Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: Математика Сыныбы: 9 Мұғалім:__________________
1 тоқсан. Бөлім: 9.1A Жазықтықтағы векторлар
Сабақ
Сабақ тақырыбы: Векторларды есептер шығаруда қолдану
Оқу мақсаты: 9.3.4.14 векторларды есептер шығаруда қолданады.
Сабақ мақсаты: Векторлардың ұзындығын, скалярлық көбейтіндісін, векторлардың арасындағы бұрыштарды есептер шығаруда қолдану дағдысын дамыту.
Қажетті ресурстар:
- Сабақ жоспары «17-18 сабақ. Есептер шығару.docx»
- Сабақтың презентациясы «17-18 сабақ. Есептер шығару.ppt»
- Сабаққа арналған тапсырмалар «17-18 сабақ. Есептер шығару.docx»
Сабақ барысы:
1. Проблемалық сұрақ (Сабақ презентациясы, 1 слайд).
нүктелері берілген.
Векторлардың скалярлық көбейтіндісін қолданып, АВС үшбұрышы
тікбұрышты үшбұрыш болатындығын
дәлелдеңіз.
Тақырыпқа шығу. Мақсатты анықтау.( Сабақ презентациясы, 2-4 слайд)
Проблемалық сұрақтың есебін талдау. (Сабақ презентациясы, 5 слайд)
2. Теориялық бөлік
Анықтама материал бойынша өткенді қайталау (бос орындар қалдырып, оқушыларға толтырту).
3. Практикалық бөлік. Есеп шығару
Сабақ презентациясы, 6-10 слайд.
4. Бекіту.
№1.
нүктелері
берілген. ABCD-ның квадрат болатынын
дәлелдеңіз.
№2.
нүктелері
берілген. ABCD-ның тіктөртбұрыш болатынын
дәлелдеңіз.
№3. Төбелері
нүктелерінде болатын
үшбұрыштың бұрыштарын табыңыз.
№4.
нүктелері
берілген.
АВС үшбұрышы тікбұрышты үшбұрыш болатындығын дәлелдеңіз.
СМ медианасының теңдеуін жазыңыз.
№5.
нүктелері
берілген.
векторының координатасын және
ұзындығын табыңыз.
BD түзуінің теңдеуін жазыңыз.
№ 6. Төбелері
нүктелерінде болатын
үшбұрыштың периметрін табыңыз.
№7. MN
–
АВС үшбұрышында орта сызығы
және
О нүктесі – медианалардың
қиылысу нүктесі.
Егер
болса, АВС үшбұрышының төбелерінің
координаталарын табыңыз.
AN мен CM медианаларының ұзындығын табыңыз.
Ромбтың үш төбесі A, В және C нүктелерінде орналасқан. Оның төртінші төбесінің координатасын табыңыз.
№8.
Төбелері
нүктелері
болатын ABCD төртбұрышы берілген.
ABCD-ның трапеция болатынын
дәлелдеңіз және оның ауданын табыңыз.


№9. Егер
және
болса,
және
векторлардың арасындағы
бұрыштың косинусын табыңыз.
№10. С нүктесі - АВ кесіндісінің ортасы, ал О жазықтықтың кез келген нүктесі.
Дәлелдеу керек:
(
)

Дәлелдеуі:
Үшбұрыш ережесі
бойынша
+
,
=
. Бұл теңдектерді
қосқанда,
шығады. Себебі С – АВ
кесіндісінің ортасы, онда
.
Сондықтан,
,
немесе 
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды: Сабақ презентациясы, 11 слайд
Бүгін мен сабақта мынаны игердім:
Мен сабақтың бұл бөлігіне сенімдімін:
Бұл бүгін мен үшін сабақтың ең қиын бөлігі болды:
Бұл қиын болды, себебі:
-
Үй тапсырмасы Сабақ презентациясы 12 слайд
Тапсырмаларды орындау
№1. ABCD параллелограмның төбелері берілген: A(3; 0), B(2; -1), С(8; -2).
төбесінің координатасын
табыңыз.
Дескриптор:
1) D нүктесінің координатасын әріппен белгілейді;
2) Тең векторларды анықтайды;
3) Сәйкес координаталарды теңестіріп, D нүктесінің координатасын анықтайды.
№2. A(–2; –3), B(–3; 4) және C(4; 5) нүктелері берілген. ABС үшбұрышының ауданын тап.
Дескриптор:
1) АВ қабырғасының ұзындығын табады;
2) ВС қабырғасының ұзындығын табады;
3) АС қабырғасының ұзындығын табады;
4) АВС үшбұрышының түрін анықтаңыз;
5) үшбұрыштың ауданын табады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Векторларды есептер шығаруда қолдану, 9 сынып
Векторларды есептер шығаруда қолдану, 9 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: Математика Сыныбы: 9 Мұғалім:__________________
1 тоқсан. Бөлім: 9.1A Жазықтықтағы векторлар
Сабақ
Сабақ тақырыбы: Векторларды есептер шығаруда қолдану
Оқу мақсаты: 9.3.4.14 векторларды есептер шығаруда қолданады.
Сабақ мақсаты: Векторлардың ұзындығын, скалярлық көбейтіндісін, векторлардың арасындағы бұрыштарды есептер шығаруда қолдану дағдысын дамыту.
Қажетті ресурстар:
- Сабақ жоспары «17-18 сабақ. Есептер шығару.docx»
- Сабақтың презентациясы «17-18 сабақ. Есептер шығару.ppt»
- Сабаққа арналған тапсырмалар «17-18 сабақ. Есептер шығару.docx»
Сабақ барысы:
1. Проблемалық сұрақ (Сабақ презентациясы, 1 слайд).
нүктелері берілген.
Векторлардың скалярлық көбейтіндісін қолданып, АВС үшбұрышы
тікбұрышты үшбұрыш болатындығын
дәлелдеңіз.
Тақырыпқа шығу. Мақсатты анықтау.( Сабақ презентациясы, 2-4 слайд)
Проблемалық сұрақтың есебін талдау. (Сабақ презентациясы, 5 слайд)
2. Теориялық бөлік
Анықтама материал бойынша өткенді қайталау (бос орындар қалдырып, оқушыларға толтырту).
3. Практикалық бөлік. Есеп шығару
Сабақ презентациясы, 6-10 слайд.
4. Бекіту.
№1.
нүктелері
берілген. ABCD-ның квадрат болатынын
дәлелдеңіз.
№2.
нүктелері
берілген. ABCD-ның тіктөртбұрыш болатынын
дәлелдеңіз.
№3. Төбелері
нүктелерінде болатын
үшбұрыштың бұрыштарын табыңыз.
№4.
нүктелері
берілген.
АВС үшбұрышы тікбұрышты үшбұрыш болатындығын дәлелдеңіз.
СМ медианасының теңдеуін жазыңыз.
№5.
нүктелері
берілген.
векторының координатасын және
ұзындығын табыңыз.
BD түзуінің теңдеуін жазыңыз.
№ 6. Төбелері
нүктелерінде болатын
үшбұрыштың периметрін табыңыз.
№7. MN
–
АВС үшбұрышында орта сызығы
және
О нүктесі – медианалардың
қиылысу нүктесі.
Егер
болса, АВС үшбұрышының төбелерінің
координаталарын табыңыз.
AN мен CM медианаларының ұзындығын табыңыз.
Ромбтың үш төбесі A, В және C нүктелерінде орналасқан. Оның төртінші төбесінің координатасын табыңыз.
№8.
Төбелері
нүктелері
болатын ABCD төртбұрышы берілген.
ABCD-ның трапеция болатынын
дәлелдеңіз және оның ауданын табыңыз.


№9. Егер
және
болса,
және
векторлардың арасындағы
бұрыштың косинусын табыңыз.
№10. С нүктесі - АВ кесіндісінің ортасы, ал О жазықтықтың кез келген нүктесі.
Дәлелдеу керек:
(
)

Дәлелдеуі:
Үшбұрыш ережесі
бойынша
+
,
=
. Бұл теңдектерді
қосқанда,
шығады. Себебі С – АВ
кесіндісінің ортасы, онда
.
Сондықтан,
,
немесе 
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды: Сабақ презентациясы, 11 слайд
Бүгін мен сабақта мынаны игердім:
Мен сабақтың бұл бөлігіне сенімдімін:
Бұл бүгін мен үшін сабақтың ең қиын бөлігі болды:
Бұл қиын болды, себебі:
-
Үй тапсырмасы Сабақ презентациясы 12 слайд
Тапсырмаларды орындау
№1. ABCD параллелограмның төбелері берілген: A(3; 0), B(2; -1), С(8; -2).
төбесінің координатасын
табыңыз.
Дескриптор:
1) D нүктесінің координатасын әріппен белгілейді;
2) Тең векторларды анықтайды;
3) Сәйкес координаталарды теңестіріп, D нүктесінің координатасын анықтайды.
№2. A(–2; –3), B(–3; 4) және C(4; 5) нүктелері берілген. ABС үшбұрышының ауданын тап.
Дескриптор:
1) АВ қабырғасының ұзындығын табады;
2) ВС қабырғасының ұзындығын табады;
3) АС қабырғасының ұзындығын табады;
4) АВС үшбұрышының түрін анықтаңыз;
5) үшбұрыштың ауданын табады.
шағым қалдыра аласыз













