Үшбұрыштарының қосындысы үшбұрыштың сыртқы бұрышы

Тақырып бойынша 28 материал табылды

Үшбұрыштарының қосындысы үшбұрыштың сыртқы бұрышы

Материал туралы қысқаша түсінік
7.1.1.18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу; 7.1.1.19 үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану;
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:

Бөлім:

Түзулердің өзара орналасуы

Педагогтің аты-жөні:

Сарсекова Г.Н.

Күні:


Сынып: 7 «Д»

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

7.1.1.18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу;

7.1.1.19 үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану;

Сабақтың мақсаты:

Сыртқы бұрыш теоремасын есеп шығаруда қолданады.

Берілген үшбұрыштағы бұрыштардың мәндерін табу үшін теореманы тиімді пайдаланады.

Теорема негізінде дұрыс қорытынды жасай алады.

Құндылыққа баулу

Құндылықтар: Жасампаздық және Жаңашылдық

Жасампаздық:
оқушылар тапсырмаларды орындау барысында шығармашылық көзқарас танытып, өз идеяларын ұсынады, жаңа шешімдер іздейді және мәселелерді түрлі тәсілмен шешуге тырысады.

Жаңашылдық:
оқушылар жаңа технологиялар мен тәсілдерді қолдана отырып, заманауи әдістерді меңгереді, өзгерістерге ашық болып, білім алуда жаңашыл ойлау мәдениетін дамытады
.

Уақыты/

кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-

тыру кезеңі


5мин

Ж ұмыс түрі: топтық
Әдіс: «Сөйлемді жалғастыр» айдары.
оқушылардың бір-біріне жақсы көңіл күй сыйлауына жағдай жасап, жағымды психологиялық ахуал қалыптастыруды ұйымдастырады. Арнайы ұяшықтар арқылы оқушылар құндылықтарды даралап көрсетеді. 

-сабақтың мақсатымен таныстыр

Жасанды интеллект көмекшісін тыңдап, құндылықтарға қатысты сөйлемдерді жалғастырады.

Жасампаздық және Жаңашылдық

Жаңа ой тапқанда мен … сезінемін.
– Болашақта мен ойлап табатын зат – …
– Жаңашыл адам әрқашан …
– Жаңа идеяны жүзеге асыру үшін …
.

Жасанды көмекші арқылы оқушылар өздерін «Шапалақ» әдісі арқылы бағалау

Google AI studio Veo 3 жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейнеролик


Сабақтың

басы


10 минут

Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіреді

1. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы дегеніміз не?

Үшбұрыштың бір қабырғасын ұзартсақ, пайда болатын бұрыш — сыртқы бұрыш деп аталады.

2. Сыртқы бұрыш теоремасы

Үшбұрыштың сыртқы бұрышы оған іргелес емес екі ішкі бұрыштың қосындысына тең.

Мысалы:
Егер сыртқы бұрыш – D, ал оған қарсы жатқан екі ішкі бұрыш – A және B болса:
D = A + B

3. Бұл теореманың мағынасы

Сыртқы бұрыш әрқашан үшбұрыштағы ең үлкен бұрышқа тең немесе одан үлкен болады.
Бұрыштарды табуда өте тиімді қолданылады.




Оқушылар тақтаға және презентацияға қарап, мысалдарды түсінеді, түсініксіз тұстары болса мұғалімге сұрақтар қояды

Мактау мадақтау арқылы бағалау:

Жарайсың!

Өте жақсы!

Жақсы!

Керемет!

Тақта;

Слайд;



Сабақтың

ортасы


25минут

Бекіту тапсырмаларын береді; түсіндіреді

A деңгей (жеңіл)

Есеп 1:

Үшбұрыштың сыртқы бұрышы 110°.
Оған іргелес емес ішкі бұрыштардың бірі
40°.
Екінші ішкі бұрышты тап.



B деңгей (орта)

Есеп 2:

Үшбұрыштың бір ішкі бұрышы 50°, ал сыртқы бұрышы 130°.
Осы сыртқы бұрышқа іргелес емес екінші ішкі бұрышты тап.







C деңгей (күрделі)

Есеп 3:

Үшбұрыштың бұрыштары келесідей берілген:

  • Бір сыртқы бұрыш: (5x – 15)°

  • Оған іргелес емес ішкі бұрыштар: (2x + 5)° және (x + 10)°

x мәнін және барлық бұрыштарды тап.


Дескрипторлар:

Екі бұрыштың қосындысы қолданылатынын анықтайды.

Есептеуді дұрыс жүргізіп, ішкі бұрышты табады.

Шешуі:

110° = 40° + x
x =
70°

Дескрипторлар:

-Берілген ішкі бұрыш пен сыртқы бұрышты байланыстырады.

Теорема бойынша теңдеуді дұрыс құрады.

Шешуі:

130° = 50° + x
x =
80°


Дескрипторлар.

Сыртқы бұрыш теоремасын өрнектермен қолдана алады.

x айнымалысын табу үшін теңдеу жасайды.

x мәнін табады және бұрыштарды дұрыс есептейді

Шешуі:

5x – 15 = (2x + 5) + (x + 10)
5x – 15 = 3x + 15
2x = 30 → x =
15

Бұрыштар:

Сыртқы бұрыш: 5(15) – 15 = 60°

Ішкі бұрыштар: 2(15) + 5 = 35°, x + 10 = 25°

ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды


Слайд

Тақта

Бор


Кітап

Дәптер






16.15.

ABC үшбұрышында AC = BC, C бұрышы 50°-қа тең (16.5-сурет). CBD сыртқы бұрышын табыңдар.

16.16.

ABC үшбұрышында AB = BC. B төбесіндегі сыртқы бұрышы 138°-қа тең (16.6-сурет). Оның C бұрышын табыңдар.

16.17.

ABC үшбұрышында AB = BC. A бұрышы 70°-қа тең (16.6-сурет). B төбесіндегі сыртқы бұрышын табыңдар.

16.18.

Үшбұрыштың бір сыртқы бұрышы 85°-қа тең. Осы сыртқы бұрышпен сыбайлас емес бұрыштардың қатынасы 2:3 (16.7-сурет). Олардың ішіндегі ең үлкенін табыңдар.

Дескрипторлар

16.15 Дескриптор: тең бүйірлі үшбұрыштың бұрыштары мен сыртқы бұрыш қасиеттерін қолданып CBD бұрышын табады.

16.16 Дескриптор: сыртқы бұрыш қасиеті мен тең бүйірлі үшбұрыштың бұрыштарын анықтайды.

16.17 Дескриптор: берілген бұрыш арқылы сыртқы бұрышты есептейді.

16.18 Дескриптор: сыртқы бұрышпен сыбайлас емес бұрыштар қатынасын қолданып ең үлкен бұрышты табады.

Бағалау: Жұптық тексеру, "Бағдаршам", өзін-өзі бағалау

Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация.


https://wordwall.net/ru/resource/67465319


Платформа өзі қояды балл

https://wordwall.net/ru/resource/67465319


Сабақтың

соңы

5

минут

WhatsApp Video 2025-11-14 at 00.50.34 WhatsApp Video 2025-11-14 at 16.53.52 WhatsApp Video 2025-11-14 at 01.11.08

Кері байланыс алады.

Үй тапсырмасын береді

Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады

Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді.

-Түсіндім

-Сұрақтарым бар

-Түсінбедім

Үй тапсырмаларын азып алады Үйге тапсырма:

Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды

ЖИ арқылы жасалған презентация









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі