Үш қиян

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Үш қиян

Материал туралы қысқаша түсінік
Үш қиян
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тексерілд: ДОЖЖО Артық Е.Б


Бөлім:

2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Педагогтің аты-жөні:

Абылаева К

Күні:

05.11.2025 ж

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

М. Мөңкеұлы «Үш қиян» толғауы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау;

8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;

Сабақтың мақсаты:

әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтайды

әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады

Құндылық

Әділдік, мейірімділік және жауапкершілік таныту арқылы басқаларға көмектесуге дайын болу

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

7 мин.

Сәлемдесу, жағымды ахуал қалыыптастыру

Сәлемдеседі

Ауызша кері байланыс


Жаңа сабаққа кіріспе


(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі


Зар заман деген не?


Зар заман ақындарынан кімдерді білеміз?


Олар неге «Зар заман ақындары» деп аталған?



Сұраққа жауап береді


Ауызша кері байланыс беремін

.

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

26 мин.

«Түртіп алу» әдісі.

Берілген

1-тапсырма Бейнебаянды тыңдап, сұрақтар құрайды, бір-біріне қояды


https://youtu.be/j_S8nevRm88?si=CJBYv76-3n_UvV9J

2-тапсырма

https://youtu.be/CRKOhC6Jbus?si=XHkZn6A5xZxc_PXL

Үш қиян» толғауының қысқаша мазмұнымен танысады, дәптерге жазып алады



3-тапсырма.Өлеңді мәнерлеп оқиды , таспадан тыңдайды. Өлеңге сюжеттік талдау жасайды, идеясын ашады

https://youtu.be/aPltY2zjX8o?si=Djjr-gLiLIUcQyFa



Бөлімдер

мазмұны

идеясы























4-тапсырма. Толғау неге «Үш қиян» деп аталған?


3-4 сөйлеммен ойын жазады


Бейнебаянды тыңдап, сұрақтар құрайды, бір-біріне қояды



Үш қиян» толғауының қысқаша мазмұнымен танысады, дәптерге жазып алады







Өлеңді мәнерлеп оқиды , таспадан тыңдайды. Өлеңге сюжеттік талдау жасайды, идеясын ашады




3-4 сөйлеммен ойларын жазады

Дескриптор: Жалпы - 1 балл.

Бейнебаянды тыңдайды, сұрақтар құрайды














Дескриптор:


Өлеңді мәнерлеп оқиды

Сюжетін, мазмұнын, идеясын ашады- 7 балл





Дескриптор:

3-4 сөйлеммен тұжырымды ой жазады

Сауатты жазады- 3 балл

Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б.

. https://youtu.be/j_S8nevRm88?si=CJBYv76-3n_UvV9J

https://youtu.be/CRKOhC6Jbus?si=XHkZn6A5xZxc_PXL


Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б..

Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б..

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.



Рефлексия

Сабақтың құндылығы неде?


Үйге; тарихи тұлғаларға сипаттама беру

Рефлексия жасайды










































Оқу мақсаты: 8.1.1.1

«Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау»
дегеніміз – оқушы шығарманың
жанрын (өлең, толғау, поэма, әңгіме, роман және т.б.),
сондай-ақ
оның құрылымдық бөліктерін (басы, дамуы, шарықтау шегі, шешімі, пролог, эпилог) ажыратып, шығарманың мазмұндық желісін түсінуі керек дегенді білдіреді.


Пролог дегеніміз не?

Пролог – әдеби шығарманың бас жағында берілетін кіріспе бөлік.
Онда оқиғаның басталуына себеп болған жағдай, уақыты, ортасы, кейіпкерлердің күйі баяндалады.
Яғни,
шығармаға дайындық бөлімі сияқты.


Эпилог дегеніміз не?

Эпилог – шығарманың соңғы бөлімі, яғни оқиға аяқталғаннан кейінгі қорытынды ой айтылады.
Мұнда автор
оқиғадан шыққан түйінді, негізгі идеяны, немесе болашаққа ой тастауды көрсетеді.


Махамбет Өтемісұлының «Үш қиян» толғауы бойынша түсіндіру

Жанры: Толғау (лирикалық, философиялық сипаттағы поэзия түрі).

Сюжеттік желісі:

  • Басы (пролог): Ақын өткен мен бүгінді салыстырып, елдің бұрынғы жайлы, берекелі тұрмысын еске алады.

«Еділдің бойы ен тоғай,
Ел қондырсам деп едім...»
Мұнда ақынның арман-мұраты, ел қамын ойлаған ойы көрінеді.

  • Дамуы: Ел бірлігінің бұзылуы, жердің тарылуы, халықтың күйзелісі сөз болады.

«Еділді тартып алған күн,
Етекке қолды салған күн...»
Бұл тұста халықтың ауыр тағдыры, әлеуметтік теңсіздік бейнеленеді.

  • Шарықтау шегі: Ақынның ашу-ызасы мен ел тағдырына деген күйініші күшейеді.
    Ол халықты оятуға, намысын қайрауға шақырады.

  • Шешімі (эпилог): Толғау соңында Махамбет елдің еркіндігі мен намысы үшін күреске үндейді, болашақ ұрпаққа ой тастайды.
    Бұл бөлім
    эпилогтық сипатта, өйткені ақын өткенді еске алып қана қоймай, келешекке тәлім мен өсиет айтады.


Қорытындылай келе:

Ұғым

Мағынасы

«Үш қияндағы» көрінісі

Пролог

Кіріспе, өткен өмірді еске алу

Еділдің бойындағы бұрынғы берекелі өмірді суреттейді

Сюжеттік даму

Қазіргі ауыр халді суреттеу

Елдің күйзелісі, жерінен айырылуы

Эпилог

Қорытынды, түйін, өсиет

Халыққа үндеу, болашаққа ой тастау


https://youtu.be/j_S8nevRm88?si=CJBYv76-3n_UvV9J

2-тапсырма

https://youtu.be/CRKOhC6Jbus?si=XHkZn6A5xZxc_PXL

Үш қиян» толғауының қысқаша мазмұнымен танысады, дәптерге жазып алады



3-тапсырма.Өлеңді мәнерлеп оқиды , таспадан тыңдайды. Өлеңге сюжеттік талдау жасайды, идеясын ашады

https://youtu.be/aPltY2zjX8o?si=Djjr-gLiLIUcQyFa



Бөлімдер

мазмұны

идеясы























4-тапсырма. Толғау неге «Үш қиян» деп аталған?


3-4 сөйлеммен ойын жазады


М. Мөңкеұлы «Үш қиян» толғауы

Оқу мақсаты:

8.1.2.1 — әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу.



Шығарма мазмұны:

Махамбет «Үш қиян» толғауында туған жердің бұрынғы және қазіргі халін салыстырып, халықтың тағдырына алаңдайды. Ол өткен замандағы еркін өмір мен қазіргі езілген халықтың жағдайын қатар қоя отырып, елдің бірлігін, намысын, азаттығын жоғалтпауды мақсат етеді.



Идеясы:

Толғаудың негізгі идеясы – ел бірлігі мен азаттығын сақтау, халықтың рухын көтеру, жер мен ел тағдырына жауапкершілікпен қарау.

Махамбет елдің еркіндігін, намысын жоғалтқан күйін көріп, соған күйінеді. Ол:

«Еділдің бойы — қанды қиян,
Жайықтың бойы — майлы қиян,
Маңғыстаудың бойы — шаңды қиян...»

деп, халықтың басына түскен ауыртпалықты, отаршылдықтың зардабын бейнелейді.



Пафосы (көркемдік қуаты):

Толғаудың пафосы — елжандылық, еркіндік пен намысқа үндеу, ұлттық рухты ояту.
Махамбет шығармасында ашу мен қайғы, жігер мен рух, намыс пен үміт қатар өріледі. Ол халқын жерін, тілін, елдігін сақтау жолында күреске шақырады.

Мысалы, ақынның:

«Еділді тартып алғаны —
Етекке қолды салғаны...»
деген жолдарында отаршыл саясаттың кесірі мен соған деген қарсылық, күрескер рух айқын сезіледі.



Ұлттық мүдде тұрғысынан:

  • Махамбет толғауы — қазақ халқының азаттығын қорғауға үндейтін ұлттық рухтағы туынды.

  • Ақынның ойы — халықтың мүддесімен біте қайнасқан.

  • Ол өз дәуіріндегі әділетсіздікке қарсы шыққан ұлт азаттық идеясының жаршысы.

  • «Үш қиян» арқылы ол болашақ ұрпаққа жердің, елдің қадірін білуді, бірлікті сақтауды аманат етеді.



Қорытынды:

Махамбет Мөңкеұлының «Үш қиян» толғауы — ұлттық рух пен азаттық идеясын асқақтата жырлаған көркем туынды.
Ақынның пафосы – ерлік пен елдікке үндейтін, ұлттық сананы оятатын рухани күш




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
16.11.2025
40
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі