|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Арын атындағы №24 мамандандырылған лицейі КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Камидолданова Динара Елеуовна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
14.12.2022 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 Г |
Қатысушылар саны: 21 |
Қатыспағандар саны: - |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы. 1-сабақ Зерттеу сұрағы: Кеңестік идеология қазақ мәдениетінің дамуына қалай әсер етті? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
9.2.2.1 кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- 40-80 жж кеңестік әдебиет пен өнер туындыларымен танысу. - Қоғамдық өмірдің бейнеленуіне әсерін талдау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өзгеріс пен сабақтастық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 1 мин 3 мин Жаңа білім 3 мин 1 мин 10 мин 5 мин 1 мин 10 мин 5 мин 4 мин 1 мин |
Топқа бөлу. «Кіру билеті» арқылы топқа бөлінеді.
Психологиялық ахуал
Күндеріңіз нұрлы, сәтті, көңілді, қуанышты болсын! Үй тапсырмасын кіру билетінің сұрақтарына жауап беру арқылы тексеру. (Блумның жоғары дағдысы-талдау) Өткен тақырыптар бойынша ашық сұрақтар топтамасы қойылады. -Соғыстан кейінгі жылдары ғылыми және шығармашылық зиялы өкілдері неге қудаланды? -Қандай ғылымдарға тыйым салынды және неге? - Қаз КСР Ғылым Академиясын құру не үшін қажет болды? Ой қозғау. XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы белгілі әдебиет тұлғалары М.Әуезов, Б.Момышұлы, І.Есенберлин, Ғ.Мүсірепов, С.Мұқанов, О.Сүлейменов, Ә.Қастеев, К.Байсейітованың суреттерін ұсынамын.
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру Топ экспертін таңдап, қалыптастырушы бағалау парағын таныстыру. Топтық жұмыс. Зерттей оқыту. (Блумның жоғары дағдысы-талдау) Зерттеу сұрағы: Кеңестік идеология қазақ мәдениетінің дамуына қалай әсер етті? Тарих пен әдебиеттің байланысы 1-топ ХХ ғ. 40-80 жж қазақ әдебиетіндегі кеңес халқының жемісті еңбегі қандай? Оның кеңестік қоғамға әсері қандай? 2-топ ХХ ғ. 40-80 жж қазақ әдебиетінде ҰОС-ның ерлігі қалай сипатталды? ҰОС-ның ерлігі тақырыбындағы шығармалар кеңестік қоғамға тигізген әсері қандай? 3-топ ХХ ғ. 40-80 жж тарихи өткеніміз өнер, театр, кино туындыларында қалай сипатталады?
Критерийлері: - ХХ ғ. 40-80 жж қазақ әдебиетіндегі кеңес халқының жемісті еңбегін анықтап, кеңестік қоғамға әсерін сипаттайды. - ХХ ғ. 40-80 жж қазақ әдебиетіндегі ҰОС ерлігі тақырыбындағы шығармалардың кеңестік қоғамға әсерін сипаттайды. - ХХ ғ. 40-80 жж өнер, театр, киноның кеңестік қоғамға әсерін сипаттайды. Мұғалімнің кері байланысы
ІІ. Топтық жұмыс. (Блумның жоғары дағдысы-білімін жинақтау) «6 неліктен әдісі» арқылы әр топ екі «Неліктен?» жоғары деңгейлі сұрақтар құрастырады және өзара сұрақтармен алмасып, жауап береді. Мұғалімнің кері байланысы Мұғалім жаңа тақырыпты сұрақ-жауап арқылы талдайды. - 40-80 жж билік еткен КСРО басшыларын еске түсірейік? - 40-80 жж билік еткен Қазақ КСР басшыларын атаңдар? -Қазақ КСР басшыларының жүргізген биліктерінің жетістіктері мен кемшіліктері қандай болды? - Қоғамда қандай идеология жүргізілді? IIІ. Жеке жұмыс (Блумның жоғары дағдысы-баға беру) Тапсырма. XX ғасырдың 40-80 жж кеңестік идеология әсерінің екі артықшылығы мен екі кемшілігін анықтаңдар
Мұғалімнің кері байланысы |
үш түрлі түсті таңдау арқылы топқа бөлінді. Сәлемдесті. Түгенделді.
Көңіл күйін үш түрлі смайликтер арқылы білдіреді.
«Кіру билетінің» сұрақтарына топ болып жауап береді. Тарихи талдау жасайды.
Суреттегі тұлғаларды атап,танымал шығармаларын атайды.
Дескриптор: Тақырып мазмұнымен танысады. Мәтіннен тарихи деректерді анықтап, іріктейді. Интеллект картаны толтырады. Постер арқылы тарихи көзқарастарын түсіндіріп, талдау жасайды.
Дескриптор: - Әр топ екі «неліктен?» сұрақтарын құрастырады. -әр топ берілген сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор: -Кеңестік идеология әсерінің екі артықшылығын анықтайды. -Кеңестік идеология әсерінің екі кемшілігін анықтайды.
|
ҚБ: Топтар бір бірінің жауабын толықтырады Тарихи талдау жасағанына- 1 балл
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Камидолданова Динара Елеуовна Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 11 материал табылды
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы. 1-сабақ Зерттеу сұрағы: Кеңестік идеология қазақ мәдениетінің дамуына қалай әсер етті?Материал туралы қысқаша түсінік
1940-80 жж кеңестік әдебиет пен өнер туындыларымен таныстыруға және қоғамдық өмірдің бейнеленуіне әсерін талдауға өте тиімді әдістер таңдап алынды.
Білім алушылардың тарих сабағында тарихи көзқарастарын қалыптастыруда жоғары деңгейлі сұрақтарды қолдану арқылы жоғары ойлау ( талдау, жинақтау, бағалау) дағдыларын қалыптастыру және дамытуға бағытталған ҚМЖ.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


