Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады». Қарапайымдылық

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады». Қарапайымдылық

Материал туралы қысқаша түсінік
Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады». Қарапайымдылық
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі №40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Бөлім:

ІІ бөлім:«Тәрбиенің қайнар бұлағы»

Педагогтің аты-жөні:

Утегулова Айала Нусипбаевна

Күні:

19.12.24

Сынып: 5 қазақ әдебиеті

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны.

Сабақтың тақырыбы:

Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады». Қарапайымдылық.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.2.3.1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдары ның (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау; 5.3.3.1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;

Сабақтың мақсаты:

Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдары ның (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау.Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

Сабақтың басы

1.Ұйымдасты-ру кезеңі



2минут

Амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру; Оқушыларды түгендеу. Алдыңғы білімді еске түсіру. Жеке жұмыс. «Зырылдауық сұрақтар» әдісі арқылы өткен сабақтағы тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айтады.

-Сәлемдеседі.-0қу құралдарын дайындайды. «Зырылдауық сұрақтар» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады.

ОShape1 қушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; Әр оқушыны сөз маржандарымен марапаттау. ҚБ 1-10 балл.


Смарт-фон





Сабақтың ортасы

2.Жаңа сабақты меңгерту

3минут


Мұғалім мақсат бойынша қосымша түсінік қалыптастырады.Әңгіменің көркемдік ерекшелігін,құндылығын , тәрбиелік мәнін түсіндіреді.

«Түртіп алу» әдісі

Қажетті мәліметті дәптерге жазып алу ұсынылады.


Өз ойларымен бөліседі. Білім алушылар жаңа сабақты түсінеді.

Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады.

Қажетті мәліметті дәптерге жазып алады.

Бағалау критерийі:

Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдары ның (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтайды. Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдайды.Әдеби эссе жазады.

Ойлау дағдысының деңгейі:қолдану

Оқулық 80-81-беттер

оқулық


Жаңа сабақты меңгергенін тексеру

5минут

Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.

1-тапсырма Жұппен жұмыс. «Жұптық талқылау» әдісі арқылы әңгімеден тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының әрқайсысына дәлел табыңдар. Әңгімедегі қолданылу мағынасына талдау жасаңдар.

Бейнелеу құралдары

Өлеңнен дәлел

Мағынасы

Теңеу



Эпитет



Ауыспалы мағынадағы сөз





Оқушылар 1-тапсырмада жұппен жұмыс жасайды. «Жұптық талқылау» әдісі арқылы жұптар мәтіннің ішінен көркемдегіш құралдарды тауып, мағынасын анықтайды: риторикалық сұрақ, эпитет, риторикалық сұрақ табады. Әңгімедегі қолданылу мағынасына талдау жасайды.

Дескриптор:

бейнелеу құралын анықтайды:

теңеу;

1

эпитетті табады;

1

ауыспалы мағыналы сөздерді табады;

1

әңгімеден тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының әрқайсысына дәлел табады;

1

көркемдегіш құралдардың мағыналарын талдау арқылы жеткізеді;

1

Жалпы балл-5

Оқулық, топтама





80-81-беттер




10минут

Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.

2-тапсырма.Жеке жұмыс.

Антонның өзіндік 3 құндылығын анықтап, сыни тұрғыдан пікіріңді білдіріп, талда.Антонның бойындағы қасиеттерін негізге ала отырып, эссе жаз (100сөз).


Білім алушылар 2-тапсырмада шығармашылықпен жеке жұмыс жасайды. Антонның өзіндік 3 құндылығын анықтап, сыни тұрғыдан пікіріңді білдіріп, талдайды.

Антонның бойындағы қасиеттерін негізге ала отырып, эссе жазады (100-120сөз).

Дескриптор:

кейіпкердің өзіндік құндылығына дәлел болатын 3 эпизодты анықтайды;

1

кіріспе бөлімде Сейітқұл туралы өзіндік пікір білдіреді (20-25 сөз);

1

негізгі бөлімде Антон бойындағы адамгершілік қасиеттерін жинақтайды (30 сөз);

1

әр қасиетіне шығармадан дәлел келтіреді (30 сөз);

1

қорытынды бөлімде Антонның бойынан өзіне үлгі алатын қасиеттерін айтып, ойын тұжырымдайды

1

Жалпы балл-5

Оқулық



80-81-беттер

оқулық



Топтама

Рисунок 2

Сабақтың соңы

3.Қорытынды-лау

5минут







«Түйінді идея» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекіту

Үйге тапсырма беруҚайталау Әр білім алушыға жеке-жеке тоқталып бағалайды, кері байланыс береді.Келесі сабақта неге назар аудару керек екендігін ескертеді. Рефлексия . «Білім баспалдағы»

Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін оқушылар сұрақтарға жауап береді. Үйге тапсырма алады. Рефлексия парақшасына толтырады

Әр білім алушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.



1-10 балл қойылады





82-бет

Оқулық

Білім баспалдағы

Тексерген:

















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.10.2025
42
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі