Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Үздік ҚМЖ Биология 8 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақтың тақырыбы: Қанның құрамы мен қызметі |
Мұғалімнің аты-жөні: Ермекбаева З Күні: |
|||||||||||||||||
СЫНЫП: 8 «А» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
8.1.3.1 қан құрамы мен қызметін сипаттау |
|||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары
|
Организмнің ішкі сұйық ортасы қан және қан
жасушалары, олардың қызметі туралы білімдерін
жетілдіру. |
|||||||||||||||||
Бағалау Критерийлері |
|
|||||||||||||||||
Тілдік құзіреттілік
|
Тілдік дағдылар: |
|||||||||||||||||
Терминдер, жаңа сөздер:Эритроциттер;Лейкоциттер;Тромбоциттер; |
||||||||||||||||||
Диалогқа түсіретін сөз тіркестері: - Қызыл қан жасушалары; 2) 1 мм2 қанда олардың 6 – 8 мыңы бар; 3) 1 мм2 қанда олар 4,5 – 5 млн болады; 4) Сүйек кемігінде түзіледі; 6) Қызметі – тасымалдау,қорғаныштық,гумаралдық; |
||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Химия – қанның құрамын анықтау. Ағылшын тілі – терминдермен жұмыс |
|||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Таныстырылым |
|||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Лимфа жүйесінің қызметі,құрамы. |
|||||||||||||||||
Сабақтың жоспары |
||||||||||||||||||
Жоспарланғануақыт |
Сабақ барысы : |
Ресурстар |
||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
|
|
||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут
|
Оқушылармен сәлемдесіп,түгендеу.Үй тапсырмасын сұрау. Миға шабуыл әдісі арқылы сұрақтар қою 1.Организмнің ішкі ортасы неден түзілген? 2.Ұлпа сұйықтығы дегеніміз не?Оның маңызы неде? 3.Лимфа жүйесі дегеніміз не? 4.Лимфа жүйесінің қызметі қандай? 5.Гомеостаз дегеніміз не? 6.Лимфаның құрамы қандай? |
|
||||||||||||||||
Ортасы 10 минут
17 минут
|
Бүгінгі сабақтың тақырыбын , сабақтың мақсатын , бағалау критерийлерін хабарлау. Балалар тақырыпты «Шынжыр» әдісімен оқып шығады.
№1 тапсырма. Дұрыс жауапты таңда □ плазма – қанның мөлдір, түссіз сұйықтығы; □ плазма құрамында 58 – 70 % су бар; □ плазма құрамында 90 – 92 cу бар; □ плазма құрамында 0, 2 – 1, 8 % cу бар; □ фибриногені жоқ қан плазмасы сарысу деп аталады. □ плазма құрамында 7 – 8% нәруыз бар; □ плазма барлық қанның 55% - ын құрайды; □ плазма барлық қанның 65% ын құрайды;
Дискриптор
Бағалау : мадақтау
№2 тапсырма. Сәйкестендіру тестісі
Дискриптор:
Бағалау : мадақтау
3. Биологиялық диктант 1.Ағзаның ішкіортасына (қан, ұлпасұйықтығы, лимфа) жатады. 2.(Қан) дәнекер ұлпасыныңсұйықтүрі. 3.Эритроциттер (сүйеккемігінде) түзіледі. 4. Қанның құрамы –( плазма 55-60%және 40-45%тұрады.қан жасушаларынан) тұрады. 5. Ағзадағы қанның мөлшері ( 4,5-5 л) 6. (Глюкоза) –жасушаларүшіннегізгіқуаткөзі. Дискриптор:
Бағалау: басбармақ әдісі арқылы |
Таныстырылым Оқулықпен жұмыс жасау Қосымша 1 Қосымша 2 Қосымша 3 |
||||||||||||||||
Сабақтың соңы 8 минут |
Сабақты бекіту 1.Қан плазмасының құрамын атаңдар? 2.Эритроциттер қандай қызмет атқарады? 3.Гемоглобин дегеніміз не? 4.Ақ қан түйіршіктерін қалай атаймыз? 5.Фагоцитозды ашқан кім?
Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.
Кері байланыс. «Бағдаршам» арқылы оқушылардың психологиялық жағдайын, тақырыпты меңгеру барысындағы өзін-өзі бағалауын анықтау. Үйге тапсырма беру.
|
|
||||||||||||||||
Қосымшаақпарат |
||||||||||||||||||
Саралау – Сізқосымша Көмеккөрсетудіқалай жоспарлайсыз? |
|
|||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайыма? Бүгіноқушылар не білді? Сыныптағыахуал Қандайболды?
|
||||||||||||||||||
Қорытындыбағамдау Қандайекінəрсетабыстыболды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандайекінəрсесабақтыжақсартаалды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақбарысында мен сыныпнемесежекелегеноқушылартуралыменіңкелесісабағымды Жетілдіругекөмектесетінне білдім?
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы:Кен құрамы |
Мұғалімнің аты-жөні: Күні: |
||||||
СЫНЫП: 7 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
7.4.2.1 -Жер қыртысында көптеген пайдалы химиялық қосылыстар барын түсіну; 7.4.2.2 -кейбір минералдар мен пайдалы табиғи қосылыстардың кендерге жататынын білу; 7.4.2.3 -металды алу үшін кенді өңдеу үдерісін сипаттау |
||||||
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: |
||||||
Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді. |
|||||||
Көптеген оқушылар: |
|||||||
Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады. |
|||||||
Кейбір оқушылар: |
|||||||
|
Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды |
||||||
Жетістік критерийлері |
|
||||||
Тілдік құзіреттілік
|
Тілдік дағдылар: |
||||||
Терминдер, жаңа сөздер: |
|||||||
Диалогқа түсіретін сөз тіркестері: |
|||||||
Құндылықтарды дарыту |
|
||||||
Пәнаралық байланыстар |
|
||||||
АКТ қолдану дағдылары |
|
||||||
Бастапқы білім |
|
||||||
Сабақтың жоспары |
|||||||
Жоспарланғануақыт |
Сабақ барысы : |
Ресурстар |
|||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
2 Сынып тазалығына көңіл бөлу 3 Оқушылардың сабаққа қатысуын бақылау Үй тапсырмасын сұрау. |
|
|||||
Сабақтың басы минут |
770 ₸ - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған
Осы аптаның ең үздік материалдары Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін тақырыптармен дайындаймыз Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады Толығырақ |