Материалдар / Ы.Алтынсарин «Атымтай Жомарт» Жомарттық пен сараңдық.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ы.Алтынсарин «Атымтай Жомарт» Жомарттық пен сараңдық.

Материал туралы қысқаша түсінік
Ы.Алтынсарин «Атымтай Жомарт» Жомарттық пен сараңдық.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Қаңтар 2019
899
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

қысқа мерзімді Сабақ жоспары

САБАҚ:

МЕКТЕП: №26 негізгі орта мектебі

ТАҚЫРЫБЫ:

Ы.Алтынсарин «Атымтай Жомарт»

Жомарттық пен сараңдық. 2-сабақ

КҮНІ:

МҰҒАЛІМНІҢ ЕСІМІ: Абенов Думан Муратович

СЫНЫП: 5


ҚАТЫСҚАНДАР САНЫ:

ҚАТЫСПАҒАНДАР САНЫ:

ОҚУ МАҚСАТЫ

А/И1 Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу

САБАҚ МАҚСАТТАРЫ

Барлық оқушылар:

Кейіпкерлердің іс-әрекеттерін анықтап, салыстырылған екі нәрсені таба алады

Оқушылардың басым бөлігі:

Шығармадағы қарама-қарсы суреттеулерді тауып, шынайы өмірден мысал келтіреді

Кейбір оқушылар:

Өз көзқарастарын жан-жақты ашып, дәлелдеп, жазылымда қарама-қарсы ұғымдарды ұтымды пайдалана алады, өз ойын тұжырымдап жазады

БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙЛЕРІ

Шығармадағы ақпараттарды суреттеп, салыстыра алады. Адам бойындағы қасиеттерді санамалап ажырата алады.

ТІЛДІК МАҚСАТ

Оқушылар: шығармадағы кейіпкерлер бойындағы түрлі қасиеттерді сипаттай алады

Негізгі сөздер мен тіркестер:

дәулет, жомарт, сараң, жәрдем ету, әбірет алу

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Қазіргі заманда Атымтай сияқты жомарт адамдар бар ма?

Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба?

Барлық адамдар жомарт болуы міндет пе? Неліктен?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Қарама-қарсы суреттеулер арқылы дәйектеу стилін қолдану ұсынылады

ҚҰНДЫЛЫҚТАРҒА БАУЛУ

Оқушыларды адами қасиеттерге,жақсылыққа, жанашырлыққа еңбекқорлыққа баулу

АЛДЫҢҒЫ ОҚУ

Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттай алады

ЖОСПАР

ЖОСПАРЛАНҒАН УАҚЫТ

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыздар)

РЕСУРСТАР

Басы

5 минут










Білу

5 минут

1.Психологиялық ахуал

Салемдесу! Сыныптың зейінін шоғырландыру «Ұшақ» құрастыру әдісі.

-Оқушылар, бүгінгі сабағымызды бастамас бұрын, орнымызда отырып, түрлі-түсті қағаздардан ұшақ құрастырайық. Ұшақтың қанаттарына бір-бірімізге көтеріңкі көңіл-күй сыйлау үшін, жақсы тілектер жазайық.Сол тілек жазылған ұшақтарды бір-біріне қарай лақтырады.

«Кейіпкерді таны» әдісі арқылы 3 топқа бөлу.

Жүру барысы:

Ж.

Қыпшақ Сейтқұлдың, Антонның, Атымтайдың адами қасиеттері жазылған қима қағаздарды оқушылар ала отырып, сол кейіпкерді таниды.

ТЖ.

Сол топқа келіп отырып, мәтіннен мысал келтіре отырып, дәледейді.

1-топ Сейтқұл

2-топ Антон

3-топ Атымтай


Үй тапсырмасын пысықтау

Ж.

Атымтай

Іс-әрекет

Мінездеме

Атымтайдай адамдар бар ма?

(3 сөйлем)





ҚБ1 «Мадақтау» әдісі


Миға шабуыл. «Ой қозғау» әдісі

Балаларға суретке қарап, мәтін бойынша нақты ақпаратты анықтау және әр топқа сурет бойынша 3 сұрақ дайындау ұсынылады.














