Ұйымдастырылған оқу
іс-әрекетінің технологиялық картасы
Білім
саласы:Таным
Бөлімі:Қарапайым математикалық
ұғымдарды қалыптастыру
Тақырыбы
:Жиынтық. Жиынтық пен оның
бөліктер арасындағы байланыс
Мақсаты: - жеке заттың да, бүтін топтың
да жиынның бөлшегі бола алатыны
туралы түсініктерін
қалыптастыруды жалғастыру.
Жиынның бейнелеушісі ретіндегі
сан туралы түсініктерін пысықтау;
-оқуға ынталы болуға,
төзімділікке, тыңдай білуге тәрбиелеу.
-логикалық ойлау,
сөйлеу,қабілеттерін дамыту.
Құрал
–жабдықтар, көрнекіліктер: Ойыншықтар-түрлі түсті
жұлдыздар, көңілді шарлар, ойынға арналған үйлер (түрлі көлемдегі
құрсаулар) ,0-ден -10 ға дейінгі сандар бейнеленген
карточкалар.
Сөздік
жұмыс Жиын,жиын
бөлігі
Билингвалды
компонент Жиынтық-множество,байланыс-связь, ойыншық
-игрушки.
|
Мативациялық-қозғаушылық
|
Ұйымдастыру кезеңі
"Алаңқайда"жаттығуы арқылы
психологиялық дайындық
жасайды.
Алаңқайға
барамыз,
Сәл тынығып
аламыз.
Отырамыз,
тұрамыз,
Сауық-сайран
құрамыз.
Иілеміз оң
жаққа,
Иілеміз сол
жаққа.
Оқу үшін
сабақты,
Қайттық енді топ
жаққа.
"Қол соғу" ойын
-жаттығуы
Балалар қандай цифр
көрсетілсе, сонша рет соғулары
керек.
|
Өлең жолдарын тәрбиешімен
бірге қайталайды.
Ойынға ,қызығушылық
танытады.
|
Ұйымдастырушылық-ізденістік
|
Бүгін саяхатқа барамыз басқа
ғаламшарға.
Сұрақтар
қою:
-Нені көріп
тұрсыңдар?
-Олардың түсі
қаңдай?
-Қызыл түсті жұлдыздарды санап
шығыңдар?
"Жұлдыздар
ойыны"
Жұлдыздарды өз құрсауларына
орналастыру.
-Үлкен үйге барлық қызыл
жұлдыздар, кішкентай үйге-көк жұлдыздардың тұрғысы
келеді.
-Орташа үйге қандай
жұлдыздарды орналастыру керек?(сары)
Жұлдыздарды таратып
беру,оларды үйге орналастыру.
-Әр үйдің ішінде қанша
жұлдыздан бар екенін санаңдар.
-Барлық үйдегі жұлдыздардың
саны туралы не айтуға болады?
«Зымыран» сергіту
сәті
«Бір, екі, үш»
-зымыран,
Кетті әне
зымырап.
Төрт,бес-қолды
соғамыз,
Төңіректі
шоламыз.
Бір орында
тоқтамай,
Жүріп, жүріп
аламыз.
«Соншасын тап»
ойыны
Тәрбиеші қоршаған ортадан
аталған цифрға саны сәйкес келетін заттарды
табу.
«Жалғастырып сана»
ойыны
Санауды бастап, қолындағы
допты бір балаға береді, ол бала санауды
жалғастырады.
|
Тәрбиешінің айтқандарына
қызығушылық танытады.
Мұқият қарап, заттарды атайды
және санайды.
Ойынға қызыға
қатысады.
Тапсырманы
орындайды
Өлең мазмұнына сәйкес қимылдар
жасайды.
аталған цифрға саны келетін
сәйкес заттарды табады.
Допты алған бала санауды
жалғастырады.
|
Рефлексиялық-түзетушілік
|
Сұрақтар
қою:
-Бүгін не туралы
сөйлестік?
-«Жиын» дегеніміз
не?
-Жиынның бөлшектері дегеніміз
не?
-Сендерге сабақ ұнады
ма?
-Ерекше естеріңде не
қалды?
Балаларды мадақтап,
ұйымдастырылған оқу іс-әрекетін аяқтау.
|
Сұрақтарға жауап бере отырып,
қорытынды жасайды.
|