Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
«№ 40 орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар) |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
17.12.2024ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы 1-сабақ Зерттеу сұрағы: Кеңестік идеология қазақ мәдениетінің дамуына қалай әсер етті? |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.2.1 кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау; |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Құндылық айы. «Бірлік пен ынтымақ құндылығын» дамыту
М:оқушыларға мақалды бастап айтады, олар жалғастырады. «Бірлік бар жерде –...», «Ырыс алды – ...» «Ой қозғау» әдісі:
Қабырғадағы суреттерге қарап, сабақ тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар мақалдың жалғасын табады. «Бірлік бар жерде – тірлік бар»; «Ырыс алды – ынтымақ» Бірлік – адамдардың ортақ мақсатқа жету үшін өзара келісімі мен қолдауы. Ынтымақ – адамдардың өзара сыйластығы, татулығы, және ортақ істерде ынтымақтастық көрсетуі. Оқушылар сұраққа жауап береді. Өз ой-пікірлерімен бөліседі. Оқушылармен сабақ тақырыбын, мақсатын анықтау |
Мотивация: "Ынтымақ – табыстың
кілті." ҚБ «Мадақтау» Жарайсың! Тамаша! Керемет! Ойлау дағдыларының деңгейі: Жоғары деңгей дағдылары Тарихи концепт: Себеп пен салдар Бағалау парақшалары таратылады. |
Презентация
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5
мин |
Жаңа тақырыпты ашу. М: «Стоп-кадр» әдісі арқылы жаңа тақырыпты түсіндіреді. |
Оқушылар мұғаліммен бірге сабақ мазмұнын талдай отырып, дәптерлеріне тұлғаларды, шығармаларды жазып алады. |
Бағалау критерийлері: кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдайды. |
https://www.youtube.com/watch?v=d2cUIRw2EFQ Жұмыс дәптерлері |
||||||||||||||||||||||||||
|
7 мин |
1-тапсырма. (жеке жұмыс) «T-Chart» әдісі Оқушылар оқулықтың 69-70 бетіндегі мәтінді оқи отырып, дәптерлеріне кеңестік идеологияның әдебиет пен өнерге оң және теріс әсерін салыстырып жазады
Дескриптор: - кеңестік идеологияның әдебиетке оң әсерін жазады; - кеңестік идеологияның әдебиетке теріс әсерін жазады; - кеңестік идеологияның өнерге оң әсерін жазады; - кеңестік идеологияның өнерге теріс әсерін жазады;
ЕББҚ оқушы (үндемейтін оқушы) тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды.
Жауабы:
|
Бағалау балы: -кеңестік идеологияның әдебиетке оң әсерін жазады-1б - кеңестік идеологияның әдебиетке теріс әсерін жазады-1б - кеңестік идеологияның өнерге оң әсерін жазады-1б - кеңестік идеологияның өнерге теріс әсерін жазады-1б Жалпы-4 балл
Бағалау парағына баллдарын жазады
|
Бағалау карточкалары |
|||||||||||||||||||||||||||
|
15 мин
тапсырма орындауға 6 мин беріледі
Әр топқа 3 мин қорғауға беріледі
|
2-тапсырма. (топтық жұмыс) «Инфографика» әдісі 1-топ. Кеңестік әдебиет
Дескриптор: -Жазушылардың туындыларын атайды, -шығармалардың негізгі идеясын анықтайды; - Бүгінгі күндегі құндылығына баға береді.
2-топ. Кеңестік музыка өнері
Дескриптор: -Аталған музыка саласы өкілдерінің рөлін анықтайды (әнші, композитор, т.б) -Сол кезеңдегі жетістіктерін анықтайды; -Кеңестік музыка өнерінің дамуын бүгінгі күнмен салыстырады.
3-топ. Кеңестік кинематография
Дескриптор: -Аталған фильмдердің режиссерін, негізгі сюжетін анықтайды -Қандай жетістіктерге ие болғандығын анықтайды -Кино туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдайды. ЕББҚ оқушы (үндемейтін оқушы) тапсырманы сыныптастарының көмегімен орындайды. |
Оқушылар өз топтарында талқылап, ұсыныстар мен дәлелдер әзірлейді.
Әр топ осы берілген тапсырмаларды орындайды.
Қосымша мәлімет ретінде комикс фотолары ұсынылады.
|
Бағалау криетрийі: 1-топ -Жазушылардың туындыларын атайды-1б -шығармалардың негізгі идеясын анықтайды-1б -бүгінгі күндегі құндылығына баға береді-1б
2-топ -Аталған музыка саласы өкілдерінің рөлін анықтайды (әнші, композитор, т.б)-1б -Сол кезеңдегі жетістіктерін анықтайды-1б -Кеңестік музыка өнерінің бүгінгі күнмен салыстырады-1б
3-топ -Аталған фильмдердің режиссерін, негізгі сюжетін анықтайды-1б -Қандай жетістіктерге ие болғандығын анықтайды-1б -Кино туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдайды.-1б Жалпы-3 балл Топтық өзара бағалау Бағалау парағындағы дескрипторға сәйкес топтар бағалаған баллдарын жазады
|
А3 қағазы, желім, түрлі түсті маркерлер
|
||||||||||||||||||||||||||
|
7 мин |
3-тапсырма Жеке тапсырма PISA тапсырмасы 1-топ тапсырмасы
Жағдаят: 1940-1980 жылдар аралығында қазақ әдебиеті кеңестік идеологияның ықпалында дамыды. Әдебиетте социалистік реализм бағыты үстемдік етіп, ұлттық қасиеттер мен қоғамның даму жолы бейнеленді. Бұл кезеңде қазақ әдебиеті түрлі жанрларда халықтың еңбегін, ерлігін, социалистік қоғамның жетістіктерін көрсетіп, коммунистік идеологияны насихаттауға қызмет етті. Сонымен қатар, соғыстан кейінгі жылдары әлеуметтік және мәдени өмірдің дамуы мен қиындықтарын суреттеген шығармалар жазылды. Сұрақ: 1940-1980 жылдардағы қазақ әдебиеті мен бүгінгі білім беру жүйесінің байланысы қандай?
2-топ тапсырмасы Жағдаят: 1960-1980 жылдары қазақ музыкасы халықтың рухани әлемін, еңбек пен социалистік құрылысты насихаттау мақсатында қалыптасты. Сұрақ: 1960-1980 жылдардағы қазақ музыкасы бүгінгі күнмен қалай байланысты?
3-топ тапсырмасы: Жағдаят: 1940-1980 жылдардағы түсірілген фильмдерде қазақ халқының тұрмысы, мәдениеті, тарихы және рухани құндылықтары кеңінен бейнеленді. Сұрақ: 1940-1980 жылдардағы қазақ киносының ерекшеліктері бүгінгі қазақ киносымен қалай байланысады? |
Әр топ оқушыларына логикалық түрде тапсырма беріледі
Оқушылардың болжамды жауаптары: 1-топ жауаптары.
Бүгінгі күннің білім беру жүйесінде әртүрлі көзқарастар мен шығармашылыққа ашықтық басым болса, сол кездегі әдебиет пен білім беру жүйесі бір жақты идеологияны негізге алды. Осылайша, қазіргі білім жүйесінде сыншыл ойлау мен әртүрлі көзқарастарды қабылдау дағдылары қазақ әдебиетіндегі кеңестік идеологияның әсерінен арылуға бағытталғанын көруге болады. 2-топ жауаптары. Қазіргі қазақ музыкасы сол кезеңнің тәжірибесіне сүйене отырып, әлемдік музыкалық трендтермен үйлесім тапты, сонымен қатар ұлттық дәстүрлерді сақтап қалды. Музыкалық көзқарастар мен жанрлар кеңейіп, әр түрлі бағыттар мен жанрлар қосылып, жаңа формаға ие болды. 3-топ жауаптары. Бүгінгі қазақ киносы да заманауи қоғамдағы мәдениет пен тарихтың маңыздылығын көрсетіп келеді. Мысалы, қазіргі таңда түсіріліп жатқан тарихи фильмдер («Томирис», «Қазақ хандығы») өткеннің үлгісін заманауи аудиторияға жеткізеді. Бұл кино туындылары арқылы жастар өз тамырларын танып, ұлттық болмысты сақтауға ұмтылады |
Дескриптор: - Жағдаяттағы мәселені анықтайды - 1б. - оқиғаның 1980 жылдардағы ерекшелігін жазады - 1б - Мәселенің бүгінгі күнмен байланысын ұсынады-1б 3 балл
Өзін-өзі бағалау Бағалау парағындағы дескрипторға сәйкес әр топ мүшесі өзін бағалаған баллдарын жазады
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Сабақты қорытындылау: Сұрақ: «Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай болды? Біз бүгін нені меңгердік?»
Бағалау Үй тапсырмасы: 72-бетте 3-тапсырманы орындау. Рефлексия «Мен» * Мен бүгін нені білдім? * Бұл білім маған қандай жағдайларда қажет болуы мүмкін? * Бүгінгі сабақта не қиын болды? |
Оқушылардың тапсырмалар арқылы алған білімдерін қорытындылап, сабақтың негізгі ұғымдарын еске түсіреді.
Оқушылар рефлексияны жазбаша және ауызша түрде жауап бере алады. Олар өздерінің алған білімін күнделікті өмірмен байланыстырып, сабақтың маңыздылығы туралы пікір білдіреді. |
|
Стикерлер, жазбаша парақтар |
||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы 9 сынып
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы 9 сынып
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
«№ 40 орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар) |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
17.12.2024ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы 1-сабақ Зерттеу сұрағы: Кеңестік идеология қазақ мәдениетінің дамуына қалай әсер етті? |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.2.1 кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау; |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Құндылық айы. «Бірлік пен ынтымақ құндылығын» дамыту
М:оқушыларға мақалды бастап айтады, олар жалғастырады. «Бірлік бар жерде –...», «Ырыс алды – ...» «Ой қозғау» әдісі:
Қабырғадағы суреттерге қарап, сабақ тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар мақалдың жалғасын табады. «Бірлік бар жерде – тірлік бар»; «Ырыс алды – ынтымақ» Бірлік – адамдардың ортақ мақсатқа жету үшін өзара келісімі мен қолдауы. Ынтымақ – адамдардың өзара сыйластығы, татулығы, және ортақ істерде ынтымақтастық көрсетуі. Оқушылар сұраққа жауап береді. Өз ой-пікірлерімен бөліседі. Оқушылармен сабақ тақырыбын, мақсатын анықтау |
Мотивация: "Ынтымақ – табыстың
кілті." ҚБ «Мадақтау» Жарайсың! Тамаша! Керемет! Ойлау дағдыларының деңгейі: Жоғары деңгей дағдылары Тарихи концепт: Себеп пен салдар Бағалау парақшалары таратылады. |
Презентация
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5
мин |
Жаңа тақырыпты ашу. М: «Стоп-кадр» әдісі арқылы жаңа тақырыпты түсіндіреді. |
Оқушылар мұғаліммен бірге сабақ мазмұнын талдай отырып, дәптерлеріне тұлғаларды, шығармаларды жазып алады. |
Бағалау критерийлері: кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдайды. |
https://www.youtube.com/watch?v=d2cUIRw2EFQ Жұмыс дәптерлері |
||||||||||||||||||||||||||
|
7 мин |
1-тапсырма. (жеке жұмыс) «T-Chart» әдісі Оқушылар оқулықтың 69-70 бетіндегі мәтінді оқи отырып, дәптерлеріне кеңестік идеологияның әдебиет пен өнерге оң және теріс әсерін салыстырып жазады
Дескриптор: - кеңестік идеологияның әдебиетке оң әсерін жазады; - кеңестік идеологияның әдебиетке теріс әсерін жазады; - кеңестік идеологияның өнерге оң әсерін жазады; - кеңестік идеологияның өнерге теріс әсерін жазады;
ЕББҚ оқушы (үндемейтін оқушы) тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды.
Жауабы:
|
Бағалау балы: -кеңестік идеологияның әдебиетке оң әсерін жазады-1б - кеңестік идеологияның әдебиетке теріс әсерін жазады-1б - кеңестік идеологияның өнерге оң әсерін жазады-1б - кеңестік идеологияның өнерге теріс әсерін жазады-1б Жалпы-4 балл
Бағалау парағына баллдарын жазады
|
Бағалау карточкалары |
|||||||||||||||||||||||||||
|
15 мин
тапсырма орындауға 6 мин беріледі
Әр топқа 3 мин қорғауға беріледі
|
2-тапсырма. (топтық жұмыс) «Инфографика» әдісі 1-топ. Кеңестік әдебиет
Дескриптор: -Жазушылардың туындыларын атайды, -шығармалардың негізгі идеясын анықтайды; - Бүгінгі күндегі құндылығына баға береді.
2-топ. Кеңестік музыка өнері
Дескриптор: -Аталған музыка саласы өкілдерінің рөлін анықтайды (әнші, композитор, т.б) -Сол кезеңдегі жетістіктерін анықтайды; -Кеңестік музыка өнерінің дамуын бүгінгі күнмен салыстырады.
3-топ. Кеңестік кинематография
Дескриптор: -Аталған фильмдердің режиссерін, негізгі сюжетін анықтайды -Қандай жетістіктерге ие болғандығын анықтайды -Кино туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдайды. ЕББҚ оқушы (үндемейтін оқушы) тапсырманы сыныптастарының көмегімен орындайды. |
Оқушылар өз топтарында талқылап, ұсыныстар мен дәлелдер әзірлейді.
Әр топ осы берілген тапсырмаларды орындайды.
Қосымша мәлімет ретінде комикс фотолары ұсынылады.
|
Бағалау криетрийі: 1-топ -Жазушылардың туындыларын атайды-1б -шығармалардың негізгі идеясын анықтайды-1б -бүгінгі күндегі құндылығына баға береді-1б
2-топ -Аталған музыка саласы өкілдерінің рөлін анықтайды (әнші, композитор, т.б)-1б -Сол кезеңдегі жетістіктерін анықтайды-1б -Кеңестік музыка өнерінің бүгінгі күнмен салыстырады-1б
3-топ -Аталған фильмдердің режиссерін, негізгі сюжетін анықтайды-1б -Қандай жетістіктерге ие болғандығын анықтайды-1б -Кино туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдайды.-1б Жалпы-3 балл Топтық өзара бағалау Бағалау парағындағы дескрипторға сәйкес топтар бағалаған баллдарын жазады
|
А3 қағазы, желім, түрлі түсті маркерлер
|
||||||||||||||||||||||||||
|
7 мин |
3-тапсырма Жеке тапсырма PISA тапсырмасы 1-топ тапсырмасы
Жағдаят: 1940-1980 жылдар аралығында қазақ әдебиеті кеңестік идеологияның ықпалында дамыды. Әдебиетте социалистік реализм бағыты үстемдік етіп, ұлттық қасиеттер мен қоғамның даму жолы бейнеленді. Бұл кезеңде қазақ әдебиеті түрлі жанрларда халықтың еңбегін, ерлігін, социалистік қоғамның жетістіктерін көрсетіп, коммунистік идеологияны насихаттауға қызмет етті. Сонымен қатар, соғыстан кейінгі жылдары әлеуметтік және мәдени өмірдің дамуы мен қиындықтарын суреттеген шығармалар жазылды. Сұрақ: 1940-1980 жылдардағы қазақ әдебиеті мен бүгінгі білім беру жүйесінің байланысы қандай?
2-топ тапсырмасы Жағдаят: 1960-1980 жылдары қазақ музыкасы халықтың рухани әлемін, еңбек пен социалистік құрылысты насихаттау мақсатында қалыптасты. Сұрақ: 1960-1980 жылдардағы қазақ музыкасы бүгінгі күнмен қалай байланысты?
3-топ тапсырмасы: Жағдаят: 1940-1980 жылдардағы түсірілген фильмдерде қазақ халқының тұрмысы, мәдениеті, тарихы және рухани құндылықтары кеңінен бейнеленді. Сұрақ: 1940-1980 жылдардағы қазақ киносының ерекшеліктері бүгінгі қазақ киносымен қалай байланысады? |
Әр топ оқушыларына логикалық түрде тапсырма беріледі
Оқушылардың болжамды жауаптары: 1-топ жауаптары.
Бүгінгі күннің білім беру жүйесінде әртүрлі көзқарастар мен шығармашылыққа ашықтық басым болса, сол кездегі әдебиет пен білім беру жүйесі бір жақты идеологияны негізге алды. Осылайша, қазіргі білім жүйесінде сыншыл ойлау мен әртүрлі көзқарастарды қабылдау дағдылары қазақ әдебиетіндегі кеңестік идеологияның әсерінен арылуға бағытталғанын көруге болады. 2-топ жауаптары. Қазіргі қазақ музыкасы сол кезеңнің тәжірибесіне сүйене отырып, әлемдік музыкалық трендтермен үйлесім тапты, сонымен қатар ұлттық дәстүрлерді сақтап қалды. Музыкалық көзқарастар мен жанрлар кеңейіп, әр түрлі бағыттар мен жанрлар қосылып, жаңа формаға ие болды. 3-топ жауаптары. Бүгінгі қазақ киносы да заманауи қоғамдағы мәдениет пен тарихтың маңыздылығын көрсетіп келеді. Мысалы, қазіргі таңда түсіріліп жатқан тарихи фильмдер («Томирис», «Қазақ хандығы») өткеннің үлгісін заманауи аудиторияға жеткізеді. Бұл кино туындылары арқылы жастар өз тамырларын танып, ұлттық болмысты сақтауға ұмтылады |
Дескриптор: - Жағдаяттағы мәселені анықтайды - 1б. - оқиғаның 1980 жылдардағы ерекшелігін жазады - 1б - Мәселенің бүгінгі күнмен байланысын ұсынады-1б 3 балл
Өзін-өзі бағалау Бағалау парағындағы дескрипторға сәйкес әр топ мүшесі өзін бағалаған баллдарын жазады
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Сабақты қорытындылау: Сұрақ: «Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай болды? Біз бүгін нені меңгердік?»
Бағалау Үй тапсырмасы: 72-бетте 3-тапсырманы орындау. Рефлексия «Мен» * Мен бүгін нені білдім? * Бұл білім маған қандай жағдайларда қажет болуы мүмкін? * Бүгінгі сабақта не қиын болды? |
Оқушылардың тапсырмалар арқылы алған білімдерін қорытындылап, сабақтың негізгі ұғымдарын еске түсіреді.
Оқушылар рефлексияны жазбаша және ауызша түрде жауап бере алады. Олар өздерінің алған білімін күнделікті өмірмен байланыстырып, сабақтың маңыздылығы туралы пікір білдіреді. |
|
Стикерлер, жазбаша парақтар |
||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз


























