Алматы қаласы, Алатау ауданы
№181 жалпы білім беретін мектеп,
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Нюсипбаева Назым Касымджановна
|
Бөлім атауы: Ұлттық және отбасылық құндылықтар. Фонетика. |
Мектеп: |
|
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||
|
Сынып: 6-сынып |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұлттық құндылықтар-ел қазынасы. |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.4.1 мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау; 6.4.2.1.Екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) және сөйлем ішінде орынды қолдану. |
|
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтіннің құрылымдық ерекшелігін тану, екпіннің түрлерін ажырату; Көптеген оқушылар: мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін ажырату, екпіннің түрлерін ажырату; Кейбір оқушылар: мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру, екпіннің мағыналық түрлерін ажырату. |
|
||||
|
Бағалау критеийлері |
|
|
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Домбыра, көкпар, Алтыбақан, ұлттық құндылық Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестері: менің ойымша..., мен бұл пікірмен келісемін/ келіспеймін |
|
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
|
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Халық ауыз әдебиеті |
|
||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Қазақстандағы киелі жерлер |
|
||||
|
Жоспар |
|
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. ІІ. Жағымды психологиялық ахуал. Шаттық шеңберінде тұрып, жақсы сөздер мен тілектер айтады. - Мен мақсатыма жетемін. - Мен қиялдай аламын. - Менің қиялым ұшқыр.
«Сырлы сандық» әдісі бойынша сыныпты топқа біріктіру және өткенге шолу . 1.Ұлттық тағамдар атаулары ( қазы- қарта, құрт, май, шелпек ,наурыз көже)
2.Ұлттық киім атаулары( сәукеле, бөрік, шапан, былғары етік, тон)
3.Ұлттық ойындар атаулары (алтыбақан, асық, ханталапай, ақсүйек)
Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. |
Оқушылар жағымды психологиялық ахуал жүргізеді. Оқушылар қима қағаздар арқылы тақырыпты анықтайды, топтасады. |
ҚБ Мадақтама сөздер |
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы Қима қағаздар |
||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану
1-тапсырма. Мәтін бойынша жетекші сұрақтарға жауап беріңіз. 1. Мәтіннің негізгі ойы қандай? 2. Ұлттық құндылықтар қатарына өздерің қандай қасиеттерді арқылы қосар едіңдер? 3. Осы құндылықты қалай дәріптер едің?
- мәтінді мұқият оқып, құрылымын анықтайды. Мазмұнын түсінеді, негізгі ойды анықтайды; - жетекші сұрақтарға жауап береді;
Интерактивті тақта арқылы жаңа сабақ түсіндіріледі.
Сызбада берілген сөздермен танысып, орыс және қазақ тіліндегі екпіндерді салыстырыңдар.
Бекіту. VІ. ТАҚТАМЕН, ДӘПТЕРМЕН ӨЗІНДІК ЖҰМЫС 2-тапсырма. Бүгінгі тақырыпты қорытындылайды. Екпін түрлеріне мысалдар келтіреді. Үйге тапсырма: «Ұлттық құндылық-ел қазынасы» тақырыбында эссе жазып, екпін қай тіркеске түсіп тұрғанын белгілеу. |
Мәтіндерді мұқият оқып, құрылымын дұрыс табады, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. Ережені түсінеді, екпін түрлерін ажыратады. Ережеге сүйеніп, екпін түрлеріне мысал келтіріеді. |
ҚБ Мадақтама сөздер ҚБ Мадақтама сөздер ҚБ Мадақтама сөздер |
Таратпа материалдар Интерактивті тақта Презентация |
||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс Рефлексия Сабақта мен ... жұмыс істедім. белсенді / енжар Мен сабақта өз жұмысыма... ризамын / риза емеспін Менің көңіл –күйім ... жақсы болды / нашарлады. Сабақ материалы маған ... түсінікті/ түсініксіз пайдалы / пайдасыз қызықты / зеріктіретін Үй тапсырмасы маған ... жеңіл / қиын қызықты / қызықсыз |
Қима қағаздар |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұлттық құндылықтар-ел қазынасы 6-сынып
Ұлттық құндылықтар-ел қазынасы 6-сынып
Алматы қаласы, Алатау ауданы
№181 жалпы білім беретін мектеп,
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Нюсипбаева Назым Касымджановна
|
Бөлім атауы: Ұлттық және отбасылық құндылықтар. Фонетика. |
Мектеп: |
|
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||
|
Сынып: 6-сынып |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұлттық құндылықтар-ел қазынасы. |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.4.1 мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау; 6.4.2.1.Екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) және сөйлем ішінде орынды қолдану. |
|
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтіннің құрылымдық ерекшелігін тану, екпіннің түрлерін ажырату; Көптеген оқушылар: мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін ажырату, екпіннің түрлерін ажырату; Кейбір оқушылар: мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру, екпіннің мағыналық түрлерін ажырату. |
|
||||
|
Бағалау критеийлері |
|
|
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Домбыра, көкпар, Алтыбақан, ұлттық құндылық Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестері: менің ойымша..., мен бұл пікірмен келісемін/ келіспеймін |
|
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
|
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Халық ауыз әдебиеті |
|
||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Қазақстандағы киелі жерлер |
|
||||
|
Жоспар |
|
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. ІІ. Жағымды психологиялық ахуал. Шаттық шеңберінде тұрып, жақсы сөздер мен тілектер айтады. - Мен мақсатыма жетемін. - Мен қиялдай аламын. - Менің қиялым ұшқыр.
«Сырлы сандық» әдісі бойынша сыныпты топқа біріктіру және өткенге шолу . 1.Ұлттық тағамдар атаулары ( қазы- қарта, құрт, май, шелпек ,наурыз көже)
2.Ұлттық киім атаулары( сәукеле, бөрік, шапан, былғары етік, тон)
3.Ұлттық ойындар атаулары (алтыбақан, асық, ханталапай, ақсүйек)
Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. |
Оқушылар жағымды психологиялық ахуал жүргізеді. Оқушылар қима қағаздар арқылы тақырыпты анықтайды, топтасады. |
ҚБ Мадақтама сөздер |
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы Қима қағаздар |
||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану
1-тапсырма. Мәтін бойынша жетекші сұрақтарға жауап беріңіз. 1. Мәтіннің негізгі ойы қандай? 2. Ұлттық құндылықтар қатарына өздерің қандай қасиеттерді арқылы қосар едіңдер? 3. Осы құндылықты қалай дәріптер едің?
- мәтінді мұқият оқып, құрылымын анықтайды. Мазмұнын түсінеді, негізгі ойды анықтайды; - жетекші сұрақтарға жауап береді;
Интерактивті тақта арқылы жаңа сабақ түсіндіріледі.
Сызбада берілген сөздермен танысып, орыс және қазақ тіліндегі екпіндерді салыстырыңдар.
Бекіту. VІ. ТАҚТАМЕН, ДӘПТЕРМЕН ӨЗІНДІК ЖҰМЫС 2-тапсырма. Бүгінгі тақырыпты қорытындылайды. Екпін түрлеріне мысалдар келтіреді. Үйге тапсырма: «Ұлттық құндылық-ел қазынасы» тақырыбында эссе жазып, екпін қай тіркеске түсіп тұрғанын белгілеу. |
Мәтіндерді мұқият оқып, құрылымын дұрыс табады, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. Ережені түсінеді, екпін түрлерін ажыратады. Ережеге сүйеніп, екпін түрлеріне мысал келтіріеді. |
ҚБ Мадақтама сөздер ҚБ Мадақтама сөздер ҚБ Мадақтама сөздер |
Таратпа материалдар Интерактивті тақта Презентация |
||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс Рефлексия Сабақта мен ... жұмыс істедім. белсенді / енжар Мен сабақта өз жұмысыма... ризамын / риза емеспін Менің көңіл –күйім ... жақсы болды / нашарлады. Сабақ материалы маған ... түсінікті/ түсініксіз пайдалы / пайдасыз қызықты / зеріктіретін Үй тапсырмасы маған ... жеңіл / қиын қызықты / қызықсыз |
Қима қағаздар |
||||
шағым қалдыра аласыз
І. ҚЫЗЫҒУШЫЛЫҚТЫ
ОЯТУ


ІІ. ТОПТЫҚ ЖҰМЫС.
Әр топқа құрылымы адасқан мәтін бөліктері
таратылады.
ІІІ. ЖАҢА
САБАҚ















