|
Білім беру ұйымының атауы |
Ә. Тәжібаев атындағы №36 мектеп-лицейі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Геометрия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.2. Үшбұрыштар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кожахметова Манзура Алмасқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
14.12.21ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үшбұрыштар. Есептер шығару |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.1.1.14теңқабырғалы, теңбүйірлі, тікбұрышты үшбұрыштардың элементтерін білу; 7.1.1.12үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта перпендикуляры, орта сызығы анықтамаларын білу және оларды салу; 7.1.1.15сүйір бұрышты, доғал бұрышты және тікбұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын салыстыру; 7.1.1.22үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығару мен дәлелдеулерде қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Үшбұрыштың теңдік белгілерін, және оны дәлелдеудің теоремаларын үйренеді. Үшбұрыштың теңдік белгілерін үйреніп, түрлі есептерге пайдалады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Тақырыпты меңгереді анықтамаларды қолдану арқылы мәтінге арналған тапсырмаларды пайдаланады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Үшбұрыштар теңдігі белгілерін пайдалана отырып, үшбұрыштар теңдігін дәлелдей біледі және ізденушілік дағдыларын қалыптастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 2 мин Өткен білімді еске түсіру 3 мин Сабақтың ортасы 15 мин 8 мин 10 мин Бекіту 5 мин Кері байланыс 2 мин |
Оқушылармен амандасу Оқушыларды түгендеу І. Үй тапсырмасын тексеру №6 Үшбұрыштың периметрі 60 см. Оның қабырғалары 3:4:5 қатынасындай. Қабырғаларын табыңдар. ІІ Миға шабуыл. «Филворд» шешу
«Үш одақ әдісі » арқылы топтық жұмыс І топ ABC үшбұрышының AB қабырғасы 17- см тең, AC қабырғасы АВ қабырғасынан екі есе үлкен, ВС қабырғасы АС қабырғасынан 10 см-ге кіші. ABC үшбұрышының перимерін табыңдар. ІІ топ Үшбұрыштың периметрі 48 см және бір қабырғасы 18 см. Егер қалған екі қабырғасының айырымы 10 см болса, онда осы қабырғаларды табыңдар. ІІІ топ Теңбүйірлі үшбұрыштың табаны мен бүйір қабырғасының қатынасы 3:8 , периметрі 38 см, үшбұрыштың қабырғаларын табыңдар «Қателескен мұғалім» Жұптық жұмыс
AE=AD=2см, BE=CD=3см, BD=4. CE =3см
Ж: <A > <B > <C Қалыптастырушы бағалау Жеке жұмыс 1-тапсырма∆АВС=∆А1В1С1, АВ=5см, АС =7см. ∆А1В1С1–ның периметрі 21 см болса, ВС-ның ұзындығын табыңыз. Дескриптор Білім алушы -тең үшбұрыштардың сәйкес элементерінің теңдігін біледі; -периметрлерінің теңдігін көрсетед; -өрнек құрастырады; -ВС-ның ұзындығын табады. 2-тапсырма Суреттен өзара тең үшбұрыштарды табыңыздар
Дескриптор Білім алушы -өзара тең үшбұрыштарды көрсетеді Тарсия әдісі арқылы сабақты қорытындылау
Кері байланыс Білім қоржыны
Үй тарсырмасы №9 есеп Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар |
Мұғаліммен амандасу Жоқ оқушыны ескерту Үй тапсырмасының шығарылу жолы: №6 Бер:<ABC AB=3x BC=4x AC=5x P=60см Т/к: AB=? BC=? AC=? Ш: 3х+4х+5х=60 12x=60 x=60:12 х=5 3*5=15 4*5=20 5*5=25 Ж: AB=15см BC=20см AC=25см Оқушылар жасырылған сөз табу арқылы жаңа сабақ тақырыбын шығарады
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



















