Материалдар / Ұлы адамдар достығы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ұлы адамдар достығы

Материал туралы қысқаша түсінік
7 сынып Ұлы адамдар достығы тақырыбында
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім

Сүйіспеншілік пен достық

Педагогтың аты – жөні:

Созакбаева В

Күні:

20.11.2023ж.

Сынып: 7 «Ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ұлы адамдар достығы 2- сабақ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

7.2.5.1.Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар орындай алады: Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыра алады.

Оқушылардың көбі орындай алады:топтық жұмысты бірлесе орындай алады;өз бетінше жұмыс жасай алады;

Кейбір оқушылар орындай алады: Өз ойларын тез, жылдам, терең, өмірмен түрлі мысалдар келтіре отырып байланыстыра алады;оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындай алады;

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы


































Сабақтың ортасы


























Сабақтың соңы

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу сабаққа дайындығын бақылау.

Топқа бөлу. Сынып оқушылары цифрланған түрлі-түсті стикер таңдау арқылы 4 топқа бөлінеді.
І топ, ІІ топ, ІІІ топ , ІVтоп

Үй тапсырмасын сұрап, өткен сабақты еске түсіремін.

«Ой қозғау» әдісі .

Дос, достық дегеніміз не? Ойларыңызды айтыңдар?

Ұлы адамдардың достығынан кімдерді білесің? Атап көрсетейік

Оқушылар өз ойын ортаға салады.

Мағынаны тану.

Сурет бойынша достық туралы мақал- мәтел құрастырады.

Picture 6



Picture 4


Picture 9



1-тапсырма «Қарлы кесек» әдісі арқылы Ұлы тұлғалардың достығы туралы мәтіндер таратылады. Мәтіннен сұрақтар қою арқылы талдайды.

Шоқан мен Достоевскийдің жас айырмашылығы қандай?

Достық жасқа қарай ма?

Шоқан мен Достоевскийдің достығына себеп болған нәрселер?

Шоқан қайтыс болғаннан кейін Достоевский достығын ұмытты ма?

Абай Михаэлспен қалай танысты?

Михаэлес Абайға қандай достық көмек көрсетті?

Абай мен Михаэлстің достығы қай шығармада көрініс тапқан?

5-тапсырма.Топтық жұмыс: Төменде берілген еліктеуіш сөздерді әуелі дара, қосарлап жұмсап, сөйлемдер құра.


Сергіту сәті. Ән «Менің досым»

7-тапсырма Жұптық жұмыс. Мәтінді оқып, қандай жанрда жазылғанын анықтайды.

Сыныптастарыңа сұрақтар қой толық жауап ала алдың ба?





Кері байланыс: «Батарея қуаты» әдісі

Үйге тапсырма.

«Шынайы достық» тақырыбында эссе жазыңыз.

Ықтимал жауаптар.

Оқушылар стикер таңдау арқылы топқа бөлінеді.


«Ой қозғау» әдісі .

Дос, достық дегеніміз не? Ойларыңызды айтыңдар?

Ұлы адамдардың достығынан кімдерді білесің, атаңыз?

Оқушылар өз ойын ортаға салады.

Мағынаны тану.

Сурет бойынша достық туралы мақал- мәтел құрастырады.

Күлме досқа келер басқа.

Жүз теңгең болғанша жүз досың болсын.

Дос жылатып айтады, дұшпан күлдіріп айтады.

Дос басқа, дұшпан аяққа қарайды.

Досы көпті жау алмайды.

1-тапсырма «Қарлы кесек» әдісі арқылы Ұлы тұлғалардың достығы туралы мәтіндер таратылады. Мәтіннен сұрақтар қою арқылы талдайды.

Шоқан мен Достоевскийдің жас айырмашылығы қандай?

Достық жасқа қарай ма?

Шоқан мен Достоевскийдің достығына себеп болған нәрселер?

Шоқан қайтыс болғаннан кейін Достоевский достығын ұмытты ма?

Абай Михаэлспен қалай танысты?

Михаэлес Абайға қандай достық көмек көрсетті?

Абай мен Михаэлстің достығы қай шығармада көрініс тапқан?

5-тапсырма.Топтық жұмыс Төменде берілген еліктеуіш сөздерді әуелі дара, қосарлап жұмсап, сөйлемдер құра.

Арс-арс, тырс-тырс, күрк-күрк, жарқ-жарқ, күмп-күмп, селк-селк, салп-салп, желп-желп

Арманның иті арс-арс үрді. Даладан тырс-тырс еткен жаңбыр тамшысы екен. Оқушылар бір-бірімен мырс-мырс күлді.Балалар қыста күрк-күрк жөтелді.



Сергіту сәті. Ән «Менің досым»


7-тапсырма Жеке жұмыс. Мәтінді оқып, қандай жанрда жазылғанын анықтайды.

Сыныптастарыңа сұрақтар қой толық жауап ала алдың ба?

Мәтін проза жанрында

Мақы кім? Ол кім болып жұмыс істейді?

Мақы қайда оқыған?

Потанин неліктен Мақымен байланысамын деді?

Потанин Уалихановтар отбасындағы қай кездесуді жиі еске алады?

Шоқандар Потанинді қалай қарсы алған?






Кері байланыс: «Батарея қуаты» әдісі


Үйге тапсырма. «Шынайы достық» тақырыбында эссе жазыңыз


«Өте жақсы» «Дұрыс жауап бердің»

«Мұқият бол» Жарайсың

Жақсы


Дескриптор

сурет бойынша тақырыпқа қатысты мақал- мәтелдер құрастырады


Дескриптор:

-Мәтіннен сұрақтар құрастыра алады, талдайды.
















Дескриптор:

-еліктеуіш сөздерді біледі

-сөйлем құрай алады.









Дескриптор:

-мәтінді оқиды

Мәтіннен сұрақтар құрастырады















11-сынып қазақ тілі

Тақырыпқа байланысты суреттер, маркер, қима қағаздар










Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!