|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 2-бөлім: Тәрбиенің қайар бұлағы Мектеп: «ЖББ №24 орта мектебі»КММ Күні: ІІ тоқсан Мұғалімнің аты-жөні: Оспанова Жанат Нұроллаевна Сынып: 5-сынып Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ы.Алтынсарин. «Дүние қалай етсең табылады?» |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.Т/Ж.3. Портреті мен іс-әрекеті арқылы көркем шығармадағы кейіпкерлер образын ашу |
||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
«Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесіндегі Антонның образын портреті мен іс-әрекеті арқылы ашу |
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тақырыпқа қатысты мағынасы түсіндірілетін сөздер: портрет, образ. Диалог пен жазу үшін қолданылатын тіркестер: «Меніңше, ... тапсырманы толық орындады/орындай алмады, себебі ол ... жасады/жасамады» |
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылықтарға баулу топтық, жұптық жұмыстар арқылы іске асады |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Сабақ барысында орындалатын іс-әрекеттер мен мазмұн арқылы информатика, география, экономика салаларымен өзара байланыс орнатылады |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар алдыңғы сабақтарда әңгіменің мазмұнымен танысып, жетекші сұрақтар арқылы пікір алмасып, өз көзқарастарын білдіруге дағдыланды. Оқушылардың бұл дағдылары басты кейіпкердің образы мен портретін толыққанды аша алуда көмектеседі |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы – 20 мин. |
С. Сабақ басында оқушы назарын шоғырландыру мақсатында француз әуеннің бейнебаяы ойналады. Бейнебаянды көріп болған соң, оқушыларға төмендегідей сұрақтар қойылады («Миға шабуыл» әдісі): - Балалар, біз не көрдік? - Бейнебаян қай елдікі? - Ән қай тілде орындалды? - Франция мемлекеті туралы не білеміз? - Астанасын білесіңдер ме? - Олай болса, алдарыңдағы картадан осы мемлекетті тауып, бұл іс-әрекетіміздің бүгінгі сабаққа қатыстылығы туралы өз болжамдарыңды айтыңдар. ТЖ. Оқушылар топта картадан мемлекетті тауып, болжамдарын өзара келісе отырып, айтады. Балалар, Сіздердің болжамдарыңыз орынды. Біз бүгін сабақта 5Т/Ж.3 мақсатымен жұмыс жасаймыз. Сабағымыздың мақсаты: «Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесіндегі Антонның образын портреті мен іс-әрекеті арқылы ашу. Бқл мақсатқа жетуіміз үшін алдымен сабақ аясындағы термин сөздерді тағы бір қайталап, еске түсіріп өтейік (Интербелсенді тақтадан портрет, образ сөздерінің анықтамасы көрсетіледі. Оқушылар алдыңғы сабақтарда Атымтай Жомарт, Сейтқұл образдарын ашу мақсатында жұмыс жасағандықтан, бұл ұғымдар оларға таныс болып саналады) С. Терминдерді қайталап шықсақ, алдымен «Антонның бойында қандай қасиеттер бар?» деген сұраққа жауап іздеп көрейік. ТЖ. Оқушылар мәтіннен кейіпкердің жағымды/жағымсыз қасиеттерін стикерлерге жазып, «Т кестесіне» орналастырады. Т кестесі
ҚБ. Топтар өзара бір-бірлерінің жауаптарын тыңдап, «бас бармақ» арқылы бағалайды. |
интербелсенді тақта, https://www.youtube.com/watch?v=Ixp1SF-6yKI «Т кестесі», стикерлер |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы- 10 мин. |
ЖЖ. Берілген суреттен Антонды табыңыз, оның портретін сипаттап жазыңыз. Кейіпкер әрекетіне дәлел келтіріңіз. Әрекеті негізінде кейіпкер образын 2 сөйлеммен талдаңыз.
Дескриптор: - суретке мұқиият зер салып, кейіпкердің портретін (бет-әлпеті, киімі) сөзбен сипаттайды; - кейіпкердің іс-әрекетіне 1 дәлел келтіреді; - іс-әрекет негізінде кейіпкерлер образына 2 сөйлеммен талдау жасайды;
ҚБ. Жұптар дескрипторға сүйеніп, екінші жұптың жұмысына « Меніңше, .... тапсырманы толық орындады, себебі ол ...жасады» деген үлгіде ауызша кері байланыс береді. ТЖ. Сергіту сәті «Пантомима» Әр топқа әігімеден алынған сәттер карточкаға жазылып беріледі. Топ оқушылары өзара ақылдаса отырып, карточкада жазылған әрекетті сыныпқа пантомиманы пайдаланып, үнсіз көрсетеді. Қалған оқушылар әрекеттің оқиғаның қай сәті екендігін табады. Карточкадағы сөйлемдер: 1. Антон қайыр сұрап отыр. 2. Дүкеннің ішінде бірнеше приказчиктерге «олай-бұлай етіңіз» деп бұйырып тұрған купец. 3. Антон бұл сөздерді есіткен соң терең ойға қалып, қайыр сұрауын да ұмытып, тұрып қалды. 4. Қасымдағы кісі тоқтап, Антонның бетіне қарап тұрды да айтты: – Сен қарауға әп-әдемі кісі секілді көрінесің және жұмыс істеуге қуатың да бардай көрінеді. 5. Сонда ойыма түсіп, таңғалып: – Сен Антонбысың? – дедім. – Рас, – деді Антон. |
суреттер, кестелер сөйлемдер жазылған карточкалар |
|||||||||
|
Сабақтың соңы – 10мин. |
Ж. Оқушылар «Қалай табысты адам болуға болады?» деген сұраққа жауап іздеу мақсатында аудиторияға ілінген суреттерге «Галереяда ой шарлау» жасайды. Әңгімедегі Антонның өмірімен байланыстыра отырып, өз көзқарастарын білдіріп, қорытынды жасайды.
Оқушылар рефлексиясы: «Үш орындық» 1-орындық: Мені әсерге қалдырды? 2-орындық: Мен үшін түсініксіз? 3-орындық: Меің айтарым...
|
Суреттер 3 орындық |
|||||||||
|
|
|||||||||||
|
Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау: Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||
|
Барынша қолдау: Сыныптағы С деңгейлі оқушыларды кестені толтыру жұмысында қолдау мақсатында Антонның мінездемесі мен іс-әрекеті жазылған тұстар мәтіннен белгіленіп беріледі. |
Сабақтағы жұптық, топтық жүмыс оқушылардың өзара бір-біріне кері байланысы, мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асырылып отырады. Соымен қатар ҚБ «Бағдаршам», «Жапондық бағалау» әдістерімен жүргізіледі. |
Оқушылардың сабақ барысында өздерін жайлы сезінулері үшін, «Миға шабуыл», «Галереяда ой шарлау» сияқты оқытудың интербелсенді әдістері, «Пантомима» сергіту сәті қолданылады, топтық, жұптық жұмыстарға негізделген графикалық органайзермен (Т кестесі) жұмыс ынтымақтастық ортаны қалыптастырады. |
|||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланаңыз. Төменде өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||||||
|
Сабақ мақсаты қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма және неліктен? |
|||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не нәрсеге назар аудару керек? |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ы.Алтынсарин. «Дүние қалай етсең табылады?»
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 2-бөлім: Тәрбиенің қайар бұлағы Мектеп: «ЖББ №24 орта мектебі»КММ Күні: ІІ тоқсан Мұғалімнің аты-жөні: Оспанова Жанат Нұроллаевна Сынып: 5-сынып Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ы.Алтынсарин. «Дүние қалай етсең табылады?» |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.Т/Ж.3. Портреті мен іс-әрекеті арқылы көркем шығармадағы кейіпкерлер образын ашу |
||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
«Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесіндегі Антонның образын портреті мен іс-әрекеті арқылы ашу |
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тақырыпқа қатысты мағынасы түсіндірілетін сөздер: портрет, образ. Диалог пен жазу үшін қолданылатын тіркестер: «Меніңше, ... тапсырманы толық орындады/орындай алмады, себебі ол ... жасады/жасамады» |
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылықтарға баулу топтық, жұптық жұмыстар арқылы іске асады |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Сабақ барысында орындалатын іс-әрекеттер мен мазмұн арқылы информатика, география, экономика салаларымен өзара байланыс орнатылады |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар алдыңғы сабақтарда әңгіменің мазмұнымен танысып, жетекші сұрақтар арқылы пікір алмасып, өз көзқарастарын білдіруге дағдыланды. Оқушылардың бұл дағдылары басты кейіпкердің образы мен портретін толыққанды аша алуда көмектеседі |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы – 20 мин. |
С. Сабақ басында оқушы назарын шоғырландыру мақсатында француз әуеннің бейнебаяы ойналады. Бейнебаянды көріп болған соң, оқушыларға төмендегідей сұрақтар қойылады («Миға шабуыл» әдісі): - Балалар, біз не көрдік? - Бейнебаян қай елдікі? - Ән қай тілде орындалды? - Франция мемлекеті туралы не білеміз? - Астанасын білесіңдер ме? - Олай болса, алдарыңдағы картадан осы мемлекетті тауып, бұл іс-әрекетіміздің бүгінгі сабаққа қатыстылығы туралы өз болжамдарыңды айтыңдар. ТЖ. Оқушылар топта картадан мемлекетті тауып, болжамдарын өзара келісе отырып, айтады. Балалар, Сіздердің болжамдарыңыз орынды. Біз бүгін сабақта 5Т/Ж.3 мақсатымен жұмыс жасаймыз. Сабағымыздың мақсаты: «Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесіндегі Антонның образын портреті мен іс-әрекеті арқылы ашу. Бқл мақсатқа жетуіміз үшін алдымен сабақ аясындағы термин сөздерді тағы бір қайталап, еске түсіріп өтейік (Интербелсенді тақтадан портрет, образ сөздерінің анықтамасы көрсетіледі. Оқушылар алдыңғы сабақтарда Атымтай Жомарт, Сейтқұл образдарын ашу мақсатында жұмыс жасағандықтан, бұл ұғымдар оларға таныс болып саналады) С. Терминдерді қайталап шықсақ, алдымен «Антонның бойында қандай қасиеттер бар?» деген сұраққа жауап іздеп көрейік. ТЖ. Оқушылар мәтіннен кейіпкердің жағымды/жағымсыз қасиеттерін стикерлерге жазып, «Т кестесіне» орналастырады. Т кестесі
ҚБ. Топтар өзара бір-бірлерінің жауаптарын тыңдап, «бас бармақ» арқылы бағалайды. |
интербелсенді тақта, https://www.youtube.com/watch?v=Ixp1SF-6yKI «Т кестесі», стикерлер |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы- 10 мин. |
ЖЖ. Берілген суреттен Антонды табыңыз, оның портретін сипаттап жазыңыз. Кейіпкер әрекетіне дәлел келтіріңіз. Әрекеті негізінде кейіпкер образын 2 сөйлеммен талдаңыз.
Дескриптор: - суретке мұқиият зер салып, кейіпкердің портретін (бет-әлпеті, киімі) сөзбен сипаттайды; - кейіпкердің іс-әрекетіне 1 дәлел келтіреді; - іс-әрекет негізінде кейіпкерлер образына 2 сөйлеммен талдау жасайды;
ҚБ. Жұптар дескрипторға сүйеніп, екінші жұптың жұмысына « Меніңше, .... тапсырманы толық орындады, себебі ол ...жасады» деген үлгіде ауызша кері байланыс береді. ТЖ. Сергіту сәті «Пантомима» Әр топқа әігімеден алынған сәттер карточкаға жазылып беріледі. Топ оқушылары өзара ақылдаса отырып, карточкада жазылған әрекетті сыныпқа пантомиманы пайдаланып, үнсіз көрсетеді. Қалған оқушылар әрекеттің оқиғаның қай сәті екендігін табады. Карточкадағы сөйлемдер: 1. Антон қайыр сұрап отыр. 2. Дүкеннің ішінде бірнеше приказчиктерге «олай-бұлай етіңіз» деп бұйырып тұрған купец. 3. Антон бұл сөздерді есіткен соң терең ойға қалып, қайыр сұрауын да ұмытып, тұрып қалды. 4. Қасымдағы кісі тоқтап, Антонның бетіне қарап тұрды да айтты: – Сен қарауға әп-әдемі кісі секілді көрінесің және жұмыс істеуге қуатың да бардай көрінеді. 5. Сонда ойыма түсіп, таңғалып: – Сен Антонбысың? – дедім. – Рас, – деді Антон. |
суреттер, кестелер сөйлемдер жазылған карточкалар |
|||||||||
|
Сабақтың соңы – 10мин. |
Ж. Оқушылар «Қалай табысты адам болуға болады?» деген сұраққа жауап іздеу мақсатында аудиторияға ілінген суреттерге «Галереяда ой шарлау» жасайды. Әңгімедегі Антонның өмірімен байланыстыра отырып, өз көзқарастарын білдіріп, қорытынды жасайды.
Оқушылар рефлексиясы: «Үш орындық» 1-орындық: Мені әсерге қалдырды? 2-орындық: Мен үшін түсініксіз? 3-орындық: Меің айтарым...
|
Суреттер 3 орындық |
|||||||||
|
|
|||||||||||
|
Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау: Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||
|
Барынша қолдау: Сыныптағы С деңгейлі оқушыларды кестені толтыру жұмысында қолдау мақсатында Антонның мінездемесі мен іс-әрекеті жазылған тұстар мәтіннен белгіленіп беріледі. |
Сабақтағы жұптық, топтық жүмыс оқушылардың өзара бір-біріне кері байланысы, мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асырылып отырады. Соымен қатар ҚБ «Бағдаршам», «Жапондық бағалау» әдістерімен жүргізіледі. |
Оқушылардың сабақ барысында өздерін жайлы сезінулері үшін, «Миға шабуыл», «Галереяда ой шарлау» сияқты оқытудың интербелсенді әдістері, «Пантомима» сергіту сәті қолданылады, топтық, жұптық жұмыстарға негізделген графикалық органайзермен (Т кестесі) жұмыс ынтымақтастық ортаны қалыптастырады. |
|||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланаңыз. Төменде өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||||||
|
Сабақ мақсаты қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма және неліктен? |
|||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не нәрсеге назар аудару керек? |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз



