|
Бөлім: Тәрбиенің қайнар бұлағы |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:
|
||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады». Адал еңбекпен дүние табудың үлгісі
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.4.1 - көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Дүние қалай етсең табылады» әңгімесінен алған әсерін сипаттап, жазба жұмысын жазу; Көпшілігі: әңгімеден алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу; Кейбір оқушылар: әңгімеден алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу. |
||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жинақтау, бағалау |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Фабрик, франк, фабрика, приказчик, купец Түсіндірме сөздер: әйдік, реуішті, жұртым Ишара: қайыршылық сұрау, терең ойға қалу, бір орында қатып қалу. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, тарих |
||||
|
Алдыңғы білім |
Ы. Алтынсарин әңгімелері |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. *Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа назарларын аудару. *Сыныпта жағымды көңіл күй қалыптастыру. *Топқа бөлу. Топ ережесімен таныстыру Сыныпты түрлі түсті стикерлер арқылы топқа бөлу Қызығушылықты ояту. Оқушылардың назарына Ыбырай Алтынсариннің «Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесінің бейнеролигі ұсынылады. https://bilimland.kz/kk/content/lesson/75271_ybyrai_altynsarin_dunie_qalai_etseng_tabylady_anggimesi 1.Не себепті тіленші Антонға бейтаныс кісінің ақылы әсер етті? 2.Бүгінгі таңда адал еңбекпен дүние табудың үлгісі қандай деп ойлайсыз? Оқушылар сұраққа жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
*Сәлемдеседі, оқу құралдарын даярлап, мұғалімге назарын аударады. Оқушылар сұраққа жауап беріп, сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
ҚБ
«Жүрек» |
https://bilimland.kz/kk/content/lesson/75271_ybyrai_altynsarin_dunie_qalai_etseng_tabylady_anggimesi |
|
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Шығармашылық сауал. Топтық
жұмыс. Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. «РАФТ» әдісі 3 топ орындайды.Тапсырма сараланып беріледі.Бұл әдістің тиімділігі оқушылардың кейірбеулері-өлең шығарады,сауатты хат жазады,зерттеу жұмысын жүргізеді. Р – оқушы,ақын, ғалым А -сынып оқушылары ,халық, білімгерлер Ф -хат, өлең, жоба Т -«Антон -еңбекқор адам», «Бақыт көзі -еңбекте», «Байлық – қанағат пен еңбекте»
1-ші топ Сынып оқушылары -«Антон -еңбекқор адам» тақырыбында хат жазады 2-ші топ Ақындар -«Бақыт көзі -еңбекте» тақырыбында өлең шығарады 3-ші топ Ғалымдар,білімгерлер «Байлық – қанағат пен еңбекте» тақырыбында жоба жасайды. Дескриптор:
ҚБ Бекіту. Әр топ мүшелері топқа берілген тақырыптың мәнін бір сөзбен немесе сөйлеммен ашады. «Сағат тілі» әдісімен сұралады. «Еңбек» тобы: Еңбек бәрін жеңбек. Еңбек етсең ерінбей, тояяды қарның тіленбей. «Адалдық» тобы: Адалдық- адал қасиет. Адал тапқан дәм сіңімді болдаы.
Дескриптор:
|
Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы ой тұжырымдайды.
Тапсырманы топпен орындайды. Балалардың болжам жауаптары тыңдалады |
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
ҚБ
|
«Дүние қалай етсең табылады» әңгімесі |
|
|
Сабақтың соңы 2 минут |
|
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ы. Алтынсарин Адал еңбекпен дүние табудың үлгісі
Ы. Алтынсарин Адал еңбекпен дүние табудың үлгісі
|
Бөлім: Тәрбиенің қайнар бұлағы |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:
|
||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады». Адал еңбекпен дүние табудың үлгісі
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.4.1 - көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Дүние қалай етсең табылады» әңгімесінен алған әсерін сипаттап, жазба жұмысын жазу; Көпшілігі: әңгімеден алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу; Кейбір оқушылар: әңгімеден алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу. |
||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жинақтау, бағалау |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Фабрик, франк, фабрика, приказчик, купец Түсіндірме сөздер: әйдік, реуішті, жұртым Ишара: қайыршылық сұрау, терең ойға қалу, бір орында қатып қалу. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, тарих |
||||
|
Алдыңғы білім |
Ы. Алтынсарин әңгімелері |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. *Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа назарларын аудару. *Сыныпта жағымды көңіл күй қалыптастыру. *Топқа бөлу. Топ ережесімен таныстыру Сыныпты түрлі түсті стикерлер арқылы топқа бөлу Қызығушылықты ояту. Оқушылардың назарына Ыбырай Алтынсариннің «Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесінің бейнеролигі ұсынылады. https://bilimland.kz/kk/content/lesson/75271_ybyrai_altynsarin_dunie_qalai_etseng_tabylady_anggimesi 1.Не себепті тіленші Антонға бейтаныс кісінің ақылы әсер етті? 2.Бүгінгі таңда адал еңбекпен дүние табудың үлгісі қандай деп ойлайсыз? Оқушылар сұраққа жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
*Сәлемдеседі, оқу құралдарын даярлап, мұғалімге назарын аударады. Оқушылар сұраққа жауап беріп, сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
ҚБ
«Жүрек» |
https://bilimland.kz/kk/content/lesson/75271_ybyrai_altynsarin_dunie_qalai_etseng_tabylady_anggimesi |
|
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Шығармашылық сауал. Топтық
жұмыс. Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. «РАФТ» әдісі 3 топ орындайды.Тапсырма сараланып беріледі.Бұл әдістің тиімділігі оқушылардың кейірбеулері-өлең шығарады,сауатты хат жазады,зерттеу жұмысын жүргізеді. Р – оқушы,ақын, ғалым А -сынып оқушылары ,халық, білімгерлер Ф -хат, өлең, жоба Т -«Антон -еңбекқор адам», «Бақыт көзі -еңбекте», «Байлық – қанағат пен еңбекте»
1-ші топ Сынып оқушылары -«Антон -еңбекқор адам» тақырыбында хат жазады 2-ші топ Ақындар -«Бақыт көзі -еңбекте» тақырыбында өлең шығарады 3-ші топ Ғалымдар,білімгерлер «Байлық – қанағат пен еңбекте» тақырыбында жоба жасайды. Дескриптор:
ҚБ Бекіту. Әр топ мүшелері топқа берілген тақырыптың мәнін бір сөзбен немесе сөйлеммен ашады. «Сағат тілі» әдісімен сұралады. «Еңбек» тобы: Еңбек бәрін жеңбек. Еңбек етсең ерінбей, тояяды қарның тіленбей. «Адалдық» тобы: Адалдық- адал қасиет. Адал тапқан дәм сіңімді болдаы.
Дескриптор:
|
Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы ой тұжырымдайды.
Тапсырманы топпен орындайды. Балалардың болжам жауаптары тыңдалады |
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
ҚБ
|
«Дүние қалай етсең табылады» әңгімесі |
|
|
Сабақтың соңы 2 минут |
|
|
|||
шағым қалдыра аласыз

















