ҚМЖ/КСП
|
Пәні: Математика
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны 1А бөлім - 1000 көлеміндегі сандар. Қосу және азайту бөлімі «Тірі табиғат», «Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)» тақырыптары аясында Күні: Сынып: 3 сынып |
Мектеп: «Теміртау қаласының № 4 жалпы білім беретін орта мектебі » КММ Мұғалімі: Сархад Майгул |
|
|
Қатысқандар: 25 оқушы Қатыспағандар:0 |
||
|
Сабақ тақырыбы |
1.2 Сандармен амалдар орындау (Үш таңбалы сандарды қосу және азайту тәсілдері ) |
|
|
Оқу мақсаттары ұзақ мерзім жоспардан (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.1.2.5
үш таңбалы сандарды/мыңдықтарды санның ондық құрамы негізінде
ауызша қосу және азайтуды орындау |
|
|
Сабақ мақсаты
|
Оқушылардың барлығы Үш таңбалы сандардың ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтудың алгоритмдерін қолданады. Оқушылардың көпшілігі Үш таңбалы сандардың ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтуда жақшалы өрнектің мәнін табады. Оқушылардың кейбірі Зерттеу жүргізе отырып, үш таңбалы сандардың заңдылығын түсінеді.Мәтіндік есептер шығарады. |
|
|
Бағалау критерийлері
|
Үш таңбалы сандардың ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтуды шығарады. Үш таңбалы сандардың ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтудың алгоритмдерін қолданады. Зерттеу жүргізе отырып, үш таңбалы сандардың заңдылығын түсінеді.Мәтіндік есептер шығарады. |
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология: көбейту мен бөлу компоненттері. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - Мәтінде қандай сандар кездесті ? - Оларды кему ретімен ата ? - Әрбір санда неше жүздік бар? -Көгалдағы көбелектер қанша? -Қайсысы артық: түкті аралар ма немесе көбелектер ме? -Қаншаға артық ? |
|
|
Құндылықтарды қалыптастыру |
Оқушылардың бойында қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім құндылықтарын сіңіреді. Жауапкершілік; денсаулық, достық жəне айналадағыларға қамқорлық көрсетеді , өмір бойы оқуға дайын болуға қалыптастырады. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану және өзін-өзі тану сабағында қалыптасқан қарым қатынас және проблемаларды шешу қабілеті және ынтымақтастық дағдылар негізінде ұжымдық, топтық, жеке және жұптық тапсырмалар орындай отырып жаңа тақырыпты оқып үйренеді, қолданады. |
|
|
Алдынғы білім
|
Үш таңбалы сандарды/мыңдықтарды санның ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды біледі. |
|
Сабақ барысы
|
Уақыт/Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау
|
Саралау тәсілдері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 4 мин 4 мин 4 мин |
Сабақ басында: Психологиялық ахуал Мақсат: Сыныпта жағымды атмосфера орнату үш таңбалы сандарға қарай топқа бөлу және ауызша разрядтық қосылғыштарға жіктеу
(ҰЖ) Ширату. Әр топ үш таңбалы сандардың бірінші разрядтың бірліктер жоқ үш таңбалы санды жазыңыз. М:Ондықтар санын қалай қосып , алуға болады? Үш таңбалы сандарды қосу және азайтудың жаңа тәсілін білетін боламыз. |
Оқушылар үш таңбалы сандарға қарай топқа бөлінеді және ауызша разрядтық қосылғыштарға жіктейді. Стикер санды жазады , қанша ондық барын атайды.
|
«Басбармақ » әдісі арқылы бағалауы
|
Жіктеу тәсілі оқушыларды шағын топтарға бөлу
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Санда қанша ондық бар? » стратегиясы (Жж) Тапсырма №1. Үлестірмелі қағаздағы тапсырманы тірек үшін пайымдау үлгісіне қарап айтыңыз. М:Мұғалім сабақ барысында жаңа тақырып бойынша үлестірмелі қағаздағы тапсырманы тірек үшін пайымдау үлгісіне қарап айтуды ұсынамын. (340+220=34 онд+22онд=56онд=560 )
Мұғалім әр оқушының пікірін тыңдайды. |
Барлық оқушылар талқылайды. Кезектесіп жауап береді
|
|
Диалог және қолдау көрсету тәсілі: Үлестірмелі қағаздағы тапсырмалары арқылы үш таңбалы сандарды қосу және азайтудың жаңа тәсілін ажыратуға мүмкіндік беремін. Оқушылардың бір-біріне түсіндіріп, қолдау көрсете отырып орындайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты: Үш таңбалы сандарды/мыңдықтарды санның ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтудың алгоритмдерін қолданады. М: Кестені көрсете отырып, тапсырманы үш таңбалы сандарды ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтудың алгоритмдерін қолдануға жетелеймін. (ЖЖ) «Ойлан, жұптас, талқыла» стратегиясы Тапсырма №2: Үш таңбалы сандардың ондықтар құрамын анықтаңыз. Бір түсті ұяшықтағы сандар жұбын жазбаша қосыңыз. Бір түсті ұяшықтағы сандар жұбын жазбаша азайтыңыз. 120+440 =12 онд+44 онд= 56 онд= 560 560-440=56 онд - 44 онд= 12 онд= 120
|
Оқушылар тапсырманы орындап болған соң, жұпта жазғандарымен бөліседі.
|
«От шашу» әдісі арқылы
бағалайды.
|
Қарқын тәсілі тапсырманы түсінікті, жеңілдетіп беруге жетелеймін. Мәтін жазылған қима қағаздар беремін.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
4 мин
5 мин
5 мин
3 мин
8мин
|
Мақсаты: Үш таңбалы сандардың ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтудың алгоритмдерін қолданады. М:Мұғалімнің бағыттауы бойынша топта жұмыс істейді, топта топ мүшелерімен бірлесіп ортақ заңдылығын жасаймын. (ТЖ) « Кемпірқосақ » Тапсырма №3:Өз әрекеттеріңді түсіндіре отырып,шығарыңыз .Санды азайтып, азайтудың мәнін бұлтқа жазыңыз.Санды қосып, қосудың мәнін күнге жазыңыз. Мыс: 210-160=21 онд - 16 онд= 5 онд= 50 210+180 =21 онд+18 онд= 39 онд= 390 -240 +350 -150 +210 -320 +140
|
Оқушылар ламинатталған параққа жазылған тапсырмаларды орындайды. тапсырмасында өрнектің мәнін табады, топтар арасында жұмысын қорғайды.
|
«Шапалақ » әдісі арқылы бағалауы Мұнда оқушылар қарсы топтың тапсырмасы дұрыс болса, қол шапалақтайды. |
Тапсырмалар тәсілі Оқушылардың оқу мақсатына жетелейтін тапсырмалар орындаймын. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты: Үш таңбалы сандардың ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтудың алгоритмдерін қолданады. М:Мұғалім 1,2,3,4,5 санды санау арқылы кестедегі өрнекті ретімен әр оқушыға үлестіремін. Сыныптағы топтың әрқайсысына А, Ә, Б және В әріптерімен қоса төрт-төрттен үлестірмелі тапсырмалар жинағын дайындаймын. Жауаптың төрт нұсқасы бар сұрақтар қоямын. Оқушылар дұрыс жауапқа сәйкес келетін карточкаларын көрсетуі керек. Олардан қалғандарының карточка-жауаптарына қарамауын өтінемін. (ТЖ) «А Ә Б В » стратегия Тапсырма №3:Кесте бойынша үш таңбалы сандардың қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табыңыз .
|
Ламинатталған параққа жазылған тапсырмаларды орындайды. А тапсырмасында қосындының мәні табады, Ә тапсырмасында айырманың мәні табады. Болғаннан кейін топтар арасында дұрыс жауапқа сәйкес келетін үлестірмелі тапсырмаларын көрсетеді. Олардан қалғандарының үлестірмелі тапсырмаларының жауаптарына қарамайды. |
«Басбармақ » әдісі арқылы бағалауы
|
Қарқын тәсілі тапсырманы түсінікті, жеңілдетіп беруге жетелеймін.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты: Үш таңбалы сандардың ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтудың алгоритмдерін қолданады. М:Мұғалім мәтіні бойынша жүргізілетін сұрақтар мазмұны 3 тақырыпта болады А) мәтінді оқығанын тексеруге арналған сұрақтар; Ә) сұрақтың жауабын білмеймін, бірақ білгім келеді; Б) мәтін түралы басқа оқушының пікірін білу және оны өз пікірімен салыстыруға арналған сұрақтар; (ТЖ) Оқулықпен жұмыс «Сұрақтар телпегі» стратегия Сұрақтар 1.Көгалдағы көбелектер қанша? 2.Қайсысы артық: түкті аралар ма немесе көбелектер ме? 3.Қаншаға артық ?
Шешуі: 430-(110+120) =43 онд-23 онд= 20 онд= 200 (көбелектер саны ) 200-110= 90 ( түкті аралардан көбелек 90-ға артық)
Жауабы: 1.Көгалдағы көбелектер 200. 2.Көбелектер артық 3.90-ға артық |
Сұрақтар араластырылған соң әр оқушы сұрақты алып, жауап береді.Телпекке оқушы бір жауап салса да болады. |
Тамаша, жарайсың , керемет және ым-ишара арқылы бағалау |
Тапсырма тәсілі Оқулықтағы мәтінді қолданамыз.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті «Аяқ-қол» жаттығу Сынып оқушылары бір шапалақ жасағанда қолдарын көтереміз, екі шапалақ – орнынан тұрамыз. Егер қолдары көтеріліп тұрған кезде бір шапалақ ұрылса, онда қолдарын түсіру керек. Ал, егер оқушылар тұрса, онда екі шапалақ бойынша олар орнына отырамыз. Шапалақтың кезегін және жиылығын ауыстыра отырып, оқушыларды шатастырамын.
|
Сынып оқушылары мұғалімнің нұсқауымен қатесіз қарапайым қимылдарды жасауға әрекеттенеді. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы Мақсаты: 3.1.2.8 үш таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолдану Ойлау дағдыларының деңгейі :Қолдану Бағалау критерийлері : Үш таңбалы сандардың ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтуды шығарады. Үш таңбалы сандардың ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтудың алгоритмдерін қолданады. Зерттеу жүргізе отырып, үш таңбалы сандардың заңдылығын түсінеді.Мәтіндік есептер шығарады. 1.Тапсырма . Бос торкөздерге қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табыңыз .
Ү 790 лгі 340+220=34 онд+22онд=56онд=560 түрінде орындаңыз.
390 ?
? 130 260
2. Зерттей отырып, есепті шығарыңыз.
|
Оқушы қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындайды, өзін-өзі бағалайды |
Дескрипторлар арқылы бағалауы |
Қорытынды тәсілі: Әр бала өз жұмысынан не күтетіне болжау жасауға мүмкіндік алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы
2 мин |
- Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жүргізеді. Мақсат: Сабақтың мақсатқа жеткенін анықтау М:Оқушыларға сұрақ қоя отырып, бүгінгі сабақта алған білімін қорытындылауға мүмкіндік беремін. «Аяқталмаған сөйлем» тәсілі «Мұғалімге жеделхат» тақтасына оқушылар стикер жапсыру арқылы орындалады. Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады: * бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. * бүгін сабақта қуантқаны..... * мен өзімді.....үшін мақтар едім. * маған ерекше ұнағаны..... * сабақтан соң маған........келді. * бүгін маған..........сәті түсті. * қызықты болғаны..... * ......қиындық тудырды. * менің түсінгенім..... * енді мен......аламын. Оқушылар берілген стикерлерге нені білді, нені түсінбеді, білгісі келетінін өз еріктерімен жазады. Үйге тапсырма: 21 бет.№6 (Ә,Б) |
Әр оқушы ««Аяқталмаған сөйлем» тәсілі арқылы кері байланыс жазады. |
Өзін-өзі бағалау |
Бағалау
тәсілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің өткізген сабақ бойынша рефлексиясы Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Үш таңбалы сандарды қосу және азайту тәсілдері 3 сынып
ҚМЖ/КСП
|
Пәні: Математика
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны 1А бөлім - 1000 көлеміндегі сандар. Қосу және азайту бөлімі «Тірі табиғат», «Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)» тақырыптары аясында Күні: Сынып: 3 сынып |
Мектеп: «Теміртау қаласының № 4 жалпы білім беретін орта мектебі » КММ Мұғалімі: Сархад Майгул |
|
|
Қатысқандар: 25 оқушы Қатыспағандар:0 |
||
|
Сабақ тақырыбы |
1.2 Сандармен амалдар орындау (Үш таңбалы сандарды қосу және азайту тәсілдері ) |
|
|
Оқу мақсаттары ұзақ мерзім жоспардан (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.1.2.5
үш таңбалы сандарды/мыңдықтарды санның ондық құрамы негізінде
ауызша қосу және азайтуды орындау |
|
|
Сабақ мақсаты
|
Оқушылардың барлығы Үш таңбалы сандардың ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтудың алгоритмдерін қолданады. Оқушылардың көпшілігі Үш таңбалы сандардың ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтуда жақшалы өрнектің мәнін табады. Оқушылардың кейбірі Зерттеу жүргізе отырып, үш таңбалы сандардың заңдылығын түсінеді.Мәтіндік есептер шығарады. |
|
|
Бағалау критерийлері
|
Үш таңбалы сандардың ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтуды шығарады. Үш таңбалы сандардың ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтудың алгоритмдерін қолданады. Зерттеу жүргізе отырып, үш таңбалы сандардың заңдылығын түсінеді.Мәтіндік есептер шығарады. |
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология: көбейту мен бөлу компоненттері. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - Мәтінде қандай сандар кездесті ? - Оларды кему ретімен ата ? - Әрбір санда неше жүздік бар? -Көгалдағы көбелектер қанша? -Қайсысы артық: түкті аралар ма немесе көбелектер ме? -Қаншаға артық ? |
|
|
Құндылықтарды қалыптастыру |
Оқушылардың бойында қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім құндылықтарын сіңіреді. Жауапкершілік; денсаулық, достық жəне айналадағыларға қамқорлық көрсетеді , өмір бойы оқуға дайын болуға қалыптастырады. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану және өзін-өзі тану сабағында қалыптасқан қарым қатынас және проблемаларды шешу қабілеті және ынтымақтастық дағдылар негізінде ұжымдық, топтық, жеке және жұптық тапсырмалар орындай отырып жаңа тақырыпты оқып үйренеді, қолданады. |
|
|
Алдынғы білім
|
Үш таңбалы сандарды/мыңдықтарды санның ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды біледі. |
|
Сабақ барысы
|
Уақыт/Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау
|
Саралау тәсілдері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 4 мин 4 мин 4 мин |
Сабақ басында: Психологиялық ахуал Мақсат: Сыныпта жағымды атмосфера орнату үш таңбалы сандарға қарай топқа бөлу және ауызша разрядтық қосылғыштарға жіктеу
(ҰЖ) Ширату. Әр топ үш таңбалы сандардың бірінші разрядтың бірліктер жоқ үш таңбалы санды жазыңыз. М:Ондықтар санын қалай қосып , алуға болады? Үш таңбалы сандарды қосу және азайтудың жаңа тәсілін білетін боламыз. |
Оқушылар үш таңбалы сандарға қарай топқа бөлінеді және ауызша разрядтық қосылғыштарға жіктейді. Стикер санды жазады , қанша ондық барын атайды.
|
«Басбармақ » әдісі арқылы бағалауы
|
Жіктеу тәсілі оқушыларды шағын топтарға бөлу
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Санда қанша ондық бар? » стратегиясы (Жж) Тапсырма №1. Үлестірмелі қағаздағы тапсырманы тірек үшін пайымдау үлгісіне қарап айтыңыз. М:Мұғалім сабақ барысында жаңа тақырып бойынша үлестірмелі қағаздағы тапсырманы тірек үшін пайымдау үлгісіне қарап айтуды ұсынамын. (340+220=34 онд+22онд=56онд=560 )
Мұғалім әр оқушының пікірін тыңдайды. |
Барлық оқушылар талқылайды. Кезектесіп жауап береді
|
|
Диалог және қолдау көрсету тәсілі: Үлестірмелі қағаздағы тапсырмалары арқылы үш таңбалы сандарды қосу және азайтудың жаңа тәсілін ажыратуға мүмкіндік беремін. Оқушылардың бір-біріне түсіндіріп, қолдау көрсете отырып орындайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты: Үш таңбалы сандарды/мыңдықтарды санның ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтудың алгоритмдерін қолданады. М: Кестені көрсете отырып, тапсырманы үш таңбалы сандарды ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтудың алгоритмдерін қолдануға жетелеймін. (ЖЖ) «Ойлан, жұптас, талқыла» стратегиясы Тапсырма №2: Үш таңбалы сандардың ондықтар құрамын анықтаңыз. Бір түсті ұяшықтағы сандар жұбын жазбаша қосыңыз. Бір түсті ұяшықтағы сандар жұбын жазбаша азайтыңыз. 120+440 =12 онд+44 онд= 56 онд= 560 560-440=56 онд - 44 онд= 12 онд= 120
|
Оқушылар тапсырманы орындап болған соң, жұпта жазғандарымен бөліседі.
|
«От шашу» әдісі арқылы
бағалайды.
|
Қарқын тәсілі тапсырманы түсінікті, жеңілдетіп беруге жетелеймін. Мәтін жазылған қима қағаздар беремін.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
4 мин
5 мин
5 мин
3 мин
8мин
|
Мақсаты: Үш таңбалы сандардың ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтудың алгоритмдерін қолданады. М:Мұғалімнің бағыттауы бойынша топта жұмыс істейді, топта топ мүшелерімен бірлесіп ортақ заңдылығын жасаймын. (ТЖ) « Кемпірқосақ » Тапсырма №3:Өз әрекеттеріңді түсіндіре отырып,шығарыңыз .Санды азайтып, азайтудың мәнін бұлтқа жазыңыз.Санды қосып, қосудың мәнін күнге жазыңыз. Мыс: 210-160=21 онд - 16 онд= 5 онд= 50 210+180 =21 онд+18 онд= 39 онд= 390 -240 +350 -150 +210 -320 +140
|
Оқушылар ламинатталған параққа жазылған тапсырмаларды орындайды. тапсырмасында өрнектің мәнін табады, топтар арасында жұмысын қорғайды.
|
«Шапалақ » әдісі арқылы бағалауы Мұнда оқушылар қарсы топтың тапсырмасы дұрыс болса, қол шапалақтайды. |
Тапсырмалар тәсілі Оқушылардың оқу мақсатына жетелейтін тапсырмалар орындаймын. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты: Үш таңбалы сандардың ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтудың алгоритмдерін қолданады. М:Мұғалім 1,2,3,4,5 санды санау арқылы кестедегі өрнекті ретімен әр оқушыға үлестіремін. Сыныптағы топтың әрқайсысына А, Ә, Б және В әріптерімен қоса төрт-төрттен үлестірмелі тапсырмалар жинағын дайындаймын. Жауаптың төрт нұсқасы бар сұрақтар қоямын. Оқушылар дұрыс жауапқа сәйкес келетін карточкаларын көрсетуі керек. Олардан қалғандарының карточка-жауаптарына қарамауын өтінемін. (ТЖ) «А Ә Б В » стратегия Тапсырма №3:Кесте бойынша үш таңбалы сандардың қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табыңыз .
|
Ламинатталған параққа жазылған тапсырмаларды орындайды. А тапсырмасында қосындының мәні табады, Ә тапсырмасында айырманың мәні табады. Болғаннан кейін топтар арасында дұрыс жауапқа сәйкес келетін үлестірмелі тапсырмаларын көрсетеді. Олардан қалғандарының үлестірмелі тапсырмаларының жауаптарына қарамайды. |
«Басбармақ » әдісі арқылы бағалауы
|
Қарқын тәсілі тапсырманы түсінікті, жеңілдетіп беруге жетелеймін.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты: Үш таңбалы сандардың ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтудың алгоритмдерін қолданады. М:Мұғалім мәтіні бойынша жүргізілетін сұрақтар мазмұны 3 тақырыпта болады А) мәтінді оқығанын тексеруге арналған сұрақтар; Ә) сұрақтың жауабын білмеймін, бірақ білгім келеді; Б) мәтін түралы басқа оқушының пікірін білу және оны өз пікірімен салыстыруға арналған сұрақтар; (ТЖ) Оқулықпен жұмыс «Сұрақтар телпегі» стратегия Сұрақтар 1.Көгалдағы көбелектер қанша? 2.Қайсысы артық: түкті аралар ма немесе көбелектер ме? 3.Қаншаға артық ?
Шешуі: 430-(110+120) =43 онд-23 онд= 20 онд= 200 (көбелектер саны ) 200-110= 90 ( түкті аралардан көбелек 90-ға артық)
Жауабы: 1.Көгалдағы көбелектер 200. 2.Көбелектер артық 3.90-ға артық |
Сұрақтар араластырылған соң әр оқушы сұрақты алып, жауап береді.Телпекке оқушы бір жауап салса да болады. |
Тамаша, жарайсың , керемет және ым-ишара арқылы бағалау |
Тапсырма тәсілі Оқулықтағы мәтінді қолданамыз.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті «Аяқ-қол» жаттығу Сынып оқушылары бір шапалақ жасағанда қолдарын көтереміз, екі шапалақ – орнынан тұрамыз. Егер қолдары көтеріліп тұрған кезде бір шапалақ ұрылса, онда қолдарын түсіру керек. Ал, егер оқушылар тұрса, онда екі шапалақ бойынша олар орнына отырамыз. Шапалақтың кезегін және жиылығын ауыстыра отырып, оқушыларды шатастырамын.
|
Сынып оқушылары мұғалімнің нұсқауымен қатесіз қарапайым қимылдарды жасауға әрекеттенеді. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы Мақсаты: 3.1.2.8 үш таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолдану Ойлау дағдыларының деңгейі :Қолдану Бағалау критерийлері : Үш таңбалы сандардың ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтуды шығарады. Үш таңбалы сандардың ондық құрамы негізінде жазбаша қосу және азайтудың алгоритмдерін қолданады. Зерттеу жүргізе отырып, үш таңбалы сандардың заңдылығын түсінеді.Мәтіндік есептер шығарады. 1.Тапсырма . Бос торкөздерге қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табыңыз .
Ү 790 лгі 340+220=34 онд+22онд=56онд=560 түрінде орындаңыз.
390 ?
? 130 260
2. Зерттей отырып, есепті шығарыңыз.
|
Оқушы қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындайды, өзін-өзі бағалайды |
Дескрипторлар арқылы бағалауы |
Қорытынды тәсілі: Әр бала өз жұмысынан не күтетіне болжау жасауға мүмкіндік алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы
2 мин |
- Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жүргізеді. Мақсат: Сабақтың мақсатқа жеткенін анықтау М:Оқушыларға сұрақ қоя отырып, бүгінгі сабақта алған білімін қорытындылауға мүмкіндік беремін. «Аяқталмаған сөйлем» тәсілі «Мұғалімге жеделхат» тақтасына оқушылар стикер жапсыру арқылы орындалады. Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады: * бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. * бүгін сабақта қуантқаны..... * мен өзімді.....үшін мақтар едім. * маған ерекше ұнағаны..... * сабақтан соң маған........келді. * бүгін маған..........сәті түсті. * қызықты болғаны..... * ......қиындық тудырды. * менің түсінгенім..... * енді мен......аламын. Оқушылар берілген стикерлерге нені білді, нені түсінбеді, білгісі келетінін өз еріктерімен жазады. Үйге тапсырма: 21 бет.№6 (Ә,Б) |
Әр оқушы ««Аяқталмаған сөйлем» тәсілі арқылы кері байланыс жазады. |
Өзін-өзі бағалау |
Бағалау
тәсілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің өткізген сабақ бойынша рефлексиясы Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















