Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Ұстаздар – мектептің жүрегі
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлімі: |
|
|
|
Мұғалімнің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып/топ |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұстаздар – мектептің жүрегі |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің іс- әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин
Сабақтың басы 8 минут |
Фанфар ( Ортаға жеті оқушы шығады қолдарында
әріптері
бар)
Топқа бөліну: «Шашу» әдісі арқылы ортаға екі түрлі тәтті (конфет) шашылады. Сол арқылы топқа бөледі. |
|
|
Әріптер карточкасы
|
|
Сабақтың ортасы 30минут |
Балалар «Ұстаз» сөзі қандай қасиетті сөз! Әр адамның жүрегіне ерекше мейірім, жылулық нұрын себетін аяулы тұлға бейнесімен өзектес ұғым. «Ұстаздан тәбие алған» деген сөздер «анасынан тәрбие алған» деген сөздермен ұштасып жатады. Бүгінгі тәрбие сағатымыз ерекше болмақ.
«Кім білгір?» ойыны. Балалар мен сендерге ұстаздар туралы мақалдарды бастап айтамын, сендер жалғастырып айтуларың қажет. (бірінші тапқан топ үстел үстіндегі қоңырауын сылдырлатады.)таппаған жағдайда келесі топқа мүмкіндік беріледі.
Жақының көбейеді. .......
“Ұстаздық — ұлы құрмет.
Себебі, ұрпақтарды ұстаз тәрбиелейді. Болашақтың басшысын да,
данасын да, ғалымын да, еңбекқор егіншісін де, кеншісін де ұстаз
өсіреді. Өмірге ұрпақ берген аналарды қалай ардақтасақ, сол ұрпақты
тәрбиелейтін ұстаздарды да сондай ардақтауға міндеттіміз” — деген
Бауыржан Момышұлы. 2-тапсырма «Кім жылдам? Ойыны Балалар тақтада сендерге мұғалім суреті берілген. Сендер бір-бірден келі, мұғалімге тән қасиеттерді жазуларың қажет. Қай топ бірінші бітеді, сол топ жеңімпаз болады. Ұстаз — шәкірт алдында сыйлы адам. Ұстаз жайлы айтылар сыр да, жыр да көп. Ұстаз сенімін ақтау — адамгершіліктің белгісі. Мұғалімнің жүрегі соғып тұруы үшін: жауаптылық, қажырлылық, білімділік, жүректілік, сүйіспеншілік, сабырлылық керек екен.(баяу музыка ойнап тұрады) 3-тапсырма Балалар келесі кезеңде өздерінің ұстаздарыңыз туралы шағын эссе жазыңдар. Эссе жазу үшін сендерге 6-7 минут уақыт беріледі. 4-тапсырма Сөзжұмбақ шешу
Аспанда қыран сары кісі
алады,
Қиналып
көтеріп,
Бір
нәрсе жоғарыда от жағып тұр,
Терезені өрнектеп,
Аяғы
жоқ, жүреді,
Басында
үшкір істігі бар,
Жаңбыр
жауып басылды, |
Үстелдегі қоңырауды бірінші болып басқан топ жауап береді. Шәкірті зейінді келді, Ұстазы бейілді болса. Ұстаз талантты болса, Шәкірті талапты болады. Ұстазы мықтының, ұстамы мықты. Ұққаның жақсы болса, Жақының көбейеді. Ұстазың жақсы болса, Ақылың көбейеді. Ұстазыңды ұлы әкеңдей сыйла.
Мұғалім сөзін тыңдайды.
Тақтада берілген мұғалім суретіне кластер арқылы мұғалімге тән қасиеттерді жазады.
Екі топ бірлесіп өздерінің ұстаздары туралы шағын эссе жазып береді. Ортаға бір оқушы шығып оқиды.
Жұмбақтарды шешу арқылы, сөзжұмбақта жасырынған сөзді табады. |
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні ғылым иесі ғалым да, ел қорғаған батыр да, тілінен бал тамған ақын да, тегеуріні темір балқытқан жұмысшы да, егін салған диқан да, мал бағып терін төккен шопан да бәрі-бәрі ұстаздан білім, тәлім алған. Сондықтан ұлағатты ұстаздарға бүкіл адам баласы бас иеді. Ұстаздар мейрамы тағыда құтты болсын! Қазір алдарыңызға берілген ашық хатқа өздеріңіздің сүйікті ұстаздарыңызға арнап құттықтау жазыңыздар. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұстаздар - мектептің жүрегі
Ұстаздар - мектептің жүрегі
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Ұстаздар – мектептің жүрегі
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлімі: |
|
|
|
Мұғалімнің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып/топ |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұстаздар – мектептің жүрегі |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің іс- әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин
Сабақтың басы 8 минут |
Фанфар ( Ортаға жеті оқушы шығады қолдарында
әріптері
бар)
Топқа бөліну: «Шашу» әдісі арқылы ортаға екі түрлі тәтті (конфет) шашылады. Сол арқылы топқа бөледі. |
|
|
Әріптер карточкасы
|
|
Сабақтың ортасы 30минут |
Балалар «Ұстаз» сөзі қандай қасиетті сөз! Әр адамның жүрегіне ерекше мейірім, жылулық нұрын себетін аяулы тұлға бейнесімен өзектес ұғым. «Ұстаздан тәбие алған» деген сөздер «анасынан тәрбие алған» деген сөздермен ұштасып жатады. Бүгінгі тәрбие сағатымыз ерекше болмақ.
«Кім білгір?» ойыны. Балалар мен сендерге ұстаздар туралы мақалдарды бастап айтамын, сендер жалғастырып айтуларың қажет. (бірінші тапқан топ үстел үстіндегі қоңырауын сылдырлатады.)таппаған жағдайда келесі топқа мүмкіндік беріледі.
Жақының көбейеді. .......
“Ұстаздық — ұлы құрмет.
Себебі, ұрпақтарды ұстаз тәрбиелейді. Болашақтың басшысын да,
данасын да, ғалымын да, еңбекқор егіншісін де, кеншісін де ұстаз
өсіреді. Өмірге ұрпақ берген аналарды қалай ардақтасақ, сол ұрпақты
тәрбиелейтін ұстаздарды да сондай ардақтауға міндеттіміз” — деген
Бауыржан Момышұлы. 2-тапсырма «Кім жылдам? Ойыны Балалар тақтада сендерге мұғалім суреті берілген. Сендер бір-бірден келі, мұғалімге тән қасиеттерді жазуларың қажет. Қай топ бірінші бітеді, сол топ жеңімпаз болады. Ұстаз — шәкірт алдында сыйлы адам. Ұстаз жайлы айтылар сыр да, жыр да көп. Ұстаз сенімін ақтау — адамгершіліктің белгісі. Мұғалімнің жүрегі соғып тұруы үшін: жауаптылық, қажырлылық, білімділік, жүректілік, сүйіспеншілік, сабырлылық керек екен.(баяу музыка ойнап тұрады) 3-тапсырма Балалар келесі кезеңде өздерінің ұстаздарыңыз туралы шағын эссе жазыңдар. Эссе жазу үшін сендерге 6-7 минут уақыт беріледі. 4-тапсырма Сөзжұмбақ шешу
Аспанда қыран сары кісі
алады,
Қиналып
көтеріп,
Бір
нәрсе жоғарыда от жағып тұр,
Терезені өрнектеп,
Аяғы
жоқ, жүреді,
Басында
үшкір істігі бар,
Жаңбыр
жауып басылды, |
Үстелдегі қоңырауды бірінші болып басқан топ жауап береді. Шәкірті зейінді келді, Ұстазы бейілді болса. Ұстаз талантты болса, Шәкірті талапты болады. Ұстазы мықтының, ұстамы мықты. Ұққаның жақсы болса, Жақының көбейеді. Ұстазың жақсы болса, Ақылың көбейеді. Ұстазыңды ұлы әкеңдей сыйла.
Мұғалім сөзін тыңдайды.
Тақтада берілген мұғалім суретіне кластер арқылы мұғалімге тән қасиеттерді жазады.
Екі топ бірлесіп өздерінің ұстаздары туралы шағын эссе жазып береді. Ортаға бір оқушы шығып оқиды.
Жұмбақтарды шешу арқылы, сөзжұмбақта жасырынған сөзді табады. |
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні ғылым иесі ғалым да, ел қорғаған батыр да, тілінен бал тамған ақын да, тегеуріні темір балқытқан жұмысшы да, егін салған диқан да, мал бағып терін төккен шопан да бәрі-бәрі ұстаздан білім, тәлім алған. Сондықтан ұлағатты ұстаздарға бүкіл адам баласы бас иеді. Ұстаздар мейрамы тағыда құтты болсын! Қазір алдарыңызға берілген ашық хатқа өздеріңіздің сүйікті ұстаздарыңызға арнап құттықтау жазыңыздар. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз



















