|
Ауданы |
Шу |
|||||||||
|
Мектеп |
Әл-Фараби атындағы орта мектебі |
|||||||||
|
Тақырып |
Ы.Алтынсарин «Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш» |
|||||||||
|
Күні: 09.02.2024 |
Мұғалімнің аты-жөні: Тастанбекова Бекгүл Тұрғынбайқызы |
|||||||||
|
Сынып: 8 «А» Қазақ тілі мен әдебиеті |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||
|
Бөлім тақырыбы |
7-БӨЛІМ: Тарихи тұлғалар тағылымы |
|||||||||
|
Сабақтың түрі |
жаңа сабақ |
|||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.1.1.1- мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау; 8.2.4.1- идеялық жағынан ұқсас мәтіндерді оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар мәтіндегі тірек сөздерді таба біледі; Көптеген оқушылар оқылым стратегияларын жүйелі қолданып, мәтіннің мазмұнын болжай алады; Кейбір оқушылар әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдап, салыстыра алады. |
|||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқылым стратегияларын жүйелі қолданады, мәтіннің мазмұнын анықтайды. Графиктік мәтіндердегі мәліметтерді талдайды, салыстырады. |
|||||||||
|
Ойлау құндылығының деңгейі |
Білу, түсіну, талдау, салыстыру |
|||||||||
|
Жалпыадамзаттық және ұлттық құндылық |
Қазақ тілі мен әдебиет пәнін оқыту барысында тілімізді құрметтеуге дәріптеу |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті |
|||||||||
|
Мектеп құндылықтары |
Ынтымақтастық: жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, сындарлы тіл табу, қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлану сынды қасиеттерді қамтиды. |
|||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Алдыңғы біліммен байланыстыру: Тәуелсіздікті аңсаған тарландар |
|||||||||
|
Жоспар |
||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 5 минут 5 минут |
Ұйымдастыру: -амандасу; -оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру; -мотивация «Үлкен мақсатқа жол кішкентай қадамдардан басталады» Тест сұрақтарын «Plickers» платформасы арқылы орындап, тексеріледі Топқа бөлу «Шабандоз және жүйрік ат» әдісі бойынша өтілген тақырыптарды еске түсіре отырып топқа бөлінеді. 1топ: «Өрмекші» тобы 2 топ: «Құмырсқа» тобы 3 топ: «Қарлығаш» тобы Тақырыпты ашу үшін сұрақтарға жауап беріп, сабақтың тақырыбын ашады. 1. Өрмекші, қарлығаш, құмырсқа үшеуіне не ортақ? 2. қалай ойлайсыңдар не себепті «Өрмекші», «Құмырсқа», «Қарлығаш» болып топтарға бөліндіңдер? 3. «Кел,балалар, оқылық!» өлеңінің авторы кім? |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 5 минут 10 минут 5 минут 5 минут |
Тыңдалым. Ой қозғау https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fi.ytimg.com%2Fvi%2FuH9D_GJBhw0%2Fmaxresdefault.jpg&tbnid=wU5fos4l56m2YM&vet=1&imgrefurl=https%3A%2F%2Fm.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DuH9D_GJBhw0&docid=IETmKWth5eBJ7M&w=1280&h=720&hl=ru-RU&source=sh%2Fx%2Fim%2Fm1%2F4&kgs=1e21a82797290e6f ссылкасы арқылы Ы.Алтынсариннің «Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш» мультфильмін көрсету.
Айтылым. Сөздікпен жұмыс: Мәтіндегі жаңа сөздермен WordWall платформасындағы «Сәйкестендіру» әдісі арқылы танысады. Қ.Б: мадақтау Оқылым. 1- тапсырма. Топтық жұмыс 1-топ: Диалог құру 2-топ: Мәтінді рөлге бөліп оқу 3-топ: Мәтіндегі ақпаратты «Төрт сөйлем» тәсілін пайдаланып айту. Дескриптор:
Қ.Б: «Екі жұлдыз,бір тілек»
Жазылым. 2- тапсырма. WordWall платформасындағы «Жұптастыру» әдісі арқылы мәтіннің мазмұнына сай мақал-мәтелдерді дұрыс тауып, дәптерлеріне жазып алады.
Дескриптор. Мәтіндегі негізгі ақпараттарды пайдалана отырып, мәтіннің мазмұнына сай мақал-мәтелдерді жұптастырып, орфографиялық нормаға сай жазады. Қ.Б: мадақтау
Сабақты қорыту. WordWall платформасындағы «Аударып түсіру» әдісі арқылы оқиға желісі негізіндегі сұрақтарға жауап беру Қ.Б: мадақтау
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы Үйге тапсырма
3 минут
|
7 -тапсырма Әңгімеден алған әсерлерің туралы хат жазу.
Кері байланыс. QR кодпен AnswerGarden платформасы арқылы пікір қалдыру. |
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ы.Алтынсарин «Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш»
Ы.Алтынсарин «Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш»
|
Ауданы |
Шу |
|||||||||
|
Мектеп |
Әл-Фараби атындағы орта мектебі |
|||||||||
|
Тақырып |
Ы.Алтынсарин «Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш» |
|||||||||
|
Күні: 09.02.2024 |
Мұғалімнің аты-жөні: Тастанбекова Бекгүл Тұрғынбайқызы |
|||||||||
|
Сынып: 8 «А» Қазақ тілі мен әдебиеті |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||
|
Бөлім тақырыбы |
7-БӨЛІМ: Тарихи тұлғалар тағылымы |
|||||||||
|
Сабақтың түрі |
жаңа сабақ |
|||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.1.1.1- мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау; 8.2.4.1- идеялық жағынан ұқсас мәтіндерді оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар мәтіндегі тірек сөздерді таба біледі; Көптеген оқушылар оқылым стратегияларын жүйелі қолданып, мәтіннің мазмұнын болжай алады; Кейбір оқушылар әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдап, салыстыра алады. |
|||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқылым стратегияларын жүйелі қолданады, мәтіннің мазмұнын анықтайды. Графиктік мәтіндердегі мәліметтерді талдайды, салыстырады. |
|||||||||
|
Ойлау құндылығының деңгейі |
Білу, түсіну, талдау, салыстыру |
|||||||||
|
Жалпыадамзаттық және ұлттық құндылық |
Қазақ тілі мен әдебиет пәнін оқыту барысында тілімізді құрметтеуге дәріптеу |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті |
|||||||||
|
Мектеп құндылықтары |
Ынтымақтастық: жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, сындарлы тіл табу, қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлану сынды қасиеттерді қамтиды. |
|||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Алдыңғы біліммен байланыстыру: Тәуелсіздікті аңсаған тарландар |
|||||||||
|
Жоспар |
||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 5 минут 5 минут |
Ұйымдастыру: -амандасу; -оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру; -мотивация «Үлкен мақсатқа жол кішкентай қадамдардан басталады» Тест сұрақтарын «Plickers» платформасы арқылы орындап, тексеріледі Топқа бөлу «Шабандоз және жүйрік ат» әдісі бойынша өтілген тақырыптарды еске түсіре отырып топқа бөлінеді. 1топ: «Өрмекші» тобы 2 топ: «Құмырсқа» тобы 3 топ: «Қарлығаш» тобы Тақырыпты ашу үшін сұрақтарға жауап беріп, сабақтың тақырыбын ашады. 1. Өрмекші, қарлығаш, құмырсқа үшеуіне не ортақ? 2. қалай ойлайсыңдар не себепті «Өрмекші», «Құмырсқа», «Қарлығаш» болып топтарға бөліндіңдер? 3. «Кел,балалар, оқылық!» өлеңінің авторы кім? |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 5 минут 10 минут 5 минут 5 минут |
Тыңдалым. Ой қозғау https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fi.ytimg.com%2Fvi%2FuH9D_GJBhw0%2Fmaxresdefault.jpg&tbnid=wU5fos4l56m2YM&vet=1&imgrefurl=https%3A%2F%2Fm.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DuH9D_GJBhw0&docid=IETmKWth5eBJ7M&w=1280&h=720&hl=ru-RU&source=sh%2Fx%2Fim%2Fm1%2F4&kgs=1e21a82797290e6f ссылкасы арқылы Ы.Алтынсариннің «Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш» мультфильмін көрсету.
Айтылым. Сөздікпен жұмыс: Мәтіндегі жаңа сөздермен WordWall платформасындағы «Сәйкестендіру» әдісі арқылы танысады. Қ.Б: мадақтау Оқылым. 1- тапсырма. Топтық жұмыс 1-топ: Диалог құру 2-топ: Мәтінді рөлге бөліп оқу 3-топ: Мәтіндегі ақпаратты «Төрт сөйлем» тәсілін пайдаланып айту. Дескриптор:
Қ.Б: «Екі жұлдыз,бір тілек»
Жазылым. 2- тапсырма. WordWall платформасындағы «Жұптастыру» әдісі арқылы мәтіннің мазмұнына сай мақал-мәтелдерді дұрыс тауып, дәптерлеріне жазып алады.
Дескриптор. Мәтіндегі негізгі ақпараттарды пайдалана отырып, мәтіннің мазмұнына сай мақал-мәтелдерді жұптастырып, орфографиялық нормаға сай жазады. Қ.Б: мадақтау
Сабақты қорыту. WordWall платформасындағы «Аударып түсіру» әдісі арқылы оқиға желісі негізіндегі сұрақтарға жауап беру Қ.Б: мадақтау
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы Үйге тапсырма
3 минут
|
7 -тапсырма Әңгімеден алған әсерлерің туралы хат жазу.
Кері байланыс. QR кодпен AnswerGarden платформасы арқылы пікір қалдыру. |
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз













