|
Оқу ісінің меңгерушісі Бөлімі |
Қоршаған ортаны қорғау |
||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||
|
Сынып: |
4 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ядролық жарылысқа «Жоқ» дейміз жалғасы |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.2.3 – музыкалық көркемдеуіш құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты:
Құндылықтар |
Барлық оқушылар: ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминалогияны пайдаланады Кейбір оқушылар: өз жұмысын шығармашылықпен көрсету,кретерияларға сәйкес бағалау және өзінің жұмысн жақсарту үшін ұсыныстар енгізеді Көптеген оқушылар: бір бірін бағалайды Елінің тарихын құрметтейді |
||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 20 мин
Сабақтың ортасы 15 мин
Сабақтың соңы
10 мин
|
Амандасу 1-тапсырма. Ойтолғау. • Дүниежүзінің тарихында із қалдырған ядролық жарылыстар қай жерлерде болды? • «Заман-ай» әнінде ақын қандай жайларды қозғады? • Шетелдерде бұл әнді біле ме? • Ребусты дұрыс шешсең, ядролық жарылысқа қарсы қозғалыстың атауы шығады.
2-тапсырма. Әнді орындау.
Рахат Наурызбаева жайлы түсінік.
Наку Мирманов «Ядролық жарылысқа – «Жоқ» дейміз!» (өлеңін жазған: Р. Наурызбаева, әнін жазған: Н. Мирманов) әнімен жұмысты жалғастыр: • екінші және үшінші шумақтарымен жұмыс жаса; • әнді толығымен орында; • топқа бөлініп, «Әнді көркем орындау» жарысын өткіз. 3-тапсырма. Музыка тыңдау және талдау.
Жұбанова Ғазиза Ахметқызы (1927–1993) – композитор. Алматы қаласында музыканттар отбасында дүниеге келген. Ол қазақ әндері мен күйлерін, музыканың әсем әуенін жастайынан құлағына сіңіріп, түсініп өсті. Ғазизаның әкесі Құрманғазы атындағы Қазақ мемлекеттік академиялық халық аспаптар оркестрінің дирижёрі, атақты композитор Ахмет Қуанұлы Жұбанов еді. Ғ. Жұбанова – көптеген көлемді музыкалық опералардың, балет, оратория, ән, хорлардың т.б. шығармалардың авторы. Ғ. Жұбанованың «Хиросима» балеті Қазақстан музыка өнеріндегі үлкен жаңалық болды. Шығарма – музыка тілінің барша жұртқа түсінікті бола алатынының дәлелі. Осы балет үшін Ғ. Жұбановаға 1970 жылы Қазақстанның Мемлекеттік сыйлығы берілді. • АҚШ Жапонияның екі қаласы – Нагасаки мен Хиросимаға атом бомбасын қай жылы тастады? • Жапондықтар атом жарылысы болған осынау қасіретті күнді еске ала ма? • Хиросима мен Нагасаки қалаларында бомбаның зардабын шеккендерге ескерткіш бар ма? • Бұл күні жапон балалары қағаздан қандай құс жасайды? Оның мәні не? Сакура (Шие) (жапонның халық әні) Қазақ тіліне аударған: А. Жәкеева
Су астындағы көрініс – таңғажайып өсімдіктер, үйір-үйір балықтар, жарқылдаған медузалар. Суасты өмірінің керемет сұлулығы сөзбен айтып жеткізе алмастай керемет. Кенет ертегі іспетті бейнелер лезде жоғалады. Атом бомбасы жарылып, айналаның бәрін қаратүнек басады. Үлкен симфониялық оркестрдегі үзіліс осынау қасіреттің болғанын, бүліншіліктің сұмдығы мен ешқандай кінәсі жоқ адамдардың қырғынға ұшырағанын білдіреді.
