8.1A Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу | Мектеп: «Тұрмыс-1» ЖОМ |
Күні: 23.10.2018ж | Мұғалімнің аты-жөні: Болтай Нұрдаулет |
Сынып:8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Үшбұрыштың тамаша нүктелері |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушылар:8.1.3.1 Үшбұрыштың қабырғаларына жүргізілген медиана, биссектриса, биіктік пен орта перпендикулярдың қасиеттерін білу.
|
Сабақтың мақсаты | Оқушылар үшбұрыштың қабырғаларына жүргізілген медиана, биссектриса, биіктік пен орта перпендикулярдың қасиеттерін біледі және есеп шығару барысында оларды қолдана алады.. |
Бағалау критерийлері | Оқушылар:Медиананың қасиеттерін біледі және қолдана алады;Биссектрисаның қасиеттерін біледі және қолдана алады;Биіктіктің қасиеттерін біледі және қолдана алады;Ортасызықтың қасиеттерін біледі және қолдана алады; Ортаперпендикулярдың қасиеттерін біледі және қолдана алады; |
Тілдік мақсаты | үшбұрыштың қабырғаларына жүргізілген медиана, биссектриса, биіктік пен орта перпендикулярдың анықтамаларын ауызша беру;үшбұрыштың қабырғаларына жүргізілген медиана, биссектриса, биіктік пен орта перпендикулярдың анықтамаларын жазу;- үшбұрыштың қабырғаларына жүргізілген медиана, биссектриса, биіктік пен орта перпендикулярдың қасиеттерін қолданып шығарылатын есептерді түсіндіру. |
Құндылықтарды дарыту
| Құрмет құндылығын бір-бірін тындау, түсіну, ой бөлісу арқылы; ынтымақтастық құндылығын жұппен жұмыс, топтық жұмыс арқылы; ал еңбек және шығармашылық құндылығын өздігімен жұмыс жасау, басқалардың жұмысын бағалау арқылы жүзеге асады |
Пән аралық байланыс | Өмірде қолдана білу |
АКТ ны қолдану | Интербелсенді тақтаны қолдану. |
Бастапқы білім | Үшбұрыш. Үшбұрыш ортасызығы. |
Сабақтың барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Ресурстар |
Сабақтың басы3мин | Жағымды атмосфералық ахуалды қалыптастыру. Мұғалім оқушылардан өздеріне ұнайтын төрт үшбұрыштың біреуін таңдауды сұрайды. Оқушылар өз таңдауларын жасағаннан кейін, таңдалған фигураларда жазылған адамдарға берілгенсипаттамаларды оқиды. |
|
Проблемалық сұрақ қою5 мин | Үшбұрыш элементтерін еске түсіреміз (төбелері, қабырғасы)Үшбұрышта тағыда қандай кесінділерді білесіздер?Оқушылар келесі кесінділерді еске алады:медиана, биіктік, биссектрисаҮшбұрыш медианасы — төбесі мен оған қарама-қарсы жатқан қабырғасының ортасын қосатын кесінді.-Үшбұрыш биссектрисасы— бір төбесінен шығып, шыққан төбедегі бұрышты қақ бөліп, оған қарама-қарсы жатқан қабырғаны қосатын кесінді.-Үшбұрыш биіктігі — төбесінен қарам-қарсы жатқан қабырғасына түсірілген перпендикуляр.Үшбұрыштың тамаша нүктелері туралы не білесіздер?Үшбұрыштың неше тамаша нүктелері бар?Үшбұрыштың тамаша нүктелерін қалай табуға болады?Сабақтың мақсатына жету және тақырыпты ашу. |
|
Жаңа материалды меңгеру15 минут | Практикалық жұмыс. Тапсырма топпен орындалады, мұғалім көмекті қажет етеін оқушыға қолдау көрсетеді1 тапсырма. АВС үшбұрышын салып,АN, ВK,СM медианаларын жүргізіңіздер. АN, ВK,СM медианалардың қиылысу нүктесін D деп белгілеңіз. Медианалардың қиылысу нүктесі тірек нүктесі деп аталады. Медианалардың дұрыс салынғандығын тексеріңіз. 2 тапсырма.АВС үшбұрышын салып, АN, ВM,СK биссектрисаларын жүргізіңіздер.АN, ВK,СM биссектрисаларының қиылысу нүктесін О деп белгілеңіз. О нүктесі АВС үшбұрышына іштей сызылған шеңбердің центрі болады.Биссектрисалардың дұрыс салынғандығын тексеріңіз.
3 тапсырма.АВС үшбұрышын салып, АG, ВH,СE биіктіктерін тұрғызыңыздар.АG, ВH,СE биіктіктерінің қиылысу нүктелерін F деп белгілеңіз. F нүктесі АВС үшбұрышының ортоцентрі болады.Биіктіктердің дұрыс салынғандығын тексеріңіз.4 тапсырма.АВС үшбұрышын салып, орта перпендикулярлар жүргізіңіздер. Орта перпендикуляр (орта перпендикуляр немесе медиатриса) —берілген кесіндіге перпендикуляр және кесіндінің ортсы арқылы өтетін түзу;Орта перпендикулярлардың қиылысу нүктесін О әрпімен белгілеңіз. Орта перпендикулярлардың дұрыс салынғандығын тексеріңіз.
|
|
Үш тілді оқыту 2мин |
|
|
Жұптық жұмыс10 мин |
1) DEF үшбұрышында, EM медиана. DE=11,4 см, MF=4,6см. DEF үшбұрышының периметрі 27 см болса, EF-ті табыңыз Жауабы: 6,42) Табаны DF болатын DEF теңбүйірлі үшбұрышы берілген. Егер EMF үшбұрышының периметрі 65см, ал DEF үшбұрышының периметрі 100см болса, ЕМ медианасын табыңыз. Жауабы: 15см
Кезеңнің рефлексиясы :Тапсырманы орындауда қандай қиындықтар болды?Қосымша түсініктемелерге қатысты сұрақтарыңыз бар ма? |
|
Reflection5 мин
| Мен бүгін мынаны білдім…Мен мынаны байқадым…Маған мыналар қызық болды…Мен мыналарды тағыда тыңдағым келеді…Тапсырманы орындауда маған мыналар көмектесті…Мені мыналар таң қалдырды…Менің мыналарға қызығушылығым оянды… |
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Жеке қолдау көрсетіп, нақты көмектескен оқушының нәтижесінен дифференциация. | Құрастырылған критерийлер бойынша бірін бірі, өздерін бағалайды. Сонымен қатар жетістік критерийі арқылы бағаланады. | Сабақ барысында жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін тренинг өткізіледі.Тапсырмалар жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді. |
Сабақ бойынша рефлексияСабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?Жеткізбесе, неліктен?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|