Тақырып бойынша 15 материал табылды

Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы. ҚМЖ 7 сынып геометрия 2 тоқсан

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ 7 сынып геометрия 2 тоқсан. Оқу мақсаттары: 7.1.1.15 сүйір бұрышты, доғал бұрышты және тікбұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын салыстыру; Сабақ мақсаттары: сүйір бұрышты, доғал бұрышты және тікбұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын салыстыру.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Таныстым:

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі


Момынай жалпы орта білім беретін мектебі

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Пәні: Геометрия

Тақырыбы: Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы


Бөлім:

Үшбұрыштар

Педагогтің Т.А.Ә.

Алиева Гулжан Аманкулкызы

Күні:

21.11.2023ж

Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.1.15 сүйір бұрышты, доғал бұрышты және тікбұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын салыстыру;

Сабақтың мақсаты

  • сүйір бұрышты, доғал бұрышты және тікбұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын салыстыру.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар


Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару.

Үй тапсырмасын сұрау.

Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын / ОМ анықтап алу

Оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау

Жинақтала

ды,сабаққа ынталанады




Үй жұмысы мадақтау әдісімен бағаланады




Сабақтың ортасы

Өткен сабақты пысықтау.

Егер үшбұрыш сүйір бұрышты болса, онда биіктіктерінің қиылысу нүктесі осы үшбұрыштың ішінде орналасады.

Суретте ABC сүйір бұрышты үшбұрыш бейнеленген. ANBKCM биіктіктері үшбұрыштың сәйкесінше BCACAB қабырғаларына жүргізілген. H нүктесі үшбұрыш биіктіктерінің қиылысу нүктесі, үшбұрыштың ішінде орналасқан.

Picture 1

Егер үшбұрыш доғал бұрышты болса, онда биіктіктері созындыларының қиылысу нүктесі осы үшбұрыштың сыртында орналасады.

Суретте ABC доғал бұрышты үшбұрыш бейнеленген. CM биіктігі үшбұрыштың AB қабырғасына, ал AK және BN биіктіктері үшбұрыштың BC және AC қабырғаларының созындыларына жүргізілген. H нүктесі – үшбұрыш биіктіктері созындыларының қиылысу нүктесі үшбұрыштың сыртында ораналасқан.

Егер үшбұрыш тікбұрышты болса, онда биіктіктерінің қиылысу нүктесі осы үшбұрыштың тік бұрышының төбесінде орналасады.

Суретте ABC тікбұрышты үшбұрыш бейнеленген. CK биіктігі үшбұрыштың AB гипотенузасына жүргізілген. Үшбұрыштың BC катеті – үшбұрыштың B төбесінен AC қабырғасына түсірілген биіктігі, ал AC катеті – үшбұрыштың A төбесінен BC қабырғасына түсірілген биіктігі. C нүктесі – CKBCAC биіктіктерінің қиылысу нүктесі, үшбұрыштың тік бұрышының төбесінде орналасқан.


Тапсырмалар орындау.

1. ABC үшбұрышында AD және BE медианалары жүргізілген. AB = 11 см, DC = 6 см, AE = 7 см болса, ABC үшбұрышының периметрін тап.

2. Суреттегі DEEFDF кесінділері – ABC үшбұрышының орта сызықтары. Егер DB + EC + AF = 27 см болса, ABC үшбұрышының периметрін тап.

Деңгейлік тапсырмалар.

А деңгей

1. Біреуі екіншісіне 30  үлкен сыбайлас бұрыштарды тап.

  1. Үшбұрыш сыз. Үшбұрыштың медианаларын жүргіз


В деңгей

1. АВС және ДЕF үшбұрыштары тең: ДЕ=2 см, ЕF= 3 см, ДF= 5 см,. АВС       үшбұрышының қабырғаларын табыңдар.

2. Егер екі түзу қиылысқанда пайда болатын бұрыштардың екеуінің қосындысы 500-қа тең болса, онда осы бұрыштарды тап.

С деңгей

1. Табаны ВС болатын АВС тең бүйірлі үшбұрышының медианасы АК . Егер АВС үшбұрышының периметрі 32 см, ал АВК үшбұрышының периметрі 24 см болса, онда АК –ны табыңдар


Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіреді.






Мысалдарды жазады.















































Тапсырмаларды өз бетінше орындайды












Деңгейлік тапсырмалар орындайды























Мақтау, мадақтау әдісі арқылы бағаланады.




































Әр дұрыс жауапқа 1 балл беріледі











Балл деңгейіне қарап беріледі.

Тапсырмаларды «Бағалау ағашы» әдісімен бағалаймын





















Сабақтың соңы

Үй жұмысы.

есеп

Рефлексия:

  1. Мен үшін бүгінгі сабақта құнды болғаны...

  2. Топтық талқылауда мен не үйрендім?

  3. Не қиын болды?

  4. Не қызықты болды?


Үй жұмысымен танысады.


Рефлексияны дәптерге орындайды







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.11.2023
498
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12