Материалдар / «Ұлпан»романынан үзінді
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

«Ұлпан»романынан үзінді

Материал туралы қысқаша түсінік
«Ұлпан»романынан үзінді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Желтоқсан 2017
1201
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тақырыбы: «Ұлпан»романынан үзінді

Мектебі:Л.Н.Толстой мектебі


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Бапанова Л.Н


Сынып: 9 «Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:



Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары:

Оқушыларға романның мазмұнын,идеясын,тақырыбын ұғындыру. «Ұлпан»романының қазақ прозасының ішіндегі ана бейнесін жасаудағы шоқтығы биік өнер туындысы екенін таныту.


Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады: ХIХ ғасырдың екінші жартысындағы қазақ халқының өміріне терең бойлап,тарихи деректерді,өмірде болған оқиғаларды ,адамдарды көре,біле алады.


Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Романның басты кейіпкерлеріне тоқталып, суреттей алады.


Кейбір оқушылар орындай алады: Романның кең ауқымды туынды екенін анықтай алады.


Бағалау критерийлері

1.Романның мазмұнын ,идеясын түсінеді.

2.Романдағы типтік образдарға талдау жасай алады.

3.Ұлпан ананың бойындағы жақсы қасиеттерді дәріптей алады.

4.Жүйелі мазмұндау арқылы тілдерін дамытады.

5.Сөз астарын ұғынады,сұрақтар қоя алады.


Дескриптор

Мазмұнын түсінеді.Талдау жасайды.Жақсы қасиеттерді дәріптейді.Сұрақтар қояды.Тілдерін дамытады.


Сабақтың барысы


Алдыңғы оқу.

5 минут

Сәлемдесу. Өткен сабақтағы тақырыбымыз :Ғ.Мүсіреповтің өмірі,шығармашылығы.

«Миға шабуыл»әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеріп өтеміз.

1.Ғ.Мүсірепов кім?

Ғ.Мүсірепов ХХ ғасырдың көрнекті өкілдерінің бірі,жазушы,драматург,аудармашы,публицист,әдебиеттеанушы ғалым,сыншы.

2.Қай жылы,қай жерде дүниеге келген?

3.Қандай отбасында дүниеге келген?

4.14 жасында кімнің көмегімен орыс мектебіне оқуға түседі?

5.1923-1926 жылдары қандай оқиғалар болады?

6.Жазушының әдеби шығармашылық еңбегі қай кезден басталады?

7.Оның жазушы болып қалыптасуына қандай орыс классиктерінің шығармалары ықпал етті?

8.Қандай шығармалары жарық көрді?

9.30-жылдардың орта шенінде жазушы кімнің ана тақырыбына жазған романтикалық әңгімелері қызықтырады?

10.1974 жылы қандай роман дүниеге келді?

11.Романның негізгі тақырыбы,идеясы қандай?


Сабақтың кезеңдері


Жоспарланған жұмыс

Ресурстар


3 мин

Сабақтың басы




Сабақ мақсатымен таныстыру.

Ғ.Мүсіреповтың «Ана»тақырыбындағы шығармаларымен таныстырамыз. «Ұлпан»романы туралы әңгімеленеді.

Слайд


20 мин


Сабақтың ортасы



«Оқиғалар тізбегі»әдісі арқылы мәтін мазмұны баяндалады.

«Семантикалық карта»әдісі пайдаланылып,кейіпкерлерге сипаттама беріледі.

Постер қойғайды.

Ұлпан,Есеней,Торсан,Бижікен образдарына.

Сергіту сәті. Ана туралы ән.

Оқулық



аудиокітап



Плакат,маркерлер


10 мин







Сабақтың соңы





























Кері байланыс

«Сұрақтар шайқасы»әдісі.

1.«Ұлпан»романы қай кезде дүниеге келді?

2.Негізгі кейіпкерлері кімдер?

3.Неліктен әдет-ғұрып,барымта,қалың мал ,жер дауы,жесір дауы сөз болады?

4.ХIХ ғасырдың екінші жартысындағы қазақ халқының өмірі шығарманың арқауы болып табыла ма?

5.Есенейдің Ұлпанды Түлен саудагердің таз баласы Мырзаштан құтқару себебі неде?

6.Неліктен Есеней Ұлпанды «Менің Есенейім», «Ақнар»деп атады?

7.Ұлпанды халқы қандай қасиеттері үшін сыйлайтын ?

8.Ұлпан Есенейдің ерекше адам екенін тани білді ма?

9.Ұлпан Есеней төсек тартып жатқанда,оның атақ-абыройын қалай асқақтатты деп ойлайсыңдар?

10.Ұлпанның қызы қандай?Неліктен күйеуін бұзық адам деп айтты?

10.Әулие Ұлпанның у ішіп өлуіне не себеп болды?

11.Ұлпанның қарғысы туралы не айта аласыңдар?

12.Қазіргі кезде қоғамдық өмірге тығыз араласып жүрген қандай аналарымызды білеміз?

Екі жұлдыз,бір тілек.

плакат


2 минут



Рефлексия





Бағалау.

«Менің сабақтан кейінгі әсерім»

кестесі



Оқушыларды жеке,топтық жұмыстарына қарай.



Рефлексия

1.Сабақтың оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?

2.Бүгін оқушылар не үйренді?

3.Оқыту ортасы қандай болды?

4.Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? 5.Мен өз уақытымды тиімді пайдалана алдым ба?6.Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім?




.

Тексерілді











Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!