Материалдар / "While (уайл) циклі 1-сабақ Информатика ҚМЖ 8-сынып

"While (уайл) циклі 1-сабақ Информатика ҚМЖ 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
"While (уайл) циклі 1-сабақ Информатика ҚМЖ 8-сынып ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған Барлық тапсырмалардың Python тілінде программалық кодтары анық жазылған
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

 


Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ЖББ М.Өтемісов атындағы орта мектеп

(білім беру ұйымының атауы)


Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
"While (уайл) циклі: (сабақтың тақырыбы)


Бөлім:


Python (пайтон) тілінде
алгоритмдерді программалау

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)


Кожантаева А.Г

Күні:

10.01.

Сынып: 8 а,ә,б

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы


"While (уайл) циклі:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



8.3.3.1 While (уайл) цикл
операторын пайдалану;


Сабақтың мақсаты


Оқушыларға while циклінің жұмыс принципін түсіндіріп, оны есептерді шешу үшін қолдану жолдарын үйрету.



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт


Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру

2 мин


2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\

3 мин

Сабақтың тақырыбын, мақсаттарын таныстыру. Оқушылармен амандасу. Сабаққа дайындық тексеру

1.Ұйымдастыру бөлімі

(Қ) Қалыптастырушы бағалау үшін жұмыс.

Әр оқушы жеке жұмыстанады.


Интерактивті тақтадан түстерді көрсетіп таңдату.

1. Күнделікті тұрмыста өзімізге керекті затты көп заттың ішінен қалай таңдап аламыз?

  • «Циклдік процесс» дегеніміз не?

  • Циклдік процестерге күнделікті өмірден қандай мысалдар келтіре аласың?

  • Программалауда циклдердің қандай түрлері бар? Есіңе түсір.

«Шарт» пен «цикл» ұғымын қалай байланыстырған болар едің? Мысал келтір.


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.шаттық шеңбер құрып, өздерінің игі тілектерін айтады

Мұғалімді тыңдайды


Оқушылар берілген сұрақтар бойынша пікірлерін еркін жеткізеді

Қошемет көрсету








Медальдар арқылы ҚБ



Смайликте р


Оқытудың белсенді әдістері NIS.

Астана,

2013





2. Жаңа тақырыпты түсіндіру (15 минут)

1. While (уайл) циклінің түсіндірмесі: цикл құрылымы, жұмыс принципі.
2.
Циклдің құрылымы мен қолданылуы: мысалдар мен кодтарды талдау.
3.
Циклдың шектеулері мен тоқтау шарттары.

Оқушылар жаңа ақпаратты тыңдайды, сұрақ қояды, түсінеді, мысалдармен жұмыс істейді.

Топтық бағалау: Оқушылардың түсінгенін сұрақтар арқылы бағалау.

Интерактивті тақта, слайдтар

3. Практикалық жұмыс (15 минут)

Оқулықтағы тапсырмалар беріледі.

1. Оқушыларға нақты есеп беру (while циклін қолдану керек).
2. Оқушыларға бағдарламалық код жазу тапсырмасын беру.

Оқушылар while циклін пайдаланып бағдарламалық код жазады.

Жеке бағалау: Оқушылардың тапсырмаларды орындау деңгейін бақылау.

Компьютер, бағдарламалау ортасы (например, Python)

1. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут)Сабақтың ортасы.


Мағынаны тану.



Оқулықпен жұмыс/


Саралау тапсырмалары.


Топтық жұмыс/3мин







Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдау. Слайд материалы арқылы көрсету.




1-тапсырма жалпы тапсырма. Мұғалім көмектеседі.

«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі:

Практикалық жұмыста орындалған есептің программа кодын талдаңдар.

Программаның әрбір қатарының атқаратын қызметіне түсініктеме жазыңдар.


Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады.

Визуалды ақпарат алады.Мұғаліммен бірге талдайды.

Мақсаты: аудиал мен визуал оқушылардың білім алуына жағдай жасау.