Қосымша 1

Қима қағаздар










Қосымша 2

Кесте






Қосымша сурет 3

Ортасы


10 минут


Қолдану


























Жинақтау


15 минут














3 минут

1-тапсырма ТЖ.«Сәйкестендіру» әдісі

Әр топтан 3 оқушы шығады. 1-оқушыға Атымтайдың жұмыс қылуының себептерін ретімен сәйкестендіру, 2-оқушыға жүйеленген ақпаратты толықтай баяндау,3-оқушыға тақырыпқа сай мақал-мәтел, қанатты сөздермен түйіндеу ұсынылады.


1.Бірінші себеп

А.Күнәлі болу

2.Екінші себеп

Ә.Еңбектің дәмі

3.Үшінші себеп

Б.Әбірет алу

4.Төртінші себеп

В.Көңілге жел кіру



Дескрипторлар:

1.Кейіпкерлердің іс-әрекетінінің себебін таба алады.

2.Осы тапсырманы жүзеге асыруда Атымтайдың іс-әрекетін саралап береді.

3.Жүйеленген ақпаратты айта алады.

4. Мақал-мәтел, қанатты сөздерді орынды қолдана алады.

ҚБ2«Бас бармақ»

Бас бармақ жоғарыға қарап тұрса = Мен түсінемін.

Бас бармақ көлденең тұрса = Мен түсінгендеймін.

Бас бармақ төмен қарап тұрса = Мен түсінбедім.


2-тапсырма ТЖ.«Венн диаграммасы» графикалық органайзері

Жомарт адамға тән 5 және сараң адамға тән 5 қасиеттердің айырмашылығы мен ұқсастығын анықтайды



Дескрипторлар:

1.Жомарт адамға тән қасиеттерді көрсете алады.

2.Сараң адамға тән қасиеттерді көрсете алады.

3.Қарама-қарсы суреттеулерді таба алады.

4.Қарама-қарсы салыстыруларды таба алады.

ҚБ3 «Бағдаршам»

Жасыл түс - барлық талаптарға сай орындалған.

Сары түс- менің сұрағым бар.

Қызыл түс – ұсынысым бар.


Сергіту сәті «Ауада жазу»

Мақсаты: ұзақ отырған адамның денесін ширату. Жүру барысы: Баспен, көзбен, бір қолмен, екі қолмен, аяқпен 1, 2, 3, 4, 5 сандарын жазу


3-тапсырма. Жомарт, сараң адамның өмірдегі орны қандай екенін түйіндеп, ойтолғау жазу ұсынылады.

Дескрипторлар:

1. Бойында жақсы қасиеттері бар адамның өмірдегі орны қандай екенін ажырата алады.

2. Жаман қасиеттері бар адамдардың өмірдегі орны қандай екенін ажырата алады.

3.Алған мәліметтерін өмірмен байланыстыра алады

ҚБ4 «2 жұлдыз, 1 тілек»

Сыныптастарды бағалау үдерісінде оқушылардан екі жұлдыз қоюды және бір тілек айтуды сұраңыз.

Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат

Бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе.










Қосымша 4

кесте














Қосымша 5

Ватман, түрлі-түсті маркер




































Аяқталуы


7 минут


Бағалау





Рефлексия

«Бес саусақ» әдісі

Бас бармақ – сабақта өзімді қалай сезіндім?

Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме?

Ортан терек – бүгінгі көңіл- күйім қандай болды?

Шылдыр шүмек – Бүгінгі сабақ ұнады ма?

Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?

Алақан – Әр сабақта белсенді бола аламын ба?

Үй тапсырмасы

Өз бойыңдағы қарама-қарсы қасиеттерді топтастырып, саралап жазып кел









Қ осымша 6





Қосымша ақпарат

Қосымша 1

Атымтай – бай, жомарт, еңбекқор, қарапайым, дәулетті, қарапайым, қанағатшыл

Антон – кедей, тіленші, зор дүкен иесі

Сейтқұл – егінші, адал, саудагер, диқаншы, данышпан

Қосымша 2 – әдебиет лотосы

Қосымша 3 –сурет

Қосымша 4 – сәйкестендіру кестесі

Қосымша 5- ватман,түрлі-түсті маркер

Қосымша 6 – А4 қағаздары


Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қазіргі заманда Атымтай сияқты жомарт адамдар бар ма? Сұрақ төңірегінде

«Атымтайдай болайық» тақырыбында кейіпкерге хат, өлең, толғау жаз


Бағалау

ҚБ1 – мадақтау

ҚБ2- бас бармақ

ҚБ3- бағдаршам

ҚБ4 – 2 жұлдыз, 1 тілек


Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі



Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?



Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!