|
Бөлім: |
6.3 XIII - XV ғасырдың біріншіжартысындағы Қазақстан |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
З.Арысбаева |
|||||
|
Күні: |
29.01.25ж |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы.1-сабақ Зерттеу сұрағы: Моңғол ұлыстарының құрылуы нәтижесінде саяси картада қандай өзгерістер болды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру; 6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау 6.3.1.7 ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Моңғол империясы ыдырауы нәтижесінде орын алған өзгерістерді көрсету. |
|||||
|
Құндылықтар |
Заң әіне тәртіп Әділет жолы-адал жол Ар-ұят:Сөзіне берік,ісіне адал болу; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 3-мин Өткен білімді еске түсіру 7-мин |
Қызығушылықты ояту «Орасан зор аумақты алып жатқан Моңғол империясы ыдырағаннан кейін картада қандай өзгерістер орын алуы мүмкін?» проблемалық сұрағын қойып, оқушылардың болжамдарын сұраңыз. Сабақтың тақырыбымен,оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен танысу. Үйге берілген тапсырма бойынша- XIII-XV ғасырларда Моңғол шапқыншылығы болмаған жағдайда Қазақстанның дамуы қалай өзгерер еді –өз ойларынды жазып келу. Дәптерлерін тексеру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010 |
||
|
Жаңа білім 20-мин 10-мин |
Зерттеу және талдау Моңғол империясы ыдырауы нәтижесінде орын алған өзгерістерді көрсету үшін Тақырыпқа сай бейнебаян көрсетіледі. Алтын Орданың құрылуы бейнематериалмен жұмыс. Оқушыларға алдын-ала сұрақтарды беріледі. Бейнематериал сілтемесі: https://www.youtube.com/watch?v=ncuNszUv0SE Талқылау сұрағы: Моңғол мемлекетінің ыдырауына қандай факторлар әсер етті? Алтын Орда мемлекеті қалай құрылды? Алтын Орда мемлекетінің ішкі-сыртқы саясатының қандай ерекшеліктері болды? Бұл бағытта олар қандай жетістіктерге жетті? 1-тапсырма.Картамен жұмыс Ұлыстарды орналастыру
Оқушыларға карта арқылы түсіндірме жүргізіңіз. Алтын Орда, Ақ Орда, Ноғай Ордасы, Сібір, Қазан, Қырым, Астрахан хандықтары туралы қысқаша айтып кетіп, олардың жер-аумақтарын картадан көрсетіңіз. 2-тапсырма.Алтын Орда, Ақ Орда, Ноғай Ордасы, Сібір, Қазан, Қырым, Астрахан хандықтарының аумағын кескін картаға белгілеп, аумағын сипаттаңыз. |
Бағалау критерийі: Моңғол империясы ыдырау нәтижесінде құрылған мемлекеттерді атап, аумағын көрсетеді. Дескрипторлар Алтын Орда мемлекетінің ыдырауының негізгі бір себебін атайды; Алтын Орда мемлекеті ыдырауының жанама екі себебін талдайды; Сұрақтарға толық жауап береді Дескриптор: Картаға -Жошы -Шағатай -Үгедей ұлыстарды орналастырады. Дескрипторлар: Алтын Орда, Ақ Орда, Ноғай Ордасы, Сібір, Қазан, Қырым, Астрахан хандықтарын атайды; Кемінде 4 мемлекеттің аумағын картадан көрсетеді; Кемінде 4 мемлекеттің шекараларын сипаттайды. Бағалау критерийі: Алтын Орда мемлекетінің ыдырау себептерін талдайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау |
Алтын Орда http://e-history.kz/media/upload/55/2013/10/22/5eff006ac06f8b33293772b1ac92cd83.pdf http://www.vostlit.info Қазақстан тарихы туралы моңғол деректемелері. ауд. Н. Базылхан; ғыл. ред. М. Қ. Әбусейітова. Р. Б. К. Д. Оссон «от Чингисхана до Тамерлана». – Алматы: «Санат», 2001. Бейнематериал |
||
|
Бекіту 5-мин |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпарат тық карточка |
||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
1.Шыңғыс хан ұлдарына
берген жерді қалай айтты?
А) Ұлыс
В) інжу
С) аумақ
Д) телім
2.Жошы ұлысына қай жерлерді
берді?
А) Моңғолия жері
В) Ертістен бастап,Еділге дейінгі,Әмудария мен Сырдария
С) Оңтүстік пен Оңтүстік –Шығыс Қазақстанды
Д) Жетісудың солтүстік-Шығыс бөлігі
3. Шағатай ұлысына қай
жерлерді берді?
А) Моңғолия жері
В) Ертістен бастап,Еділге дейінгі,Әмудария мен Сырдария
С) Оңтүстік пен Оңтүстік –Шығыс Қазақстанды
Д) Жетісудың солтүстік-Шығыс бөлігі
4. Моңғолияның сол кездегі
астанасы?
А)
Улан-Батор
В)
Қарақорым
С) Хорезм
елі
Д) Орыс
елі
5. Шыңғысханның шығарған
заңы қалай аталды және ол қанша бөлімнен
тұрды?
А) баруңғар 2-бөлімнен
В) Жасақ 5-бөлімнен
С) Куд 3-бөлімнен
Д) Жоңғар 4-бөлімнен
6. Моңғолдар Қазақстан
аумағын қай жылдары басып
алды?:
А) 1221-1226жж
В) 1220-1225жж
С) 1219-1224жж
Д) 1222-1227жж
7. Төле ұлысына қай
жерлерді берді?
А) Моңғолия жері
В) Ертістен бастап,Еділге дейінгі,Әмудария мен Сырдария
С) Оңтүстік пен Оңтүстік –Шығыс Қазақстанды
Д) Жетісудың солтүстік-Шығыс бөлігі
8. Жошының
мұрагері?
А)
Бату
В) Орда
Ежен
С)
Берке
Д)
Төле
9. 6-ай бойы берілмеген
қала?
А)
Сығанақ
В)
Отырыр
С)
Баласағұн
Д)
Ашнас
10. Үгедей ұлысына қай
жерлерді берді?
А) Моңғолия жері
В) Ертістен бастап,Еділге дейінгі,Әмудария мен Сырдария
С) Оңтүстік пен Оңтүстік –Шығыс Қазақстанды
Д) Жетісудың солтүстік-Шығыс
бөлігі
|
Бөлім: |
6.3 XIII - XV ғасырдың біріншіжартысындағы Қазақстан |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бабаева М |
|||||
|
Күні: |
31.01.25ж |
|||||
|
Сынып: 6д |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы.2-сабақ Зерттеу сұрағы: Моңғол ұлыстарының құрылуы нәтижесінде саяси картада қандай өзгерістер болды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру; 6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау 6.3.1.7 ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Моңғол империясы ыдырауы нәтижесінде орын алған өзгерістерді көрсету, Алтын Орданың өмірлік циклін зерттеу. |
|||||
|
Құндылықтар |
Заң мен тәртіп Әділет жолы-адал жол |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 3-мин Өткен білімді еске түсіру 7-мин |
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл.Ұйымдастыру кезеңі 1. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. 2
Көңіл күйім жоқ көңіл-күйім өте жақсы құбылмалы Үй тапсырмасы : «Жедел тест» әдісі. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
9-10 сұраққа жауап берсе - 3б. 6-8 сұраққа жауап берсе - 2б. 3-5 сұраққа жауап берсе - 1б. 1-2 сұраққа жауап берсе - 0б. |
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010 |
||
|
Жаңа білім 20-мин 5-мин 5-мин |
Тақырыпқа байлансты бейне баян тыңдап Алтын Орда хандарын жазады. 1-Тапсырма: "Алтын Орда" хандары мен оларға
байланысты маңызды оқиғаларды теріп жазу: 2-тапсырма Жұптық жұмыс Оқушылар бір-бірінің зерттеулерімен танысқаннан кейін, Батый ханға қатысты нақты тұжырым жасайды. Батый хан-Әділ хан, Сайын хан 3-тапсырма Вордвол әдісі бойынша XIII-XV ғғ. Қазақстан аумағында қандай мемлекеттер құрылды? Монғол империясының құрылуы мен ыдырауы нәтижесінде қандай өзгерістер орын алды. |
Бағалау критерийі: Алтын Орда мемлекетінің өмірлік циклін зерттейді. Дескрипторлар: Алтын Орданың құрылуына әсер еткен басты үш факторды атайды; Алтын Орда мемлекеті күшеюіне ықпал еткен үш факторды атап, пікірін негіздейді; Алтын Орда мемлекетінің қоғамдық құрылысының сатыларын талдайды; Алтын Орданың көрші мемлекеттермен қарым-қатынасының жетістіктеріне үш дәлел келтіреді; Мемлекеттің әлсіреуіне әсер еткен негізгі екі факторды, жанама екі факторды атайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» бір-бірімен жұмыстарын алмасып,өзара бағалау жасайды ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау Дескриптор: Батый ханға баға береді -3б Дескриптор: Дұрыс жауапқа -1б |
Алтын Орда http://e-history.kz/media/upload/55/2013/10/22/5eff006ac06f8b33293772b1ac92cd83.pdf http://www.vostlit.info (Восточная литература. Средневековые исторические источники Востока и запада). Қазақстан тарихы туралы моңғол деректемелері. ауд. Н. Базылхан; ғыл. ред. М. Қ. Әбусейітова. Р. Б. К. Д. Оссон «от Чингисхана до Тамерлана». – Алматы: «Санат», 2001. Карта |
||
|
Бекіту 5-мин |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпарат тық карточка |
||
|
Кері байланыс |
«Тауға шығу» 1-аймақ: 2-аймақ: 3-аймақ; |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұлыстардың құрылуы-1,2-сабақ ҚМЖ 6-сынып
Ұлыстардың құрылуы-1,2-сабақ ҚМЖ 6-сынып
|
Бөлім: |
6.3 XIII - XV ғасырдың біріншіжартысындағы Қазақстан |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
З.Арысбаева |
|||||
|
Күні: |
29.01.25ж |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы.1-сабақ Зерттеу сұрағы: Моңғол ұлыстарының құрылуы нәтижесінде саяси картада қандай өзгерістер болды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру; 6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау 6.3.1.7 ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Моңғол империясы ыдырауы нәтижесінде орын алған өзгерістерді көрсету. |
|||||
|
Құндылықтар |
Заң әіне тәртіп Әділет жолы-адал жол Ар-ұят:Сөзіне берік,ісіне адал болу; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 3-мин Өткен білімді еске түсіру 7-мин |
Қызығушылықты ояту «Орасан зор аумақты алып жатқан Моңғол империясы ыдырағаннан кейін картада қандай өзгерістер орын алуы мүмкін?» проблемалық сұрағын қойып, оқушылардың болжамдарын сұраңыз. Сабақтың тақырыбымен,оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен танысу. Үйге берілген тапсырма бойынша- XIII-XV ғасырларда Моңғол шапқыншылығы болмаған жағдайда Қазақстанның дамуы қалай өзгерер еді –өз ойларынды жазып келу. Дәптерлерін тексеру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010 |
||
|
Жаңа білім 20-мин 10-мин |
Зерттеу және талдау Моңғол империясы ыдырауы нәтижесінде орын алған өзгерістерді көрсету үшін Тақырыпқа сай бейнебаян көрсетіледі. Алтын Орданың құрылуы бейнематериалмен жұмыс. Оқушыларға алдын-ала сұрақтарды беріледі. Бейнематериал сілтемесі: https://www.youtube.com/watch?v=ncuNszUv0SE Талқылау сұрағы: Моңғол мемлекетінің ыдырауына қандай факторлар әсер етті? Алтын Орда мемлекеті қалай құрылды? Алтын Орда мемлекетінің ішкі-сыртқы саясатының қандай ерекшеліктері болды? Бұл бағытта олар қандай жетістіктерге жетті? 1-тапсырма.Картамен жұмыс Ұлыстарды орналастыру
Оқушыларға карта арқылы түсіндірме жүргізіңіз. Алтын Орда, Ақ Орда, Ноғай Ордасы, Сібір, Қазан, Қырым, Астрахан хандықтары туралы қысқаша айтып кетіп, олардың жер-аумақтарын картадан көрсетіңіз. 2-тапсырма.Алтын Орда, Ақ Орда, Ноғай Ордасы, Сібір, Қазан, Қырым, Астрахан хандықтарының аумағын кескін картаға белгілеп, аумағын сипаттаңыз. |
Бағалау критерийі: Моңғол империясы ыдырау нәтижесінде құрылған мемлекеттерді атап, аумағын көрсетеді. Дескрипторлар Алтын Орда мемлекетінің ыдырауының негізгі бір себебін атайды; Алтын Орда мемлекеті ыдырауының жанама екі себебін талдайды; Сұрақтарға толық жауап береді Дескриптор: Картаға -Жошы -Шағатай -Үгедей ұлыстарды орналастырады. Дескрипторлар: Алтын Орда, Ақ Орда, Ноғай Ордасы, Сібір, Қазан, Қырым, Астрахан хандықтарын атайды; Кемінде 4 мемлекеттің аумағын картадан көрсетеді; Кемінде 4 мемлекеттің шекараларын сипаттайды. Бағалау критерийі: Алтын Орда мемлекетінің ыдырау себептерін талдайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау |
Алтын Орда http://e-history.kz/media/upload/55/2013/10/22/5eff006ac06f8b33293772b1ac92cd83.pdf http://www.vostlit.info Қазақстан тарихы туралы моңғол деректемелері. ауд. Н. Базылхан; ғыл. ред. М. Қ. Әбусейітова. Р. Б. К. Д. Оссон «от Чингисхана до Тамерлана». – Алматы: «Санат», 2001. Бейнематериал |
||
|
Бекіту 5-мин |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпарат тық карточка |
||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
1.Шыңғыс хан ұлдарына
берген жерді қалай айтты?
А) Ұлыс
В) інжу
С) аумақ
Д) телім
2.Жошы ұлысына қай жерлерді
берді?
А) Моңғолия жері
В) Ертістен бастап,Еділге дейінгі,Әмудария мен Сырдария
С) Оңтүстік пен Оңтүстік –Шығыс Қазақстанды
Д) Жетісудың солтүстік-Шығыс бөлігі
3. Шағатай ұлысына қай
жерлерді берді?
А) Моңғолия жері
В) Ертістен бастап,Еділге дейінгі,Әмудария мен Сырдария
С) Оңтүстік пен Оңтүстік –Шығыс Қазақстанды
Д) Жетісудың солтүстік-Шығыс бөлігі
4. Моңғолияның сол кездегі
астанасы?
А)
Улан-Батор
В)
Қарақорым
С) Хорезм
елі
Д) Орыс
елі
5. Шыңғысханның шығарған
заңы қалай аталды және ол қанша бөлімнен
тұрды?
А) баруңғар 2-бөлімнен
В) Жасақ 5-бөлімнен
С) Куд 3-бөлімнен
Д) Жоңғар 4-бөлімнен
6. Моңғолдар Қазақстан
аумағын қай жылдары басып
алды?:
А) 1221-1226жж
В) 1220-1225жж
С) 1219-1224жж
Д) 1222-1227жж
7. Төле ұлысына қай
жерлерді берді?
А) Моңғолия жері
В) Ертістен бастап,Еділге дейінгі,Әмудария мен Сырдария
С) Оңтүстік пен Оңтүстік –Шығыс Қазақстанды
Д) Жетісудың солтүстік-Шығыс бөлігі
8. Жошының
мұрагері?
А)
Бату
В) Орда
Ежен
С)
Берке
Д)
Төле
9. 6-ай бойы берілмеген
қала?
А)
Сығанақ
В)
Отырыр
С)
Баласағұн
Д)
Ашнас
10. Үгедей ұлысына қай
жерлерді берді?
А) Моңғолия жері
В) Ертістен бастап,Еділге дейінгі,Әмудария мен Сырдария
С) Оңтүстік пен Оңтүстік –Шығыс Қазақстанды
Д) Жетісудың солтүстік-Шығыс
бөлігі
|
Бөлім: |
6.3 XIII - XV ғасырдың біріншіжартысындағы Қазақстан |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бабаева М |
|||||
|
Күні: |
31.01.25ж |
|||||
|
Сынып: 6д |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы.2-сабақ Зерттеу сұрағы: Моңғол ұлыстарының құрылуы нәтижесінде саяси картада қандай өзгерістер болды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру; 6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау 6.3.1.7 ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Моңғол империясы ыдырауы нәтижесінде орын алған өзгерістерді көрсету, Алтын Орданың өмірлік циклін зерттеу. |
|||||
|
Құндылықтар |
Заң мен тәртіп Әділет жолы-адал жол |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 3-мин Өткен білімді еске түсіру 7-мин |
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл.Ұйымдастыру кезеңі 1. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. 2
Көңіл күйім жоқ көңіл-күйім өте жақсы құбылмалы Үй тапсырмасы : «Жедел тест» әдісі. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
9-10 сұраққа жауап берсе - 3б. 6-8 сұраққа жауап берсе - 2б. 3-5 сұраққа жауап берсе - 1б. 1-2 сұраққа жауап берсе - 0б. |
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010 |
||
|
Жаңа білім 20-мин 5-мин 5-мин |
Тақырыпқа байлансты бейне баян тыңдап Алтын Орда хандарын жазады. 1-Тапсырма: "Алтын Орда" хандары мен оларға
байланысты маңызды оқиғаларды теріп жазу: 2-тапсырма Жұптық жұмыс Оқушылар бір-бірінің зерттеулерімен танысқаннан кейін, Батый ханға қатысты нақты тұжырым жасайды. Батый хан-Әділ хан, Сайын хан 3-тапсырма Вордвол әдісі бойынша XIII-XV ғғ. Қазақстан аумағында қандай мемлекеттер құрылды? Монғол империясының құрылуы мен ыдырауы нәтижесінде қандай өзгерістер орын алды. |
Бағалау критерийі: Алтын Орда мемлекетінің өмірлік циклін зерттейді. Дескрипторлар: Алтын Орданың құрылуына әсер еткен басты үш факторды атайды; Алтын Орда мемлекеті күшеюіне ықпал еткен үш факторды атап, пікірін негіздейді; Алтын Орда мемлекетінің қоғамдық құрылысының сатыларын талдайды; Алтын Орданың көрші мемлекеттермен қарым-қатынасының жетістіктеріне үш дәлел келтіреді; Мемлекеттің әлсіреуіне әсер еткен негізгі екі факторды, жанама екі факторды атайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» бір-бірімен жұмыстарын алмасып,өзара бағалау жасайды ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау Дескриптор: Батый ханға баға береді -3б Дескриптор: Дұрыс жауапқа -1б |
Алтын Орда http://e-history.kz/media/upload/55/2013/10/22/5eff006ac06f8b33293772b1ac92cd83.pdf http://www.vostlit.info (Восточная литература. Средневековые исторические источники Востока и запада). Қазақстан тарихы туралы моңғол деректемелері. ауд. Н. Базылхан; ғыл. ред. М. Қ. Әбусейітова. Р. Б. К. Д. Оссон «от Чингисхана до Тамерлана». – Алматы: «Санат», 2001. Карта |
||
|
Бекіту 5-мин |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпарат тық карточка |
||
|
Кері байланыс |
«Тауға шығу» 1-аймақ: 2-аймақ: 3-аймақ; |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
шағым қалдыра аласыз

. Көңіл – күйлерін көтеру үшін психологиялық
ахуал қалыптастыру.