1-тапсырмада оқушылар мұғаліммен бірге тапсырманы талдайды


































2 балл


Интерактив ті тақта



Информати ка. 8- сынып оқулығы



Жұптық жұмыс 10мин

k=N%10 – сандардың жұп екенін анықтау;

s+=k – жұп сандардың қосындысын анықтау;

s%2=1- сандардың қосындысының тақ екенін анықтау

Дескриптор

-while циклінің қызметін анықтайды;

- сандардың жұп немесе тақ екенін тексеру операторларын анықтайды.


Практикалық тапсырмалар беріледі.

1 -есеп 90-бет топтық жұмыс


1-есеп*

N натурал саны берілген. Сол санның цифрларының көбейтіндісін табатын блок- сызба құрастыр. Есептің программа кодын жаз.

Шешуі:



2-есеп жұптық жұмыс


2-

Программа кодын жазу алгоритмі: Дескрипторлар:

  • Санды енгізу кодын анықтайды;

  • Цифрлардың көбейтіндісін анықтайды;

  • While циклін қолданады;

  • Программа кодын компьютерде тексереді.


2)Жұптық жұмыс

2-есеп*90-бет

N натурал саны берілген.




дисСол санның неше таңбалы сан екенін анықтайтын блок-сызбаны құрастырып, программа кодын жаз.

Дескрипторлар:












2-тапсырма көлемі үлкен тапсырма.

Мұғалім көмектеседі. Жұптық жұмыс

Оқушылар практикалық жұмыстар орындайды:















1-тапсырма 90-бет

Программа кодын жазады.

N=int(input())

k=0

s=1

while N!=0:

k=N%10

s=s*k

N//=10

print(s)

F5

4582 енгізу

320 шығыс




2*-есептің программа кодын жазады.

s=k=0

N=int(input())

while N!=0:

k=N%10

s+=1

N//=10

print(s)

F5

8361270

7

























  1. тапсырманы мұғалімнің нұсқауы бойынша жұппен орындайды.


















































  1. тапсырманы мұғалімнің нұсқауы бойынша өз бетінше орындайды.





















3балл


















3 балл


Интерактив ті тақта



Информати ка. 8- сынып оқулығы



Компьютер

, оқулық

















Информати ка. 8- сынып оқулығы, компьютер.


















Жеке жұмыс 10 мин
















Дискрипторы:

  • N натурал санын енгізу кодын анықтайды

  • Санның неше таңбалы сан екенін анықтау кодын жазады;

  • Программада while циклін қолданады;

  • Программа кодын тексереді.

3)**Жеке жұмыс

N натурал саны берілген. Сол санның цифрларының арасындағы ең үлкенін табатын блок-сызбаны құрастыр.

Есептің программа кодын жаз.

Дескриптор:

  • Блок-схемаларды қолданады:

  • Санның үлкенін табу кодын жазады;

  • Программа кодын компьютерде тексереді.














3-тапсырманы өз беттерінше орындайды.


N=int(input())

max=k=0

while N!=0:

k=N%10

if k>max:

max=k

N//=10

print(max)

F5

70856954

9










4 балл


4. Қорытындылау және кері байланыс (10 минут)

Оқушылардың жазған бағдарламаларын талдау. Қателіктерді көрсету және дұрыс шешімдерді ұсыну.

Оқушылар өз жұмыстарын сынып алдында көрсетіп, кері байланыс алады.

Жалпы бағалау: Оқушылардың жұмысын бағалап, кері байланыс беру.

Қарындаш, парақтар, слайдтар

5. Үй тапсырмасы (5 минут)

Үй тапсырмасын беру: while циклімен есептерді шешу (әр түрлі шарттармен).

Оқушылар үй тапсырмасын орындауға келісім алады.

Жалпы бағалау: Үй тапсырмасын түсінгенін тексеру.

Парақ, есептер жинағы



ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Кожантаева А
10 Ақпан 2025
204
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі