Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар №10
|
Сынып тәрбиешісі: |
Коскараева Ажар |
|
|
Күні: |
14.11.2024ж |
|
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысушылар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Ұлттық теңге-Тәуелсіздігіміздің нышаны». |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Тәуелсіз еліміздің ең бірінші айрықша белгісі теңгемен тереңірек таныстыра отырып,сөздердің мағынасын, қолдану аясын жете білуменнен байланысты оқушылардың мүмкіндігін дамыту. Туған жеріне , отанына сүйіспеншілігін ояту. |
|
|
Құндылықтарды дарыту. |
Оқушыларға ұлттық нышандарды құрметтеуге, әділдік пен жауапкершілік құндылықтарын бойларына сіңдіру. |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
Нақыл сөздер, алғашқы теңгелердің үлгілері. |
|
|
Апта дәйексөзі: |
Тура биде туған жоқ! |
|
|
Сабақтың барысы: |
||
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (5 мин)
|
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. |
Мақсаты: Оқушылар мұғаліммен сәлемдесіп, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
Тақырыпқа байланысты слайдтар мен мақал-мәтелдер, басқа пәндермен байланыстыру. |
|
Сабақ басы (10 мин)
|
Қазақстан Республикасы — егеменді , тәуелсіз демократиялық мемлекет. Оның өзі Ата Заңы , мемлекеттік рәміздер, ұлттық валютасы бар.. Ұлттық валютамыздың өз дизайні, өз идеясы болуы керектігіне қатаң мән берілді. Қазақстан аймағында ерте кезеңде қандай ақша болғанын, тарихта бұл жөнінде қандай деректер бары іздстірілді. Ұлттық валютамыз теңгені жасап шығаруға байланысты жұмыстар жүргізілді. Бірнеше эскиздер жасалып , ішіндегі « мықтыларына » таңдау берілді. 1993 жылғы 12 қарашадағы жарлығымен 15 қараша күні таңертеңгі сағат 8:00-ден бастап енгізіліп , елдің қолына тиіп , ел мәре – сәре болысты. Өйткені төл теңгеміз тәуелсіздігіміздің басты белгісі еді. Миға шабуыл
—
Мемлекетіміздің
Әұранның авторы
кімдер? — Мемлекеттік Елтаңбаның авторлары кімдер ? «Теңге» деген сөздің синонимін қалай түсінесіңдер? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Ж. Нәжімеденов, Ш. Қалдаяқов. Ш.Ниязбеков Ш.Уәлиханов, Ж. Мәлібеков Теңге, тиын, ақша, валюта, қаржы,капитал |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, сабаққа белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
Ортасы (20 мин)
|
Биыл теңгеміздің айналымға шыққанына 31 жыл толып отыр. Қазақ теңгесі Англияда басылды. Теңгенің 16 – ға жуық құпия қорғанысы белгісі бар. Ұлттық валютамыздың дизайның жасаушы авторлық топтың жетекшісі Тимур Сүлейменов болды. Теңге — біздің дербес ел болғанымыздың белгісі .
Ұлттық валюта – еліміздің даму
көзі, әлемдік деңгейге теңелудің алғашқы факторларының
бірі. Ол барлық уақытта тәуелсіздігіміздің қамтамасыз
етеді. Енді теңге туралы
әңгімелейік. |
Оқушылардың ойы тыңдалады Кім тез ұғып алды екен « Сиқырлы сандықша» ойынын ойнап көрейік. -Ұлттық валюта қай жылы
шығарылды? Оқушылар сұрақтарға толық жауап берді. |
Интерактивті тақта Нақыл сөздер. ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, сабаққа белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
Соңы (10 мин)
|
Қауіпсіздік сабағы: «Кәмелетке толмаған бала заңды жауапкершілікке тартылуы мүмкін бе?» Сабақты қорытындылау: Оқушылар бірауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын ортаға салады. Үйге тапсырма: «Ұлттық теңгеміздің» шығу тарихын оқу. |
|
1.https://youtu.be/UemLbhBjDLg?si=XBSTt5oEB2ZKY9uA 2.https://drive.google.com/file/d/1LfkYbutUBJZz-Z8Pfl0YWH39FaQWGEKI/view 3.https://drive.google.com/file/d/1kCDJjSxctHcbpmyKdpYhADL0AAplMIL4/view |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Ұлттық теңге-Тәуелсіздігіміздің нышаны».
