|
Бөлім: Тәрбиенің қайнар бұлағы |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:
|
||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Кәсібінен нәсіп тапқан
|
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.3.1 -шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау; |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Дүние қалай етсең табылады» әңгімесінен көріктеу құралдарын анықтау; Көпшілігі: «Дүние қалай етсең табылады» әңгімесінен тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын анықтау; Кейбір оқушылар: шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының мағынасын анықтау. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жинақтау, бағалау |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау. Түсіндірме сөздер: әйдік, реуішті, жұртым Ишара: қайыршылық сұрау, терең ойға қалу, бір орында қатып қалу. |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, тарих |
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ы. Алтынсарин әңгімелері |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. *Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа назарларын аудару. *Сыныпта жағымды көңіл күй қалыптастыру. *Топқа бөлу. Топ ережесімен таныстыру Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатында оқушылар орындарынан тұрып, «Австралиялық жауын» жаттығуын жасайды.
Қызығушылықты ояту. Миға шабуыл Оқушылар ішкі және сыртқы шеңберге тұрады. Сыртқы шеңбердегі оқушыларға көркемдегіш құралдардың анықтамасы жазылған парақтар таратылады.Сыртқы шеңбер оқушылары анықтаманы оқиды, ішкі шеңбер анықтаманың қай көркемдегіш құралға тән екенін табады. Талдау аяқталған соң мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын сынып оқушыларымен бірлесе отырып анықтайды. Сабақ барысында мақсатты нәтижеге жету үшін тапсырмалар бойынша бағалау критерийін жасайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
*Сәлемдеседі, оқу құралдарын даярлап, мұғалімге назарын аударады. Оқушылар сұраққа жауап беріп, сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
ҚБ
«Жүрек» |
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Тапсырма. «Кейіпкерге мінездеме» әдісі.Топтық жұмыс. Мәтінді оқып, оқушылар өз қабілеттеріне қарай тапсырманы орындап, өзара талқылап кестені толтырады. Тапсырманы орындау барысында оқушылардың зейіні шоғырланады, сын тұрғысынан ойланады,өзіндік ой-пікірлері,тыңдалым,айтылым дағдылары қалыптасады.
Дескриптор:
ТЖ- топтық жұмыс Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, кірме сөздер) «Маңызды пирамида» әдісі арқылы мысалдармен сәйкестендіріп, қолданылу мағынасына талдау жасаңдар.
«Маңызды пирамида» әдісі 1. Шығармадан бейнелеу, суреттеу құралдарының түрлерін тап. 2. Тапқан бейнелеу, суреттеу құралдарының мағыналарын анықта. 3. Шешімдеріңді негізге ала отырып, басқа топпен салыстыр
Дескриптор - Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын табады; - Көркемдегіш құралдардың мағыналарын анықтайды; ҚБ
Бекіту. Ы.Алтынсариннің өзі жазған хаттарымен таныстыру. Еңбегімен бақытқа қол жеткізген мүмкіндігі шектеулі жандар туралы бейнероликтер көрсету. |
Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы ой тұжырымдайды.
Тапсырманы топпен орындайды.
Балалардың болжам жауаптары тыңдалады
|
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
«Жүрек»
|
«Дүние қалай етсең табылады» әңгімесі |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы
2 минут |
|
|
|||||||||||||
|
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге? |
|
||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1:
2:
Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1:
2:
Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?
|
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ы.Алтынсарин "Дүние қалай етсең таюылады" Кәсібінен нәсіп тапқан
Ы.Алтынсарин "Дүние қалай етсең таюылады" Кәсібінен нәсіп тапқан
|
Бөлім: Тәрбиенің қайнар бұлағы |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:
|
||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Кәсібінен нәсіп тапқан
|
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.3.1 -шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау; |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Дүние қалай етсең табылады» әңгімесінен көріктеу құралдарын анықтау; Көпшілігі: «Дүние қалай етсең табылады» әңгімесінен тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын анықтау; Кейбір оқушылар: шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының мағынасын анықтау. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жинақтау, бағалау |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау. Түсіндірме сөздер: әйдік, реуішті, жұртым Ишара: қайыршылық сұрау, терең ойға қалу, бір орында қатып қалу. |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, тарих |
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ы. Алтынсарин әңгімелері |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. *Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа назарларын аудару. *Сыныпта жағымды көңіл күй қалыптастыру. *Топқа бөлу. Топ ережесімен таныстыру Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатында оқушылар орындарынан тұрып, «Австралиялық жауын» жаттығуын жасайды.
Қызығушылықты ояту. Миға шабуыл Оқушылар ішкі және сыртқы шеңберге тұрады. Сыртқы шеңбердегі оқушыларға көркемдегіш құралдардың анықтамасы жазылған парақтар таратылады.Сыртқы шеңбер оқушылары анықтаманы оқиды, ішкі шеңбер анықтаманың қай көркемдегіш құралға тән екенін табады. Талдау аяқталған соң мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын сынып оқушыларымен бірлесе отырып анықтайды. Сабақ барысында мақсатты нәтижеге жету үшін тапсырмалар бойынша бағалау критерийін жасайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
*Сәлемдеседі, оқу құралдарын даярлап, мұғалімге назарын аударады. Оқушылар сұраққа жауап беріп, сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
ҚБ
«Жүрек» |
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Тапсырма. «Кейіпкерге мінездеме» әдісі.Топтық жұмыс. Мәтінді оқып, оқушылар өз қабілеттеріне қарай тапсырманы орындап, өзара талқылап кестені толтырады. Тапсырманы орындау барысында оқушылардың зейіні шоғырланады, сын тұрғысынан ойланады,өзіндік ой-пікірлері,тыңдалым,айтылым дағдылары қалыптасады.
Дескриптор:
ТЖ- топтық жұмыс Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, кірме сөздер) «Маңызды пирамида» әдісі арқылы мысалдармен сәйкестендіріп, қолданылу мағынасына талдау жасаңдар.
«Маңызды пирамида» әдісі 1. Шығармадан бейнелеу, суреттеу құралдарының түрлерін тап. 2. Тапқан бейнелеу, суреттеу құралдарының мағыналарын анықта. 3. Шешімдеріңді негізге ала отырып, басқа топпен салыстыр
Дескриптор - Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын табады; - Көркемдегіш құралдардың мағыналарын анықтайды; ҚБ
Бекіту. Ы.Алтынсариннің өзі жазған хаттарымен таныстыру. Еңбегімен бақытқа қол жеткізген мүмкіндігі шектеулі жандар туралы бейнероликтер көрсету. |
Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы ой тұжырымдайды.
Тапсырманы топпен орындайды.
Балалардың болжам жауаптары тыңдалады
|
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
«Жүрек»
|
«Дүние қалай етсең табылады» әңгімесі |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы
2 минут |
|
|
|||||||||||||
|
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге? |
|
||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1:
2:
Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1:
2:
Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?
|
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















