Тақырып бойынша 21 материал табылды

XIV Людовик және Ұлы Петр: кімнің билігі айтарлықтай шексіз болды? 1-2 сабақ жоспар

Материал туралы қысқаша түсінік
XIV Людовик және Ұлы Петр: кімнің билігі айтарлықтай шексіз болды? тақырыбында 1-2 сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:

Бөлім:

Абсолютизм: Батыс пен Шығыс

Педагогтің аты-жөні:

Айғалиев Е.

Күні:

13.01.2024 ж

Сынып: 6 «Г»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

XIV Людовик және Ұлы Петр: кімнің билігі айтарлықтай шексіз болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.3.1.3 феодалдық мемлекеттің даму кезеңдерін сипаттау;

6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату;

6.3.1.6 «парламент», «Бас штаттар», «сейм», «кортес», «Боярлар Думасы» ұғымдарын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

-Франциядағы абсолитизмнің қалыптасуын анықтайды;
-
Абсалюттік монархияның негізгі белгілерін ажыратады;
-XIV Людовик пен Ұлы Петрдің мемлекетті басқару ерекшеліктерін талдайды

Құндылықтар

Тәуелсіздік және Отаншылдық

Жасампаздық және жаңашылдық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


5 минут


Жаңа сабаққа өту


«Ой қозғау» әдісі.
Интербелсенді тақтадан жаңа сабаққа байланысты XIV Людовик және Ұлы Петр портретін ұсынып, сұрақтар қойылады.
1.Сіз бұл адамдарды білесіз бе? Суретте кімдер бейнеленген?

2. Екі мемлекет билеушісінің портреттеріне қарап нені аңғаруға болады?


Оқушыларды сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.




Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Тақырып

тық суреттер

Жаңа білім

16 минут







5 минут















4 минут












4 минут







7 минут

Мәтінмен жұмыс. Постер қорғау

1-топ. Франциядағы абсолютизмнің қалыптасуы
2-топ. Англиядағы абсолютизм
3-топ. Ресейдегі абсолюттік биліктің шарықтауы


1-тапсырма. Термин сөздермен жұмыс

бас штат-феодалдық Франция мен Нидерландыдағы сословиелік өкілдіктің жоғарғы органы

абсолютизм-жоғарғы өкімет билігінің толықтай жеке –дара бір адамның қолына шоғырлануы.

монархия- («дара билік») — жоғарғы мемлекеттік билік бір ғана басшы монархтың  (патша,  шаһсұлтанханхалифкорольимператор, т.б.) қолында болатын және ұрпақтан ұрпаққа мұрагерлікпен берілетін басқару тұрпаты.

нотаблилер-І Францисктің тұсында қалыптасқан корольдің өзі тағайындаған адамдар тобы арасындағы жиналысы

мануфактура еңбек бөлінісіне және қолөнер техникасына негізделген ірі кәсіпорындар.
Боярлар Думасы-Киев Русінде құрылған князьдар мен жасақшылардан құралған кеңес.
парламент-1265 жылы Алглияда пайда болған халық өкілдерінің жиналысы.


2-тапсырма.
Берілген ақпараттың дұрыс немесе бұрыс екенін анықтау

Мәтін

дұрыс

Бұрыс

1. XIV Людовик билік еткен жылдар Франция тарихында «Ұлы ғасыр» деп аталады.

+


2. Ришелье Францияны 1624-1632 жылдары биледі.


+

3. ХІ Людовик Францияны біріктіруді аяқтады.

+


4. І Франциск шіркеуді толық өзіне бағындырды

+


5.Франция мемлекеті І Франциск тұсында қазіргі шекаралық аумақты біріктіріп қалпына келтірді


+


3-тапсырма. Абсолюттік монархияның негізгі белгілері
1)
2)
3)
4)
5)


4-тапсырма. Венн диаграммасы

XIV Людовик

Ұқсастықтары

Ұлы Петр







Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды;
Топтар берілген тақырыптарды қорғайды


Дескриптор:
Оқулықтан термин сөздерді анықтап, сипаттама жазады













Дескриптор:
Берілген ақпараттың дұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды







Дескриптор:
Абсолюттік монархияның негізгі 5 белгісін анықтайды



Дескриптор:
-XIV Людовик пен Ұлы Петрдің саясатындағы ерекшеліктерді анықтайды;
-Екі билеушінің ұқсастығын анықтайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Тортар бірін-бірі бағалайды


«Ең үздік жауап»







Өзін-өзі бағалау

5 балл














5 балл




3 балл

балл

баға

11-13

5

8-10

4

5-7

3


Ақпараттық мәтін


Жалпы біліп беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық.
Авторы: Айтбай Р.Т. , т.б.
Алматы «Атамұра» 2018ж


ҚБ парағы


Бекіту

3 минут

Сабақты қорытындылау

Оқушылар сабақ барысында алаған білімін пайдаланып «XIV Людовик және Ұлы Петр: кімнің билігі айтарлықтай шексіз болды?»,- сұрағына жауап береді


Үйге тапсырма

XIV Людовик және Ұлы Петр туралы құнды ақпараттар іздеу

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка



Кері байланыс
1 минут

Бүгінгі сабақтан мен не білдім?

Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің?

Сабақ барысында қандай сұрақ туындады?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект




Бекітемін:

Бөлім:

Абсолютизм: Батыс пен Шығыс

Педагогтің аты-жөні:

Айғалиев Е.

