|
Ұзақ мерзімді жоспардің тарауы: 7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі Күні : 3.03.2020ж Сынып: 7 «В» |
Мектеп: Ә. Бөкейханов атындағы орта мектеп Мұғалімнің аты – жөні: Умбеткулова Н.М Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Валенттілік. Химиялық формулалар. |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізген оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.2.11 - элементтердің атауларын, валенттілікті және олардың қосылыстардағы атомдық қатынастарын қолдана отырып, биэлементті химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс құра білу. |
|||||
|
Сабақтың мақсатты: |
элементтердің атауларын, валенттілікті және олардың қосылыстардағы атомдық қатынастарын қолдана отырып, биэлементті химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс құра білу. |
|||||
|
Бағалау критерийі: |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология Валенттілік, биэлемент Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Валенттілік дегеніміз – |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу, бəсекеге қабілеттілігі |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, |
|||||
|
Алдыңғы білім |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу Түгендеу Түрлі түсті гүлдер арқылы оқушыларды 3 топтқа бөлу. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау Өткен тақырыпты қайталау мақсатында сұрақ – жауап арқылы білімдерін тексеру. «Менен сұрақ, сізден жылдан жауап» әдісі
Дескриптор Білім алушылар өткен тақырыпты еске түсіре отырып, білімдерін тереңдетеді. Сұрақтарға тез әрі дұрыс жауап береді. Кері баланыс Ауызша , мадақтау арқылы Қалыптастырушы бағалау Мұғалім геометриялық фигуралар арқылы бағалайды |
Д. И.Менделеевтің периодтық кестесі, атомдардың модельдері, карточкалар, қима қағаздар |
||||
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім сабақтың тақырыбын жазып, мақсатымен таныстырады. Мұғалімнің түсіндірмесі. “Валенттілік” терминін Э.Франкленд 1853 ж. Енгізген Валенттілік – химиялық элемент атомының басқа химиялық элемент атомдарының белгілі бір санын қосып алу қабілеті. Валенттік химиялық элементтің таңбасының үстінгі жағына рим сандарымен жазылады. Валенттілігі өзгермейтін элементтердің валенттігін тұрақты, ал валенттілігі өзгеретін элементтердің валенттігін айнымалы деп аталынады. Тұрақты валентті элементтер I валетті элементтер: H, Li, Na, К, Rb, Cs, F, Ag IІ валетті элементтер: О, Be, Mg, Ca, Sr, Ba, Zn, Cd IІІ валетті элементтер: B, Al Айнымалы валентті элементтер I және ІІ валетті : Cu, Hg. Мысалы: Cu2О, CuО IІ және ІІІ валетті : Fe, Co, Ni. Мысалы: FeО, Fe2О3 IІ және IV валетті: Sn, Pb, C. Мысалы: СО, СО2 IІІ және V валетті : P, As. Мысалы: Р2О3, Р2О5 II, IV және VІ валетті : S. Мысалы: Н2S, SО2, SО3 II, III және VІ валетті : Cr. Мысалы: CrО, Cr2О3, CrО3 II, IV, VI және VII валетті : Mn.Мысалы: MnО, MnО2, MnО3, Mn2О7 I, III, V және VII валетті : Cl, Br, I. Мысалы: Cl2О, Cl2О3, Cl2О5, Cl2О7 «Білімленд» сайтын қолдана отырып тақыпқа байланысты бейне ролик көрсету. Жұптық жұмыс «Мені анықта» әдісі Жұптарға карточкалар таратылады. Дескриптор Білім алушылар химиялық элементтердің валенттілігін, салыстырмалы атомдық массасын анықтай алады. Кері байланыс Жұптар бірін –бірі бағалайды. Мұғалім: геометриялық фигуралар арқылы бағалау. Жеке жұмыс «Болжау» әдісі Берілген қосылыстардағы элементтірдің валенттілігін анықтап, формуланы дұрыс құрастырыңдар. CaCl2 PCl3 N2O5 Cr2O3 BaCl2 Fe2O3 K2O P2O3 SO2 CaO CO2 NaCI Дескриптор Білім алушылар элементтірдің валенттілігін анықтап, формуланы дұрыс құрастыра алады. Кері байланыс Тәтті кәмпиттер арқылы бағалау. Топтық жұмыс «Модельдеу» әдісі Берілген қосылыстардың модельдерін құрастырыңдар. H2O, NH3, HCI, CH4, PH3, Na2O Дескриптор Білім алушылар топ бойынша бірігіп, модель құрастырады. Кері байланыс Жауабын топтар бір – бірін бағалайды |
Слайд қосымша 1 |
||||
|
Сабақтың соңы 3минут Рефлексия |
«Ыстық картоп» әдісі Сабақты қорытындылауға мұғалім картопты білім алушыларға лақтырып, сұрақ қояды. Оқушылардың берген жауабына байланысты білім алушының бүгінгі сабақта алған білімін тексеру. Дескриптор Білім алушылар сұрақтарға тез әрі нақты жауап береді. Кері байланыс Ауызша, дұрыс, жарайсың! «Алма ағашы» Оқушылар сабақты жақсы түсінген болса – қызыл алма алып талға жабыстырады. Егер сабақ барысында түсінбеген жерлерім болды десе, онда - сары алма алады. Егер сабақ мүлдем түсініксіз болған болса, оқушы өзіні көрсете алмаса, онда ол жасыл алма алып талға жабыстырады. Үйге тапсырма Параграф №17 оқу |
|
||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? «Менен сұрақ, сізден жылдан жауап» әдісі. Қарқын тәсілі жүзеге асты Жұптық жұмыс. «Мені анықта» әдісі. Тапсырма тәсілі Жеке жұмыс. «Болжау» әдісі Қортытынды тәсілі Топтық жұмыс. «Модельдеу» әдісі Диалог және қолдау көрсету «Ыстық картоп» әдісі Бағалау тәсілі |
Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексерудіжоспарлайсыз? Бағалау - мұғалімге сынып оқушыларының білімін қадағалауға, жоспарына түзетулер енгізуіне, ал оқушыларға өз оқу жетістіктеріне өзі бақылау жасауына және одан әрі өзінің даму бағыттарын анықтауға мүмкіндік беретін кері байланыс жүзеге асады. Кері байланыс ауызша және жазбаша жүргізіледі. Мадақтау арқылы Жақсы! Өте жақсы! Тамаша! Геометриялық фигуралар арқылы бағалау, тәтті кәмпиттер арқылы бағалану жүзеге асады. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Қауіпсіздік ережелерін сақтау. Әр сабақтан кейін бөлмені желдету . |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Валенттілік. Химиялық формулалар. 7 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардің тарауы: 7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі Күні : 3.03.2020ж Сынып: 7 «В» |
Мектеп: Ә. Бөкейханов атындағы орта мектеп Мұғалімнің аты – жөні: Умбеткулова Н.М Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Валенттілік. Химиялық формулалар. |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізген оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.2.11 - элементтердің атауларын, валенттілікті және олардың қосылыстардағы атомдық қатынастарын қолдана отырып, биэлементті химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс құра білу. |
|||||
|
Сабақтың мақсатты: |
элементтердің атауларын, валенттілікті және олардың қосылыстардағы атомдық қатынастарын қолдана отырып, биэлементті химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс құра білу. |
|||||
|
Бағалау критерийі: |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология Валенттілік, биэлемент Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Валенттілік дегеніміз – |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу, бəсекеге қабілеттілігі |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, |
|||||
|
Алдыңғы білім |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу Түгендеу Түрлі түсті гүлдер арқылы оқушыларды 3 топтқа бөлу. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау Өткен тақырыпты қайталау мақсатында сұрақ – жауап арқылы білімдерін тексеру. «Менен сұрақ, сізден жылдан жауап» әдісі
Дескриптор Білім алушылар өткен тақырыпты еске түсіре отырып, білімдерін тереңдетеді. Сұрақтарға тез әрі дұрыс жауап береді. Кері баланыс Ауызша , мадақтау арқылы Қалыптастырушы бағалау Мұғалім геометриялық фигуралар арқылы бағалайды |
Д. И.Менделеевтің периодтық кестесі, атомдардың модельдері, карточкалар, қима қағаздар |
||||
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім сабақтың тақырыбын жазып, мақсатымен таныстырады. Мұғалімнің түсіндірмесі. “Валенттілік” терминін Э.Франкленд 1853 ж. Енгізген Валенттілік – химиялық элемент атомының басқа химиялық элемент атомдарының белгілі бір санын қосып алу қабілеті. Валенттік химиялық элементтің таңбасының үстінгі жағына рим сандарымен жазылады. Валенттілігі өзгермейтін элементтердің валенттігін тұрақты, ал валенттілігі өзгеретін элементтердің валенттігін айнымалы деп аталынады. Тұрақты валентті элементтер I валетті элементтер: H, Li, Na, К, Rb, Cs, F, Ag IІ валетті элементтер: О, Be, Mg, Ca, Sr, Ba, Zn, Cd IІІ валетті элементтер: B, Al Айнымалы валентті элементтер I және ІІ валетті : Cu, Hg. Мысалы: Cu2О, CuО IІ және ІІІ валетті : Fe, Co, Ni. Мысалы: FeО, Fe2О3 IІ және IV валетті: Sn, Pb, C. Мысалы: СО, СО2 IІІ және V валетті : P, As. Мысалы: Р2О3, Р2О5 II, IV және VІ валетті : S. Мысалы: Н2S, SО2, SО3 II, III және VІ валетті : Cr. Мысалы: CrО, Cr2О3, CrО3 II, IV, VI және VII валетті : Mn.Мысалы: MnО, MnО2, MnО3, Mn2О7 I, III, V және VII валетті : Cl, Br, I. Мысалы: Cl2О, Cl2О3, Cl2О5, Cl2О7 «Білімленд» сайтын қолдана отырып тақыпқа байланысты бейне ролик көрсету. Жұптық жұмыс «Мені анықта» әдісі Жұптарға карточкалар таратылады. Дескриптор Білім алушылар химиялық элементтердің валенттілігін, салыстырмалы атомдық массасын анықтай алады. Кері байланыс Жұптар бірін –бірі бағалайды. Мұғалім: геометриялық фигуралар арқылы бағалау. Жеке жұмыс «Болжау» әдісі Берілген қосылыстардағы элементтірдің валенттілігін анықтап, формуланы дұрыс құрастырыңдар. CaCl2 PCl3 N2O5 Cr2O3 BaCl2 Fe2O3 K2O P2O3 SO2 CaO CO2 NaCI Дескриптор Білім алушылар элементтірдің валенттілігін анықтап, формуланы дұрыс құрастыра алады. Кері байланыс Тәтті кәмпиттер арқылы бағалау. Топтық жұмыс «Модельдеу» әдісі Берілген қосылыстардың модельдерін құрастырыңдар. H2O, NH3, HCI, CH4, PH3, Na2O Дескриптор Білім алушылар топ бойынша бірігіп, модель құрастырады. Кері байланыс Жауабын топтар бір – бірін бағалайды |
Слайд қосымша 1 |
||||
|
Сабақтың соңы 3минут Рефлексия |
«Ыстық картоп» әдісі Сабақты қорытындылауға мұғалім картопты білім алушыларға лақтырып, сұрақ қояды. Оқушылардың берген жауабына байланысты білім алушының бүгінгі сабақта алған білімін тексеру. Дескриптор Білім алушылар сұрақтарға тез әрі нақты жауап береді. Кері байланыс Ауызша, дұрыс, жарайсың! «Алма ағашы» Оқушылар сабақты жақсы түсінген болса – қызыл алма алып талға жабыстырады. Егер сабақ барысында түсінбеген жерлерім болды десе, онда - сары алма алады. Егер сабақ мүлдем түсініксіз болған болса, оқушы өзіні көрсете алмаса, онда ол жасыл алма алып талға жабыстырады. Үйге тапсырма Параграф №17 оқу |
|
||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? «Менен сұрақ, сізден жылдан жауап» әдісі. Қарқын тәсілі жүзеге асты Жұптық жұмыс. «Мені анықта» әдісі. Тапсырма тәсілі Жеке жұмыс. «Болжау» әдісі Қортытынды тәсілі Топтық жұмыс. «Модельдеу» әдісі Диалог және қолдау көрсету «Ыстық картоп» әдісі Бағалау тәсілі |
Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексерудіжоспарлайсыз? Бағалау - мұғалімге сынып оқушыларының білімін қадағалауға, жоспарына түзетулер енгізуіне, ал оқушыларға өз оқу жетістіктеріне өзі бақылау жасауына және одан әрі өзінің даму бағыттарын анықтауға мүмкіндік беретін кері байланыс жүзеге асады. Кері байланыс ауызша және жазбаша жүргізіледі. Мадақтау арқылы Жақсы! Өте жақсы! Тамаша! Геометриялық фигуралар арқылы бағалау, тәтті кәмпиттер арқылы бағалану жүзеге асады. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Қауіпсіздік ережелерін сақтау. Әр сабақтан кейін бөлмені желдету . |
||||
шағым қалдыра аласыз


