«Үш қиян» мен «Сарыарқа» өлеңдеріндегі үндестік.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

«Үш қиян» мен «Сарыарқа» өлеңдеріндегі үндестік.

Материал туралы қысқаша түсінік
М.Мөңкеұлының «Сарыарқа» және «Үш қиян» өлеңдерін салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Мектеп: 209 МГ

Пән: қазақ әдебиеті

Мұғалім: Мукаева Ж.Т.

Сынып: 8 И,Д,И

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

«Үш қиян» мен «Сарыарқа» өлеңдеріндегі үндестік.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.3.1.1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;

Сабақ мақсаты:

М.Мөңкеұлының «Сарыарқа» және «Үш қиян» өлеңдерін салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау.

Құндылық

Әділдік пен жауапкершілік:

  • Апта дәйексөзі: «Әділдік пен жауапкершілік - біртұтас ұғым!»

Жоспар

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару.

Жағымды ахуал қалыптастыру. Қызығушылықты ояту

«Жақсылық тамшысы»

Әр бала тамшыға өзі жасаған жақсы істерін немесе өзінің бойындағы жақсы қасиеттерін стикерге жазып жеткізеді. Іліп жатқанда әрқайсысы өзгелерге, айналасына өзі жасаған жақсылықтарын, қасиеттерін жария етеді.

Қызығушылықты ояту.

Rectangle 1

Әлем көз тіккен Үш қиян




  • Бұл қай жерлер?

  • Бұл жерлер кімнің шығармасына арқау болған?

  • Неге патша үкіметі бұл жерлерге көз тікті?

Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады.

Оқушылар зейінін сабаққа аударады.

Жағымды ахуал қалыптастырады.





Сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа тақырыпты анықтайды.




Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.









ҚБ «Нысана»

Оқушы

лар стикер жапсыру арқылы бағалай

ды.

8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы

Сабақтың ортасы
































































Мағынаны тану

М. Мөңкеұлының «Сарыарқа» және «Үш қиян» өлеңдерін талдау. 1-тапсырма.

1-топ. «Сарыарқа» өлеңін сатылай кешенді талдайды.

2-топ. «Үш қиян» өлеңін сатылай кешенді талдайды.

3-топ. Екі өлеңнің тақырыбы мен идеясындағы үндестікті табады.

З топ бірігіп, Венн диаграммасын талдайды.

«Сарыарқа»

Ортақ

«Үш қиян»

Шығарманың аты:

Авторы:

Жанр түрі:

Тақырыбы:

Идеясы:


Шығарманың аты:

Авторы:

Жанр түрі:

Тақырыбы:

Идеясы:


Бағалау критерийі

Дескрипторлар:

*Шығарманың тақырыбы мен идеясын басқа шығармалармен салыстырады;

*Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды.

Шығарманың тақырыбын анықтайды;

Шығарманың идеясын анықтайды;

Шығармаларды салыстырады.

2 – тапсырма. ЖЖ. «Балық қаңқасы» әдісімен шығармалардың көркемдік құнылығын бағалайды.

1-топ «Сарыарқа» өлеңінің көркемдік ерекшелігін талдайды.

2-топ. «Үш қиян» өлеңінің көкемдік ерекшелігін талдайды.

3-топ. Екі шығармады ортақ көркемдік құндылықты анықтайды.

Басы-басты мәселе

Үстіңгі қаңқасы-шығармада қолданылған көркемдегіш тәсілдер.

Астыңғы қаңқа- көркемдегіш тәсілдерге

шығармадан дәлел.

Құйрығы- қорытынды

Бағалау критерийі

Дескрипторлар:

*Шығарманың тақырыбы мен идеясын басқа шығармалармен салыстырады;

*Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды.

Шығарманың көркемдік құндылығына байланысты басты мәселені анықтайды;

Шығармадағы көркемдегіш тәсілдерді анықтайды;

Оларға шығармадан дәлел келтіреді;

Қорытындысын шығарады.

ПОПС формуласы арқылы қорытынды жасайды.

Бағалау критерийі

Дескрипторлар:

*Шығарманың тақырыбы мен идеясын басқа шығармалармен салыстырады;

*Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды.

Шығармалардың құндылығына байланысты өз ойын білдіреді;

Себебін айтады;

Фактілерін дәлелдейді;

Қорытындысын шығарады.

ҚБ «Нысана»

Оқушылар «Сарыарқа» өлеңін сатылай кешенді талдайды.

«Үш қиян» өлеңін сатылай кешенді талдайды.

Екі өлеңнің тақырыбы мен идеясындағы үндестікті табады.













«Балық қаңқасы» әдісімен шығармалардың көркемдік құнылығын бағалайды.





























ПОПС формуласы арқылы қорытынды жасайды.











ҚБ «Нысана»

Оқушы

лар стикер жапсыру арқылы бағалай

ды.

















ҚБ «Нысана»

Оқушы

лар стикер жапсыру арқылы бағалай

ды.




















ҚБ «Нысана»

Оқушы

лар стикер жапсыру арқылы бағалай

ды.





Әдебиет хрестоматиясы












Сабақтың соңы


Кері байланыс

Не көрдің?

Не естідің?

Не туралы білдің?

Не сезіндің?

Не ойлайсың?








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
25.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі