|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3 Қазақстан Ресей империясы ның құрамында |
Мұғалімнің аты-жөні: Зулхашева Замзагул Владимирқызы |
Мектеп: Т. Амандосов атындағы орта мектеп |
|||||||
|
Сынып:8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы |
XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-аумақтық реформалар. |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.3.1.4 – Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру; |
||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: |
||||||||
|
|||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||
|
|||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||
|
|||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Патша үкіметінің ХІХ ғасырдың 20-жылдары Қазақстанда неліктен әкімшілік реформалар жүргізгендігін түсіндіреді |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Дәстүрлі билік, реформа, жарғы, генерал-губернатор, округ, болыс, уезд, ауыл, дистанция, дворян, ру шонжарлары, сұлтан, ауыл старшыны, экспансия. |
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
- Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім - Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүние жүзі тарихы, география |
||||||||
|
Бастапқы білім |
Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарларын біледі. |
||||||||
|
Сабақ барысы
|
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы
10 мин
|
Сәлемдесу. Ынтымақтастық орнату мақсатында «Көңіл күй» жаттығуын жасату. «Бұрыштық топқа бөлу» әдісі арқылы жазылған сөздердің тұсына оқушылар өздері таңдап бөлінеді. Кеспе қағаздарға «облыс» «округ», «болыс», «ауыл» сөздері жазылған. Кері байланыс: Өткен сабақта қандай тапсырма орындалды?
1 тапсырма: «Жуан және жіңішке сұрақтар» әдісі
1. Патша өкіметінің ХІХ ғасырдың 80-90 жылдары жаңа реформа енгізуінің себебі неде және ол реформалар қалай жүзеге асырылды? 2. Реформа деген сөздің мағынасын түсіндір.
Қалыптастырушы бағалау: «Үш шапалақ» әдісімен бағалау.
Сабақтың тақырыбы ашылады. Мақсаты айтылады. 1.Патша үкіметі әкімшілік реформаларының нәтижесіндегі әкімшілік аумақтық өзгерістерді түсіндіру. 2.Отаршылдық саясаттың ұлттық құндылықтарға кері әсерін талдау.
2 тапсырма: Патша үкіметі әкімшілік реформаларының нәтижесіндегі әкімшілік аумақтық өзгерістерді анықтау. Картамен жұмыс.
Дескриптор: 1.Оқушылар картадан әкімшілік аумақтық өзгерістерді анықтайды. 2.Картадан көру арқылы жаңа сабаққа болжам жасайды.
Қалыптастырушы бағалау: «Жақсы,керемет,өте жақсы» әдісі.
|
кескін карта, оқулық
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
"Ойлан, жұптас, бөліс" әдісі.3 тапсырма: Зерттеу сұрақтары «Облыс» тобына « Сайлау жүйесінің мәні, маңызы мен салдарын сипаттау. «Округ» тобына Қазынагерлік жүйе және міндеткерліктердің мәнін сипаттау. «Неліктен салықтың мөлшерінде айырмашылықтар болды деп ойлайсың? Сөзіңді дәйекте «Болыс» тобына Денсаулық сақтау саласындағы реформада қандай өзгеріс болды? Балалар арасындағы өлімнің көп болуы тек дәрігердің жетіспеушілінен болды ма? «Ауыл» тобына Жерді пайдалану мәселелері қалай жүрді?
Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау: Смайлик арқылы бағалау |
.
|
|||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин
Кері байланыс
|
4-тапсырма. 1 - топ
Сәйкестендіру 2 - топ Тұжырымдау Аймақты- генерал-
губернатор 1886 - 1891 жылдардағы
реформаның нәтижесі 5. Жауаптардың барлығы дұрыс Қалыптастырушы бағалау: «Басбармақ» әдісімен бағалайды
«Бөліп ал да, билей бер» Бұл ұстанымның патша өкіметі тарапынан ХІХ ғасырда Қазақстанға қандай қатысы болды?
ҚБ «Әркімнің пікірі құнды» |
Қорытындылау
|
|||||||
|
Рефлексия
Үйге тапсырма |
«Мұғалімге жеделхат» Өзіңе жақын сөзді таңдап, тақтаға стикер жапсыру арқылы орындаңдар Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады: • бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. • бүгін сабақта қуантқаны..... • мен өзімді.....үшін мақтар едім. • маған ерекше ұнағаны..... • сабақтан соң маған........келді. • бүгін маған..........сәті түсті. • қызықты болғаны..... • ......қиындық тудырды. • менің түсінгенім..... • енді мен......аламын.
1867-1868 жж. реформалар қазақ қоғамына қандай өзгерістер әкелді? атты тақырыпта 50-60 сөзден кем емес эссе жазып келеді |
|
|||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||
|
1.Барынша қолдау көрсету Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай алға ілгерілетіп тапсырмалар бердім. Диалог және қолдау көрсету мақсатында ойлантатын ауызша сұрақтар қойдым. Саралау бойынша қолдауды қажет еткен оқушыларға «Жуан және жіңішке сұрақтар» «Картамен жұмыс» топтық жұмыстар берілді. Тапсырмалар: 2.Орташа қолдау. Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай күрделіге қарай алға ілгерілетіп отыратын тапсырмалар бердім. Тапсырмалар:, картамен жұмыс. Қолдау көрсету аз. Дереккөздердің ауқымы талқылауға негіз болатын мәтіндерден бастап, анағұрлым қиын сөздерді және күрделі идеяларды түсіндіретін мәтіндерге дейін күрделендіріп отырдым. Себебі, кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. Тапсырмалар: «Жуан және жіңішке сұрақтар» «Ойлан, жұптас, бөліс», картамен жұмыс Қарқын бойынша сараладым. Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді. Қарқыны жәй жұптарды түрткі болу сұрақтарымен жетелеймін. Қарқыны жоғары жұптарға қосымша тапсырмалар беремін |
«Үш шапалақ» әдісі бойынша өздерін бағалайды. «Смайлик» әдісімен бағалау «Басбармақ» әдісімен бағалау «Әркімнің пікірі құнды» «Жақсы,керемет,өте жақсы» әдісі.
|
|
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||
|
|
|||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-аумақтық реформалар. 8сынып
XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-аумақтық реформалар. 8сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3 Қазақстан Ресей империясы ның құрамында |
Мұғалімнің аты-жөні: Зулхашева Замзагул Владимирқызы |
Мектеп: Т. Амандосов атындағы орта мектеп |
|||||||
|
Сынып:8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы |
XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-аумақтық реформалар. |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.3.1.4 – Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру; |
||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: |
||||||||
|
|||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||
|
|||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||
|
|||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Патша үкіметінің ХІХ ғасырдың 20-жылдары Қазақстанда неліктен әкімшілік реформалар жүргізгендігін түсіндіреді |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Дәстүрлі билік, реформа, жарғы, генерал-губернатор, округ, болыс, уезд, ауыл, дистанция, дворян, ру шонжарлары, сұлтан, ауыл старшыны, экспансия. |
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
- Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім - Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүние жүзі тарихы, география |
||||||||
|
Бастапқы білім |
Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарларын біледі. |
||||||||
|
Сабақ барысы
|
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы
10 мин
|
Сәлемдесу. Ынтымақтастық орнату мақсатында «Көңіл күй» жаттығуын жасату. «Бұрыштық топқа бөлу» әдісі арқылы жазылған сөздердің тұсына оқушылар өздері таңдап бөлінеді. Кеспе қағаздарға «облыс» «округ», «болыс», «ауыл» сөздері жазылған. Кері байланыс: Өткен сабақта қандай тапсырма орындалды?
1 тапсырма: «Жуан және жіңішке сұрақтар» әдісі
1. Патша өкіметінің ХІХ ғасырдың 80-90 жылдары жаңа реформа енгізуінің себебі неде және ол реформалар қалай жүзеге асырылды? 2. Реформа деген сөздің мағынасын түсіндір.
Қалыптастырушы бағалау: «Үш шапалақ» әдісімен бағалау.
Сабақтың тақырыбы ашылады. Мақсаты айтылады. 1.Патша үкіметі әкімшілік реформаларының нәтижесіндегі әкімшілік аумақтық өзгерістерді түсіндіру. 2.Отаршылдық саясаттың ұлттық құндылықтарға кері әсерін талдау.
