Материалдар / Үш амалдан артық әріпті, санды өрнектерді салыстыру
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Үш амалдан артық әріпті, санды өрнектерді салыстыру

Материал туралы қысқаша түсінік
Үш амалдан артық әріпті, санды өрнектерді салыстыру
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:


Бөлім:


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:3


Тақырыбы

136. Бекіту

Оқу мақсаты

3.2.1.5 үш амалдан артық әріпті, санды өрнектерді салыстыру

Сабақтың мақсаты

Оқушылар үш амалдан артық әріпті, санды өрнектерді салыстырады.


Сабақтың барысы

Сабақ-тың жоспар-ланған кезең-дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар

Сабақтың басы

2 минут


I. Психологиялық ахуал

Сәлемдесу.

Психологиялық дайындық

Күн жарығын алақанға саламын

Жүрегіме басып ұстай қаламын

Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді

Болып кетер сонда менің жан-жағым!


1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Өлең шумағын айтады.

Жарайсыңдар!


2 минут




Үй тапсырмасын сұрау

4-тапсырма. "Миға шабуыл" әдісі. Теңдеулерді шеш.

165+x=104*3 y:4=535:5

165+x=312 y:4=107

x=312-165 y=107*4

x=147 y=428

165+147=104*3 428:4=535:5

312=312 107=107


3*x=568-241 906-a=206*2

3*x=327 906-a=412

x=327:3 a=906-412

x=109 a=494

3*109=568-241 906-494=206*2

327=327 412=412


6-тапсырма. Баған түрінде жаз және есепте.

927:9=103 525:5=105

416:4= 104 305*3= 915

648:6=108 612:3=204

963:3= 321 545:5=109

304*3=912 309*2=618

214:2= 107 432:4=108

Есептерді шығарып келгенін айтады.

Жауаптарын салыстырады.


Ауызша мадақтау

Дескриптор:

1. Есептерді шығарып келгенін айтады.

Жауаптарын салыстырады.1б



Сабақтың ортасы

1 минут



Білу.

4 минут



























4 минут








4 минут
















4 минут













2 минут


3 минут











4 минут













5 минут
























3 минут






3 минут

Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын.

III. Жаңа тақырып.

Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс.

1-тапсырма. "Миға шабуыл" әдісі

Есепті шығар.

Қ оңыр паку - 1м 8см

?см ұзын

К үтуші акула -?, 4есе ұзын

Ш: 1м 8см =108cм

1) 108*4=432см (күтуші акуланың ұз.)

2) 432-108=324см

Өрнегі: 108*4-108=324 см

Ж: Күтуші-акула қоңыр пакуден 324см ұзын

Қ анатты зебра - 816г

?г ауыр

Т асбалық - ?г, 4есе жеңіл

Ш: 1) 816:4=204г (тасбалықтың мас.)

2) 816-204=612г ауыр

Өрнегі: 816-816:4=612г

Ж: Қанатты -зебра тасбалықтан 612г ауыр.

Жұптық жұмыс

2-тапсырма. "Кім жеңімпаз?" әдісі . Баған түрінде жаз және есепте. Дұрыстығын тексер.

103*5=515 636:6=106

307*2=614 436:4=109

104*6=624 105*4=420

742:7=106 915:3=305


3-тапсырма. Есептерді шығар.

I аквариумда -109б

II аквариумда -?б., 2 есе артық 485б

III аквариумда -?б

Ш: 1) 109*2=218 б ( II аквариумда )

2) 109+218=327б ( I, II акв-да)

3) 485-327=158 б (III акв-да)

Ж: Үшінші аквариумда 158балық бар.

ә ) I аквариумда --?б., 2 есе кем

I I аквариумда 218б.,

III аквариумда -158б

Ш: 1) 218:2=109 б ( I аквариумда )

2) 109+218=327б ( I, II акв-да)

3) 327+158=485 б. (барлығы)

Ж: 3 аквариумда барлығы 485б. бар.


4-тапсырма. Өрнектер құрастырып жаз. Олардың мәнін тап.

Көбейткіш

86+19

318:3

208

Көбейткіш

5

6

32:8

(86+19)*5=525 318:3*6=636

208*(32*8)=832


Бөлінгіш

516+340

648

204*3

Бөлгіш

8

2*3

6

(516+340):8=107 648:(2*3)=108

204*3:6=102


Сергіту сәті

"Көңілді көтер" әні

ЕБҚ тапсырмасы

Амалдарды орында.

5-тапсырма. Сызба бойынша өрнек құрастырып, оның мәнін тап.

5*109=545 4*201=804

5*110-5=515 4*200+4=804

9*109=981 3*301=903

9*110-9=981 3*300+3=903

6-тапсырма. Кішкентай су тасбақасына арналған аквариум еденінің ауданын есепте.

a1=50см; a2=5см;

b1=20см ; b2=4см

S акв=? см2, Sтасб=? см2,

S акв.ед=? см2, 5 есе артық

Ш: S=a*b

Sакв= a1*b1

S=50*20=1000 см2 (берілген акв.ауданы)

Sтасб= a2*b2

Sтасб= 5*4=20 см2 (тасбақаның өзінің ауданы)

Sакв.ед=20*5=100 см2 (акв.еденінің ауданы)

Sакв > Sакв.ед

1000 см2 > 100см2

Ж: Берілген аквариумға су тасбақасын орналастыруға болады, себебі 1000 см2 > 100см2


7-тапсырма. Амалдардың орындалу ретін анықта. Баған түрінде есепте.

1000-204*3+198 = 586

912:3+108*4 = 736



10-тапсырма. Қай қыздар құрдас екенін анықта.

Жанар - үлкені

Самал мен Раушан - құрдас

Айман - кішісі






Есептің шартын құрып,шешуін шығарады және жауабын табады.


























Баған түрінде жазады және есептейді. Дұрыстығын тексереді.



Есептің шартын құрып,шешуін шығарады және жауабын табады.













Өрнектер құрастырып жазады. Олардың мәнін табады.











Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді.











Сызба бойынша өрнек құрастырып, оның мәнін табады.









Есептің шартын құрып,шешуін шығарады және жауабын табады.




















Амалдардың орындалу ретін анықтайды. Баған түрінде есептейді.


Қай қыздар құрдас екенін анықтайды.


ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын!


Дескриптор:

1. Есептің шартын құрып,шешуін шығарады және жауабын табады.


















Дескриптор:

1. Баған түрінде жазады және есептейді. Дұрыстығын тексереді.1б


Дескриптор:

1. Есептің шартын құрып,шешуін шығарады және жауабын табады.






Дескриптор:

1. Өрнектер құрастырып жазады. Олардың мәнін табады.1б


Жарайсың!
















Дескриптор:

1. Сызба бойынша өрнек құрастырып, оның мәнін табады.1б





Дескриптор:

1.Есептің шартын құрып,шешуін шығарады және жауабын табады.




















Дескриптор:

1. Амалдардың орындалу ретін анықтайды. Баған түрінде есептейді.1б

Дескриптор:

1.Қай қыздар құрдас екенін анықтайды.1б



оқулық










Оқулық

Дәптер






















дәптер






























































Сабақтың соңы

1 минут





1 минут

















2минут

IV.Сабақты қорытындылау

(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу):

-Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды?

-Жетістік критерийлеріне жеттік пе?

Үй тапсырма

8-тапсырма. Әлия өрнектердің мәнін амалдардың орындалу реті бойынша есептеген болса, онда оның қандай өрнектің мәнін тапқанын анықта.

а) 463 - 870:6=318

1) 870:6=145

2) 463-145=318

ә) (265+515):5=156

1) 265+515=780

2) 780:5=156


9-тапсырма. Сантиметр және миллиметрмен өрнекте:

23мм=2см 3мм 800мм= 80см

165мм=16см 5 мм 602мм= 60см 2мм

62мм=6см 2мм 307мм= 30см 7мм


Оқушылардың білімін бағалау

Рефлексия

Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.



Үй тапсырма

сын жазады




Мадақтау сөздерін айту

Дескриптор:

1.Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.






Балдар жиынтығын қою
















Кері байланыс пллакаты



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!