Атом бомбасынан жанып кеткен қала көрінісімен балет аяқталмайды. Көмір болып күйіп кеткен ғимараттардың ішінде туғандарын іздеп, есі шыққан Тайо жүр. Музыка соғыс құрбаны болған марш-шеруге ұласады. Драмалық кульминацияда хор жекелеген оркестр партияларын қайталайды. Бұл – қаза болғандарға арналып орындалған реквием-гимн. Онда Хиросимада қаза тапқан қыз туралы жапон әнінің әуені алынған. Сол қасіретті оқиғадан кейін де талай жылдар өтті. Хиросима қайта қалпына келді, қазір ол – ең әдемі қалалардың бірі. Алайда баяғы атом бомбасының жарылыс дүмпуі бүгін де естілетіндей, тіпті ол біздің Қазақстан жерінде де сезіліп қалады. Үйге 4-тапсырма. Шығармашылық жұмыс. Ядролық жарылысқа – «Жоқ» дейміз! («Дөңгелек үстел» ойыны) Шарты. Оқушылар «Экологтар», «Дәрігерлер», «Өнертанушылар», «Ғалымдар», «Мұғалімдер», «Оқушылар» деген алты топқа бөлініп, өткен сабақта алған тапсырмалары бойынша дөңгелек үстел өткізеді. Әр топ жұмыс бағытына қарай ғаламтор желісінен, энциклопедиялардан және т.б. дереккөздерден мына сұрақтар бойынша жинаған ақпараттарын ортаға салып талқылайды: – өздерінің жасап жатқан жұмыстары туралы қысқаша мәлімет береді; – әр бағыт бойынша ядролық жарылыстың зияны туралы мәлімет береді; – зерттеген саладағы атақты адамдар, олардың еңбектері туралы мәлімет береді; – табиғатты қорғау үшін осы бағытта атқарылатын жұмыстар туралы мәлімет береді. Балет – музыкалық-хореографиялық қойылым. Оның мазмұны, кейіпкерлердің ой-сезімі музыка мен би арқылы бейнеленеді. Реквием – көпдауысты, қайғылы музыкалық шығарма. 5-тапсырма. Бағалау. |
«Ядролық жарылықа жол жоқ» әнімен сабаққа енеді.
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Өткен сабақты еке түсіреді. Оқушылар Ребусты дұрыс шешіп берді.
.
«Ядролық жарылысқа – «Жоқ» дейміз!»әннің екінші, үшінші шумақтарымен жұмыс жасады.
Бейнетаспадағы «Хиросима» балетін тыңдады.
.
««Шие» әнін тыңдады.
virtual piano ноутбук арқылы Сакура әнін пианино аспабында орындау
Дәптермен жұмыс
Сабақ соңында доджо әдісі бойынша жалпы жетістіктері бағаланады |
Класс доджо арқылы бағаланып отырады.
.
|
Бейнежазба сілтемесі
Смайлик
Бейнежазба, оқулық
Imektep арқылы видео ролик тамшалайды. Тапсырмалар орындайды
Сұрақтарға жауап береді. Ән орындау, аудиожазбалар,бейнежазбалар
Кері байланыс ағашы
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ядролық жарылысқа жол жоқ жалғасы
Ядролық жарылысқа жол жоқ жалғасы
|
Оқу ісінің меңгерушісі Бөлімі |
Қоршаған ортаны қорғау |
||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||
|
Сынып: |
4 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ядролық жарылысқа «Жоқ» дейміз жалғасы |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.2.3 – музыкалық көркемдеуіш құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты:
Құндылықтар |
Барлық оқушылар: ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминалогияны пайдаланады Кейбір оқушылар: өз жұмысын шығармашылықпен көрсету,кретерияларға сәйкес бағалау және өзінің жұмысн жақсарту үшін ұсыныстар енгізеді Көптеген оқушылар: бір бірін бағалайды Елінің тарихын құрметтейді |
||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 20 мин
Сабақтың ортасы 15 мин
Сабақтың соңы
10 мин
|
Амандасу 1-тапсырма. Ойтолғау. • Дүниежүзінің тарихында із қалдырған ядролық жарылыстар қай жерлерде болды? • «Заман-ай» әнінде ақын қандай жайларды қозғады? • Шетелдерде бұл әнді біле ме? • Ребусты дұрыс шешсең, ядролық жарылысқа қарсы қозғалыстың атауы шығады.
2-тапсырма. Әнді орындау.
Рахат Наурызбаева жайлы түсінік.
Наку Мирманов «Ядролық жарылысқа – «Жоқ» дейміз!» (өлеңін жазған: Р. Наурызбаева, әнін жазған: Н. Мирманов) әнімен жұмысты жалғастыр: • екінші және үшінші шумақтарымен жұмыс жаса; • әнді толығымен орында; • топқа бөлініп, «Әнді көркем орындау» жарысын өткіз. 3-тапсырма. Музыка тыңдау және талдау.
Жұбанова Ғазиза Ахметқызы (1927–1993) – композитор. Алматы қаласында музыканттар отбасында дүниеге келген. Ол қазақ әндері мен күйлерін, музыканың әсем әуенін жастайынан құлағына сіңіріп, түсініп өсті. Ғазизаның әкесі Құрманғазы атындағы Қазақ мемлекеттік академиялық халық аспаптар оркестрінің дирижёрі, атақты композитор Ахмет Қуанұлы Жұбанов еді. Ғ. Жұбанова – көптеген көлемді музыкалық опералардың, балет, оратория, ән, хорлардың т.б. шығармалардың авторы. Ғ. Жұбанованың «Хиросима» балеті Қазақстан музыка өнеріндегі үлкен жаңалық болды. Шығарма – музыка тілінің барша жұртқа түсінікті бола алатынының дәлелі. Осы балет үшін Ғ. Жұбановаға 1970 жылы Қазақстанның Мемлекеттік сыйлығы берілді. • АҚШ Жапонияның екі қаласы – Нагасаки мен Хиросимаға атом бомбасын қай жылы тастады? • Жапондықтар атом жарылысы болған осынау қасіретті күнді еске ала ма? • Хиросима мен Нагасаки қалаларында бомбаның зардабын шеккендерге ескерткіш бар ма? • Бұл күні жапон балалары қағаздан қандай құс жасайды? Оның мәні не? Сакура (Шие) (жапонның халық әні) Қазақ тіліне аударған: А. Жәкеева
Су астындағы көрініс – таңғажайып өсімдіктер, үйір-үйір балықтар, жарқылдаған медузалар. Суасты өмірінің керемет сұлулығы сөзбен айтып жеткізе алмастай керемет. Кенет ертегі іспетті бейнелер лезде жоғалады. Атом бомбасы жарылып, айналаның бәрін қаратүнек басады. Үлкен симфониялық оркестрдегі үзіліс осынау қасіреттің болғанын, бүліншіліктің сұмдығы мен ешқандай кінәсі жоқ адамдардың қырғынға ұшырағанын білдіреді.
Атом бомбасынан жанып кеткен қала көрінісімен балет аяқталмайды. Көмір болып күйіп кеткен ғимараттардың ішінде туғандарын іздеп, есі шыққан Тайо жүр. Музыка соғыс құрбаны болған марш-шеруге ұласады. Драмалық кульминацияда хор жекелеген оркестр партияларын қайталайды. Бұл – қаза болғандарға арналып орындалған реквием-гимн. Онда Хиросимада қаза тапқан қыз туралы жапон әнінің әуені алынған. Сол қасіретті оқиғадан кейін де талай жылдар өтті. Хиросима қайта қалпына келді, қазір ол – ең әдемі қалалардың бірі. Алайда баяғы атом бомбасының жарылыс дүмпуі бүгін де естілетіндей, тіпті ол біздің Қазақстан жерінде де сезіліп қалады. Үйге 4-тапсырма. Шығармашылық жұмыс. Ядролық жарылысқа – «Жоқ» дейміз! («Дөңгелек үстел» ойыны) Шарты. Оқушылар «Экологтар», «Дәрігерлер», «Өнертанушылар», «Ғалымдар», «Мұғалімдер», «Оқушылар» деген алты топқа бөлініп, өткен сабақта алған тапсырмалары бойынша дөңгелек үстел өткізеді. Әр топ жұмыс бағытына қарай ғаламтор желісінен, энциклопедиялардан және т.б. дереккөздерден мына сұрақтар бойынша жинаған ақпараттарын ортаға салып талқылайды: – өздерінің жасап жатқан жұмыстары туралы қысқаша мәлімет береді; – әр бағыт бойынша ядролық жарылыстың зияны туралы мәлімет береді; – зерттеген саладағы атақты адамдар, олардың еңбектері туралы мәлімет береді; – табиғатты қорғау үшін осы бағытта атқарылатын жұмыстар туралы мәлімет береді. Балет – музыкалық-хореографиялық қойылым. Оның мазмұны, кейіпкерлердің ой-сезімі музыка мен би арқылы бейнеленеді. Реквием – көпдауысты, қайғылы музыкалық шығарма. 5-тапсырма. Бағалау. |
«Ядролық жарылықа жол жоқ» әнімен сабаққа енеді.
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Өткен сабақты еке түсіреді. Оқушылар Ребусты дұрыс шешіп берді.
.
«Ядролық жарылысқа – «Жоқ» дейміз!»әннің екінші, үшінші шумақтарымен жұмыс жасады.
Бейнетаспадағы «Хиросима» балетін тыңдады.
.
««Шие» әнін тыңдады.
virtual piano ноутбук арқылы Сакура әнін пианино аспабында орындау
Дәптермен жұмыс
Сабақ соңында доджо әдісі бойынша жалпы жетістіктері бағаланады |
Класс доджо арқылы бағаланып отырады.
.
|
Бейнежазба сілтемесі
Смайлик
Бейнежазба, оқулық
Imektep арқылы видео ролик тамшалайды. Тапсырмалар орындайды
Сұрақтарға жауап береді. Ән орындау, аудиожазбалар,бейнежазбалар
Кері байланыс ағашы
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз




















