|
Бөлім: «Тәрбиенің қайнар бұлағы» |
Мектеп: № 10 мектеп - интернаты Пәні: қазақ әдебиеті |
||||
|
Күні: 27.11.2024 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Жылыс Назерке Манатқызы |
||||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі. Сейітқұл - еңбек адамы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1.Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау. 5.1.2.1. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Қыпшақ Сейітқұл» шығармасының жанрын, сюжеттік дамуын сипаттау, шығарма мазмұнын түсіну; Көпшілігі: шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау,шығармадағы көтерілген мәселені анықтау; Кейбір оқушылар: шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау, әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Үй тапсырмасы «Біз әртіспіз!» әдісі (Жұптық жұмыс) Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Сөзді тап» тәсілі. Қобдишаға тақырыпқа қатысты түйінді сөздер жазылған қағаз қиындылары салынады (адал еңбек, байлық, бірлік). Бір оқушы қобдишадан қиынды қағазды алып, бір минутта ондағы сөздің атын атамай сипаттап түсіндіруі керек. Сөзді тапқан оқушы келесі сөзді түсіндіруді жалғастырады. Кіріспе сұрақтар:
Қызығушылықты ояту.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
«О, Ақтан жас, Ақтан жас...» Өлеңінің үзінділерін жалғастырып жатқа оқиды Оқушылар назарын сабаққа аудару. Жағымды ахуал қалыптастырады Оқушылар суретке қарап, бүгінгі тақырыпқа болжам жасайды Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ ҚБ
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. - Сюжет дегеніміз не? - Фабула дегеніміз не?
«Пазл» О Оқулықтан «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесін оқып танысады. 1-тапсырма. 1-топ.Мәтіннің мазмұнымен таныса отырып әдеби шығарманың фабуласы мен сюжетін дамыта сипаттаңыз. 2-топ. Әдеби шығарманың жанрын ажыратыңыз. 3-топ. Кейіпкерді шынайы өмірмен байланыстыра бағалаңыз. 4-топ. Әңгіме сюжеті бойынша ретімен орналастырыңдар. 1.Сейітқұлдың ойы; 2.Қабырға өзені бойына қоныстануы; 3.Егін егуі; 4.Артық астықты малға айырбастауы; 5.Сейітқұл елінің 450 үйге жетуі; 6.Қауіпсіздік шаралары; 7.Базар ашуы; 8.Сейітқұл жұртының бай болуы.
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі;бұл бүкіл топтық талқылауға ұсынылады. (Топтық жұмыс) Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. (Жеке жұмыс) 1.Қыпшақ Сейітқұл кім? 2. Сейітқұл қандай әрекет жасайды? 3. Сыртқы жаулардан қорғану үшін қандай шаралар қолданады? 4. Сейітқұлдың ағасының тағдыры туралы не білдіңдер? 5.Қыпшақ Сейітқұл неліктен жұртына жайлы мекен іздейді? 6. Қандай себептермен Қабырға өзенінің бойын таңдайды? 7. Әңгімеде қандай өзекті мәселе көтерілген? 8. Сейітқұлдың елі жақсы өмірге қалай қол жеткізді? Дескриптор:
ҚБ
Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар әдебиет теориясы бойынша білім алады. Оқушылар мәтін мазұнымен «Пазл» әдісі арқылы танысады. Мәтіннің мазмұнымен таныса отырып әдеби шығарманың фабуласы мен сюжетін дамыта сипаттайды. Әдеби шығарманың жанрын ажыратады. Кейіпкерді шынайы өмірмен байланыстыра бағалайды. Әңгіме сюжеті бойынша ретімен орналастырады. Шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. Кейіпкерлер іс-әрекетін талдау жасай отырып, өз пікіріңізді білдіріңіз, шығарманың идеясын ашып түсіндіріңіз. |
ҚБ
ҚБ ҚБ ҚБ |
5-сынып қазақ тілі Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі |
|
|
Сабақтың соңы 5мин |
Рефлексия. Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім? (бағалау) |
|
|||
|
Үй жұмысы |
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі. Сейітқұл - еңбек адамы
Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі. Сейітқұл - еңбек адамы
|
Бөлім: «Тәрбиенің қайнар бұлағы» |
Мектеп: № 10 мектеп - интернаты Пәні: қазақ әдебиеті |
||||
|
Күні: 27.11.2024 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Жылыс Назерке Манатқызы |
||||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі. Сейітқұл - еңбек адамы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1.Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау. 5.1.2.1. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Қыпшақ Сейітқұл» шығармасының жанрын, сюжеттік дамуын сипаттау, шығарма мазмұнын түсіну; Көпшілігі: шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау,шығармадағы көтерілген мәселені анықтау; Кейбір оқушылар: шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау, әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Үй тапсырмасы «Біз әртіспіз!» әдісі (Жұптық жұмыс) Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Сөзді тап» тәсілі. Қобдишаға тақырыпқа қатысты түйінді сөздер жазылған қағаз қиындылары салынады (адал еңбек, байлық, бірлік). Бір оқушы қобдишадан қиынды қағазды алып, бір минутта ондағы сөздің атын атамай сипаттап түсіндіруі керек. Сөзді тапқан оқушы келесі сөзді түсіндіруді жалғастырады. Кіріспе сұрақтар:
Қызығушылықты ояту.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
«О, Ақтан жас, Ақтан жас...» Өлеңінің үзінділерін жалғастырып жатқа оқиды Оқушылар назарын сабаққа аудару. Жағымды ахуал қалыптастырады Оқушылар суретке қарап, бүгінгі тақырыпқа болжам жасайды Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ ҚБ
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. - Сюжет дегеніміз не? - Фабула дегеніміз не?
«Пазл» О Оқулықтан «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесін оқып танысады. 1-тапсырма. 1-топ.Мәтіннің мазмұнымен таныса отырып әдеби шығарманың фабуласы мен сюжетін дамыта сипаттаңыз. 2-топ. Әдеби шығарманың жанрын ажыратыңыз. 3-топ. Кейіпкерді шынайы өмірмен байланыстыра бағалаңыз. 4-топ. Әңгіме сюжеті бойынша ретімен орналастырыңдар. 1.Сейітқұлдың ойы; 2.Қабырға өзені бойына қоныстануы; 3.Егін егуі; 4.Артық астықты малға айырбастауы; 5.Сейітқұл елінің 450 үйге жетуі; 6.Қауіпсіздік шаралары; 7.Базар ашуы; 8.Сейітқұл жұртының бай болуы.
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі;бұл бүкіл топтық талқылауға ұсынылады. (Топтық жұмыс) Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. (Жеке жұмыс) 1.Қыпшақ Сейітқұл кім? 2. Сейітқұл қандай әрекет жасайды? 3. Сыртқы жаулардан қорғану үшін қандай шаралар қолданады? 4. Сейітқұлдың ағасының тағдыры туралы не білдіңдер? 5.Қыпшақ Сейітқұл неліктен жұртына жайлы мекен іздейді? 6. Қандай себептермен Қабырға өзенінің бойын таңдайды? 7. Әңгімеде қандай өзекті мәселе көтерілген? 8. Сейітқұлдың елі жақсы өмірге қалай қол жеткізді? Дескриптор:
ҚБ
Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар әдебиет теориясы бойынша білім алады. Оқушылар мәтін мазұнымен «Пазл» әдісі арқылы танысады. Мәтіннің мазмұнымен таныса отырып әдеби шығарманың фабуласы мен сюжетін дамыта сипаттайды. Әдеби шығарманың жанрын ажыратады. Кейіпкерді шынайы өмірмен байланыстыра бағалайды. Әңгіме сюжеті бойынша ретімен орналастырады. Шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. Кейіпкерлер іс-әрекетін талдау жасай отырып, өз пікіріңізді білдіріңіз, шығарманың идеясын ашып түсіндіріңіз. |
ҚБ
ҚБ ҚБ ҚБ |
5-сынып қазақ тілі Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі |
|
|
Сабақтың соңы 5мин |
Рефлексия. Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім? (бағалау) |
|
|||
|
Үй жұмысы |
|
||||
шағым қалдыра аласыз



қушылар
мәтін мазұнымен «Пазл» әдісі арқылы танысады. Оқушылар 4 топқа
бөлінеді. Әр топқа шығарма үзінділері беріледі. Берілген үзіндіні
топта талқылап, әр топтан 1 оқушы шығып, шығарма мазмұнын басқа
топқа барып айтып береді, ал топтағылар өз үзіндісін айтады. Оқушы
шығарма мазмұны бойынша естігендерін өз тобына барып,
мазмұнындайды.














