-
Сабақтың тақырыбы
XVIII ғас. басына дейінгі қазақ-орыс қарым-қатынастарының тарихы Зерттеу сұрағы: Неліктен Ресей Қазақстанды Азияға шығудың «кілті мен қақпасы» деп санады?
Оқу мақсаттары
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау
Сабақтың мақсаты
Барлығы: Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын сипаттайды
Көпшілігі: Қазақ хандығының жағдайын әлсіреткен ішкі факторларды анықтайды
Кейбірі: Біртұтас халық жасағын ұйымдастырушы Тәуке ханның рөлін бағалайды
Ойлау дағдылары
Талдау
Бағалау критериі
Қазақ хандығының XVIII ғасырдың басына дейінгі ішкі саяси
жағдайын түсіндіреді
Тілдік мақсаттар
Оқушылар қазақ-орыс қарым-қатнасындағы ішкі саяси жағдайларды саралайды.
Негізгі ұғымдар: Сепаратизм, империя, отар, «Жеті жарғы», «Алтын ғасыр»
Диалогке арналған сөз тіркестері:
Жеті жарғыдан өзге қазақ қоғамында қандай заңдар жинағы болды? Халық аңыздарында Тәуке ханның билігі неліктен «Алтын ғасыр» деп аталды, себебі:
XVIII ғасырда Қазақ қоғамында сепаратизм күшейді, өйткені:
Жазылымға арнаған тапсырма: семантикалық кесте, карта,
Тарихи концепт
Интерпретация
Құндылықтарға баулу
Патриотизм, өз елі үшін мақтаныш, ұлттық сана-сезім, тәуелсіздік
Пәнаралық байланыс
Дүние жүзі тарихы, Әдебиет, География
Тақырып бойынша алдыңғы білім
ХVІІІ ғасырдың басында қазақ халқын аса ауыр зардаптарға душар
еткен Отан соғысы туралы біледі
Сабақ жоспары
Жоспарланған кезеңдері
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Басталуы
1 минут
1 минут
3 минут
2 минут
Ұйымдастыру кезеңі (сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру)
Топтастыру: 1-топ- «Қасым хан»; 2-топ «Есім хан» 3-топ «Тәуке хан»
(Ж) «Қарлы кесек» әдісі
«ХҮ-ХҮІІ ғғ Қазақ хандары»
(Ұ) «Миға шабуыл»
-
ХҮІІІ ғасырда қазақ жеріне көз тіккен қандай мемлекеттерді білесіздер?
-
Қазақ жерімен көршілес мемлекеттерді атаңыздар?
Қима суреттер
Интерактивті тақта
(М) Жаңа сабаққа кіріспе, сабақ мақсаттарын айқындау
Ортасы
15 минут
5 минут
8 минут
(Т) «Мозаика» әдісі - мәтінмен жұмыс
1-топ: Тәуке хан тұсындағы Қазақ хандығының ішкі жағдайы
2-топ: Тәуке хан тұсындағы қазақ-орыс қатынасы
3-топ: Қазақ хандығы мен Ресейдің ішкі саяси жағдайын салыстыру
ҚБ «Алақан-жұдырық»
(Ж) «Сократ шеңбері»
Оқушылар ішкі және сыртқы шеңберлерге тұрады да ішкі шеңбердегілер сыртқы шеңбердегілерге тақырып ойынша өз түсінгенін айтады.Сыртқы шеңбер алған алған мәліметтерін екі адамнан кейінгі адамға жеткізеді.
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» - жұптық бағалау
(Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
«Кеңейтілген тапсырма»
-
Семантикалық кесте
-
«Орнын тап» - кескін картамен жұмыс
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
Мәтін , оқулық
ҚБ парағы парағы
Дескриптор
Аяқталуы
3 минут
1 минут
1 минут
Кері байланыс - «Шолиер» табақшасы
Бағалау критерийлері:
«Сабақ өте ұнады, толық түсіндім» - жасыл
«Сабақ ұнады, түсіндім, 1-2 сұрағым бар» - сары
«Сабақ қиындық келтірді, түсінбедім» -қызыл
Үй тапсырмасы: Тәуке ханның тарихта алатын орны туралы ізденіп келу
Сабақты қорытындылау: Қазақ қоғамында сеператизмнің күшеюіне не әсер етті?
«Шолиер» табақшасы
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
XVIII ғасысрдың басына дейінгі қазақ-орыс қарым-қатынастарының тарихы
XVIII ғасысрдың басына дейінгі қазақ-орыс қарым-қатынастарының тарихы
-
Сабақтың тақырыбы
XVIII ғас. басына дейінгі қазақ-орыс қарым-қатынастарының тарихы Зерттеу сұрағы: Неліктен Ресей Қазақстанды Азияға шығудың «кілті мен қақпасы» деп санады?
Оқу мақсаттары
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау
Сабақтың мақсаты
Барлығы: Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын сипаттайды
Көпшілігі: Қазақ хандығының жағдайын әлсіреткен ішкі факторларды анықтайды
Кейбірі: Біртұтас халық жасағын ұйымдастырушы Тәуке ханның рөлін бағалайды
Ойлау дағдылары
Талдау
Бағалау критериі
Қазақ хандығының XVIII ғасырдың басына дейінгі ішкі саяси
жағдайын түсіндіреді
Тілдік мақсаттар
Оқушылар қазақ-орыс қарым-қатнасындағы ішкі саяси жағдайларды саралайды.
Негізгі ұғымдар: Сепаратизм, империя, отар, «Жеті жарғы», «Алтын ғасыр»
Диалогке арналған сөз тіркестері:
Жеті жарғыдан өзге қазақ қоғамында қандай заңдар жинағы болды? Халық аңыздарында Тәуке ханның билігі неліктен «Алтын ғасыр» деп аталды, себебі:
XVIII ғасырда Қазақ қоғамында сепаратизм күшейді, өйткені:
Жазылымға арнаған тапсырма: семантикалық кесте, карта,
Тарихи концепт
Интерпретация
Құндылықтарға баулу
Патриотизм, өз елі үшін мақтаныш, ұлттық сана-сезім, тәуелсіздік
Пәнаралық байланыс
Дүние жүзі тарихы, Әдебиет, География
Тақырып бойынша алдыңғы білім
ХVІІІ ғасырдың басында қазақ халқын аса ауыр зардаптарға душар
еткен Отан соғысы туралы біледі
Сабақ жоспары
Жоспарланған кезеңдері
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Басталуы
1 минут
1 минут
3 минут
2 минут
Ұйымдастыру кезеңі (сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру)
Топтастыру: 1-топ- «Қасым хан»; 2-топ «Есім хан» 3-топ «Тәуке хан»
(Ж) «Қарлы кесек» әдісі
«ХҮ-ХҮІІ ғғ Қазақ хандары»
(Ұ) «Миға шабуыл»
-
ХҮІІІ ғасырда қазақ жеріне көз тіккен қандай мемлекеттерді білесіздер?
-
Қазақ жерімен көршілес мемлекеттерді атаңыздар?
Қима суреттер
Интерактивті тақта
(М) Жаңа сабаққа кіріспе, сабақ мақсаттарын айқындау
Ортасы
15 минут
5 минут
8 минут
(Т) «Мозаика» әдісі - мәтінмен жұмыс
1-топ: Тәуке хан тұсындағы Қазақ хандығының ішкі жағдайы
2-топ: Тәуке хан тұсындағы қазақ-орыс қатынасы
3-топ: Қазақ хандығы мен Ресейдің ішкі саяси жағдайын салыстыру
ҚБ «Алақан-жұдырық»
(Ж) «Сократ шеңбері»
Оқушылар ішкі және сыртқы шеңберлерге тұрады да ішкі шеңбердегілер сыртқы шеңбердегілерге тақырып ойынша өз түсінгенін айтады.Сыртқы шеңбер алған алған мәліметтерін екі адамнан кейінгі адамға жеткізеді.
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» - жұптық бағалау
(Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
«Кеңейтілген тапсырма»
-
Семантикалық кесте
-
«Орнын тап» - кескін картамен жұмыс
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
Мәтін , оқулық
ҚБ парағы парағы
Дескриптор
Аяқталуы
3 минут
1 минут
1 минут
Кері байланыс - «Шолиер» табақшасы
Бағалау критерийлері:
«Сабақ өте ұнады, толық түсіндім» - жасыл
«Сабақ ұнады, түсіндім, 1-2 сұрағым бар» - сары
«Сабақ қиындық келтірді, түсінбедім» -қызыл
Үй тапсырмасы: Тәуке ханның тарихта алатын орны туралы ізденіп келу
Сабақты қорытындылау: Қазақ қоғамында сеператизмнің күшеюіне не әсер етті?
«Шолиер» табақшасы
-
шағым қалдыра аласыз