Күні:

20.01.2024 ж

Сынып: 6 «Г»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

XIV Людовик және Ұлы Петр: кімнің билігі айтарлықтай шексіз болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.3.1.3 феодалдық мемлекеттің даму кезеңдерін сипаттау;

6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату;

6.3.1.6 «парламент», «Бас штаттар», «сейм», «кортес», «Боярлар Думасы» ұғымдарын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

- Абсалюттік монархияның негізгі белгілерін ажыратады;
-
«парламент», «Бас штаттар», «сейм», «кортес», «Боярлар Думасы» ұғымдарын түсінеді;
-XVI-XVIII ғасырлардағы Франция мен Ресейдегі абсолюттік монархияның ерекшеліктерін анықтайды

Құндылықтар

Тәуелсіздік және Отаншылдық

Жасампаздық және жаңашылдық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру


5 минут


Жаңа сабаққа өту


Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу)

Үй тапсырмасын сұрау.
Оқушылардың XIV Людовик және Ұлы Петр туралы құнды ақпараттарын тыңдау



Оқушыларды сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.


Оқушылар жаңа тақырыппен танысады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Презентация № 1бет


Сұрақтар

Жаңа білім

17 минут







4 минут















4 минут












7 минут







4 минут

Мәтінмен жұмыс. Постер қорғау

1-топ. XIV Людовик
2-топ. Ұлы Петр
3-топ. І Елизавета


1 тапсырма. Төменде берілген терминдер мен сөйлемдерді сәйкестендір.

1

Үш әлеуметтік топ өкілдерінен тұратын 1302 жылы Францияда құрылған басқару жүйесі

А

парламент

2

1265 жылы Алглияда пайда болған халық өкілдерінің жиналысы

Б

Боярлар Думасы

3

І Францисктің тұсында қалыптасқан корольдің өзі тағайындаған адамдар тобы арасындағы жиналысы

С

бас штат

4

1711 жылы құрылған заң шығарушы, нұсқау беруші және атқарушы орган

Д

Сенат

5

Киев Русінде құрылған князьдар мен жасақшылардан құралған кеңес

Е

нотаблилер

1

2

3

4

5




с

А

е

д

б






2-тапсырма.
Берілген ақпараттың дұрыс немесе бұрыс екенін анықтау

Мәтін

дұрыс

Бұрыс

1. Мәскеу жерін күшейту үшін Иван Калита жиналған салықтың көп бөлігін өзіне қалдырып отырған, сондықтан оны халық «Қалталы Иван» деп атаған.

+


2. 1447 жылылдан ІV Иван орыс мемлекетінің патшасы атанды.


+

3. ІV Иванды халық Грозный деп атады. Ол елде опричнина саясатын жүргізді.

+


4. Ресейде І Петр (1682-1725 жылдары) тұсында абсолюттік билік шарықтау шегіне жетті.

+


5.1703 жылы Петербургтің негізі қаланып, 1719 жылы оны астана етті.


+


3-тапсырма. Берілген жылдарда Англияда болған оқиғаларды анықта
1)1343 жылы-
2)1588 жылы-
3)1485-1603 жылдары-
4)1534 жылы-
5)1603 жылы-


4-тапсырма. Билеушілерге қатысты ақпараттарды анықта

XIV Людовик

Ұлы Петр

І Елизавета

В, С

Б, Е

А,Д


Керекті ақпараттар:
а)Оның тұсында абсолютизм ерекше нығайыды. Шіркеу ұлттық деп танылып, абсолютизмнің басты тірегіне айналды;
б) Ол 1682-1725 жылдары патшалық еткен кезде абсолюттік билік шарықтау шегіне жетті
в)Ол корольдік кеңесті Үлкен кеңес етіп қайта құрды, өзіне сән-салтанатты Версаль сарайын салғызды;
с)Ол шексіз билікті қолына алып, салық жүйесін реформалады.Бұл кезең ел тарихында «Ұлы ғасыр» деп аталды;
д)Мемлекет аралда орналасқандықтан король парламентпен бірлесе отырып, күшті теңіз флотын құрды. Бұл елдегі абсолютизмнің өзіндік белгісі саналды;

е)1721 жылы елді империя деп жариялады. Приказдар жүйесі таратылып, орнына коллегиялар ұйымдастырылды. Елде бұрынғы уездер орнына губерниялар құрылды. Губерниялар провинцияларға бөлінді.

Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды;
Топтар берілген тақырыптарды қорғайды


Дескриптор:
Берілген терминдер мен сөйлемдерді сәйкестендір.














Дескриптор:
Берілген ақпараттың дұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды







Дескриптор:
Берілген жылдарда Англияда болған оқиғаларды анықтайды



Дескриптор:
-Билеушілерге
қатысты
ақпараттарды ұяшықтарға
жіктейді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Тортар бірін-бірі бағалайды


Өзін-өзі бағалау

5 балл














5 балл






5 балл










6 балл



балл

баға

18-21

5

14-17

4

9-13

3


Ақпараттық мәтін

Жалпы біліп беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық.
Авторы: Айтбай Р.Т. , т.б.
Алматы «Атамұра» 2018ж




ҚБ парағы


Бекіту

3 минут

Сабақты қорытындылау


Үйге тапсырма

Зерттеу жұмысы

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка



Кері байланыс
1 минут

Рефлексия

-Бүгінгі сабақта не білдік?

-Не бізге қызықты болды?

-Тағы не білгіміз келеді?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.01.2025
218
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12