Тақырып бойынша 31 материал табылды

Үшбұрыштарды шешу

Материал туралы қысқаша түсінік
Синустар теоремасы бойынша үшбұрыштарды шешу
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін

Білім беру ұйымының атауы

51 гимназия

Пәні:

Геометрия

Бөлім:

9.3А Үшбұрыштарды шешу

Педагогтің аты-жөні:

Жұманбек Ару Батырбекқызы

Күні:


Сынып: 9 «Д»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Үшбұрыштарды шешу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.1.3.7 синустар теоремасын білу және қолдану;

Сабақтың мақсаты

  • Синустар теоремасын меңгеру

  • Теорема бойынша есептер шығаруға дағдылану

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру







Өткен білімді еске түсіру



















Жаңа білім






















































































Бекіту





























Кері байланыс

І. Ұйымдастыру кезеңі

Сабақ басында:

- оқушылардың зейінін шоғырландыруға

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алуға

«Stop кадр» әдісі

Видеоролик«Синус өмірде неге қажет?»

Үйдің шатырын салғанда қолданылатынын көрсетеді.

Сұрақ: Шатырды 30°- қа тең бұрышпен қалай салуға болады?

Жауаптар:

- Бұрышты транспортирмен өлшеп салу арқылы, бірақ оған үлкен транспортир қажет.

- Синустың анықтамасы бойынша, шатырдың биіктігін 3м, ал ұзындығын 6м деп алып бұрыштың 30° екенін анықтауға болады.


Learningapps платформасында «Сөзжұмбақ»


ІІІ.Жаңа білім

Жаңа сабақ тақырыбы мен мақсатын айтып видеосабақ көрсету

Видеосабақ «Синустар теоремасы»

Видеосабақта:

  • Кез-келген үшбұрыш және оның элементтері көрсетіледі

  • Синус теоремасының тұжырымдамасын айтып, формуласын жазады.

Теорема: Үшбұрыштың қабырғалары қарсы жатқан бұрыштардың синустарына пропорционал болады.

.

Жеке тапсырма «Еркін талқылау» әдісі

Сараланған тапсырмалар жеке орындау қабілеті әртүрлі білім алушыларға жеңілден күрделіге қарай алынды.

1-тапсырма

ABC үшбұрышында АВ =6, ˂A = 45°, ˂C=60°, ВС қабырғасын табыңдар

2-тапсырма

АВС үшбұрышында АВ=5 см, ˂A= 75°, ˂В=60°. АС – ны табыңдар.

Қарқын тәсілі

Қосымша тапсырма

Параллелограмның кіші қабырғасы 8 см. Үлкен диагоналына іргелес жатқан бұрыштары 30°және 45°. Параллелограмның периметрін табыңдар.

ЕББҚ оқушыға арналған тапсырма

Geogebra платформасында берілген мәліметтерді енгізе отырып, үшбұрыштың 3D форматын салады.

Топтық жұмыс

Online-stopwatch.com платформасы арқылы оқушылар топқа бөлінеді

1-парақша

Оқжетпес – Бурабай көлі (Әулиекөл) жағасында орналасқан биік жартас. Бұл тау жайында халық аузында көптеген аңыз-әңгімелер айтылып жүр. Қандай да бір нүктеден жартастың төбесі 30°бұрышпен көрінеді. Жартасқа 1000м жақындағанда төбесі 45°бұрышпен көрінді. Жартастың биіктігін жуықтап табыңдар. (Ж: 1355м)



Рисунок 4

Рисунок 5

2-парақша

«Бәйтерек» монументі– металдан, шыныдан және бетоннан жасалған, алтын жалатылған шары бар әдемі архитектуралық ғимарат –тәуелсіз Қазақстанның символы. «Бәйтерек» монументінің биіктігі 97м. Мұндағы ВС=АВ, АО=ОС,

˂ВОА = ˂ВОС=90°˂ВСО=30°, ˂АОС=120°. ВС және АС ұзындықтарын табыңдар.(Ж: 194м, 281м)

3-парақша

Ертіс –әлемдегі ең ұзын, Қазақстандағы ең ірі өзендердің бірі және Шығыс Қазақстан мен Павлодар облыстарының негізгі су жолы. Ертістің ұзындығы 4248 км құрайды. Мұндағы, ВС=530м, ДВ= 17м, ˂В =60°, ˂С=70°. Өзен арнасының АД енін табыңдар.

(Ж: 630м)

Рисунок 1
















Қорытынды тәсілі

Математикалық торт «Синус» әдісі

Торт бірнеше бөліктерге бөлінген, әр бөлігінде сұрақ болады. Осы сұрақтарға жауап беру арқылы синустар туралы білімдері жинақталады.

  1. Бүгінгі өткен теорема неге «синустар теоремасы» деп аталады?

  2. Синустар теоремасы қандай үшбұрыштар үшін қолданылады?

  3. Үшбұрыштың белгісіз элементтерін табу үшін, неше элемент белгілі болу керек?

  4. Синустар теоремасы қалай аталады?

  5. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы деп нені айтады?

  6. Синустар теоремасы өмірде ғылымның қай салаларында қолданылады?

  7. Синустар теоремасын ең алғаш ашқан қай елдің математигі?

  8. Синустар теоремасын дәлелдеген оқымысты кім?


Үйге тапсырмасы


Рефлексия

«БББ» әдісі


Білемін Синустар теоремасының тұжырымдамасын және кез-келген үшбұрыштың белгісіз элементтерін табуды.


Білдім Қол жетпейтін заттарға дейінгі қашықтықты синустар теоремасын пайдаланып табуды


Білім келеді Синустар теоремасын қолданып күрделірек есептерді шешуді




Сабаққа дайындалады.

Түгенделеді.





Оқушылар видеоролик қарап, ой түйеді.


SinA=


Sin30°= =




Платформа бойынша оқушылар сөзжұмбақты шешіп, жаңа сабақ тақырыбын ашады







Жаңа сабақта айтылған мәліметтерді жазып алады.


Керекті формулаларды жинақтайды.











Берілген уақыт: 12 минут










«Өзіңді өзің бағала» әдісі (дескриптор арқылы өзінің жұмысын тексеріп, қасындағы жұбымен пікірлерін бөліседі.)














Оқушылар топқа бөлінеді

Тапсырмалар орындайды

















































Оқушылар төрт бөлігін ала отырып бүгінгі тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Қорытындылайды.
















Үйге тапсырма жеке парақшамен таратылады. Оқушы үйден орындап келеді







Кері байланыс

«Мадақтама»
































Дескриптор

  • АВ және ВС қай бұрыштарға қарсы жатқанын анықтайды1б

  • Синустар теоремасын қолданады1б

  • Үшбұрыш сызбасын салады1б

  • Параллелограм периметрін табады 1б



















Дескриптор



  • ˂АСВ және ˂АВС бұрыштарын табады 1б

  • Синустар теоремасын пайдаланып, ВС табады1б

  • Синустың анықтамасы бойынша СД табады1б









Дескриптор

  • Синустың анықтамасы бойынша ВС табады 1б

  • ОС-ның ұзындығын табады1б

  • Синустар теоремасын пайдаланып, АС табады1б








Дескриптор

  • А бұрышын табады1б

  • Синустар теоремасын пайдаланып, АВ табады1б

  • АД өзенінің енін табады1б














































1-10 балл жүйесі бойынша

Формативті бағалау



https://learningapps.org/watch?v=pk61yp96522







https://youtube.com/shorts/hZnWEvvxdv4?si=zjafmO4BP7zrB25C



Презентация


Слайд1















Слайд2














Слайд3





Кездейсоқ перде шақыру топтық генераторы!






















Слайд 11-12





























Төрт бөліктерімен жеке парақтар















Үлестірме парақтар


















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.05.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12