|
САБАҚ: |
|
Мектеп: «Түркістар Болашақ гимназиясы» |
|||||||
|
Күні: 28.11.2025 ж |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Талғатқызы Ақниет |
|||||||
|
Сынып: 5 «Б» |
|
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
|
Ы.Алтынсарин Атымтай Жомарт әңгімесі |
|||||||
|
Оқу мақсаттары |
|
5.2.1.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі ойды анықтау. 5.3.1.1 шығарманың мазмұнын айту, оқиға желісін сипаттау. 5.4.2.1 мәтіннің композициялық құрылымын талдау. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
|
«Атымтай жомарт» әңгімесінің мазмұнын түсінеді; Кейіпкер мінезін анықтайды; Композициялық талдау жасай алады; Өз ойын ауызша және жазбаша жеткізеді. |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
I. Ұйымдастыру (3 минут)
«Бүгінгі көңіл-күйіңді 1 сөзбен айт» әдісі. 2. Ерекше әдіспен топқа бөлу «Жомарт жүрек» және «Ізгі ниет» топтары. Әр топ 20 секунд ішінде өз ұранын ойлап айтып шығады. II. Үй тапсырмасын сұрау (4 минут) Өткен тақырып бойынша қысқа сұрақтар. Оқушылар бір-бірінің жауабын «жылдам бағалау» әдісімен бағалайды. Үй тапсырмасын бағалау дискриптор: Сурет мазмұнын толық ашқан.1 балл 3–4 сөйлемнен кем емес.1 балл Сөздері түсінікті, орфографиялық қателері аз. 1 балл III. Қызығушылық ояту: тыңдалым (6 минут) Ыбырай Алтынсарин туралы қысқа өмірбаянын тыңдату,ЖИ мен сәлемдеме Негізгі ойды анықтау. Пысықтауыш сұрақтар арқылы топ жарысы: Шарты: Бір оқушы қайтадан жауап бере алмайды. Жылдам жауап берген топқа ұпай қойылады. |
|
Оқушыларға берілген тірек сөздердің мағынасын ашады, жаңа тақырыпқа болжам жасайды. Тақтадан суреттер көрсетіледі. Оқушылардан суретте не болып жатқанын және түсіндіріп берулері сұралады. Тақырыпты болжайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. |
|
5-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||||
|
Сабақтың ортасы |
IV. Кім жылдам? — сөзжұмбақ (5 минут) Слайдта сөзжұмбақ беріледі. Жауабы: «Атымтай жомарт». Тақырыпты ашу. 1 жомарт сөзіне қарама қарсы мағына? (Сараң) 2 "кем" сөзінің антонимі?(артық) 3 "мағына" сөзінің синонимі? (Ұғым) 4 Мәтіндегі негізгі ой не деп аталынады? (Мазмұн) 5 Берілген шығарманың соңғы ойы,айтар сөзі, түйіні қалай аталады?(Қорытынды) 6 ойы ұшқыр,тез ойланатын адам?(Тапқыр) 7 Ең алғаш қыздар мектебін ашқан кім?(Ыбырай Алтынсарин) 8. жақсы сөзінің онтонимі?(Жаман) 9.дыбысталуы бірдей,бірақ мағыналары әр түрлі сөздер?(Омоним) 10.»Стиль» сөзі латын тілінен аударғанда қандай мағына береді? (Мәнер) 11.»таза» сөзінің антонимі?(Лас) 12 .»Дұрыс» сөзінің синонимі? (Рас) 13 Әр сөйлемде не туралы айтылып тұрғанын білдіретін ойдың негізін құрайтын сөз? (Тірек сөз) Пысықтауыш тест сұрақтарына дискриптор: Тыңдалған мәтіннің негізгі ойын дұрыс анықтайды. 1 балл Жылдам және дұрыс жауап береді 1 балл топпен бірге ақылдасады 1 балл V. Жаңа білім. Комикс арқылы түсіндіру (7 минут) Жасалған комикс-слайдтарды көрсету. Әңгіменің жалпы мазмұнын интерактивті түсіндіру. VI. Түсіну деңгейін тексеру — айтылым (5 минут) Экраннан тест сұрақтары көрсетіледі. Оқушылар жеке ауызша жауап береді. Топ бір-бірін «бағалау» әдісімен бағалайды. VII. Жазылым — әдеби талдау (10 минут) 1. Сатылай кешенді талдау Оқушыларға дайын схема беріледі: Автор Тақырып Идея Кейіпкерлер Оқиға желісі Тәрбиелік мәні 2. Әңгіменің композициясын талдау Басталуы Дамуы Шиеленісі Шарықтау шегі Шешімі |
|
Оқушылар «Атымтай Жомарт» әңгімесінің мазмұнын талдай отырып, шығармадағы оқиғаларды рет-ретімен талдайды Әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтайды; Атымтай жомартқа тән қасиеттерді тірек сызба арқылы талдайды; Тақырып бойынша ойларыңды қорытындылайды Пайдаланылған әдістер:
. |
ҚБ
ҚБ
|
Ы.Алтынсарин «Атымтай жомарт» әңгімесі |
||||
|
Сабақтың соңы |
VIII. Қорытынды, рефлексия (3 минут) |
Экранда көрсетілген көңіл күйге байланысты суреттерге қарап арнайы құтыға өз ойын сабақтан алған әсерін жазып жапсырады. IX. Үй тапсырмасы (2 минут) Бонус парақ әдісі: Таңдаған оқушы мұғалім ұсынған екі парақтың біреуін таңдайды. Онда бір үй тапсырмасы болады және болмайды деген сөздер.Бақ шауып,немесе бап шауып үйге тапсырма алмайды. Егер үйге тапсырма берілсе шығармадағы кейіпкерді қазіргі қоғам адамдарымен салыстыру. |
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Ұлт ұстазы Ыбырай Алтынсарин және оның педагогикалық мұрасы»
«Ұлт ұстазы Ыбырай Алтынсарин және оның педагогикалық мұрасы»
|
САБАҚ: |
|
Мектеп: «Түркістар Болашақ гимназиясы» |
|||||||
|
Күні: 28.11.2025 ж |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Талғатқызы Ақниет |
|||||||
|
Сынып: 5 «Б» |
|
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
|
Ы.Алтынсарин Атымтай Жомарт әңгімесі |
|||||||
|
Оқу мақсаттары |
|
5.2.1.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі ойды анықтау. 5.3.1.1 шығарманың мазмұнын айту, оқиға желісін сипаттау. 5.4.2.1 мәтіннің композициялық құрылымын талдау. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
|
«Атымтай жомарт» әңгімесінің мазмұнын түсінеді; Кейіпкер мінезін анықтайды; Композициялық талдау жасай алады; Өз ойын ауызша және жазбаша жеткізеді. |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
I. Ұйымдастыру (3 минут)
«Бүгінгі көңіл-күйіңді 1 сөзбен айт» әдісі. 2. Ерекше әдіспен топқа бөлу «Жомарт жүрек» және «Ізгі ниет» топтары. Әр топ 20 секунд ішінде өз ұранын ойлап айтып шығады. II. Үй тапсырмасын сұрау (4 минут) Өткен тақырып бойынша қысқа сұрақтар. Оқушылар бір-бірінің жауабын «жылдам бағалау» әдісімен бағалайды. Үй тапсырмасын бағалау дискриптор: Сурет мазмұнын толық ашқан.1 балл 3–4 сөйлемнен кем емес.1 балл Сөздері түсінікті, орфографиялық қателері аз. 1 балл III. Қызығушылық ояту: тыңдалым (6 минут) Ыбырай Алтынсарин туралы қысқа өмірбаянын тыңдату,ЖИ мен сәлемдеме Негізгі ойды анықтау. Пысықтауыш сұрақтар арқылы топ жарысы: Шарты: Бір оқушы қайтадан жауап бере алмайды. Жылдам жауап берген топқа ұпай қойылады. |
|
Оқушыларға берілген тірек сөздердің мағынасын ашады, жаңа тақырыпқа болжам жасайды. Тақтадан суреттер көрсетіледі. Оқушылардан суретте не болып жатқанын және түсіндіріп берулері сұралады. Тақырыпты болжайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. |
|
5-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||||
|
Сабақтың ортасы |
IV. Кім жылдам? — сөзжұмбақ (5 минут) Слайдта сөзжұмбақ беріледі. Жауабы: «Атымтай жомарт». Тақырыпты ашу. 1 жомарт сөзіне қарама қарсы мағына? (Сараң) 2 "кем" сөзінің антонимі?(артық) 3 "мағына" сөзінің синонимі? (Ұғым) 4 Мәтіндегі негізгі ой не деп аталынады? (Мазмұн) 5 Берілген шығарманың соңғы ойы,айтар сөзі, түйіні қалай аталады?(Қорытынды) 6 ойы ұшқыр,тез ойланатын адам?(Тапқыр) 7 Ең алғаш қыздар мектебін ашқан кім?(Ыбырай Алтынсарин) 8. жақсы сөзінің онтонимі?(Жаман) 9.дыбысталуы бірдей,бірақ мағыналары әр түрлі сөздер?(Омоним) 10.»Стиль» сөзі латын тілінен аударғанда қандай мағына береді? (Мәнер) 11.»таза» сөзінің антонимі?(Лас) 12 .»Дұрыс» сөзінің синонимі? (Рас) 13 Әр сөйлемде не туралы айтылып тұрғанын білдіретін ойдың негізін құрайтын сөз? (Тірек сөз) Пысықтауыш тест сұрақтарына дискриптор: Тыңдалған мәтіннің негізгі ойын дұрыс анықтайды. 1 балл Жылдам және дұрыс жауап береді 1 балл топпен бірге ақылдасады 1 балл V. Жаңа білім. Комикс арқылы түсіндіру (7 минут) Жасалған комикс-слайдтарды көрсету. Әңгіменің жалпы мазмұнын интерактивті түсіндіру. VI. Түсіну деңгейін тексеру — айтылым (5 минут) Экраннан тест сұрақтары көрсетіледі. Оқушылар жеке ауызша жауап береді. Топ бір-бірін «бағалау» әдісімен бағалайды. VII. Жазылым — әдеби талдау (10 минут) 1. Сатылай кешенді талдау Оқушыларға дайын схема беріледі: Автор Тақырып Идея Кейіпкерлер Оқиға желісі Тәрбиелік мәні 2. Әңгіменің композициясын талдау Басталуы Дамуы Шиеленісі Шарықтау шегі Шешімі |
|
Оқушылар «Атымтай Жомарт» әңгімесінің мазмұнын талдай отырып, шығармадағы оқиғаларды рет-ретімен талдайды Әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтайды; Атымтай жомартқа тән қасиеттерді тірек сызба арқылы талдайды; Тақырып бойынша ойларыңды қорытындылайды Пайдаланылған әдістер:
. |
ҚБ
ҚБ
|
Ы.Алтынсарин «Атымтай жомарт» әңгімесі |
||||
|
Сабақтың соңы |
VIII. Қорытынды, рефлексия (3 минут) |
Экранда көрсетілген көңіл күйге байланысты суреттерге қарап арнайы құтыға өз ойын сабақтан алған әсерін жазып жапсырады. IX. Үй тапсырмасы (2 минут) Бонус парақ әдісі: Таңдаған оқушы мұғалім ұсынған екі парақтың біреуін таңдайды. Онда бір үй тапсырмасы болады және болмайды деген сөздер.Бақ шауып,немесе бап шауып үйге тапсырма алмайды. Егер үйге тапсырма берілсе шығармадағы кейіпкерді қазіргі қоғам адамдарымен салыстыру. |
|
||||||
шағым қалдыра аласыз














