"Үш қиян" толғауы. Автор бейнесі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

"Үш қиян" толғауы. Автор бейнесі

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:_________ Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті 4-сабақ


https://docs.google.com/document/d/1BF1zAJuYLWLh6Jff6SIrz_sKIyFDWICO/edit?usp=sharing&ouid=118053835997988243010&rtpof=true&sd=true


Бөлім:

2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты :

Күні:

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» толғауы. Автор бейнесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;

Сабақтың мақсаты

Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісіне талдау жасай алады.

Құндылықтарға баулу

Тәуелсіздік және Отаншылдық

Халықтың өткеніне, бүгініне және болашағына қатыстылығын түсіну

Бірлік және Ынтымақ

Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу

Әділдік және Жауапкершілік

Оқу тапсырмасын орындауда табандылық, еңбекқорлықтың болуы

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

5 минут












Сабақтың ортасы

35 минут





















































10 минут




















































Сабақтың соңы

5 минут













Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу. Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу.

Психологиялық ахуал тудыру кубигі

1.Амандас

2. Құшақтас

3.Тілек айт

4.Мақта

5.Күлкі сыйла

6.Би қимылдарын бірге қайтала


Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады.

1-тапсырма

Іргесі шайқалған дәстүр, адамзат ниетінің бұзылуы, атақоныс, шұрайлы жерлерден айырылу – бұның бәрі отарлаудың зардабы. Олардың қазақтың шұрайлы жерлерлеріне, құнарлы мекендеріне көз тігуінің себебі неде?


2-тапсырма

Автордың риторикалық сұрау, қайталау түрлерін қолданудағы тілдік ерекшелігін талдаңдар.

1.Еділді алса – елді алар,

Енді алмаған нең қалар?

Жайықты алса – жанды алар,

Жанды алмаған не қалар?

Ойылды алса – ойды алар,

Ойлашы сонда не қалар? деген

жолдардағы автордың ойын анықтаңыз

2. Еділдің бойы – қанды қиян,

Жайықтың бойы – майлы қиян, Маңқыстаудың бойы – шаңды қиян, Адыра қалғыр, үш қиян!

3. Аруақты ерлердің,

Абыройын төккен жер,

Керегесін кескен жер,

Ердің соңы Исатай,

Бармағын тістеп өткен жер.

3-тапсырма

Осы жолдардан ақынның қандай көзқарасын тануға болады? Өз ойларыңды айтыңдар.

Дұшпан — тазы, біз — түлкі,

Қашсақ, ерікке қоймайды,

Інге кірсек, суырып,

Бір пәлеге жолықтық

Құлғанадай қадалған.

Бұл не деген ғаламат,

Қазынасы кең Құдайым,

Сақтағайсың саламат!


ЕББҚ оқушыға тапсырма

Асты сызылған сөздің мағынасын, қандай тілдік көрініске жататын анықтап, үзіндіде ақынның не айтқысы келгенін 2-3 сөйлеммен жеткіз.

Дұшпан — тазы, біз — түлкі,

Қашсақ, ерікке қоймайды,

Інге кірсек, суырып,

Бір пәлеге жолықтық

Құлғанадай қадалған.

Бұл не деген ғаламат,

Қазынасы кең Құдайым,

Сақтағайсың саламат!


4-тапсырма

Жұптық жұмыс. «Кластер» әдісі

Тақырыпқа байланысты бір-бірлеріңе өлең бойынша 3 түрлі сұрақ, пікір айтып талқылаңдар.. Негізгі ақпаратты анықтаңдар

Мінездеу. Авторға мінездеме беру. Заманның келбетіне сипаттама беру.

Анықтау. Асанқайғы, Қазтуған, Орақ, Мамай, Телағыс есімдері толғауда қандай себеппен аталатындығын анықтаңыздар.

Талдау. Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісіне талдау жасаңдар.




Қорытындылау

https://jeopardylabs.com/play/--24585 сайтына кіріп, Мұрат Мөңкеұлының өмірі мен шығармашылығына арналған тест сұрақтарына жауап беріңдер.

ЕББҚ оқушыға тапсырма

«Дұрыс-бұрыс» кестесін толтыр.

Сөйлемдер

дұрыс

бұрыс

Мұрат Мөңкеұлы 1843 жылы қазіргі Атырау облысы, Қызылқоға өңірінде туған

+


«Үш қиян» толғау-дастанында ақын «Үш қиян» деп үш өзен салаларын айтады. Олар: Батыс Қазакстан өлкесі, Атырау аңғары, Ойыл, Қиыл, Жем, Сағыз өзендерінің айналасы.

+


Мұрат Мөңкеұлы патша үкіметі тарапынан жүргізілген реформаны жақтайды.


+

«Үш қиян» толғау-дастанында ақын Асанқайғы, Қазтуған, Орақ, Телағыс сынды ірі тұлғалардың өскен жерінен айырылғаны туралы айтылады..


+

Өлеңде үш қиянның отаршылдардың колында кеткені, елдің өрісінен айырылып торыққаны жырланады.

+



Үйге тапсырма: «Үш қиян» толғауынан үзінді жаттау


Рефлексия

Психологиялық ахуал тудыру кубигі арқылы кубиктердегі

тапсырмаларды бірге қайталап, оқушылар өз бойларына жағымды ахуал қалыптастырады.



1-тапсырма

Үлгі:

Отарлаушылардың қазақтың шұрайлы жерлеріне, құнарлы мекендеріне көз тігуінің себебі — бұл жерлердің табиғи байлығы мен мал шаруашылығына өте қолайлы болуында. Қазақ даласы кең, жайылымға бай, суы мол, топырағы құнарлы еді. Мұндай жерлер:

- ауыл шаруашылығын дамытуға;

- қоныстану мен егіншілікке;

- мал өсіруге аса қолайлы болды.

Сондықтан отаршыл империялар өз халқын сол жерлерге көшіру арқылы игілік көруді мақсат етті. Бұл қазақ халқын атақонысынан айырып, дәстүрлі тіршілігін күйретті.

Яғни, басты себеп — табиғи ресурстар мен экономикалық пайда табу.

3-тапсырма

Үлгі:

Бұл жолдардан ақынның отаршылдыққа, әділетсіздікке деген наразылығы мен күйініші анық байқалады.

Көзқарасы:

- Ақын қазақ халқын қуғын көріп, тығырыққа тірелген түлкіге теңейді, ал дұшпандарын – қуғыншы тазыға.

- "Інге кірсек, суырып" деген жолдар — бас сауғалауға тырысқанымен, отарлаушы күштер тыныштық бермегенін білдіреді.

- "Бір пәлеге жолықтық" деген жол — тығырыққа тірелген елдің ауыр халін бейнелейді.

- Соңғы жолдарда ақын Құдайдан медет тілейді, бұл — үміттің бар екенін, елінің аман болуын қалайтынын білдіреді.

Қорытынды: Ақын — елінің ауыр жағдайына жаны ауыратын, әділетсіздікке қарсы, ұлт тағдырына алаңдаған азамат бейнесінде көрінеді.



ЕББҚ оқушыға тапсырма

Асты сызылған сөздің мағынасын, қандай тілдік көрініске жататын анықтап, үзіндіде ақынның не айтқысы келгенін 2-3 сөйлеммен жеткізеді.




Әр жұп тақырыпқа байланысты бір-біріне өлең бойынша 3 түрлі сұрақ, пікір айтып талқылайды. Негізгі ақпаратты анықтайды.









https://jeopardylabs.com/play/--24585 сайтына кіріп, Мұрат Мөңкеұлының өмірі мен шығармашылығына арналған тест сұрақтарына жауап береді.





Сабақтағы көңіл

күйлері мен алған әсері жайында рефлексия жасайды.






Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша

мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандыра

ды

Жарайсың!

Керемет шешім!
Ойлы шешім!

Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!




Дескриптор

Білім алушы

- кейіпкер бейнесін ашады-1

-тілдік ерекшелігін талдайды-1









Дескриптор

Білім алушы

-авторға мінездеме береді,-1

-заман келбетіне сипаттама жасайды,-1

-тұлғалардың толғауда не себепті аталғанын түсіндіреді,-1

- автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісіне талдау жасайды -1.




Дескриптор

Білім алушы

-өз пікірін білдіреді,-1

-өз ойын түсіндіре алады,-1

-мысалдармен дәлелдей алады,-1

-шешімін айта алады.-1
























Оқулық

8-сынып

«Мектеп» баспасы

2018жыл



https://jeopardylabs.com/play/--24585



ОҚЫТУДА

ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ

ҚЫЗЫ



Қалыптас

тырушы бағалауға арналған тапсырма

лар жинағы



























Оқулық

8-сынып

«Мектеп» баспасы

2018жыл







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.11.2025
12
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі