Қысқa мерзімді (сабақ) жоспaры
|
Бөлiм: |
Адамзаттық құндылықтар және әлем мәдениеті. Фонетика |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Исакова У.М. |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
17.10.23 ж. |
Қатысушылар саны: Ерекше білімді қажет ететін оқушы саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
|
Сынып: |
8 |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұлы жібек жолы – әлемдік өркениет |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала құрастырып жазу; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала құрастырып жазады. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 2 минут 1 минут |
1. Жағымды психологиялық орта қалыптастыру. Сәлемдесу. «Өзіңізге тілегенді басқаларға тілеңіз!» әдісі арқылы оқушыларға 10-15 секунд аралығында іштей өзіне бір немесе бірнеше ізгі тілек тілеу тапсырылады. Содан кейін жұпқа бөлініп, бір-бірінің қолынан алып, өзіне тілегенді жұптасына айтады. 2. Топқа бөлу. Ахмет Яссауи, Төле би, Ұлы жібек жолы атты 3 топқа бөлінеді. 3. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылады. |
Сәлемдеседі. «Өзіңізге тілегенді басқаларға тілеңіз!» әдісі арқылы оқушыларға 10-15 секунд аралығында іштей өзіне бір немесе бірнеше ізгі тілек тілейді. Содан кейін жұпқа бөлініп, бір-бірінің қолынан алып, өзіне тілегенді жұптасына айтады. Оқушылар Ахмет Яссауи, Төле би, Ұлы жібек жолы атты топтарға бөлінеді. Оқушылар сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын тыңдайды. |
|
№1 |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 минут 8 минут 7 минут 8 минут 8 минут |
Топтық жұмыс «Болжау» әдісі. Оқушыларға болжау сұрақтары қойылады.
Топтық жұмыс 1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, тапсырмаларды орындаңдар. Оқушылар кітаптағы мәтінді оқып, топ бойынша тапсырмаларды орындайды.
Дескриптор: Мәтіндегі ең басты мәселені анықтайды – 1 б. Мәтіннің стилін анықтаңдайды – 1 б. Белгілі бір стильде жазылғанына 3 дәлел келтіреді – 1 б. Тірек сөздерге қатысты 4 ашық сұрақ құрайды – 1 б. Картадағы қалалар мен елдердің қазіргі атауларын атайды – 1 б.
Жеке жұмыс 2-тапсырма. Артық болмас білгенің Мәтінді түсініп оқып, «Қос жазба» күнделігін толтыр.
Дескриптор: -Мәтіннен үзінді алады – 1 б. Түсіндірме жазады – 1 б. Жеке жұмыс 3-тапсырма. Мәтіндегі тыныс белгілерінің сөйлеу ағымына әсері бар ма? Жазбаша талдау жасап, кестеге түсіріңдер.
Дескриптор: -Кестені толтырады – 1 б. Жұптық жұмыс 4-тапсырма. Қазіргі Қазақстанның әлемнің дамыған елдерімен саяси және экономикалық қарым-қатынасын «Экспо-2017» көрмесімен байланыстыра әңгімелеңдер. Ойларыңды тұжырымдаңдар. Дескриптор: - Тақырыпқа қатысты әңгімелейді.– 1 б. - Ойларын тұжырымдайды – 1 б. |
Болжау сұрақтарына ойлана отырып жауап береді. Мәтінді түсініп оқиды, тапсырмаларды орындайды. Оқушылар кітаптағы мәтінді оқып, топ бойынша тапсырмаларды орындайды. Артық болмас білгенің мәтінін оқиды. Қос жазба» күнделігін толтырады. Мәтіндегі тыныс белгілерінің сөйлеу ағымына әсерін табады. Жазбаша талдау жасайды, кестеге түсіреді. Тақырыпқа қатысты әңгімелейді. Ойларын тұжырымдайды. |
«Үш шапалақ» әдісімен бағалау
ҚБ. «Бағалау сэндвичі» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. Бір-біріне сындарлы сын айтып, соңында тағы да жағымды пікір білдіреді. Мысалы: «Маған ..... ұнады», себебі.... . Енді/келесі жолы .... жетілдіруге болады деген ойдамын. Сонымен қатар ... жақсы шыққан, себебі ....». ҚБ. Оқушылар дұрыс жауап бойынша өзін-өзі бағалайды. «2-1-0» әдісімен бағалау. «Жетістік баспалдағы» әдісімен бағалау |
№ 2 №3 Жұмыс дәптері №4 №5 Жұмыс дәптері №6 |
||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 2 минут |
Әдеби тілдік норманы сақтай отырып, «Ұлы Жібек жолы – әлемдік өркениет» тақырыбында аргументативті эссе (100-120 сөз) жазыңдар.
|
Берілген үй жұмысын орындайды. |
|
№7 Жұмыс дәптері |
||||||||||||||
|
Сабақтың аяқталуы. 3 минут |
Рефлексия пирамидасы ұсынылады.
|
Оқушы төрт бөліктен тұратын рефлексия пирамидасының 1-қабатына үйренген төрт нәрсесін, 2-қабатына бұған дейін білген үш нәрсесін, 3-қабатына көбірек білгісі келетін екі нәрсесін, соңғы қабатына еске сақтау керек бір нәрсесін жазады.
|
|
№8 |
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұлы Жібек жолы - әлемдік өркениет
Ұлы Жібек жолы - әлемдік өркениет
Қысқa мерзімді (сабақ) жоспaры
|
Бөлiм: |
Адамзаттық құндылықтар және әлем мәдениеті. Фонетика |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Исакова У.М. |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
17.10.23 ж. |
Қатысушылар саны: Ерекше білімді қажет ететін оқушы саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
|
Сынып: |
8 |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұлы жібек жолы – әлемдік өркениет |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала құрастырып жазу; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала құрастырып жазады. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 2 минут 1 минут |
1. Жағымды психологиялық орта қалыптастыру. Сәлемдесу. «Өзіңізге тілегенді басқаларға тілеңіз!» әдісі арқылы оқушыларға 10-15 секунд аралығында іштей өзіне бір немесе бірнеше ізгі тілек тілеу тапсырылады. Содан кейін жұпқа бөлініп, бір-бірінің қолынан алып, өзіне тілегенді жұптасына айтады. 2. Топқа бөлу. Ахмет Яссауи, Төле би, Ұлы жібек жолы атты 3 топқа бөлінеді. 3. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылады. |
Сәлемдеседі. «Өзіңізге тілегенді басқаларға тілеңіз!» әдісі арқылы оқушыларға 10-15 секунд аралығында іштей өзіне бір немесе бірнеше ізгі тілек тілейді. Содан кейін жұпқа бөлініп, бір-бірінің қолынан алып, өзіне тілегенді жұптасына айтады. Оқушылар Ахмет Яссауи, Төле би, Ұлы жібек жолы атты топтарға бөлінеді. Оқушылар сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын тыңдайды. |
|
№1 |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 минут 8 минут 7 минут 8 минут 8 минут |
Топтық жұмыс «Болжау» әдісі. Оқушыларға болжау сұрақтары қойылады.
Топтық жұмыс 1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, тапсырмаларды орындаңдар. Оқушылар кітаптағы мәтінді оқып, топ бойынша тапсырмаларды орындайды.
Дескриптор: Мәтіндегі ең басты мәселені анықтайды – 1 б. Мәтіннің стилін анықтаңдайды – 1 б. Белгілі бір стильде жазылғанына 3 дәлел келтіреді – 1 б. Тірек сөздерге қатысты 4 ашық сұрақ құрайды – 1 б. Картадағы қалалар мен елдердің қазіргі атауларын атайды – 1 б.
Жеке жұмыс 2-тапсырма. Артық болмас білгенің Мәтінді түсініп оқып, «Қос жазба» күнделігін толтыр.
Дескриптор: -Мәтіннен үзінді алады – 1 б. Түсіндірме жазады – 1 б. Жеке жұмыс 3-тапсырма. Мәтіндегі тыныс белгілерінің сөйлеу ағымына әсері бар ма? Жазбаша талдау жасап, кестеге түсіріңдер.
Дескриптор: -Кестені толтырады – 1 б. Жұптық жұмыс 4-тапсырма. Қазіргі Қазақстанның әлемнің дамыған елдерімен саяси және экономикалық қарым-қатынасын «Экспо-2017» көрмесімен байланыстыра әңгімелеңдер. Ойларыңды тұжырымдаңдар. Дескриптор: - Тақырыпқа қатысты әңгімелейді.– 1 б. - Ойларын тұжырымдайды – 1 б. |
Болжау сұрақтарына ойлана отырып жауап береді. Мәтінді түсініп оқиды, тапсырмаларды орындайды. Оқушылар кітаптағы мәтінді оқып, топ бойынша тапсырмаларды орындайды. Артық болмас білгенің мәтінін оқиды. Қос жазба» күнделігін толтырады. Мәтіндегі тыныс белгілерінің сөйлеу ағымына әсерін табады. Жазбаша талдау жасайды, кестеге түсіреді. Тақырыпқа қатысты әңгімелейді. Ойларын тұжырымдайды. |
«Үш шапалақ» әдісімен бағалау
ҚБ. «Бағалау сэндвичі» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. Бір-біріне сындарлы сын айтып, соңында тағы да жағымды пікір білдіреді. Мысалы: «Маған ..... ұнады», себебі.... . Енді/келесі жолы .... жетілдіруге болады деген ойдамын. Сонымен қатар ... жақсы шыққан, себебі ....». ҚБ. Оқушылар дұрыс жауап бойынша өзін-өзі бағалайды. «2-1-0» әдісімен бағалау. «Жетістік баспалдағы» әдісімен бағалау |
№ 2 №3 Жұмыс дәптері №4 №5 Жұмыс дәптері №6 |
||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 2 минут |
Әдеби тілдік норманы сақтай отырып, «Ұлы Жібек жолы – әлемдік өркениет» тақырыбында аргументативті эссе (100-120 сөз) жазыңдар.
|
Берілген үй жұмысын орындайды. |
|
№7 Жұмыс дәптері |
||||||||||||||
|
Сабақтың аяқталуы. 3 минут |
Рефлексия пирамидасы ұсынылады.
|
Оқушы төрт бөліктен тұратын рефлексия пирамидасының 1-қабатына үйренген төрт нәрсесін, 2-қабатына бұған дейін білген үш нәрсесін, 3-қабатына көбірек білгісі келетін екі нәрсесін, соңғы қабатына еске сақтау керек бір нәрсесін жазады.
|
|
№8 |
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















