Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№40 орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
«Үш қиян» толғауындағы материалдық және рухани құндылықтар
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім |
2-бөлім:Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Құмарбекова Назерке Құмарбекқызы |
|
|
Күні |
12 қараша |
|
|
Сынып: 8 қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Үш қиян» толғауындағы материалдық және рухани құндылықтар (5-сабақ) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру; 8.3.3.1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
«Үш қиян» толғауындағы негізгі идея мен құндылықтарды анықтайды; Материалдық және рухани құндылықтарды заманауи өмірмен байланыстырады; Гуманистік тұрғыда әдеби эссе жазады. |
|
Сабақтың барысы:
Тексерілді _________________
Алматы облысы Іле ауданы Боралдай кенті
№4о орта мектеп
Ашық сабақ тақырыбы:Ясауидың ғибратты сөздері
Пән мұғалімі:Құмарбекова Назерке Құмарбекқызы
2025-2026 оқу жылы

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Үш қиян" толғауындағы материалдық және рухани құндылықтар
"Үш қиян" толғауындағы материалдық және рухани құндылықтар
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№40 орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
«Үш қиян» толғауындағы материалдық және рухани құндылықтар
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім |
2-бөлім:Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Құмарбекова Назерке Құмарбекқызы |
|
|
Күні |
12 қараша |
|
|
Сынып: 8 қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Үш қиян» толғауындағы материалдық және рухани құндылықтар (5-сабақ) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру; 8.3.3.1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
«Үш қиян» толғауындағы негізгі идея мен құндылықтарды анықтайды; Материалдық және рухани құндылықтарды заманауи өмірмен байланыстырады; Гуманистік тұрғыда әдеби эссе жазады. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 5 минут (14:00-14:05) |
Амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру; Оқушыларды түгендеу; Алдыңғы білімді тексеру «Qr Quiz» әдісі. 1.Мұрат Мөңкеұлы кім? 2.Толғау дегеніміз не? 3.«Үш қиян» нені суреттейді? Пәнаралық байланыс пен Әділдік пен жауапкершілік құндылық айлығына тоқталу; «Әділ және жауапты қоғам» ой шақыру әдісі: Тақтаға екі сөз жазылады: ? Жауапкершілік ? Әділдік Сұрақтарға жауап беріңіздер: 1.«Сіздер үшін жауапкершілік деген не?» 2.«Әділдік бар жерде не орнайды деп ойлайсыздар?» 3.«Бұл ұғымдар ақынның өмірімен қалай байланысты болуы мүмкін?» Сабақтың алгоритмі мен мақсатпен таныстыру. Бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Мұғаліммен амандасады; Оқу құралдарын дайындайды; Үй тапсырмасы бойынша жауап береді; Сұрақтарға жауап береді; Құндылық айлығына қатысты ой қосады; Сабақтың тақырыбымен танысады, тақырыпқа ой қосады. Сабақ алгоритмімен және бағалау критерийімен танысады. |
«Жарайсың, керемет», т.б.; Әр оқушыны сөз маржандарымен ынталандыру. ҚБ 1-10 балл. |
Оқулық 8-сынып «Мектеп» 2018 жыл 23-28 беттер Слайд №1 |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақты меңгерту 5 минут (14:05-14:10) |
«Тірі сурет» әдісі. Сурет көрсетеді: қазіргі және бұрынғы қазақ даласы, табиғат, ауыл бейнесі. Сұраққа жауап беріңіздер: 1.«Қазақ елі үшін жер мен туған өлке нені білдіреді?» 2.«Ата-баба мен бүгінгі ұрпақ құндылықтары ұқсай ма, әлде өзгере ме?»
|
Суретті көреді қазіргі және бұрынғы қазақ даласы, табиғат, ауыл бейнесі туралы ой қозғайды.Сұрақтарға жауап береді. |
Бағалау критерийі: шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға береді; шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазады «Рухани қуат» бағалау парақшаларына алған балдарын жазып отыру ұсынылады. |
Слайд №2 |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (Білімді тексеру және бағалау сабағы) 8 минут (14:10-14:18) |
Бағалау критерийімен, тапсырманы орындау қадамдарымен таныстыру. ТЖ. 1-тапсырма. «Өткен мен бүгін:құндылықтар үндестігі» әдісі арқылы кестені толтырыңыздар.
|
Толғаудан мысал алады,қазіргі заманмен байланыстырады,өз көзқарасын білдіріп жаңашылдығына баға береді.Кестені толтырады.
|
Дескриптор: толғаудан мысал алады-1; қазіргі заманмен байланыстырады-1; жаңашылдығына баға береді-1. Жалпы балл – 3. Кері байланыс Мұғалімнің бағалауы |
Слайд №4
А3 парағы қима қағаздар |
||||||||||||
|
10 минут
(14:18-14:27) |
Бағалау критерийімен, тапсырманы орындау қадамдарымен таныстыру. ЖЖ.2-тапсырма.«Құндылықтар картасы» әдісі. Жұптарға түрлі құндылық карточкалары беріледі: жер, намыс, байлық, рух, бірлік, ар, әділдік, ақша, отбасы, дәстүр, білім. 1.Карточкаларды екіге бөліңіздер: •Материалдық •Рухани 2.Әр құндылықты «Үш қиян» мазмұнымен байланыстырыңыздар. |
Жұптарға түрлі құндылық карточкалары беріледі. Карточкаларды екіге бөледі.Әр құндылықты «Үш қиян» мазмұнымен байланыстырады. Сол құндылықтың қазіргі замандағы орнын анықтайды. Сұраққа жауап береді.
|
Дескриптор: құндылықтарды ажыратады-1; әр құндылықты «Үш қиян» мазмұнымен байланыстырыңыздар -1. Жалпы балл-2. Кері байланыс Мұғалімнің бағалауы |
Оқулық 8-сынып «Мектеп» 2018 жыл
Слайд №5 Таратпа №1 дәптер |
||||||||||||
|
7 минут
(14:27-14:35) |
Бағалау критерийімен, тапсырманы орындау қадамдарымен таныстыру. Ж.3-тапсырма. «Эссе кубигі» әдісі. Кубиктің әр қырына тақырыптар жазылады. Әр оқушы лақтырып, түскен тақырып бойынша мини эссе (8–10 сөйлем) жазыңыз. Мысал қырлар: 1.Ақынның арманы. 2.Рух пен байлық. 3.Менің қиялымдағы ел. 4.Бүгінгі қазақ қоғамы.
|
Кубиктің әр қырына тақырыптар жазылады. Әр оқушы лақтырып, түскен тақырып бойынша мини эссе (8–10 сөйлем) жазады.
|
Дескриптор: кубиктен түскен тақырыптың мазмұнын нақты ашады, тақырыптан ауытқымайды-1; «Үш қиян» толғауынан идея, ой немесе мысал келтіріп, эссе мазмұнын байытады-1; адамгершілік, рух, бірлік, әділдік сияқты құндылықтарды айқын жеткізеді-1; тақырыпты бүгінгі өмірмен байланыстырып, өз пікірін немесе ұсынысын айтады-1; 8–10 сөйлем көлемінде, ой жүйелі, тіл көркем және сауатты жазады-1. Жалпы балл-5. Кері байланыс Тест нәтижесімен мұғалім бағалайды |
Слайд №6
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы Қорытын-дылау кезеңі
5 минут
(14:35-14:40) |
А) Ақынның рухани құндылықтары бүгінгі қоғамда сақталған ба? Ә)Толғау адамды қандай ізгі қасиеттерге шақырады? Б)“Үш қиян” толғауының бүгінгі қоғам үшін өзектілігі неде? 2.Оқу тапсырмаларына кері байланыс жасай отырып бағалау. 3.Үйге тапсырма беру: «Мұрат Мөңкеұлы идеясы мен қазіргі қоғам құндылықтары» тақырыбында презентация немесе мини бейнежоба дайындау. 4.Рефлексия.Бағалау критерийлеріне сәйкес «Білім шамы» әдісі.
|
1.Сұрақтарға жауап береді; 2.Мұғалім ұсынған бағалаумен танысады; 3.Үй тапсырмасын түсініп алады; 4.Бағалау критерийлері бойынша рефлексия береді; «Білім шамы» әдісі бойынша бағалау критерийлеріне сәйкес білім алушы сабақтағы әрекеттеріне, жетістіктері немесе үйренгеніне қысқаша әрі нақты тоқталып жазады.Мұғалімнің ескертулеріне назар аударады. |
1) Дескриптор бойынша бағалау; 2) Білім алушының жетістігі туралы пікір білдіру; 3)Рефлексия жасау ;
|
Бағалау парақшасы
Слайд №7-8
|
Тексерілді _________________
Алматы облысы Іле ауданы Боралдай кенті
№4о орта мектеп
Ашық сабақ тақырыбы:Ясауидың ғибратты сөздері
Пән мұғалімі:Құмарбекова Назерке Құмарбекқызы
2025-2026 оқу жылы

шағым қалдыра аласыз