2 тапсырма: Патша үкіметі әкімшілік реформаларының нәтижесіндегі әкімшілік аумақтық өзгерістерді анықтау. Картамен жұмыс.
Дескриптор: 1.Оқушылар картадан әкімшілік аумақтық өзгерістерді анықтайды. 2.Картадан көру арқылы жаңа сабаққа болжам жасайды.
Қалыптастырушы бағалау: «Жақсы,керемет,өте жақсы» әдісі.
|
кескін карта, оқулық
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
"Ойлан, жұптас, бөліс" әдісі.3 тапсырма: Зерттеу сұрақтары «Облыс» тобына « Сайлау жүйесінің мәні, маңызы мен салдарын сипаттау. «Округ» тобына Қазынагерлік жүйе және міндеткерліктердің мәнін сипаттау. «Неліктен салықтың мөлшерінде айырмашылықтар болды деп ойлайсың? Сөзіңді дәйекте «Болыс» тобына Денсаулық сақтау саласындағы реформада қандай өзгеріс болды? Балалар арасындағы өлімнің көп болуы тек дәрігердің жетіспеушілінен болды ма? «Ауыл» тобына Жерді пайдалану мәселелері қалай жүрді?
Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау: Смайлик арқылы бағалау |
.
|
|||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин
Кері байланыс
|
4-тапсырма. 1 - топ
Сәйкестендіру 2 - топ Тұжырымдау Аймақты- генерал-
губернатор 1886 - 1891 жылдардағы
реформаның нәтижесі 5. Жауаптардың барлығы дұрыс Қалыптастырушы бағалау: «Басбармақ» әдісімен бағалайды
«Бөліп ал да, билей бер» Бұл ұстанымның патша өкіметі тарапынан ХІХ ғасырда Қазақстанға қандай қатысы болды?
ҚБ «Әркімнің пікірі құнды» |
Қорытындылау
|
|||||||
|
Рефлексия
Үйге тапсырма |
«Мұғалімге жеделхат» Өзіңе жақын сөзді таңдап, тақтаға стикер жапсыру арқылы орындаңдар Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады: • бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. • бүгін сабақта қуантқаны..... • мен өзімді.....үшін мақтар едім. • маған ерекше ұнағаны..... • сабақтан соң маған........келді. • бүгін маған..........сәті түсті. • қызықты болғаны..... • ......қиындық тудырды. • менің түсінгенім..... • енді мен......аламын.
1867-1868 жж. реформалар қазақ қоғамына қандай өзгерістер әкелді? атты тақырыпта 50-60 сөзден кем емес эссе жазып келеді |
|
|||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||
|
1.Барынша қолдау көрсету Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай алға ілгерілетіп тапсырмалар бердім. Диалог және қолдау көрсету мақсатында ойлантатын ауызша сұрақтар қойдым. Саралау бойынша қолдауды қажет еткен оқушыларға «Жуан және жіңішке сұрақтар» «Картамен жұмыс» топтық жұмыстар берілді. Тапсырмалар: 2.Орташа қолдау. Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай күрделіге қарай алға ілгерілетіп отыратын тапсырмалар бердім. Тапсырмалар:, картамен жұмыс. Қолдау көрсету аз. Дереккөздердің ауқымы талқылауға негіз болатын мәтіндерден бастап, анағұрлым қиын сөздерді және күрделі идеяларды түсіндіретін мәтіндерге дейін күрделендіріп отырдым. Себебі, кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. Тапсырмалар: «Жуан және жіңішке сұрақтар» «Ойлан, жұптас, бөліс», картамен жұмыс Қарқын бойынша сараладым. Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді. Қарқыны жәй жұптарды түрткі болу сұрақтарымен жетелеймін. Қарқыны жоғары жұптарға қосымша тапсырмалар беремін |
«Үш шапалақ» әдісі бойынша өздерін бағалайды. «Смайлик» әдісімен бағалау «Басбармақ» әдісімен бағалау «Әркімнің пікірі құнды» «Жақсы,керемет,өте жақсы» әдісі.
|
|
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||
|
|
|||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз













