйекті дәлелдерге ғана негізделген қорытындыға жетудің мағынасының мәні, сыныптағы қабілеті төмен оқушы дәлелдерге негізделе отырып кем дегенде өзінің ойын білдіре алады, ал қабілеті жоғары оқушы тәуелсіз, негізгі жауап береді. Сабақтың әр кезеңі жасырын дифференциацияны көздейді.

Қабілеттері жоғары оқушылар археология

лық ескерткіш

терді анықтап,

әлеуметтік топтардың ерекшелік

терін түсіндіре алады. Оқушылардың көбісі сурет бойынша археологиялық ескерткіштер

ді салыстырып;

мәліметке жалпы сипаттама бере алады. Сұрақтар топтамасымен жұмыс істеудің құрылымдалған тәсіл топта жұмыс істеуге мүмкіндік берді.

Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету.

Оқушылар тапсырманы жеке өз дәптерлеріне жазбаша түрде орындайды. Мұғалім оқушылар тапсырманы орындау барысында қарап, тексеріп шығады. Бірнеше оқушылар өз жазғандарын оқиды. Мұғалім үздік жауаптар берген оқушыларды атап шығады.

Оқушылар топтық,жұптық жұмыста өзара бағалау жүргізді.Жеке жұмыста дескриптор арқылы өзін-өзі бағалау жүргізді

Оқушылардың денсаулығын қолдау мақсатында, қажеттілігіне қарай дене шынықтыру минутын ұйымдастыру.

Сабақ барысында ұлттық күйге қағазбен сергіту сәті жүргізіледі. Сабақта денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау үшін мұғалім алдын ала жоспарлау жасап, оқушыларды қауіпсіздік ережелерімен таныстырып, жұмыс барысында қауіпсіздік шараларын үнемі бақылау.


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақтың стандартталған оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсатынан сабақтың мақсатын шығарылды.Сабақ ойлау дағдыларын дамыту деңгейіне сәйкес құрылған.Сабақтағы тиімді әдістер мен тапсырмалар арқылы сабақ оқу мақсатына жетті.Қарқыны жылдам, дағдысы жоғары оқушылар барлық сұраққа жауап бере алады.Сыныпта ойлау дағдыларының деңгей ескеріле отырып жеке қолдауды қажет ететін оқушылар үшін сұрақтар жеңілден күрделірек деңгейі қарай бағытталып қойылды.Сабақтың барысында әрбір тапсырма орындауда уақыттық кезеңдері сақталды.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

Сабақтың тиімді болуы үшін оның оқу мақсаттары нақты, анық

Әрбір тапсырманың немесе тақырыптың негізгі мақсаттарын айқындап, оқушыларды сол бағытта жұмыс жасауға ынталандыру қарастырылған

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқытутуралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

Проблемалық оқыту, зерттеу жұмыстары, ойын әдістері, жобалық жұмыс, интерактивті технологияларды қолдану арқылы сабақты әртүрлі қырынан өткізуге мүмкіндіу туғызады

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назараудару керек?

Сабақта әр кезең үшін нақты уақыт бөлу және оның орындалуы

Белсенді оқу әдістерін қолдану: оқушыларды өз ойларын айтуға шақыру, сұрақтарды түрлендіру






Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі