Бекітемін:_________ Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті 5-сабақ
|
Бөлім: |
2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
||||||
|
Күні: |
||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Үш қиян» толғауы. Шығармадағы көкейкесті мәселелер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдей алады. Креативті жазба жұмысын орындайды алады. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
• Тәуелсіздік және Отаншылдық Халықтың өткеніне, бүгініне және болашағына қатыстылығын түсіну • Бірлік және Ынтымақ Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу • Әділдік және Жауапкершілік Оқу тапсырмасын орындауда табандылық, еңбекқорлықтың болуы |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 35 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық ахуал «Тасбақалардың
жүгірісі» Ойтүрткі «Өрмекшінің торы» әдісі Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Бір оқушының қолына оралған жіп бумасы беріледі. Оқушы жіптің ұшын шеңбердегі өзі таңдаған оқушыға «Үш қиян» өлеңі бойынша сұрақ қойып лақтырады. Екінші оқушы сұраққа жауап беріп, үшінші оқушыға сұрақ қояды. Осылайша шеңбердегі барлық оқушы жіпті шырмай лақтырып, бір-біріне сұрақ қойып, жауаптарын тыңдап шығады. 1-тапсырма «Кезбе тілші» әдісі Әр топтан бір оқушыны «Кезбе тілші» етіп сайлаңдар. Олар топтарды аралап, жаңалықтар бағдарламасын жасайды. Қайта өңдеп креативті жазу үшін, шығармадан өздерің қалаған үзіндіні таңдап және бағалау критерийіне сәйкес дескрипторлар құрастырыңдар. Жаңалық бағдарламасы үшін қойылатын сұрақтың үлгісі төмендегідей:
2-тапсырма Салыстыру. Мұрат заманы мен қазіргі заманды салыстырыңдар. Мұрат заманы Қазіргі заман
Талқылау сұрақтары: 1. Ақын заманның келбетін, заманның реңін қалай суреттейді? 2. Заманның бұзылу себептерін ақын өлеңдерінен тауып,талдаңдар. 3. Мұрат ақын үшін туған жер, туған ел, туған тарих, салт-дәстүр құнды. 3-тапсырма Елдің іргетасы іспетті өткен тарихымызды ұлықтап, «Тәуелсіз Қазақстан. Бұл күнге қалай жеттік?!» тақырыбында достарыңа креативті хат жазыңдар. (Сөз саны-60-70) ЕББҚ оқушыға тапсырма Туған жердің табиғатын суреттеп, авторға өз туған жерлерің туралы жаз. (Сөз саны-50-60) Үйге тапсырма: Рефлексия
|
Психологиялық ахуал тудыру «Тасбақалардың
жүгірісі». «Кезбе тілші» әдісі бойынша сынып әр топтан бір оқушыны «Кезбе тілші» етіп сайлайды. Олар топтарды аралап, жаңалықтар бағдарламасын жасайды. Оқушылар қайта өңдеп креативті жазу үшін шығармадан өздері қалаған үзіндіні таңдайды және бағалау критерийіне сәйкес дескрипторлар құрастырады. «Кезбе тілшілер» жаңалықтар бағдарламасын қорытындылап, сынып алдында мәлімдеме жасайды. 2-тапсырма Үлгі: Мұрат заманы: -Отарлық езгі күшейген, ел шұрайлы жерлерінен айырылып жатты -Халық еркіндігін жоғалтып, әділетсіз билік орнаған - Елдің бірлігі әлсіреген, дәстүр-салт бұзыла бастаған -Жердің, байлықтың отарлаушыларға өтіп кетуі - Жыраулар елдің мұңын жырлап, оятушы рөл атқарған Қазіргі заман: - Егеменді ел, тәуелсіздікке қол жеткізген - Заң үстемдігі, демократиялық құндылықтар дамуда - Ұлттық дәстүрлерді жаңғырту, ұлттық құндылықтарды дәріптеуде - Жер мен байлық халықтың игілігіне жұмсалады. - Қоғамдық пікір еркін, БАҚ, әлеуметтік желілер арқылы ой айтуға мүмкіндік бар. ЕББҚ оқушы туған жердің табиғатын суреттеп, авторға өз туған жерлерің туралы әңгіме жазады.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандыра ды Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! Дескриптор Білім алушы -шығармадан үзінді таңдайды;-1 -сұрақтарға жауап береді,-1 -қорытынды лайды,-1 -мәлімдеме жасайды.-1
Дескриптор Білім алушы -өлең мазмұнын сақтайды;-1 -тарихымызды ұлықтайды;-1 - хат жазады.-1
ЕББҚ оқушыға Дескриптор Білім алушы -туған жердің табиғатын суреттейді;-1 -әңгіме жазады,-1 -әңгіменің құрылымын сақтайды.-1 |
Оқулық 8-сынып «Мектеп» баспасы 2018жыл ОҚЫТУДА ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы Оқулық 8-сынып «Мектеп» баспасы 2018жыл |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Үш қиян" толғауы. Шығармадағы көкейкесті мәселелер
"Үш қиян" толғауы. Шығармадағы көкейкесті мәселелер
Бекітемін:_________ Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті 5-сабақ
|
Бөлім: |
2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
||||||
|
Күні: |
||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Үш қиян» толғауы. Шығармадағы көкейкесті мәселелер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдей алады. Креативті жазба жұмысын орындайды алады. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
• Тәуелсіздік және Отаншылдық Халықтың өткеніне, бүгініне және болашағына қатыстылығын түсіну • Бірлік және Ынтымақ Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу • Әділдік және Жауапкершілік Оқу тапсырмасын орындауда табандылық, еңбекқорлықтың болуы |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 35 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық ахуал «Тасбақалардың
жүгірісі» Ойтүрткі «Өрмекшінің торы» әдісі Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Бір оқушының қолына оралған жіп бумасы беріледі. Оқушы жіптің ұшын шеңбердегі өзі таңдаған оқушыға «Үш қиян» өлеңі бойынша сұрақ қойып лақтырады. Екінші оқушы сұраққа жауап беріп, үшінші оқушыға сұрақ қояды. Осылайша шеңбердегі барлық оқушы жіпті шырмай лақтырып, бір-біріне сұрақ қойып, жауаптарын тыңдап шығады. 1-тапсырма «Кезбе тілші» әдісі Әр топтан бір оқушыны «Кезбе тілші» етіп сайлаңдар. Олар топтарды аралап, жаңалықтар бағдарламасын жасайды. Қайта өңдеп креативті жазу үшін, шығармадан өздерің қалаған үзіндіні таңдап және бағалау критерийіне сәйкес дескрипторлар құрастырыңдар. Жаңалық бағдарламасы үшін қойылатын сұрақтың үлгісі төмендегідей:
2-тапсырма Салыстыру. Мұрат заманы мен қазіргі заманды салыстырыңдар. Мұрат заманы Қазіргі заман
Талқылау сұрақтары: 1. Ақын заманның келбетін, заманның реңін қалай суреттейді? 2. Заманның бұзылу себептерін ақын өлеңдерінен тауып,талдаңдар. 3. Мұрат ақын үшін туған жер, туған ел, туған тарих, салт-дәстүр құнды. 3-тапсырма Елдің іргетасы іспетті өткен тарихымызды ұлықтап, «Тәуелсіз Қазақстан. Бұл күнге қалай жеттік?!» тақырыбында достарыңа креативті хат жазыңдар. (Сөз саны-60-70) ЕББҚ оқушыға тапсырма Туған жердің табиғатын суреттеп, авторға өз туған жерлерің туралы жаз. (Сөз саны-50-60) Үйге тапсырма: Рефлексия
|
Психологиялық ахуал тудыру «Тасбақалардың
жүгірісі». «Кезбе тілші» әдісі бойынша сынып әр топтан бір оқушыны «Кезбе тілші» етіп сайлайды. Олар топтарды аралап, жаңалықтар бағдарламасын жасайды. Оқушылар қайта өңдеп креативті жазу үшін шығармадан өздері қалаған үзіндіні таңдайды және бағалау критерийіне сәйкес дескрипторлар құрастырады. «Кезбе тілшілер» жаңалықтар бағдарламасын қорытындылап, сынып алдында мәлімдеме жасайды. 2-тапсырма Үлгі: Мұрат заманы: -Отарлық езгі күшейген, ел шұрайлы жерлерінен айырылып жатты -Халық еркіндігін жоғалтып, әділетсіз билік орнаған - Елдің бірлігі әлсіреген, дәстүр-салт бұзыла бастаған -Жердің, байлықтың отарлаушыларға өтіп кетуі - Жыраулар елдің мұңын жырлап, оятушы рөл атқарған Қазіргі заман: - Егеменді ел, тәуелсіздікке қол жеткізген - Заң үстемдігі, демократиялық құндылықтар дамуда - Ұлттық дәстүрлерді жаңғырту, ұлттық құндылықтарды дәріптеуде - Жер мен байлық халықтың игілігіне жұмсалады. - Қоғамдық пікір еркін, БАҚ, әлеуметтік желілер арқылы ой айтуға мүмкіндік бар. ЕББҚ оқушы туған жердің табиғатын суреттеп, авторға өз туған жерлерің туралы әңгіме жазады.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандыра ды Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! Дескриптор Білім алушы -шығармадан үзінді таңдайды;-1 -сұрақтарға жауап береді,-1 -қорытынды лайды,-1 -мәлімдеме жасайды.-1
Дескриптор Білім алушы -өлең мазмұнын сақтайды;-1 -тарихымызды ұлықтайды;-1 - хат жазады.-1
ЕББҚ оқушыға Дескриптор Білім алушы -туған жердің табиғатын суреттейді;-1 -әңгіме жазады,-1 -әңгіменің құрылымын сақтайды.-1 |
Оқулық 8-сынып «Мектеп» баспасы 2018жыл ОҚЫТУДА ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы Оқулық 8-сынып «Мектеп» баспасы 2018жыл |
||
шағым қалдыра аласыз














