Мектебі | №4 мектеп-гимназиясы |
Сынып | 4 «В» |
Мұғалімі | Смагулова Ш. |
Күні | 05.12.2018ж. |
Пән | Математика |
Сабақтың тақырыбы | Үлестер |
Оқу мақсаты | 1.1 Бөлшек ұғымымен танысу;1.2 Үлестерге байланысты есептер шығару дағдысын қалыптастыру;1.3. Қарама –қарсы екі бағытта қозғалуға есептер шығару. |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар | Көптеген оқушылар | Кейбір оқушылар |
| Бөлшек ұғымымен танысады | Қарама –қарсы екі бағытта қозғалуға есептер шығару дағдысын жетілдіру | Үлестерге байланысты есептер шығару дағдысын қалыптастырады |
Ойлау дағдыларының деңгейі | Білу, түсіну, қолдану, жинақтау, зерттеу |
Бағалау критерийлері | 1.1 Бөлшек ұғымымен танысады;1.2 Үлестерге байланысты есептер шығару дағдысын қалыптастырады;1.3. Қарама –қарсы екі бағытта қозғалуға есептер шығарады. |
Тілдік мақсаттар | Қозғалыс, кері қозғалыс, кері есеп,үлестер, бөлшек, алымы, бөлімі |
Құндылықтарды дарыту | Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу. |
Пәнаралық байланыс | Дүниетану |
АКТ қолдану дағдылары | Оқулық, интербелсенді тақта, А-4 қағаздары,маркер, үлестірмелі қағаздар |
Сабақ барысы |
Кезеңдері / Уақыты | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ойлау дағды-лары | Бағалау | Ресурс-тар |
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
|
|
|
Сабақтың басы
«Саралау» тәсілі
Ереже | Психологиялық ахуал туғызуШеңбер жасап, күнімізге сәттілік тілейік | Сабаққа дайындалады(оқушылар шеңбер жасап бір-біріне тілек айтады) |
|
|
АКТ
|
| Кіріспе: «Үлес » дегеніміз не?
Қызығушылықты ояту
– мұндай жазу бөлшек деп аталады
Бөлшек сызығының үстінде жазылған сан – бөлшектің алымы. Ол неше бөліктің алынғанын көрсетеді.Бөлшек сызығының астында жазылған сан – бөлшектің бөлімі. Ол неше бөлікке бөліггенін көрсетеді. |
|
|
|
Сабақтың ортасы«Саралау» тәсілі
| Топтық жұмыс1-топБақта 240 ағаш бар. Оның бөлігі алма ағаштары.Бақта қанша алма ағашы бар?2-топ Кесіндінің бөлігі 12 см-ді құрайды.Кесіндінің берілген ұзындығы қандай?3 – топСыйлыққа арналған жинақты безендіру үшін 45 дм таспа дайындалды. Безендіруден кейін оның бестен бір бөлігі қалды. Неше дм таспа жұмсалды?4 – топПойыз 357 км жолды жүріп өтуі тиіс. Ол барлық жолдың бөлігін ғана жүріп өтті. Пойыз жүріп өтетін неше км жол қалды?
| Оқушылар топта есептер шығарады
1-топШ: 240 : 8 ꞊ 30Ж: 30 алма ағашы бар2-топ Ш: 12 ·3 ꞊ 36Ж: Кесіндінің берілген ұзындығы 36 см3 – топШ: 45:5꞊9 45-9꞊36Ж: 36 дм таспа жұмсалды4 – топШ: 357 : 7 ꞊ 51357-51 ꞊306Ж: Пойыз жүріп өтетеін 306 км жол қалды | Білу,Жинақ-тау, зерттеу
| «Өзара бағалау» әдісіарқылы | Үлестірмелі қағаз-дар |
| Бағалау критерийі:1. Берілген есепті шығарады;2. Үлеске қатысты есептер шығару дағдысын қалыптастырады | Дескриптор:1. Берілген есепті шығару;2. Үлеске қатысты есептер шығару дағдысын қалыптастыру. |
Ширату жаттығуы
| Бойды сергек тік ұста,Емін-еркін тыныста.Оң қолыңды соз алға,Қол ұшына қара да,Үшбұрыш сыз ауада,Сол қол босқа тұрмасын,Шеңбер жасап тынбасын. | Оқушылар дене жаттығуларын жасайды |
«Ойлан, жұптас, бөліс»әдісі
«Сен білесің» әдісі | Жұппен жұмысБерілген сызба бойынша есеп құрастырып шығар | Оқушылар жұпта отырып берілген тапсырманы орындайды. | Білу, түсіну, қолдану
| «Өзара бағалау» тәсілі | АКТ |
| Бағалау критерийі:1. Қозғалысқа қатысты есептерді шығарады | Дескриптор: 1. Қозғалысқа қатысты есептерді шығару |
| Жеке жұмыс№6 есепТеңдеуді шеш.( х + 3 ) · 5 ꞊ 6 8255 859 : 7 + х ꞊ 10 989 | Оқушылар тапсырманы орындап, дәптерлеріне жазады( х + 3 ) · 5 ꞊ 6 825( х + 3 ) ꞊6 825 : 5( х + 3 )꞊ 1365х ꞊ 1365 – 3х ꞊ 1362( 1362 + 3 ) · 5 ꞊ 6 825
5 859 : 7 + х ꞊ 10 989837 + х ꞊ 10 989х ꞊ 10 989 – 837х ꞊ 10 1525 859 : 7 + 10 152 ꞊ 10 989
| Білу, түсіну, қолдану
| «Өзара бағалау» тәсілі | АКТ
|
| Бағалау критерийі:1. Теңдеуді шешуге есептер шығарады | Дескриптор: 1. Теңдеуді шешуге есептер шығару |
Сабақтың соңы | Мұғалім оқушыларды бағалайды
| Оқушылар сабаққа қатысты сұрақтарын қояды және өздерін бағалайды |
Кері байланыс | «Жұлдызша» әдісі | Оқушылар тақтада ілініп тұрған бұлттарға жұлдызшаны іледі. Сабақта өткен материалды түсінсе – ақ бұлтқа, жартылай түсінсе – көгілдір бұлтқа, түсінбесе – көк бұлтқа іледі | Түсіну, қолдану | «Өзін – өзі бағалау» | АКТ |