|
Бөлім: Парасат пайымы |
Мектеп: Б. Тоқтықожаұлы |
|
|||||||
|
Күні: 14.02.25 |
Мұғалімнің аты-жөні: Г. Абдиманапова |
|
|||||||
|
Сынып: 10 ЖМБ |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||||
|
Сабақ тақырыбы: «Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгімесі «Үңгірдегі оқиға» бөлімі |
|
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану; 10.3.2.1көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру; |
|
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасай алады, әңгіме мазмұнын, жанрлық ерекшелігін түсінеді; |
|
|||||||
|
Құндылықты дамыту |
Өзінің және басқалардың еңбегінің нәтижелерін бағалау |
|
|||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңдері. Сәлемдесу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Қызығушылықты ояту.
ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау. 1-тапсырма. Жеке жұмыс. Жасанды интелект «Joyteka» білім беру әдісі арқылы өткен сабақты сұрау.
Сұрақ үлгілері: 1. «Көшпелі алтын» атты әңгіменің басты кейіпкері кім? (Сәмен) 2.Бұл туынды неше бөлімнен тұрады? (“Таудағы от”, “Шайтантауға сапар" “Үңгірдегі сыр”) 3.Бұл фантастика жанрындағы әңгіме оқырманды қайда жетелейді? (Оқырманды қиялға арманға жетелейді) 4. Шығарманың идеясы не? (Пайдалы қазбаларды дәріптеу) 5.Сәмен тұла бойы түршігіп неден қорқып кетті? (Жалт-жұлт етіп келе жатқан оттан)
Дескриптор: Әңгіме туралы білетіні және түсінгенін белгілейді; Сұрақтарға жауап береді; Бір-бірінің жауабымен танысады. Тақырыпқа қатысты мәліметтерді есте сақтайды; Сабақ тақырыбы, оқу мақсаты таныстырылады. Топқа бөлу. «Барабан» әдісі |
Сәлемдесу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өткен тақырыпты пысықтайды, жаңа тақырыппен байланыстырады. Сабақ тақырыбы, оқу мақсаты таныстырылады. Жасанды интелект «Joyteka» білім беру әдісі арқылы өткен сабақты сұрау. Оқушылар берілген кюар код арқылы М.Мақатаевтің өмірі мен шығармашылығына арналған тест сұрақтарына жауап беріп квесттерді ашады. Оқушылар «Барабан» әдісімен топқа бөлінеді. Барабандағы түстерге қарай бөлінеді. Барабанды айналдыру арқылы үй тапсырмасын сұрайды |
ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
Ұсыныс!
«5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай ҚБ Тамаша жауап!
ҚБ «Жүрек»
ҚБ «Жүрек» |
10-сынып «Қазақ әдебиеті» Оқулығы Кеспе қағаздар суреттер
Кюар код Интеративті тақта |
|
||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин
|
Қызығушылықты ояту. Өткен сабақтағы «Шайтантауға сапар» бөліміндегі кейіпкерлер әрекетіне талдау жасаңыз.
Дескриптор:
1-тапсырма. Сатылай кешенді талдау.
Дескриптор:
ҚБ
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Қазіргі қазақ прозасындағы фантастика жанры» тақырыбында зерттеу жасаңыз.
Дескриптор:
ФАНТАСТ- ЖАЗУШЫЛАР
ҚБ 4-тапсырма. ТЖ «Әдеби шеңбер» әдісі
Әр топ мүшелері рөлдерге бөлінеді және «Көшпелі алтын» әңгімесін оқып, рөлдері бойынша тапсырмаларды орындайды. Әңгіме композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау жасайды. Әр топтан рөлдер бойынша шақырылады, қалғандары толықтырады. Талқылаушы – оның міндеті өз көзқарасы тұрғысынан немесе өз ойына сүйене отырып,шығарма тақырыбын, сюжетін талдайды. Зерттеуші – шығармадағы көтерілген мәселені анықтайды, жаңашылдығына баға береді Қорытындылаушы «Үңгірдегі оқиға» бөлімі бойынша алынған үзіндідегі оқиғаларды бүгінгі өмірмен байланыстыру. Дескрипторлар: -Әңгіме мазмұнын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдайды; -Шығармадағы көтерілген мәселені анықтайды, жаңашылдығына баға береді; - Көтерілген мәселені өмірмен байланыстырады; Сабақты бекіту: «Миға шабуыл» әдісімен оқушылар шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. 1.Әңгіме неге «Көшпелі алтын» деп аталған? 2. «Көшпелі алтын» әңгімесінің жазылуына не әсер етті? 3.Алтын элементі туралы тағы не білесіңдер? 4.Фантастика жанры деген не? Мағынаны тану.
1.Қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі фантастика жанрындағы ортақ құндылықтар бар ма? 2. Ғылыми-фантастикалық жанрда шығарма жазу үшін автордың міндетті түрде жаратылыстану ғылымдарынан белгілі бір деңгейде теориялық білімі болу керек пе? Бағалау.
|
Оқушылар әдебиет теориясы бойынша білімді еске түсіреді. «Қазіргі қазақ прозасындағы фантастика жанры» тақырыбында зерттеу жасайды; Фантастика жанрының даму деңгейін анықтайды; Тақырыптарын анықтайды; Фантастика жанрындағы жазушыларды анықтайды.
Шығармаға сатылай кешенді талдау жүргізеді. Тақырып бойынша сабақты қорытындылайды. Әр топ мүшелері рөлдерге бөлінеді және рөлдері бойынша тапсырмаларды орындайды.шығарма композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау жасайды. Әр топтан рөлдер бойынша шақырылады, қалғандары толықтырады. Тақырып бойынша сабақты қорытындылайды. |
ҚБ
Домбыра әдісі арқылы бағалау
«5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
Ұсыныс!
ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
Ұсыныс!
«5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай ҚБ
Домбыра әдісі арқылы бағалау Қб Тамаша жауап!
|
Кеспе қағаздар слайд |
|
||||
|
Сабақтың соңы 3 мин Үйге тапсырма 2 мин |
Кері байланыс. «3-2-1» әдісі. Оқушылар бүгінгі сабақтағы 3-маңызды ақпаратты айтады, 2-ұсыныс білдіреді, 1-сұрақ қояды. Кері байланыс: «3-2-1» Сабақтағы 3 маңызды ақпарат; 1_______________________________ 2_______________________________ 3_______________________________ Қиындық тудырған 2 мәселе немесе 2-ұсыныс білдіреді «Үңгірдегі сыр» бөлімі бойынша ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, әдеби сын жазып келу |
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Үңгірдегі оқиға
Үңгірдегі оқиға
|
Бөлім: Парасат пайымы |
Мектеп: Б. Тоқтықожаұлы |
|
|||||||
|
Күні: 14.02.25 |
Мұғалімнің аты-жөні: Г. Абдиманапова |
|
|||||||
|
Сынып: 10 ЖМБ |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||||
|
Сабақ тақырыбы: «Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгімесі «Үңгірдегі оқиға» бөлімі |
|
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану; 10.3.2.1көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру; |
|
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасай алады, әңгіме мазмұнын, жанрлық ерекшелігін түсінеді; |
|
|||||||
|
Құндылықты дамыту |
Өзінің және басқалардың еңбегінің нәтижелерін бағалау |
|
|||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңдері. Сәлемдесу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Қызығушылықты ояту.
ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау. 1-тапсырма. Жеке жұмыс. Жасанды интелект «Joyteka» білім беру әдісі арқылы өткен сабақты сұрау.
Сұрақ үлгілері: 1. «Көшпелі алтын» атты әңгіменің басты кейіпкері кім? (Сәмен) 2.Бұл туынды неше бөлімнен тұрады? (“Таудағы от”, “Шайтантауға сапар" “Үңгірдегі сыр”) 3.Бұл фантастика жанрындағы әңгіме оқырманды қайда жетелейді? (Оқырманды қиялға арманға жетелейді) 4. Шығарманың идеясы не? (Пайдалы қазбаларды дәріптеу) 5.Сәмен тұла бойы түршігіп неден қорқып кетті? (Жалт-жұлт етіп келе жатқан оттан)
Дескриптор: Әңгіме туралы білетіні және түсінгенін белгілейді; Сұрақтарға жауап береді; Бір-бірінің жауабымен танысады. Тақырыпқа қатысты мәліметтерді есте сақтайды; Сабақ тақырыбы, оқу мақсаты таныстырылады. Топқа бөлу. «Барабан» әдісі |
Сәлемдесу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өткен тақырыпты пысықтайды, жаңа тақырыппен байланыстырады. Сабақ тақырыбы, оқу мақсаты таныстырылады. Жасанды интелект «Joyteka» білім беру әдісі арқылы өткен сабақты сұрау. Оқушылар берілген кюар код арқылы М.Мақатаевтің өмірі мен шығармашылығына арналған тест сұрақтарына жауап беріп квесттерді ашады. Оқушылар «Барабан» әдісімен топқа бөлінеді. Барабандағы түстерге қарай бөлінеді. Барабанды айналдыру арқылы үй тапсырмасын сұрайды |
ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
Ұсыныс!
«5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай ҚБ Тамаша жауап!
ҚБ «Жүрек»
ҚБ «Жүрек» |
10-сынып «Қазақ әдебиеті» Оқулығы Кеспе қағаздар суреттер
Кюар код Интеративті тақта |
|
||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин
|
Қызығушылықты ояту. Өткен сабақтағы «Шайтантауға сапар» бөліміндегі кейіпкерлер әрекетіне талдау жасаңыз.
Дескриптор:
1-тапсырма. Сатылай кешенді талдау.
Дескриптор:
ҚБ
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Қазіргі қазақ прозасындағы фантастика жанры» тақырыбында зерттеу жасаңыз.
Дескриптор:
ФАНТАСТ- ЖАЗУШЫЛАР
ҚБ 4-тапсырма. ТЖ «Әдеби шеңбер» әдісі
Әр топ мүшелері рөлдерге бөлінеді және «Көшпелі алтын» әңгімесін оқып, рөлдері бойынша тапсырмаларды орындайды. Әңгіме композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау жасайды. Әр топтан рөлдер бойынша шақырылады, қалғандары толықтырады. Талқылаушы – оның міндеті өз көзқарасы тұрғысынан немесе өз ойына сүйене отырып,шығарма тақырыбын, сюжетін талдайды. Зерттеуші – шығармадағы көтерілген мәселені анықтайды, жаңашылдығына баға береді Қорытындылаушы «Үңгірдегі оқиға» бөлімі бойынша алынған үзіндідегі оқиғаларды бүгінгі өмірмен байланыстыру. Дескрипторлар: -Әңгіме мазмұнын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдайды; -Шығармадағы көтерілген мәселені анықтайды, жаңашылдығына баға береді; - Көтерілген мәселені өмірмен байланыстырады; Сабақты бекіту: «Миға шабуыл» әдісімен оқушылар шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. 1.Әңгіме неге «Көшпелі алтын» деп аталған? 2. «Көшпелі алтын» әңгімесінің жазылуына не әсер етті? 3.Алтын элементі туралы тағы не білесіңдер? 4.Фантастика жанры деген не? Мағынаны тану.
1.Қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі фантастика жанрындағы ортақ құндылықтар бар ма? 2. Ғылыми-фантастикалық жанрда шығарма жазу үшін автордың міндетті түрде жаратылыстану ғылымдарынан белгілі бір деңгейде теориялық білімі болу керек пе? Бағалау.
|
Оқушылар әдебиет теориясы бойынша білімді еске түсіреді. «Қазіргі қазақ прозасындағы фантастика жанры» тақырыбында зерттеу жасайды; Фантастика жанрының даму деңгейін анықтайды; Тақырыптарын анықтайды; Фантастика жанрындағы жазушыларды анықтайды.
Шығармаға сатылай кешенді талдау жүргізеді. Тақырып бойынша сабақты қорытындылайды. Әр топ мүшелері рөлдерге бөлінеді және рөлдері бойынша тапсырмаларды орындайды.шығарма композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау жасайды. Әр топтан рөлдер бойынша шақырылады, қалғандары толықтырады. Тақырып бойынша сабақты қорытындылайды. |
ҚБ
Домбыра әдісі арқылы бағалау
«5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
Ұсыныс!
ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
Ұсыныс!
«5» - 9-10 ұпай; «4» - 7-8 ұпай; «3» - 5-6 ұпай ҚБ
Домбыра әдісі арқылы бағалау Қб Тамаша жауап!
|
Кеспе қағаздар слайд |
|
||||
|
Сабақтың соңы 3 мин Үйге тапсырма 2 мин |
Кері байланыс. «3-2-1» әдісі. Оқушылар бүгінгі сабақтағы 3-маңызды ақпаратты айтады, 2-ұсыныс білдіреді, 1-сұрақ қояды. Кері байланыс: «3-2-1» Сабақтағы 3 маңызды ақпарат; 1_______________________________ 2_______________________________ 3_______________________________ Қиындық тудырған 2 мәселе немесе 2-ұсыныс білдіреді «Үңгірдегі сыр» бөлімі бойынша ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, әдеби сын жазып келу |
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
||||
шағым қалдыра аласыз