«Ұлттық теңге-Тәуелсіздігіміздің нышаны».
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар №10
|
Сынып тәрбиешісі: |
Коскараева Ажар |
|
|
Күні: |
14.11.2024ж |
|
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысушылар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Ұлттық теңге-Тәуелсіздігіміздің нышаны». |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Тәуелсіз еліміздің ең бірінші айрықша белгісі теңгемен тереңірек таныстыра отырып,сөздердің мағынасын, қолдану аясын жете білуменнен байланысты оқушылардың мүмкіндігін дамыту. Туған жеріне , отанына сүйіспеншілігін ояту. |
|
|
Құндылықтарды дарыту. |
Оқушыларға ұлттық нышандарды құрметтеуге, әділдік пен жауапкершілік құндылықтарын бойларына сіңдіру. |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
Нақыл сөздер, алғашқы теңгелердің үлгілері. |
|
|
Апта дәйексөзі: |
Тура биде туған жоқ! |
|
|
Сабақтың барысы: |
||
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (5 мин)
|
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. |
Мақсаты: Оқушылар мұғаліммен сәлемдесіп, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
Тақырыпқа байланысты слайдтар мен мақал-мәтелдер, басқа пәндермен байланыстыру. |
|
Сабақ басы (10 мин)
|
Қазақстан Республикасы — егеменді , тәуелсіз демократиялық мемлекет. Оның өзі Ата Заңы , мемлекеттік рәміздер, ұлттық валютасы бар.. Ұлттық валютамыздың өз дизайні, өз идеясы болуы керектігіне қатаң мән берілді. Қазақстан аймағында ерте кезеңде қандай ақша болғанын, тарихта бұл жөнінде қандай деректер бары іздстірілді. Ұлттық валютамыз теңгені жасап шығаруға байланысты жұмыстар жүргізілді. Бірнеше эскиздер жасалып , ішіндегі « мықтыларына » таңдау берілді. 1993 жылғы 12 қарашадағы жарлығымен 15 қараша күні таңертеңгі сағат 8:00-ден бастап енгізіліп , елдің қолына тиіп , ел мәре – сәре болысты. Өйткені төл теңгеміз тәуелсіздігіміздің басты белгісі еді. Миға шабуыл
—
Мемлекетіміздің
Әұранның авторы
кімдер? — Мемлекеттік Елтаңбаның авторлары кімдер ? «Теңге» деген сөздің синонимін қалай түсінесіңдер? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Ж. Нәжімеденов, Ш. Қалдаяқов. Ш.Ниязбеков Ш.Уәлиханов, Ж. Мәлібеков Теңге, тиын, ақша, валюта, қаржы,капитал |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, сабаққа белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
Ортасы (20 мин)
|
Биыл теңгеміздің айналымға шыққанына 31 жыл толып отыр. Қазақ теңгесі Англияда басылды. Теңгенің 16 – ға жуық құпия қорғанысы белгісі бар. Ұлттық валютамыздың дизайның жасаушы авторлық топтың жетекшісі Тимур Сүлейменов болды. Теңге — біздің дербес ел болғанымыздың белгісі .
Ұлттық валюта – еліміздің даму
көзі, әлемдік деңгейге теңелудің алғашқы факторларының
бірі. Ол барлық уақытта тәуелсіздігіміздің қамтамасыз
етеді. Енді теңге туралы
әңгімелейік. |
Оқушылардың ойы тыңдалады Кім тез ұғып алды екен « Сиқырлы сандықша» ойынын ойнап көрейік. -Ұлттық валюта қай жылы
шығарылды? Оқушылар сұрақтарға толық жауап берді. |
Интерактивті тақта Нақыл сөздер. ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, сабаққа белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
Соңы (10 мин)
|
Қауіпсіздік сабағы: «Кәмелетке толмаған бала заңды жауапкершілікке тартылуы мүмкін бе?» Сабақты қорытындылау: Оқушылар бірауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын ортаға салады. Үйге тапсырма: «Ұлттық теңгеміздің» шығу тарихын оқу. |
|
1.https://youtu.be/UemLbhBjDLg?si=XBSTt5oEB2ZKY9uA 2.https://drive.google.com/file/d/1LfkYbutUBJZz-Z8Pfl0YWH39FaQWGEKI/view 3.https://drive.google.com/file/d/1kCDJjSxctHcbpmyKdpYhADL0AAplMIL4/view |
шағым қалдыра аласыз














